Autor: Paula Niziołek
Data publikacji: 25 stycznia 2024
Google Discover. Miejsce, w którym umieszczane są spersonalizowane treści, bazujące na interakcji użytkownika z wyszukiwarką.
Funkcja ta jest przeznaczona dla urządzeń mobilnych. Wcześniej istniała jako Google Feed, a początkowo - Google Now. Skąd pomysł na jej zmianę i wprowadzenie nowych, interesujących dodatków? Czy należy podjąć się optymalizacji artykułów na własnych stronach?
Sprawdź!
W 2017 roku dobrze znana firma z Mountain View postanowiła odświeżyć sposób, w jaki przedstawia swoim użytkownikom nowe informacje. I tak, jak ostatnio każdy trend, ukierunkowała go na możliwie najlepsze dopasowanie do potrzeb pojedynczego użytkownika, a nie ogółu.
Aplikacja mobilna Google umożliwia wyświetlanie spersonalizowanych treści, które nas interesują. Można ją przyrównać do typowego widoku głównej strony Facebook – jest tu wiele informacji i grafik. Zobaczysz też artykuły, zdjęcia, wydarzenia, newsy, filmy. Discover wyświetla użytkownikom treści związane z ich zainteresowaniami na podstawie wcześniejszej aktywności w internecie i aplikacjach. Google twierdzi, że z aplikacji korzysta już ponad 800 milionów osób miesięcznie.
Posiadając urządzenie z systemem Android, zacznij od otworzenia aplikacji Google i dotknięcia zdjęcia profilowego lub inicjału, które znajdują się w prawym górnym rogu. Następnie przejdź do Ustawień, a stamtąd do zakładki „Ogólne”. Ostatni krok to przesunięcie suwaka w ten sposób, by włączyć Discover.
Jeżeli natomiast chcesz uruchomić tę funkcję z poziomu przeglądarki (ale również na urządzeniu z Androidem), po prostu otwórz stronę google.com. Potem przesuń palcem w prawo na ekranie głównym, a wyświetlą Ci się karty Discover.
Niektóre tablety i smartfony dają dojście do Kart Discover z ekranu głównego. Aby je wyświetlić, wystarczy również przesunąć palcem w prawo.
Od tego momentu możesz wybrać rodzaje powiadomień, które chcesz otrzymywać, obserwować nowe tematy, zrezygnować z dotychczasowych lub przywrócić usunięte źródła. Ciekawa jest możliwość bezpośredniego udostępniania artykułów znajomym i zamieszczania ich na portalach społecznościowych. A wybierając opcję „Przeczytaj na głos”, możesz słuchać ulubionych treści podczas jazdy samochodem czy przyrządzania posiłku.
Dzięki Discover Google śledzi Twoje nawyki, aby dostarczyć jak najbardziej trafną treść. Funkcjonuje w oparciu o analizę danych użytkownika ( praca, historia wyszukiwań, interakcje z narzędziami Google oraz lokalizacja), a także danych z urządzenia mobilnego (np. kontakty, aplikacje czy kalendarz).
Google Discover wykorzystuje technologię Google News AI/ML – do znalezienia najnowszych wiadomości oraz Topic Layer, aby zrozumieć zainteresowania użytkownika. Jest to pewien sposób “podglądania” przez sztuczną inteligencję. Dodatkowo Discover może pobierać informacje z każdej strony, w której logujesz się przy pomocy swojego konta Google. Dzięki temu aplikacja wie o Twoich podróżach, zakupach przez internet czy obejrzanych filmach. Te rozwiązania pozwalają znaleźć materiały związane z Twoimi zainteresowaniami bez konieczności ich wyszukiwania.
Na swoim oficjalnym blogu Google zapowiedziało, że ich nowa funkcja – topic layer – umożliwi przewidywanie poziomu wiedzy użytkownika na dany temat i pomoże mu dalej rozwijać jego zainteresowania. Jeśli na przykład uczy się on malować, zobaczy treści dla początkujących, takie jak dobór kolorów czy polecane techniki. Jeśli jednak jest on doświadczonym artystą, pokażą mu się inne, bardziej zaawansowane tematy.
