Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Jan Chmielowski

Glassmorphism - trend w web designie

Glassmorphism zdobywa coraz większą popularność wśród web designerów. Na czym polega to podejście do projektowania? Czy stanie się wiodącym trendem w roku 2021? W tym wpisie bliżej przyjrzymy się temu zagadnieniu.

 

Czym jest Glassmorphism

 

Glassmorphism to sposób projektowania, w którym część elementów jest półprzezroczysta. Sprawiają one wrażenie, jakby były stworzone z matowego szkła. Dzięki temu projekt nabiera głębi. Glassmorphism kontrastuje w tym aspekcie z popularnym od jakiegoś czasu flat designem, w którym rezygnuje się z wrażenia trójwymiarowości. 

Poza wrażeniem przenikania, glassmorphizm wyróżnia zastosowanie obłych krawędzi, cieni i cienkich obramowań. Te cechy sprawiają, że projekt wygląda lekko.

Jako tło najczęściej wykorzystuje się gradient lub wielokolorową grafikę. Taki wybór potęguje wrażenie przejrzystości i sprawia, że “szklane” elementy bardziej się wyróżniają.

Glassmorphism wyewoluował z neumorphizmu, który zyskał popularność kilkanaście miesięcy wcześniej. Mówiąc w skrócie, neumorphizm to podejście skupiające się przede wszystkim na kolorystyce projektu. Jego poszczególne elementy są tu utrzymane w bardzo zbliżonej tonacji. Najczęściej dominują tu pastele i barwy w odcieniach przełamanych szarością. 

Taki styl projektowania spotkał się z uznaniem ze względów estetycznych. Ma jednak jeden poważny mankament. Neumorfistyczne projekty są mało użyteczne z punktu widzenia osób, które cierpią na problemy ze wzrokiem. Niski kontrast sprawia, że czasami trudno jest dostrzec przyciski czy inne elementy interaktywne, które zlewają się z tłem. 

Glassmorphizm, dzięki możliwości zastosowania szerszej palety kolorystycznej, do pewnego stopnia eliminuje ten problem. Tekst, ikony czy przyciski są w przypadku tego stylu dużo lepiej widoczne. 

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Glassmorphism a web design w 2021

Glassmorphism nie jest całkowicie nowym trendem. Zbliżony efekt można było zauważyć na szerszą skalę w systemie Windows Vista, który miał premierę w roku 2013. Przez kolejne lata pojawiał się na wielu stronach i w aplikacjach. Niedawno został użyty między innymi w aktualizacji Windowsa 10. 

W ciągu ostatniego roku popularność projektów z wykorzystaniem tego efektu znacznie wzrosła. Portale takie jak Behance czy Pinterest pełne są bazujących na nim inspiracji. 

Sam termin został użyty po raz pierwszy na blogu projektanta UI Michała Malewicza w drugiej połowie listopada 2020. Od tego czasu da się zauważyć obecność frazy “Glassmorphism” w wyszukiwarce Google. Jej popularność rośnie, co może zapowiadać, że w przyszłym roku glassmorphism stanie się jednym z zauważalnych trendów w designie. 

 

 

 

 

Jak wykorzystać glassmorphism na stronie stworzonej w WebWave

 

Efekt “śnieżnej szyby” da się uzyskać w większości popularnych programów graficznych, takich jak na przykład Adobe Xd, Sketch czy Figma. Można do tego wykorzystać również WebWave. 

W tym celu wystarczy wykorzystać kilka funkcji pamiętając przy tym o wykorzystaniu Panelu Warstw. Można na przykład zastosować gradient czy rozmycie zdjęcia w tle, a także przezroczystość elementów.

Zastanawiasz się jak zrobić stronę internetową? Wydaje Ci się, że stworzenie sklepu internetowego jest skomplikowane? Kreator stron www WebWave to idealne rozwiązanie dla Ciebie.

 


 

Glassmorphism to sposób projektowania, w którym część elementów jest półprzezroczysta. Sprawiają one wrażenie, jakby były stworzone z matowego szkła. Dzięki temu projekt nabiera głębi.

 


 

Podsumowanie

Glassmorphism to trend zyskujący na znaczeniu i ma szansę stać się jednym z wiodących w roku 2020. Projekty z jego wykorzystaniem zyskują popularność na Behance, Pintereście i innych portalach z inspiracjami dla designerów. 

Czy glassmorphism to tylko chwilowa moda, czy może podejście, które zmieni sposób projektowania na najbliższe lata? W tej chwili trudno odpowiedzieć na to pytanie. Z całą pewnością warto jednak trzymać rękę na pulsie i śledzić rozwój tego ciekawego trendu.


 

Może cię zainteresować:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

17 grudnia 2020

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: