Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 7 min.

Data publikacji: 07.07.2022

Hosting strony - co to jest i jak wybrać?

Hosting to jeden z podstawowych tematów, w momencie, gdy zastanawiamy się, jak zrobić stronę internetową. Wyróżniamy co najmniej kilka jego typów, które sprawdzają się przy odmiennych sytuacjach. Możemy postawić na własny, wybrać konkretnego dystrybutora lub skorzystać z takiego, który oferuje nam kreator stron www. Aby podjąć właściwą decyzję, należy trochę lepiej zapoznać się z samym tematem hostingu i zrozumieć jego sens. Co to jest hosting? Na jakie rodzaje możemy go podzielić? Dlaczego hosting jest tak ważny przy posiadaniu strony? Czy darmowy hosting to korzystny hosting? Jak wybrać odpowiedni hosting dla siebie? Sprawdźmy to!

 

Hosting - co to 

 

Jeśli mielibyśmy wyjaśnić sobie pokrótce pojęcie hostingu strony internetowej, to możemy śmiało powiedzieć, że jest to usługa, która pozwala na umieszczenie witryny w sieci. Właściciel lub dostawca usług hostingowych zapewnia technologie i usługi potrzebne platformie, aby jej treści mogły być widoczne w Internecie. Strony internetowe są hostowane/przechowywane, na specjalnych komputerach zwanych serwerami.

Kiedy użytkownicy Internetu chcą zobaczyć swoją stronę internetową, jedyne co muszą zrobić, to wpisać w przeglądarkę adres www. - Komputer łączy się z serwerem i witryna zostaje “dostarczona” do nich przez przeglądarkę.

Bez tego witryna nie działa we właściwy sposób. 

 

Do elementów, które są przechowywane na serwerze zaliczamy m.in.:

 • zdjęcia,
 • wideo, 
 • pliki,
 • maile, etc.

 

Jak wybrać hosting strony internetowej?

 

Zanim zaczniemy szukać odpowiedniego dystrybutora hostingu, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań odnośnie planów co do własnej strony.

Do najważniejszych z nich zaliczamy:

 • Jak wiele podstron planujemy posiadać w swoim projekcie? 

 • Jaki rodzaj strony internetowej zamierzamy stworzyć? - może to być przecież prosta wizytówka, ale też witryna z rozbudowanym blogiem. 

 • Jakiego spodziewamy się ruchu na stronie? - jeśli prowadzimy bloga lub sklep online będzie on raczej regularny, najprawdopodobniej wyższy podczas update’ów i z przewidywaną tendencją wzrostową (przy dobrym wypozycjonowaniu, reklamie i większych zasobach materiałów). Z drugiej strony może być to np. portfolio, które w założeniu będą widzieć tylko te osoby, którym prześlemy link.  

 • Czy mamy w planach późniejszą rozbudowę strony i znajdujących się na niej funkcjonalności? - teraz możemy posiadać tylko stronę główną, ale może z czasem będziemy chcieli założyć bloga, sklep etc. 

 • Jak poziom wpływu na naszą działalność ma mieć strona internetowa? - czy jest to wyłącznie dodatek informacyjny, czy główne źródło kontaktu z klientami i zarobku? Jeśli to drugie, to zdecydowanie należy zwrócić uwagę m.in. na średni uptime. 

 • Czy będziemy potrzebowali również hostingu e-mail?

 • Jaki rodzaj treści będzie przeważał na naszej stronie? - materiały tekstowe, zdjęcia, grafiki, a może wideo. 

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Jak wybrac dobry hosting strony?

 • Pojemność - czyli ile otrzymujemy miejsca na serwerze

 • Szybkość serwera - jednym z czynników świadczonych o wysokiej jakości naszej strony jest szybkość jej ładowania. 

 • Uptime - wysoki wskaźnik bezawaryjnego działania i dostępu do hostingu. 

 • Transfer miesięczny - Każda wizyta na stronie i udostępnione na niej materiały pobierają dane, a więc warto szukać takiego hostingu, który oferuje dużą pojemność lub wręcz nielimitowany transfer danych. 

 • Baza danych - pozwala na zachowanie większego ładu i przy okazji sprawia, że strona zajmuje mniej miejsca.

 • Bezpieczeństwo - należy o nie zadbać zarówno ze względu na swój komfort, ale też i (lub wręcz przede wszystkim) osób odwiedzających naszą witrynę. Oprócz zabezpieczeń przed zewnętrznymi atakami, warto też zwrócić uwagę na gwarancje tworzenia kopii zapasowych projektu i certyfikat SSL (bez niego strona w przeglądarce wyświetla się jako "niebezpieczna".

 

Typy hostingu 

 

Powiedzieliśmy już sobie, czym jest hosting i co sprawia, że jest dla naszej strony tak istotny. Teraz przyszła pora na szczegóły związane z jego kategoriami. Dlaczego warto znać rodzaje hostingu? Pomaga nam to w wyborze odpowiedniej dla siebie formy. Wyróżniamy co najmniej kilka, a oto najpopularniejsze:

 

Hosting współdzielony 

To jedna z najtańszych propozycji jeśli chodzi o hosting. Dlaczego? Nasza strona internetowa umieszczona jest na jednym wspólnym serwerze wraz z innymi witrynami

W takim przypadku oprócz określonej pojemności nie możemy korzystać z innych zasobów. 

Oczywiście jeśli nasza strona www, nie liczy na dużą ilość odwiedzin, to taki typ hostingu powinien wystarczyć, ale w momencie, gdy któraś ze platform internetowych, które współdzielą z nami serwer zanotuje wysoką liczbę użytkowników w jednym czasie, to wpłynie to (oczywiście negatywnie) na pozostałe.

Innym negatywnym aspektem jest fakt, że w przypadku hostingu współdzielonego istnieje większe ryzyko złapania wirusa (mamy wspólne bazy danych itp.), a to wpłynie źle zarówno na samą stronę, jak i jej odbiorców.  

 

Hosting VPS 

Ta forma hostingu jest znacznie korzystniejsza od poprzednio omawianej formy, czyli współdzielonej. W tym przypadku mamy możliwość korzystania z osobno wydzielonych zasobów, w tym określonego RAM, czy też pojemności dysku. 

Wybierając hosting VPS otrzymujemy dostęp do zarządzania swoją częścią serwera poprzez panel administracyjny. 

Jeśli chodzi o same koszta, to będą one zależne od wielkości strony. Mniejsze, mniej skomplikowane nie powinny wymagać dużego nakładu pieniędzy. 

 

Serwer dedykowany

Poza hostingami, które opierają się na wspólnym korzystaniu z jednego, większego serwera możemy też postawić na opcję indywidualną. Serwer dedykowany pozwala na większą swobodę. Kontrola nad stroną jest na znacznie wyższym poziomie. Największą zaletą tej formy hostingu jest jednak bezpieczeństwo, a z kolei do wad zaliczamy: bardzo wysokie koszta i bezpośrednia odpowiedzialność za utrzymanie poprawności działania serwera. Takie rozwiązanie jest zazwyczaj polecane portalom oraz właścicielom większych firm. 

 

Serwer w chmurze

Hosting z serwerem w chmurze to alternatywa do jego fizycznego odpowiednika. Staje się on coraz bardziej popularny, co może być spowodowane jego dobrą reakcją na obciążenia oraz awarie. Przykładowo w przypadku większych problemów technicznych zostaje on niezwłocznie przeniesiony w inne miejsce, aby uniknąć w ten sposób negatywnych konsekwencji.  

 

Hosting w WebWave

W WebWave oferujemy formę hostingu, który daje możliwość zarządzania własną przestrzenią na serwerze. Jego pojemność jest dostosowana do potrzeb strony. Wybierając tę ofertę nie musimy szukać zewnętrznego dostawcy.  A im wyższy pakiet, tym większa pojemność.

Przykładowo: Najwyższy Plan Premium, czyli Business, który bez zniżki otrzymamy za 40 zł/miesięcznie zapewnia posiadanianie nieograniczonej liczby podstron - możemy więc prowadzić bloga, sklep internetowy (np. oferujący usługi, produkty cyfrowe, wyroby rzemieślnicze etc.)

Poza tym otrzymujemy też: 

 • Nielimitowaną ilość GB na pliki (zdjęcia, filmy, pliki audio etc.)
 • Przepustowość bez limitu
 • Nielimitowaną ilość skrzynek mailowych (we własnej domenie) i aż 20 GB które możemy na nie dowolnie rozdysponować 

 

Jaki hosting wybrać - podsumowanie 

Podsumujmy sobie głowne czynniki, które nie tylko pomogą nam w wyborze odpowiedniego hostingu, ale też całej oferty, która się z nim łączy. 

 

Bezawaryjne działanie

Wiemy już, że uptime to tzw. gwarantowany czas bezawaryjnego działania i dostępu do hostingu strony. Według ogólnych standardów powinien on wynosić minimum 99,95%. Niektórzy dystrybutorzy oferują jednak jeszcze wyższe parametry. W przypadku kreatora stron internetowych od WebWave jest to 99,97%.

 

Czy lokalizacja serwera ma znaczenie?

To gdzie znajduje się serwer, który oferuje nam hoster ma znaczenie. Im bliżej tym lepiej. Rzecz jasna, jeśli jego lokalizacja będzie odległa, nie oznacza, że musimy od razu skreślać tę propozycję z naszej listy. Jeśli serwer będzie wysokiej jakości, to powinien sobie z tym poradzić, ale mimo wszystko lepiej zwracać większą uwagę na te, które są bliżej.

Na co w przypadku strony internetowej, tak naprawdę wpływa odległość serwera? - Może usprawnić szybkość jej ładowania.

 

Czy hosting może być darmowy?

Za hosting strony internetowej zazwyczaj pobierana jest opłata. To ile ona wyniesie, zależy od jego rodzaju, na który się zdecydujemy. Warto jednak zwracać uwagę na oferty specjalne. Niektóre narzędzia takie jak kreator WebWave , udostępniają hosting za darmo wraz z wykupionym Planem Premium. 

 

Czy można zrezygnować z hostingu?

Zanim wybierzemy konkretną ofertę hostingową, warto sprawdzić warunki, jakie będą nas obowiązywały. Najlepiej postawić na taki, w którym przedłużenie oferty odbywa się na stałych zasadach oraz m.in. umożliwia rezygnacje bez dodatkowych obciążeń.

 

Pojemność hostingu

Tak jak już powiedzieliśmy sobie wcześniej, aby nasza strona funkcjonowała jak najlepiej, warto zastanowić się wcześniej nad jej potrzebami. Co będziemy na niej udostępniać - czy będzie to przede wszystkim tekst, czy może materiały graficzne lub wideo. Od tego m.in. zależy jakiego hostingu będziemy potrzebowali - jaka przestrzeń na serwerze zagwarantuje płynność witryny. Może się też okazać, że jeśli w planach mamy stworzenie całego portalu internetowego, zwykły hosting niekoniecznie nam wystarczy. Wtedy warto zastanowić się np. nad prywatnym serwerem.  

 

Podsumowanie

 

Hosting to jeden z istotniejszych elementów, o jakie należy zadbać podczas zakładania strony internetowej. To, jaki wybierzemy, zależy od kilku czynników - np. typu naszej strony, jej przeznaczenia, ale też poziomu bezpieczeństwa, na jakim nam zależy. Należy wybrać taki, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Z pewnością trzeba zwrócić uwagę na jego pojemność i cenę. Jeśli mowa o kosztach, to warto też przyjrzeć się ofertom, które zapewniają hosting w pakiecie. Pozwoli nam to zaoszczędzić zarówno czas, który musielibyśmy przeznaczyć na poszukiwania hostera, jak i pieniądze. Warto więc skorzystać z rozwiązania, które daje nam WebWave, czyli hostingu w pakiecie z kreatorem i darmowymi szablonami stron internetowych.

 

Dowiedz się więcej o tworzeniu stron internetowych:

 

Autor: Kaja Rowicka 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

06 lipca 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: