Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paula Niziołek

Czym jest Google Discover i czy wpłynie na pozycjonownie?

Blog, sklep internetowy, strona firmowa? Jakie witryny stworzysz za pomocą kreatora stron www

Jeśli korzystasz z aplikacji mobilnej Google, na pewno wiesz o czym będę mówić, choć niekoniecznie znasz Google Discover. Jest to miejsce, w którym umieszczane są spersonalizowane treści, dzięki bazowaniu na interakcji użytkowników z ich wyszukiwarką.

O tym, że światowy gigant cały czas stara się urozmaicać i dodawać nowe rozwiązania - wiemy wszyscy. W Google wszystkie narzędzia są dokładnie przemyślane i spełniają swoje zadanie. W przypadku Discover nie jest inaczej. Jest to bardzo przydatna funkcja, przeznaczona dla użytkowników urządzeń mobilnych. Wcześniej istniała jako Google Feed, a początkowo - Google Now. Skąd pomysł na jej zmianę i wprowadzenie nowych, interesujących dodatków? Czy należy podjąć się optymalizacji artykułów na własnych stronach?

 

Czym jest Google Discover?

 

W 2017 roku dobrze nam znana firma z Mountain View postanowiła odświeżyć sposób, w jaki przedstawia swoim użytkownikom nowe informacje. I tak, jak ostatnio każdy trend, ukierunkowała go na możliwie najlepsze dopasowanie do potrzeb pojedynczego użytkownika, a nie ogółu.

Aplikacja mobilna Google umożliwia wyświetlanie spersonalizowanych treści, które nas interesują. Można ją przyrównać z typowym widokiem głównej strony Facebook - jest tu wiele informacji i grafik, które są dobrane specjalnie pod upodobania użytkownika. Zobaczysz też artykuły, zdjęcia, wydarzenia, newsy, filmy i wszystko, co potencjalnie może Cię zainteresować. Google twierdzi, że z aplikacji korzysta już ponad 800 milionów osób miesięcznie.

 

Jak zacząć korzystać z narzędzia Discover?

 

W Polsce z Discover możemy skorzystać jedynie po zainstalowaniu aplikacji Google na naszym smartfonie. W USA znajdziemy go również w przeglądarce naszego telefonu lub tabletu, po wpisaniu adresu: google.com. Bardzo prawdopodobne, że doczekamy się tego rozwiązania również w naszym kraju.

Obowiązkową czynnością, jaką musimy wykonać, aby zacząć z niego korzystać, jest włączenie opcji ,,Aktywność w internecie i aplikacjach’’, którą znajdziemy w ustawieniach. Następnie możemy wybrać rodzaje powiadomień, jakie chcemy otrzymywać, zacząć obserwować nowe tematy, zrezygnować z dotychczasowych lub przywrócić usunięte źródła. Ciekawym jest fakt, że możemy bezpośrednio udostępniać znajdujące się tam artykuły znajomym lub zamieszczać je na portalach społecznościowych. Przydatną funkcją oferowaną przez Discover jest również możliwość słuchania artykułów dzięki opcji ,,Przeczytaj na głos’’.

Skąd Google wie, co mi pokazywać?

 

Dzięki Discover Google śledzi Twoje nawyki, aby dostarczyć jak najbardziej trafną treść. Funkcjonuje w oparciu o analizę realizowaną na podstawie danych użytkownika, takich jak: jego praca, historia wyszukiwań, interakcje z narzędziami Google oraz lokalizacja, a także danymi z urządzenia mobilnego, takimi jak np. kontakty, aplikacje czy kalendarz.

W celu dobrania jak najbardziej spersonalizowanych treści wykorzystuje technologię Google News AI/ML - w celu znalezienia najnowszych wiadomości oraz Topic Layer, aby zrozumieć zainteresowania użytkownika. Jest to pewien sposób “podglądania” przez sztuczną inteligencję. Dodatkowo Discover może pobierać informacje z każdej strony, w której logujesz się przy pomocy swojego konta Google. Dzięki temu aplikacja wie o Twoich podróżach, zakupach przez internet czy obejrzanych filmach. Te rozwiązania pozwalają znaleźć materiały związane z naszymi zainteresowaniami bez konieczności ich wyszukiwania.

 

AI/ML

 

Wspomniana wcześniej technologia AI/ML jest sztuczną inteligencją służącą do analizowania przepływu informacji w czasie rzeczywistym i do porządkowania ich.

Dzięki niej treści w internecie są stale zbierane w grupy tematów na podstawie tego, czego dotyczą, a wszystkie działania użytkownika w Google Discover są analizowane w celu wyświetlania artykułów dobranych pod kątem jego zainteresowań. Użytkownik może też skorygować wyświetlane informacje odrzucając tematy, które go nie interesują. Ten zabieg sprawia, że Google Discover rozumie ludzi, miejsca, obecne wydarzenia i łączy je w odpowiedni sposób.

 

Topic Layer

 

Na swoim oficjalnym blogu Google zapowiedziało, że ich nowa funkcja - topic layer - umożliwi przewidywanie poziomu wiedzy użytkownika na dany temat i pomaga mu dalej rozwijać jego zainteresowania. Jeśli na przykład uczy się on malować, zobaczy treści dla początkujących, takie jak dobór kolorów czy polecane techniki. Jeśli jednak jest on doświadczonym artystą, pokażą mu się inne, bardziej zaawansowane tematy.

Warstwa tematyczna jest tworzona dzięki analizie materiałów na dany temat istniejących w sieci i tworzy setki, a nawet tysiące podtematów. Dzięki temu Google może w inteligentny sposób określić rodzaj treści, które użytkownik chce zbadać w następnej kolejności.

 


 

Ważne jest, aby nasza strona zawierała aktualne informacje i podążała za obecnymi trendami. Warto dodawać daty wpisów oraz ich szczegóły, takie jak autorzy, wydawcy, firmy oraz dane kontaktowe. 

 


 

Czy treści z mojej strony są pokazywane w Google Discover?

 

Na początek warto upewnić się, że Twoja witryna posiada cechy kwalifikujące się do wykrycia przez Google. Strona musi zostać zweryfikowana i zaindeksowana w Search Console, a treści spełniać standardy oraz być zgodne z obowiązującą polityką -  możesz o niej poczytać na oficjalnej stronie Google. Niepotrzebne są żadne specjalne tagi czy zabiegi. Warto pamiętać, że Google nie może nam zagwarantować wyświetlenia naszej strony w Discover, mimo jej zgodności ze wszystkimi wymaganiami.

 

Jak pojawić się w Google Discover?

 

Istnieje kilka zaleceń, jakie musi spełnić Twoja strona, aby zwiększyć jej prawdopodobieństwo pojawienia się w Discover.

 

Nie używaj clickbaitu

Nadaj tytuły odpowiednie do treści. Nie próbuj przyciągnąć użytkownika poprzez nadanie nieprawdziwego, lecz chwytliwego tematu. Google z łatwością wyłapuje tego typu zabiegi. Unikaj też pisania artykułów i umieszczania grafik tak, aby wywołać sztuczną reakcję. Twoja strona musi być wartościowa i wiarygodna, a tematyka dopasowana do zainteresowań użytkownika.

 

Zadbaj o treści

Ważne jest, aby nasza strona zawierała aktualne informacje i podążała za obecnymi trendami. Warto dodawać daty wpisów oraz ich szczegóły, takie jak autorzy, wydawcy, firmy oraz dane kontaktowe. W Google Discover najważniejsze jest to, aby materiały były dopasowane do konkretnej grupy docelowej i wzbudzały zainteresowanie. Pisząc artykuły warto prezentować oryginalny punkt widzenia. Dla Google będzie to dowód, że za naszą treścią stoi prawdziwa osoba.

 

Oryginalne zdjęcia

Bardzo istotną kwestią jest umieszczanie atrakcyjnych zdjęć i grafik w profesjonalnej jakości. To one w głównej mierzę będą wyświetlać się w Discover. Zadbaj o to, żeby miały co najmniej 1200 pikseli szerokości (konieczne jest ich włączenie za pomocą ustawienia max-image-preview:large lub technologii AMP). Materiały nie mogą być pobrane z innych stron, a miniaturą nie może być logo witryny i, tak samo jak w przypadku treści, nie możemy używać zabiegu clickbait. Jako że każdy artykuł umieszczony w Google Discover jest zaopatrzony zarówno w zdjęcie, jak i nagłówek, to nie zapomnijmy się do tego zastosować. Google wskazuje, że użytkownicy otrzymują przede wszystkim więcej obrazów i świeżych treści wizualnych, niż samego tekstu. Cel tego punktu jest jeden: wszystko musi wyglądać dobrze wizualnie, więc podczas tworzenia treści skup się również na aspekcie graficznym.

 

Konieczna jest responsywność

Jako że Google Discover działa głównie na smartfonach, Twoja strona, jak i jej grafiki czy treści, muszą być responsywne - czyli dostosowane do urządzeń mobilnych. Zadbaj zatem o RWD oraz o to, by strona nie miała żadnych problemów technicznych podczas wyświetlania się na urządzeniach przenośnych - w innym wypadku automatycznie straci szansę na pojawienie się w Discover. 

 

Zadbaj o wysoki wskaźnik EAT

Konieczne jest też zadbanie o wysoki wskaźnik EAT (expertise, authoritativeness and trustworthiness). Po pierwsze: Expertise - zakłada, że autorzy treści są ekspertami w danej dziedzinie, dlatego w przypadku pisania artykułów, warto podkreślić swoje kwalifikacje, dyplomy czy certyfikaty. Pisarze na stronach o niszowej tematyce, czysto hobbystycznej, posiadający doświadczenie życiowe, również mogą liczyć na ten sam status. W przypadku Authoritativeness jest to poniekąd powiązane z pierwszym zagadnieniem. Zdobycie autorytetu strony jest konsekwencją stworzenia artykułu na poziomie eksperckim. Za to Trustworthiness opiera się na zaufaniu budowanym w relacji z użytkownikiem. Nasza strona musi być wiarygodna. W przypadku domen z branży e-commerce oraz wszystkich innych obsługujących płatności online, koniecznie musimy zadbać o certyfikat SSL, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym użytkownikom.

 

Wywołaj ruch na stronie

Oczywistym jest fakt, że ruch na stronie jest równie ważny. Udostępnianie materiałów przez użytkowników, interakcje czy komentarze są ważnymi elementami branymi pod uwagę przez Google. “Wiecznie zielone treści” wykorzystują teraz znaczącą widoczność, więc są one dominującym źródłem informacji w Google Discover.

 

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Czym jest Evergreen Content?

 

W skrócie - jest to ponadczasowy, popularny content, który generuje ruch na naszej stronie na przestrzeni wielu miesięcy, a nawet lat. Wiecznie zielone treści są jak drzewa, których liście nigdy nie spadają - zawsze atrakcyjne i budzące zainteresowanie. Oznacza to, że w celu uzyskania najlepszego wyniku, potrzebna jest strategia obejmująca wiecznie interesujące tematy. Warto pamiętać, że nigdy nie będą nimi treści takie jak newsy, oferty sprzedażowe, artykuły na temat obecnych trendów czy raporty i statystyki. Pisząc tekst warto zorientować się, czy dany temat jest popularny oraz jak często wyszukiwany. W tym celu warto skorzystać z narzędzia, jakim jest Google Trends. Pamiętaj również o tym, żeby regularnie aktualizować starsze artykuły o najnowsze dane.

 

Czemu warto pojawić się w Google Discover?

 

Niestety, oprócz wyżej podanych czynników zwiększających prawdopodobieństwo pojawienia się strony na Google Discover, nie mamy większego wpływu na to, czy nasz artykuł tam się znajdzie. Jeśli jednak zostaniemy wytypowani przez algorytm i nasza treść wyświetli się użytkownikom, mamy szansę na gwałtowny wzrost wyświetleń strony. Powód jest oczywisty - więcej treści dopasowanych pod preferencje użytkownika daje większe szanse na jego zainteresowanie nimi i kliknięcie w nasz artykuł. W następstwie zwiększy to ruch na naszej stronie, co przyniesie same korzyści. W przypadku prowadzenia sklepu, Discover jest idealnym kanałem dotarcia do potencjalnego klienta, a także zwiększenia rozpoznawalności naszej marki - to niezbędny element sukcesywnej sprzedaży. Jednak to, co wydarzy się po przekierowaniu użytkownika na stronę, zależy już od nas samych.

 

Monitorowanie statystyk w Google Discover

 

Jedną z nowszych opcji, jaką oferuje nam Google, jest monitorowanie wydajności oraz skuteczności naszej strony w darmowym narzędziu, jakim jest Google Search Console. Za pomocą dokładnego wykresu, który otrzymamy w raporcie skuteczności w Discover, będziemy mogli zweryfikować ruch na naszej witrynie oraz dowiedzieć się, w jaki sposób się on odbywa (czyli jak często użytkownicy klikają w nasze artykuły i grafiki, które zapytania powodują jej wyświetlanie itp.). Dzięki temu narzędziu będziemy w stanie sprawdzić, czy Google może znaleźć i zaindeksować naszą stronę. Wyeliminuje to też ewentualne problemy ze stronami AMP (Accelerated Mobile Pages). Search Console jest skierowane głównie do takich użytkowników, jak właściciele firm, specjaliści ds. SEO i marketerzy czy administratorzy, programiści i projektanci witryn.

Aby z niego skorzystać, potrzebujemy naszego konta Google. Warto pamiętać, że raport uzyskamy jedynie w przypadku stron, które pozyskały już nieco ruchu z innego źródła, inaczej będzie on dla nas niewidoczny.

 

Podsumowanie

O tym, że Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie wiemy wszyscy. Poszukując informacji w internecie większość użytkowników w pierwszej kolejności wykorzystuje właśnie tę przeglądarkę. Warto zatem udoskonalić nasze artykuły, zadbać o wytyczne i zwiększyć szanse na pojawienie się w Google Discover. To dzięki niemu w prosty sposób będziemy mogli skutecznie promować publikowane przez nas treści, zwiększając przy tym ruch na naszej stronie. Jak wspominaliśmy, żeby się tam znaleźć, warto przestrzegać zasad Google na temat ich polityki oraz tworzyć wartościowe materiały. Treści muszą być ponadczasowe, responsywne, bogate w merytoryczne informacje, ale też ważne. Warto, aby zahaczały o aktualne trendy i były unikalne wizualnie. Polityka Google cały czas się zmienia i obecnie nie jest to już wyścig “kto wstawi więcej słów kluczowych w tekście”. W tej chwili wygrywają osoby, które poświęcają najwięcej czasu i przygotowania swoim witrynom. Google nagradza więc tych, którym zależy na użytkowniku. 

Oczywiście w WebWave nie ma najmniejszego problemu, aby osiągnąć którykolwiek z tych punktów. Oferujemy zaawansowane i wygodne tworzenie wersji Twojej strony na inne ekrany. Możesz również formatować artykuły w unikalny sposób oraz na bieżąco sprawdzać i analizować SEO. Zatem nie czekaj i wypróbuj nasz kreator stron www już teraz!

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

Data aktualizacji: 29 kwietnia 2021

14 sierpnia 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: