Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzy zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na:
Kreator WebWave.
Pomoc.
Oferta.
Materiały.
Firma.
Glassmorphism zdobywa coraz większą popularność wśród web designerów. Na czym polega to podejście do projektowania? Czy stanie się wiodącym trendem w roku 2021? W tym wpisie bliżej przyjrzymy się temu zagadnieniu.
Glassmorphism to sposób projektowania, w którym część elementów jest półprzezroczysta. Sprawiają one wrażenie, jakby były stworzone z matowego szkła. Dzięki temu projekt nabiera głębi. Glassmorphism kontrastuje w tym aspekcie z popularnym od jakiegoś czasu flat designem, w którym rezygnuje się z wrażenia trójwymiarowości.
Poza wrażeniem przenikania, glassmorphizm wyróżnia zastosowanie obłych krawędzi, cieni i cienkich obramowań. Te cechy sprawiają, że projekt wygląda lekko.
Jako tło najczęściej wykorzystuje się gradient lub wielokolorową grafikę. Taki wybór potęguje wrażenie przejrzystości i sprawia, że “szklane” elementy bardziej się wyróżniają.
Glassmorphism wyewoluował z neumorphizmu, który zyskał popularność kilkanaście miesięcy wcześniej. Mówiąc w skrócie, neumorphizm to podejście skupiające się przede wszystkim na kolorystyce projektu. Jego poszczególne elementy są tu utrzymane w bardzo zbliżonej tonacji. Najczęściej dominują tu pastele i barwy w odcieniach przełamanych szarością.
Taki styl projektowania spotkał się z uznaniem ze względów estetycznych. Ma jednak jeden poważny mankament. Neumorfistyczne projekty są mało użyteczne z punktu widzenia osób, które cierpią na problemy ze wzrokiem. Niski kontrast sprawia, że czasami trudno jest dostrzec przyciski czy inne elementy interaktywne, które zlewają się z tłem.
Glassmorphizm, dzięki możliwości zastosowania szerszej palety kolorystycznej, do pewnego stopnia eliminuje ten problem. Tekst, ikony czy przyciski są w przypadku tego stylu dużo lepiej widoczne.
Glassmorphism nie jest całkowicie nowym trendem. Zbliżony efekt można było zauważyć na szerszą skalę w systemie Windows Vista, który miał premierę w roku 2013. Przez kolejne lata pojawiał się na wielu stronach i w aplikacjach. Niedawno został użyty między innymi w aktualizacji Windowsa 10.
W ciągu ostatniego roku popularność projektów z wykorzystaniem tego efektu znacznie wzrosła. Portale takie jak Behance czy Pinterest pełne są bazujących na nim inspiracji.
Sam termin został użyty po raz pierwszy na blogu projektanta UI Michała Malewicza w drugiej połowie listopada 2020. Od tego czasu da się zauważyć obecność frazy “Glassmorphism” w wyszukiwarce Google. Jej popularność rośnie, co może zapowiadać, że w przyszłym roku glassmorphism stanie się jednym z zauważalnych trendów w designie.
Efekt “śnieżnej szyby” da się uzyskać w większości popularnych programów graficznych, takich jak na przykład Adobe Xd, Sketch czy Figma. Można do tego wykorzystać również kreator WebWave.
W tym celu wystarczy wykorzystać kilka funkcji pamiętając przy tym o wykorzystaniu Panelu Warstw. Można na przykład zastosować gradient czy rozmycie zdjęcia w tle, a także przezroczystość elementów.
Glassmorphism to sposób projektowania, w którym część elementów jest półprzezroczysta. Sprawiają one wrażenie, jakby były stworzone z matowego szkła. Dzięki temu projekt nabiera głębi.
Glassmorphism to trend zyskujący na znaczeniu i ma szansę stać się jednym z wiodących w roku 2020. Projekty z jego wykorzystaniem zyskują popularność na Behance, Pintereście i innych portalach z inspiracjami dla designerów.
Czy glassmorphism to tylko chwilowa moda, czy może podejście, które zmieni sposób projektowania na najbliższe lata? W tej chwili trudno odpowiedzieć na to pytanie. Z całą pewnością warto jednak trzymać rękę na pulsie i śledzić rozwój tego ciekawego trendu.
Autor: Jan Chmielowski