Ważne jest, aby nasza strona zawierała aktualne informacje i podążała za obecnymi trendami. Warto dodawać daty wpisów oraz ich szczegóły, takie jak autorzy, wydawcy, firmy oraz dane kontaktowe.
Na początek warto upewnić się, że Twoja witryna posiada cechy kwalifikujące się do wykrycia przez Google. Strona musi zostać zweryfikowana i zaindeksowana w Search Console, a treści powinny spełniać standardy oraz być zgodne z obowiązującą polityką (możesz o niej poczytać na oficjalnej stronie Google). Niepotrzebne są żadne specjalne tagi czy zabiegi. Warto jednak pamiętać, że Google nie może Ci zagwarantować wyświetlenia naszej strony w Discover, mimo jej zgodności ze wszystkimi wymaganiami.
Istnieje kilka zaleceń, jakie musi spełnić Twoja strona, aby zwiększyć jej prawdopodobieństwo pojawienia się w Discover.
Nadawaj tytuły odpowiednie do treści. Nie próbuj przyciągnąć użytkownika poprzez nadanie nieprawdziwego, lecz chwytliwego tematu. Google z łatwością wyłapuje tego typu zabiegi. Unikaj też pisania artykułów i umieszczania grafik tak, aby wywołać sztuczną reakcję. Twoja strona musi być wartościowa i wiarygodna, a tematyka dopasowana do zainteresowań użytkownika.
Twoja strona powinna zawierać aktualne informacje i podążać za obecnymi trendami. Dodawaj daty wpisów oraz ich szczegóły, takie jak autorzy, wydawcy, firmy oraz dane kontaktowe. W Google Discover najważniejsze jest to, aby materiały były dopasowane do konkretnej grupy docelowej i wzbudzały zainteresowanie. Pisząc artykuły postaraj się prezentować oryginalny punkt widzenia. Dla Google będzie to dowód, że za Twoją treścią stoi prawdziwa osoba.
Bardzo istotną kwestią jest umieszczanie atrakcyjnych zdjęć i grafik w profesjonalnej jakości. To one w głównej mierzę będą wyświetlać się w Discover. Zadbaj o to, żeby miały co najmniej 1200 pikseli szerokości (konieczne jest ich włączenie za pomocą ustawienia max-image-preview:large lub technologii AMP). Materiały nie mogą być pobrane z innych stron, a miniaturą nie może być logo witryny.
Jako że każdy artykuł umieszczony w Google Discover jest zaopatrzony zarówno w zdjęcie, jak i nagłówek, nie zapomnij się do tego zastosować. Google wskazuje, że użytkownicy otrzymują przede wszystkim więcej obrazów i świeżych treści wizualnych, niż samego tekstu. Cel tego punktu jest jeden: wszystko musi wyglądać dobrze, dlatego podczas tworzenia treści skup się na aspektach graficznych.
Jako że Google Discover działa głównie na smartfonach, Twoja strona, jak i jej grafiki czy treści, muszą być responsywne, czyli dostosowane do urządzeń mobilnych. Zadbaj również o to, by strona nie miała żadnych problemów technicznych podczas wyświetlania się na urządzeniach przenośnych – w innym wypadku automatycznie straci szansę na pojawienie się w Discover.
Teraz kilka słów o wysokim wskaźniky EAT (expertise, authoritativeness and trustworthiness).
Po pierwsze: Expertise zakłada, że autorzy treści są ekspertami w danej dziedzinie, dlatego w przypadku pisania artykułów podkreślaj swoje kwalifikacje, dyplomy czy certyfikaty. Pisarze na stronach o niszowej tematyce, czysto hobbystycznej, posiadający doświadczenie życiowe, również mogą liczyć na ten sam status.
Po drugie: Authoritativeness, które poniekąd jest powiązane z pierwszym zagadnieniem. Zdobycie autorytetu strony jest konsekwencją stworzenia artykułu na poziomie eksperckim.
Po trzecie: Trustworthiness opierające się na zaufaniu budowanym w relacji z użytkownikiem. Twoja strona musi być wiarygodna. Zadbaj między innymi o certyfikat SSL, zapewniający bezpieczeństwo użytkownikom.
Ruch na stronie jest ważny. Udostępnianie materiałów przez użytkowników, interakcje czy komentarze są ważnymi elementami branymi pod uwagę przez Google. “Wiecznie zielone treści” wykorzystują teraz znaczącą widoczność, więc są one dominującym źródłem informacji w Google Discover.
Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste
W skrócie to ponadczasowy, popularny content, który generuje ruch na stronie na przestrzeni wielu miesięcy, a nawet lat. Wiecznie zielone treści są jak drzewa, których liście nigdy nie spadają - zawsze atrakcyjne i potrzebne.
Oznacza to, że w celu uzyskania najlepszego wyniku, potrzebna jest strategia obejmująca wiecznie interesujące tematy. Nigdy nie będą nimi treści takie jak newsy, oferty sprzedażowe, artykuły na temat obecnych trendów czy raporty i statystyki. Pisząc tekst, zorientuj się, czy dany temat jest popularny oraz jak często wyszukiwany. W tym celu skorzystaj z narzędzia, jakim jest Google Trends. Pamiętaj również o tym, żeby regularnie aktualizować starsze artykuły o najnowsze dane.
Jeśli Twoja strona zostanie wytypowana przez algorytm Google, masz szansę na gwałtowny wzrost jej wyświetleń. Powód jest oczywisty: więcej treści dopasowanych pod preferencje użytkownika daje większe szanse na jego zainteresowanie nimi i kliknięcie w artykuł.
W przypadku prowadzenia sklepu, Discover jest idealnym kanałem dotarcia do potencjalnego klienta, a także zwiększenia rozpoznawalności naszej marki - to niezbędny element sukcesywnej sprzedaży. Jednak to, co wydarzy się po przekierowaniu użytkownika na stronę, zależy już od Ciebie.
Google oferuje funkcję monitorowania wydajności oraz skuteczności strony w darmowym narzędziu, Google Search Console. Za pomocą dokładnego wykresu, który otrzymasz w raporcie skuteczności w Discover, zweryfikujesz ruch na swojej witrynie oraz dowiesz się, w jaki sposób się on odbywa (czyli jak często użytkownicy klikają w nasze artykuły i grafiki, które zapytania powodują jej wyświetlanie itp.).
Dzięki temu narzędziu sprawdzisz, czy Google może znaleźć i zaindeksowaćTwoją stronę. Wyeliminuje to też ewentualne problemy ze stronami AMP (Accelerated Mobile Pages). Search Console jest skierowane głównie do takich użytkowników, jak właściciele firm, specjaliści ds. SEO i marketerzy czy administratorzy, programiści i projektanci witryn.
Aby z niego skorzystać, potrzebujesz jedynie konta Google. Pamiętaj przy tym, że raport uzyskamy jedynie w przypadku stron, które pozyskały już nieco ruchu z innego źródła.
O tym, że Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie wiemy wszyscy. Warto zatem udoskonalić swoje artykuły, zadbać o wytyczne i tym samym zwiększyć szanse na pojawienie się w Google Discover.
Treści muszą być ponadczasowe, responsywne, bogate w merytoryczne informacje, ale też ważne. Dobrze, jeśli będą zahaczały o aktualne trendy i były unikalne wizualnie. Polityka Google cały czas się zmienia i obecnie nie jest to już wyścig “kto wstawi więcej słów kluczowych w tekście”. Obecnie Google nagradza tych, którym zależy na użytkowniku.
Oczywiście w WebWave nie ma najmniejszego problemu, aby osiągnąć którykolwiek z tych punktów. Oferujemy zaawansowane i wygodne tworzenie wersji Twojej strony na inne ekrany. Możesz również formatować artykuły w unikalny sposób oraz na bieżąco sprawdzać i analizować SEO. Zatem nie czekaj i wypróbuj nasz kreator stron www już teraz!
Data aktualizacji: 29 kwietnia 2021
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na:
Kreator WebWave.
Oferta.