Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 7 min.

Data publikacji: 15 stycznia 2024

Domena i hosting strony internetowej – jak wybrać? 

jak wybrać nazwę bloga

Hosting. Możesz postawić na własny. Wybrać konkretnego dystrybutora. Albo skorzystać z takiego, który oferuje nam kreator stron www.

Najpierw jednak poszukaj odpowiedzi na pytania: Co to jest hosting? Na jakie rodzaje można go podzielić? Dlaczego hosting jest tak ważny przy posiadaniu strony? Czy darmowy hosting to korzystna opcja? Jak wybrać odpowiedni hosting dla siebie? Sprawdź!

 

Czym jest hosting? 

 

Mówiąc krótko, hosting to usługa, która pozwala na umieszczenie witryny w sieci. Właściciel lub dostawca usług hostingowych zapewnia technologie i usługi potrzebne platformie, aby jej treści mogły być widoczne w Internecie. Strony internetowe są hostowane/przechowywane, na specjalnych komputerach zwanych serwerami.

Kiedy użytkownicy Internetu chcą zobaczyć swoją stronę internetową, jedyne co muszą zrobić, to wpisać w przeglądarkę adres www. - Komputer łączy się z serwerem i witryna zostaje “dostarczona” do nich przez przeglądarkę.

Do elementów, które są przechowywane na serwerze zalicza się m.in.:

 • zdjęcia,
 • wideo, 
 • pliki,
 • maile.

 

Jak wybrać hosting strony internetowej?

 

Zanim zaczniesz szukać odpowiedniego dystrybutora hostingu, musisz przemyśleć kilka kwestii.

Oto najważniejsze z nich:

 • Jak wiele podstron planuję mieć w swoim projekcie? 

 • Jaki rodzaj strony internetowej zamierzam stworzyć? Prostą wizytówkę, czy witrynę z rozbudowanym blogiem? 

 • Jakiego ruchu spodziewam się na stronie? Jeśli prowadzisz bloga lub sklep online będzie on raczej regularny, najprawdopodobniej wyższy podczas update’ów i z przewidywaną tendencją wzrostową (przy dobrym wypozycjonowaniu, reklamie i większych zasobach materiałów). Z drugiej strony może być to np. portfolio, które w założeniu będą widzieć tylko te osoby, którym prześlesz link.  

 • Czy masz w planach późniejszą rozbudowę strony i znajdujących się na niej funkcjonalności? Może czasem zechcesz założyć bloga, sklep etc. 

 • Czy strona będzie wyłącznie dodatkiem informacyjnym, czy raczej głównym źródłem kontaktu z klientami i zarobku? Jeśli to drugie, to zwróć uwagę m.in. na średni uptime. 

 • Czy będziesz potrzebować również hostingu poczty e-mail?

 • Jaki rodzaj treści będzie przeważał na naszej stronie? Materiały tekstowe, zdjęcia, grafiki, a może wideo? 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jak wybrac dobry hosting strony?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przeanalizuj następujące kwestie:

 • Pojemność – ile otrzymasz miejsca na serwerze;

 • Szybkość serwera – szybkie ładowanie strony jest wyznacznikiem jej jakości;

 • Uptime – wysoki wskaźnik bezawaryjnego działania i dostępu do hostingu; 

 • Transfer miesięczny – każda wizyta na stronie i udostępnione na niej materiały pobierają dane, a więc warto szukać takiego hostingu, który oferuje dużą pojemność lub wręcz nielimitowany transfer danych; 

 • Baza danych – pozwala na zachowanie większego ładu i przy okazji sprawia, że strona zajmuje mniej miejsca.

 • Bezpieczeństwo – należy o nie zadbać zarówno ze względu na swój komfort i komfort użytkowników. Oprócz zabezpieczeń przed zewnętrznymi atakami, przyjrzyj się gwarancji tworzenia kopii zapasowych projektu i certyfikatowi SSL (bez niego strona w przeglądarce wyświetla się jako „niebezpieczna”).

 

Rodzaje hostingu 

 

Przyszła pora na szczegóły, czyli kategorie hostingów.

 

Hosting współdzielony 

To jedna z najtańszych propozycji jeśli chodzi o hosting. Dlaczego? Twoja strona internetowa umieszczona jest na jednym wspólnym serwerze wraz z innymi witrynami. 

W takim przypadku oprócz określonej pojemności nie możesz korzystać z innych zasobów. 

Jeśli nie liczysz na dużą ilość odwiedzin, to taki typ hostingu powinien wystarczyć. Jednak gdy któraś z sąsiednich platform internetowych zanotuje wysoką liczbę użytkowników w jednym czasie, to wpłynie to (oczywiście negatywnie) na pozostałe.

Innym negatywnym aspektem jest fakt, że w przypadku hostingu współdzielonego istnieje większe ryzyko złapania wirusa (wspólne bazy danych itp.), a to wpłynie źle zarówno na samą stronę, jak i jej odbiorców.  

 

Hosting VPS 

W tym przypadku masz możliwość korzystania z osobno wydzielonych zasobów, w tym określonego RAM, czy też pojemności dysku. 

Wybierając hosting VPS, otrzymujesz dostęp do zarządzania swoją częścią serwera poprzez panel administracyjny. 

Jeśli chodzi o same koszta, to będą one zależne od wielkości strony. Te mniejsze i mniej skomplikowane nie powinny wymagać dużego nakładu pieniędzy. 

 

Serwer dedykowany

Możesz też postawić na opcję indywidualną. Serwer dedykowany pozwala na większą swobodę, a kontrola nad stroną jest na znacznie wyższym poziomie. Największą zaletą tej formy hostingu jest jednak bezpieczeństwo. Z kolei wśród warto wymienić wysokie ceny i bezpośrednią odpowiedzialność za utrzymanie poprawności działania serwera. Takie rozwiązanie jest zazwyczaj polecane portalom oraz właścicielom większych firm. 

 

Serwer w chmurze

Hosting z serwerem w chmurze to alternatywa do jego fizycznego odpowiednika. Staje się on coraz bardziej popularny, co może być spowodowane jego dobrą reakcją na obciążenia oraz awarie. W przypadku większych problemów technicznych zostaje on niezwłocznie przeniesiony w inne miejsce, aby uniknąć w ten sposób negatywnych konsekwencji.  

 

Hosting w WebWave

W WebWave oferujemy formę hostingu, który daje możliwość zarządzania własną przestrzenią na serwerze. Jego pojemność jest dostosowana do potrzeb strony. Wybierając tę ofertę nie musimy szukać zewnętrznego dostawcy.  A im wyższy pakiet, tym większa pojemność.


Dla przykładu: Najwyższy Plan Premium, czyli Business, który bez zniżki otrzymamy za 40 zł/miesięcznie zapewnia osadzenie nieograniczonej liczby podstronie. Możesz więc prowadzić bloga, sklep internetowy (np. oferujący usługi, produkty cyfrowe, wyroby rzemieślnicze etc.)

Poza tym otrzymujesz: 

 • Nielimitowaną ilość GB na pliki (zdjęcia, filmy, pliki audio etc.),
 • Przepustowość bez limitu,
 • Nielimitowaną ilość skrzynek mailowych (we własnej domenie) i aż 20 GB które możemy na nie dowolnie rozdysponować. 

 

Wybór hostingu dla strony www: co jeszcze wziąć pod uwagę? 

 

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Bezawaryjne działanie

Uptime to tzw. gwarantowany czas bezawaryjnego działania i dostępu do hostingu strony. Według ogólnych standardów powinien on wynosić minimum 99,95%. Niektórzy dystrybutorzy oferują jednak jeszcze wyższe parametry. W przypadku kreatora stron internetowych od WebWave jest to 99,97%.

 

Czy lokalizacja serwera ma znaczenie?

To gdzie znajduje się serwer, który oferuje nam hoster ma znaczenie. Im bliżej tym lepiej. Rzecz jasna, jeśli jego lokalizacja jest odległa, nie musisz od razu skreślać tej propozycji z listy. Jeśli serwer będzie wysokiej jakości, to powinien sobie z tym poradzić. Mimo wszystko lepiej zwracać większą uwagę na te, które są bliżej.

Bliska odległość serwera może usprawnić szybkość ładowania strony.

 

Czy hosting może być darmowy?

Za hosting strony internetowej zazwyczaj pobierana jest opłata. Warto jednak zwracać uwagę na oferty specjalne. Niektóre narzędzia takie jak kreator WebWave , udostępniają hosting za darmo wraz z wykupionym Planem Premium. 

 

Czy można zrezygnować z hostingu?

Zanim wybierzesz konkretną ofertę hostingową, warto sprawdzić warunki, jakie będą Cię obowiązywały. Najlepiej postawić na taki, w którym przedłużenie oferty odbywa się na stałych zasadach oraz który umożliwia rezygnacje bez dodatkowych obciążeń.

 

Pojemność hostingu

Zastanów się, co będziesz udostępniać na swojej stronie – czy będzie to przede wszystkim tekst, czy może materiały graficzne lub wideo. Od tego zależy, jakiego hostingu potrzebujesz i jaka przestrzeń na serwerze zagwarantuje płynność witryny. Może się też okazać, że jeśli w planach masz stworzenie całego portalu internetowego, zwykły hosting Ci nie wystarczy. Wtedy warto zastanowić się np. nad prywatnym serwerem.  

 

Jaki hosting wybrać? Podsumowanie

 

Hosting to jeden z istotniejszych elementów, o które należy zadbać podczas zakładania strony internetowej. Wybierz taki, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Zwróć uwagę na jego pojemność i cenę. Przyjrzyj się też ofercie WebWave – hostingowi w pakiecie z kreatorem i darmowymi szablonami stron internetowych.

 

Dowiedz się więcej o tworzeniu stron internetowych:

 

Autor: Kaja Rowicka 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

06 lipca 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: