Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Jan Chmielowski

Data publikacji: 24 stycznia 2024

Glassmorphism – trend w web designie

Glassmorphism zyskał wielką popularność wśród web designerów w 2021 i 2022 roku.. Na czym polega to podejście do projektowania? Czy nadal jest na topie?

Przyjrzymy się temu zagadnieniu.

 

Czym jest Glassmorphism?

 

Glassmorphism to sposób projektowania interfejsu, w którym część elementów jest półprzezroczysta. Sprawiają one wrażenie, jakby były stworzone z matowego szkła. Dzięki temu projekt nabiera głębi. Glassmorphism kontrastuje w tym aspekcie z popularnym od jakiegoś czasu flat designem, w którym rezygnuje się z wrażenia 3D (trójwymiarowości). 

Poza wrażeniem przenikania, glassmorphizm wyróżnia zastosowanie obłych krawędzi, cieni i cienkich obramowań. Te cechy sprawiają, że projekt wygląda lekko, czasem nawet abstrakcyjnie.

Jako tło najczęściej wykorzystuje się gradient lub wielokolorową grafikę. Taki wybór potęguje wrażenie przejrzystości i sprawia, że “szklane” elementy bardziej się wyróżniają.

Efekt ten warto wykorzystać, jeśli bierzemy się za projektowanie landing page czy tworzenie bloga

Glassmorphism wyewoluował z neumorphismu, który zyskał popularność kilkanaście miesięcy wcześniej. Mówiąc w skrócie, neumorphizm to podejście skupiające się przede wszystkim na kolorystyce projektu. Jego poszczególne elementy są tu utrzymane w bardzo zbliżonej tonacji. Najczęściej dominują tu pastele i barwy w odcieniach przełamanych szarością. 

Taki styl projektowania spotkał się z uznaniem ze względów estetycznych. Ma jednak jeden poważny mankament. Neumorfistyczne projekty są mało użyteczne z punktu widzenia osób, które cierpią na problemy ze wzrokiem. Niski kontrast sprawia, że czasami trudno jest dostrzec przyciski czy inne elementy interaktywne, które zlewają się z tłem. Taki UX design jest bardzo niekorzystny.

Glassmorphizm, dzięki możliwości zastosowania szerszej palety kolorystycznej, do pewnego stopnia eliminuje problem. Tekst, ikony czy przyciski są w przypadku tego stylu dużo lepiej widoczne. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Glassmorphism a web design w 2024

Glassmorphism nie jest całkowicie nowym trendem. Zbliżony efekt można było zauważyć na szerszą skalę w systemie Windows Vista, który miał premierę w roku 2013. Przez kolejne lata pojawiał się na wielu stronach i w aplikacjach. Później został użyty między innymi w aktualizacji Windowsa 10. 

W ciągu 2021 roku popularność projektów z wykorzystaniem tego efektu znacznie wzrosła. Portale takie jak Behance czy Pinterest pełne są bazujących na nim inspiracji. 

Sam termin został użyty po raz pierwszy na blogu projektanta UI Michała Malewicza w drugiej połowie listopada 2020. Od tego czasu da się zauważyć obecność frazy “Glassmorphism” w wyszukiwarce Google. Jej popularność rosła, co może zapowiadało, że glassmorphism stanie się jednym z bardziej zauważalnych trendów w designie. 

 

 

 

 

Jak wykorzystać glassmorphism na stronie stworzonej w WebWave

 

Efekt “śnieżnej szyby” da się uzyskać w większości popularnych programów graficznych, takich jak na przykład Adobe Xd, Sketch czy Figma. Można do tego wykorzystać również WebWave. 

W tym celu wystarczy wykorzystać kilka funkcji. Możesz na przykład zastosować gradient lub rozmycie zdjęcia w tle, a także przezroczystość elementów.

Zastanawiasz się jak zrobić stronę internetową? Wydaje Ci się, że stworzenie sklepu internetowego jest skomplikowane? Kreator stron www WebWave to idealne rozwiązanie dla Ciebie.

 


 

Glassmorphism to sposób projektowania, w którym część elementów jest półprzezroczysta. Sprawiają one wrażenie, jakby były stworzone z matowego szkła. Dzięki temu projekt nabiera głębi.

 


 

Podsumowanie

Glassmorphism w 2024 roku to już dobrze znany i powszechny tren w UI designie. Projekty z jego wykorzystaniem możesz znaleźć na Behance, Pintereście i innych portalach z inspiracjami dla designerów. 

Czy zostanie z nami na dłużej? Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Warto jednak trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o trendy w projektowaniu witryn. Zwłaszcza, jeśli chcesz dawać swoim użytkownikom to, co najlepsze. 


 

Może cię zainteresować:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

17 grudnia 2020

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: