Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Infografika czy wizualizacja danych - co wybrać?

Dzięki rozwojowi technologii cyfrowych mamy dostęp do coraz większej ilości informacji i danych.
Ich rosnąca liczba potrafi często przytłoczyć czytelnika, któremu może być trudno skupić się na najważniejszych kwestiach.
Aby uprościć ten proces, na naszej stronie internetowej możemy wykorzystać grafiki.
Do najpopularniejszych typów graficznego przedstawienia danych zaliczamy infografiki i wizualizacje danych.
Jednak kiedy i w jakich przypadkach powinniśmy ich używać?
 
Choć na pierwszy rzut oka różnica wydaje się jasna, to bardzo często ludzie mylą te dwa pojęcia lub używają ich zamiennie. Niektórzy ludzie nazywają tworzenie atrakcyjnych wykresów „infografiką”, a dla innych nagromadzenie wyselekcjonowanych danych to już „wizualizacja”. Jaka jest więc różnica?
Infografiki są subiektywne i opowiadają wstępnie rozwiniętą historię, która ma na celu poprowadzenie odbiorców do założonych przez nas wcześniej wniosków. Natomiast wizualizacje danych pokazują czytelnikom informacje obiektywnie, czyli tak by sami dokładnie je zrozumieli i przeanalizowali.

 

 

Infografiki

 

Infografika to wizualne przedstawienia faktów, wydarzeń lub liczb, które odzwierciedlają pewne wzorce i dopasowują się do historii. Infografiki:

 • wykorzystujemy do opowiedzenia przemyślanej historii i sugestii,

 • do nakierowania czytelników na wnioski i wskazania określonych zależności,

 • są ręcznie tworzone do konkretnego zestawu danych.

 

Kiedy używać infografiki?

 • W treściach marketingowych - ludzie lubią dzielić się historiami. Skuteczna infografika może opowiadać wspaniałą historię, którą ludzie mogą podzielić się w social mediach.

 • W Curriculum Vitae - niektórzy twierdzą, że CV w formie graficznej jest lepsze jako wizualizacje danych, ale dokument ma także opowiedzieć naszą historię, którą możemy przedstawić jako infografikę.

 • Na blogu - posty na blogu osobistym czy firmowym mają określony temat i cel. Przy tworzeniu bloga możemy wzmocnić tekst poprzez skorzystanie z infografiki lub stworzyć z niej cały artykuł.
  W studium przypadku - zamiast pisać wiele stron tekstu i danych, możecie rozważyć infografikę np. w podsumowaniu pracy.

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Programy do tworzenia infografik

Canva

Ta platforma wykorzystywana jest przede wszystkim do tworzenia grafik na social media, ale możliwości ma wiele i zaliczamy do nich również infografiki. Tak jak w przypadku wielu narzędzi możemy korzystać z niej w wersji darmowej lub premium (dużo więcej możliwości i gotowych elementów/grafik). 

 

Piktochart

To narzędzie, z którego również korzystamy bezpośrednio z przeglądarki. Możemy wykorzystać je do tworzenia m.in. prezentacji, raportów, ulotek, plakatów i właśnie infografik. Możemy zacząć prace na czystej karcie lub wykorzystać szablon, a wszystko za pomocą drag&drop.

 

easel.ly

Narzędzie online służące do tworzenia infografik i tak samo jak poprzednicy daje możliwość  wykorzystania szablonu lub własnych projektu. Opcja bezpłatna pozwala działać na zasadzie drag&drop i dokonywać drobnych modyfikacji sformatowanych szablonów oraz kreowanie współprac. Opcja pro pozwala na wgrywanie własnych grafik, tworzenie projektów od podstaw etc.

 

Visme

Visme oferuje wiele szablonów infografik. Strona (podobnie jak np. Canva) daje wiele opcji obiektów, wykresów, kształtów i obrazów do wyboru. Do tworzonych treści internetowych można dodawać pliki audio, wideo i inne osadzone treści. 

 

BeFunky

To tak naprawdę bardziej edytor zdjęć/grafik, ale wykorzystywany jest też do tworzenia infografik. Platforma online oferuje setki w pełni konfigurowalnych szablonów, bogatą bibliotekę narzędzi i elementów graficznych do wyboru. 

Oczywiście lista nie jest kompletna. Na rynku znajdziemy dużo więcej programów, które pomogą nam w tworzeniu infografik - w wersji darmowej lub płatnej.

 

Przykładowe Infografiki 

Wizualizacje danych


Wizualizacje danych to wizualna prezentacja danych w oryginalnym, często abstrakcyjnym schemacie, który umożliwia czytelnikom łatwiejsze przetworzenie i analizę podanych informacji. Wizualizacje są:

 • pozbawione kontekstu i umożliwiają odbiorcom wyciąganie własnych wniosków przy zapewnieniu obiektywności;

 • idealne do streszczenia danych i ich zrozumienia;

 • automatycznie generowane dla dowolnych zestawów danych.

 

UWAGA! Warto pamiętać, że infografika może zawierać elementy wizualizacji, ale z kolei nie powinniśmy spotkać się z syuacją odwrotną. 

 

Kiedy używać wizualizacji danych?

 • W pulpitach nawigacyjnych i panelach użytkownika - ludzie często przeglądają informacje o swoich kontach podczas korzystania z różnych produktów czy aplikacji. Udostępnienie wizualizacji danych w tych miejscach ułatwia szybkie zapoznanie się z kluczowymi informacjami np. o transakcjach finansowych.

 • W biuletynach - np. w przypadku informowania odbiorców o nowościach firmy czy wynikach finansowych.

 • Na stronie głównej i podstronach - użytkownicy przeglądający nową stronę internetową szukają często konkretnych i przekonujących informacji. Wizualizacja, dotycząca np. liczby nowych zarejestrowanych czy ilości sprzedanych produktów w ostatnim miesiącu, może skutecznie zainteresować czytelnika.

 • W raportach - dane, które wiele osób umieściłoby w raportach, mogą być również przedstawione jako wizualizacja danych aby np. pokazać osiągnięcia firmy czy sukces sprzedażowy.

 

Programy do tworzenia wizualizacji danych 

 

Tableau

To narzędzie, które ułatwia tworzenie interaktywnych analiz wizualnych w postaci pulpitów nawigacyjnych oraz arkuszy. W Tableau możemy korzystać z danych ze źródeł publicznych  i tych własnych.

 

Visme

Ponownie pojawia się na liście, tyle że zamiast wykorzystania w tworzeniu infografik teraz powiemy sobie o wizualizacji danych. Narzędzie posiada widżety, które pomagają w szybkim tworzeniu statystyk i danych. Daje również możliwość importowania danych z arkuszy Google Spreadsheets i Microsoft.

 

Google Data Studio 

Program należy do marketingowej platformy oferowanej przez Google. Przy jej użyciu będziemy w stanie stworzyć wiele widoków danych oraz pulpitów nawigacyjnych, w zamian tych jednorazowych wizualizacji gotowych do publikacji.Nie jest to jedna narzędzie w 100% intuicyjne - musimy się go nauczyć, ale gdy już to zrobimy dalsza obsługa nie powinna sprawiać trudości. Pozytywnie przemawia za nim fakt, że jest on bardzo dobrze zintegrowany z Google Analytics 

Tak samo jak w przypadku infografik, nie jest to kompletna lista narzędzi usprawniających nam tworzenie wizualizacji danych. To, na którą propozycje się zdecydujemy, będzie zależało m.in. od tego jakie mamy potrzeby i czy jesteśmy w stanie dopłacić mniejszą lub większą kwotę. 

 

Porównanie infografiki i wizualizacji danych 

 

Wiemy już, że infografika i wizualizacja danych to nie synonimy, które oznaczają to samo. Dla jeszcze większej klarowności podsumujmy sobie ich charakterystykę na zasadzie zestawienia.

 

Złożoność 

Infografika -> Na ogół dość prosta. Raczej kierowana jest do mniej doświadczonych w danym temacie odbiorców 

Wizualizacja danych -> Poziom złożoności uzależniony jest od tego, jakie dane są tu przedstawiane (i komu)

 

Storytelling lub narracja 

Infografika -> Zazwyczaj znajdziemy tam przynajmniej elementy w tej formie, żeby w bardziej przystępny sposób przekazać coś odbiorcy

Wizualizacja danych -> Taka forma tutaj się nie sprawdzi - wykracza poza samo przeznaczenie wizualizacji 

 

Wygląd i ogólna estetyka 

Infografika -> To jeden z kluczowych elementów, czyli przekaz oprawiony w miłą dla oka oprawę wizualną, która zatrzyma uwagę odbiorcy.

Wizualizacja danych -> Są one w większości generowane automatycznie za pomocą Excela, StatPlanet lub innego oprogramowania; jeśli są publikowane lub wykorzystywane w prezentacjach, więcej uwagi poświęca się projektowi.

 

Uwzględnianie metadanych

Infografika -> Nie jest to stały element (raczej rzadko)

Wizualizacja danych ->  Nie jest to stały element (raczej rzadko)

 

Wykorzystane formy graficznej 

Infografika -> Jak najbardziej. W większości infografik (nawet sama nazwa już nam to sugeruje) odgrywają one istotną rolę. Dodatkowo podbijają przekaz. 

Wizualizacja danych -> Rzadko. Nie jest to zbyt mile widziane w fachowych zestawieniach. Odwraca uwagę. 

 

Forma interaktywna 

Infografika -> Stosowana bardzo rzadko.Iinfografiki zazwyczaj przyjmują formę statyczną.

Wizualizacja danych -> Coraz częściej spotykana forma przedstawiania danych. 

 

Czas powstawania 

Infografiki -> Zależy od rozbudowania przekazu i narzędzia, z jakiego korzystamy, ale łączny czas (wliczając ustalenie koncepcji) może być dość długi.

Wizualizacja danych -> Jej wykonanie nie powinno zajmować zbyt wiele czasu, szczególnie że bardzo często mogą być one generowane automatycznie

Podsumowanie

Infografiki i wizualizacje danych są świetnym narzędziem edukacji, promocji, informacji, interakcji oraz sprzedaży. Zapewniają także artystyczne i zwięzłe rozwiązanie wizualizacji złożonych danych i informacji, które nie dla każdego mogą być jasne i klarowne w odbiorze. Należy zaznaczyć, że subiektywizm infografiki zupełnie nie oznacza, że jest ona gorsza czy mniej istotna od wizualizacji. Oba te rozwiązania służą określonym, a różnym celom, które możemy wykorzystać wedle naszej potrzeby. Czy Wy też korzystacie z graficznych metod przedstawiania danych? Która z nich bardziej przypadła Wam do gustu i lepiej sprawdza się w Waszych działaniach? Może warto przenieść je też na stronę internetową? Zobacz jak łatwe jest tworzenie stron www w WebWave:

 

Dowiedz się więcej o tworzeniu stron www:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

27 lipca 2017

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: