Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paula Niziołek

Jak pozyskiwać klientów? Skuteczne metody szukania nowych odbiorców

Zastanawiałeś się kiedyś, jakimi kanałami marketingu internetowego możesz dotrzeć do potencjalnych klientów? Coraz większa ich ilość, powoduje, że wybór wcale nie jest taki prosty. Wiele biznesów popełnia ogromny błąd i cały budżet inwestuje tylko w jeden. Aby Twoje działania marketingowe przyniosły jeszcze lepsze rezultaty, warto używać kilku sposobów komunikacji jednocześnie. W tym artykule przedstawimy skuteczne kanały dotarcia w internecie oraz wyjaśnimy, jak dzięki nim zdobywać nowych klientów. Warto dokładnie przemyśleć strategię.

 

Co to jest kanał marketingowy?

 

Kanał marketingowy służy do komunikacji, produkcji oraz dystrybucji treści. Jest on niezbędny do tego, aby zachęcić odbiorców do skorzystania z Twoich produktów. W branży wyróżniane są dwa główne rodzaje kanałów marketingowych. Są to kanały online - czyli wszystko to dzieje się w internecie oraz offline - czyli gazety, telewizja czy eventy. Ostatnio bardzo mocno zaczęły rozwijać się kanały online, dominując przy tym te tradycyjne, osiągalne tylko poza siecią. My skupimy się właśnie na nich i opiszemy działania, dzięki którym z łatwością dotrzesz do swoich odbiorców oraz dowiesz się, jak pozyskiwać klientów.

 

Kategorie mediów oraz kanały marketingowe - strategie i metody pozyskiwania klientów

 

Media, czyli środki komunikacji, podzielone są na trzy główne kategorie. Służą one do komunikowania się z naszymi odbiorcami. To łatwy sposób na znalezienie klientów. W zależności od rodzaju przypisane są do nich odpowiednie kanały marketingowe. Poniżej znajdziesz informacje o skutecznych kanałach dotarcia w internecie.

 

Czym są Owned Media?

Inaczej są to media własne, czyli wszystkie treści należące bezpośrednio do marki. To właśnie na nie, firma ma największy wpływ i może kontrolować wszelkie materiały oraz sposób i częstotliwość, w jakiej są one zamieszczane. Treści, które opublikujesz, świetnie sprawdzą się również do dystrybucji. Bez problemu umieścisz je na innego rodzaju kanałach lub nawiążesz współpracę z innymi stronami. Plusem jest też to, że będziesz mógł na nich zarabiać. W mediach własnych takich jak np. witryna internetowa możesz zamieścić banery lub grafiki reklamowe albo chociażby, umieścić artykuł zewnętrznego reklamodawcy. Warto dodać, że Owned Media, sprawdzą się najlepiej w przypadku budowania lojalności wśród klientów. W przypadku tego rodzaju mediów możemy wymienić popularne kanały:

 

 • Strona internetowa - skuteczna metoda

Strona internetowa, to podstawowa wizytówka firmy lub działalności, a przede wszystkim aktywnego pozyskiwania. Nawet najprostsza witryna dodaje sporo profesjonalizmu w oczach klienta. Pozwala na dotarcie do potencjalnych odbiorców, którzy szukając, konkretnych produktów lub usług mogą dotrzeć do firmy, a następnie zakupić je bezpośrednio od nas lub u wymienionych na stronie dystrybutorów. Profesjonalna strona www, w obecnych czasach to konieczność, aby przyspieszyć proces pozyskiwania klientów oraz zaprezentować Twoje usługi. Stanowi niezawodną wizytówkę. W kreatorze WebWave zrobisz ją problemu, zaczynając od pustej karty lub wykorzystując jeden z gotowych szablonów. Wystarczy dostosować każdy element do swoich potrzeb i opublikować stronę jednym kliknięciem.

 

 • Blog - nowa grupa klientów

Mimo że jest to część strony internetowej, traktowany jest jako osobny kanał. Tworzenie bloga pozwala na szybsze dotarcie do klienta, dzięki treściom, które na nim umieszczamy. W artykułach możemy wklejać linki wewnętrzne, zewnętrze, oraz używać wybranych słów i haseł kluczowych. Pomoże to w poprawieniu widoczności naszej strony w wynikach wyszukiwarek. Aby zyskać nowych i utrzymać stałych czytelników, tematy blogowe powinny być odpowiednio dobrane do naszej grupy odbiorców i powinny zawierać rozwiązania na ich problemy. WebWave daje możliwość prowadzenia bloga, w tym zarządzanie artykułami i ustawianie ich parametrów SEO. Dzięki temu ma szansę pojawić się na wysokich wynikach wyszukiwania.

 

 • E-mail marketing - przedstaw Twoją ofertę

Jest to bardzo skuteczny, a zarazem strasznie niedoceniany kanał. W pierwszej kolejności wymaga on zbudowania własnej bazy mailingowej, co może nie okazać się tak prostym zadaniem. W przypadku kiedy uda nam się to zrobić, zyskamy możliwość wysłania cyklicznych mailingów z ofertami naszych usług, produktów i usług lub różnego rodzaju promocjami i konkursami.

 

 • Social Media - niezawodne źródło pozyskiwania klientów

Dzięki mediom społecznościowym możemy w łatwy sposób utrzymać kontakt z naszymi odbiorcami. Na profilach społecznościowych możemy udostępniać treści z naszego bloga lub strony internetowej, tworzyć i uczestniczyć w grupach dyskusyjnych, przeprowadzić płatną kampanię lub nawiązać współpracę z influencerami. Do wyboru mamy takie platformy jak np. YouTube, Facebook, Instagram, LinkedIn czy TikTok.

 

 • Webinary i szkolenia - zdobądź lojalność swoich klientów

Jest to idealna możliwość, aby zaprezentować naszą markę jako eksperta w danej dziedzinie i wzbudzić zaufanie wśród odbiorców. Organizując darmowe szkolenia czy webinary, przyciągniemy nowych klientów czy partnerów biznesowych i zbudujemy z nimi pozytywne relacje. Każde wydarzenie tego typu, pozwoli nam również na dodatkową promocję naszych usług lub produktów. W WebWave organizujemy je cyklicznie na naszym kanale YouTube. 

 

 • Aplikacje mobilne - wzrost liczby klientów

Jest to bardzo skuteczny kanał, dzięki któremu możesz zdobyć zaangażowanie użytkowników oraz utrzymać z nimi bliski kontakt. Dzięki aplikacji mobilnej możesz zyskać dostęp do adresów e-mail należących do  użytkowników lub do ich numerów telefonu, proponować różnego rodzaju oferty, rabaty, programy lojalnościowe czy wysyłać powiadomienia push. 

 

Paid Media a pozyskanie nowego klienta

Są to media płatne, czyli wszystkie te, za które musimy zapłacić, aby w ogóle się na nich pojawić. Korzystanie z tego rodzaju mediów, nie wymaga od nas takiego zaangażowania oraz poświęcenia czasu jak w przypadku własnych. Tutaj kluczowe znaczenie ma cena oraz sposób rozliczenia się z serwisami. W niektórych przypadkach, za usługę będziemy musieli zapłacić z góry, a w innych będziemy rozliczani z każdego wyświetlenia, wykonanego przez użytkownika konkretnego działania lub sfinalizowania danej usługi. Jakość oraz częstotliwość tego typu reklamy, będziemy mogli dopasować do naszego budżetu. Plusem jest to, że płatne serwisy oferują możliwość dopasowania konkretnej grupy odbiorców, do której ma dotrzeć nasza promocja. Jednymi z najpopularniejszych kanałów należących do Paid Media są:

 

 • Artykuły sponsorowane

Jest to idealna okazja, aby dotrzeć do odbiorców innego serwisu i szukać nowych klientów. Osoby, które daną stronę darzą zaufaniem, będą przychylnie patrzeć na wzmiankę o naszej firmie i jest bardzo duża szansa na to, że zdecydują się na skorzystanie z naszych usług. Istotne jest wybranie odpowiedniej witryny, najlepiej tej, która związana jest z branżą naszej marki. Taki content może zdobyć lojalność klientów!

 

 • Kampanie płatne

Plus kampanii jest taki, że możemy dokładnie określić grupę docelową i skierować reklamę tam, gdzie widać jej potencjał. W tym wypadku możemy wykorzystać możliwości Google Ads oraz Facebook Ads i dotrzeć do naprawdę szerokiej grupy odbiorców. Przykładem kampanii mogą być posty sponsorowane, wideo czy np. banery. Plusem korzystania z tego typu kanału jest to, że cały czas posiadamy kontrolę nad kosztami oraz wgląd do statystyk, dzięki którym w dokładny sposób zmierzymy efekty prowadzonych kampanii. W ten sposób z łatwością można pozyskać klienta.

 

 • Współpraca z influencerami

Wiele popularnych marek, stawia głównie na współpracę z popularnymi influencerami i osobami posiadającymi duże zasięgi. Jest to jeden z najlepszych sposobów na pozyskiwanie odbiorców. Osoby publiczne, posiadają swoją stałą grupę, która darzy ich wielkim zaufaniem i traktuje jako swój autorytet. Dzięki temu produkty lub usługi, które reklamują, tak dobrze się sprzedają. To właśnie dlatego firmy nie przestają nawiązywać nowych współprac a popularni influencerzy zarabiają coraz więcej. Tego rodzaju marketing sprawdza się idealnie w branży fashion oraz beauty. Jeśli chcesz powiększyć bazę klientów w internecie, ten sposób Cię nie zawiedzie. Będziesz pozyskiwać ich z łatwością!

 

Earned Media w marketingu

Do tego rodzaju mediów, należą wszystkie treści, które uzyskaliśmy od użytkowników, poprzez wszystkie działania wygenerowane poprzez owned i paid media. Ich ilość zależy od jakości i ilości przeprowadzonych kampanii oraz popularności marki. Szansą na zaangażowanie użytkowników, może być niecodziennie wydarzenie lub budząca emocje treść. Przykładem dobrej kampanii mogą być specjalne hasztagi, stworzone na daną okazję lub nagrany przez nas pomysłowy i oryginalny film, który staję się viralem. Powszechne kanały, które możemy przypisać do Earned Media to:

 

 • Artykuły

W przypadku artykułów pojawiają się one najczęściej po wielkim sukcesie firmy, lub wydarzeniu, które jest warte rozgłosu oraz będzie klikane przez użytkowników.

 

 • Shared Media 

Są to wszystkie wzmianki niezależnych użytkowników na różnych portalach i kontach społecznościowych. Może to być nagrany filmik lub zdjęcie z oznaczeniem profilu firmy. Nad tego rodzaju kanałem, nie mamy żadnej kontroli.

 

 • Wywiady 

Bardzo często osoby organizujące wywiady, poszukają ciekawych i interesujących marek, w określonym gatunku branży. Warto też samemu skontaktować się z tego typu mediami i zgłosić chęć uczestnictwa w wywiadzie.

 

 • Recenzje

Jest wiele stron internetowych zajmujących się pisaniem recenzji. Klienci w sieci bardzo często szukają opinii o danej firmie, jednak minusem jest to, że na treść recenzji nie mamy wpływu.

 

 • Vlogi oraz filmy

Głównie tego typu materiały, znajdziemy na YouTube. Mogą to być wzmianki we vlogach lub poświęcone naszej firmie filmiki nakręcone przez YouTubera

 

 

SEO a pozyskiwanie klientów

 

SEO jest sposobem na zwiększenie ruchu na stronie internetowej, a tym samym pozyskanie nowych klientów. Zadbanie o ten aspekt może Ci mocno pomóc w wybiciu się. Strona założona w WebWave może zostać zoptymalizowana automatycznie. Mamy opcję, które Ci z tym pomogą. Jeśli nie chcesz korzystać z pomocy specjalisty, będzie to dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem!

 

A może... konkurencja?

 

Szukając skutecznej metody pozyskiwania klientów lub odzyskiwania byłych klientów, warto zainspirować się konkurencją. To, co jest skuteczne dla nich, może okazać się skuteczne dla Ciebie. Oczywiście nie chodzi tu o kopiowania, a bardziej zastanowienie się nad tym, co sprawdzi się jeszcze lepiej i wpisze się w preferencje klientów. Dokładna analiza może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jak skutecznie pozyskać klientów z wykorzystaniem marketingu?

Komunikacja powinna opierać się na wielu różnych źródłach, dlatego tak ważne jest, aby wykorzystywać jak największą ilość kanałów jednocześnie. Pomoże to poprawić widoczność oraz rozpoznawalność naszej marki w sieci. Dlaczego warto używać wielu kanałów dotarcia, aby zwiększyć liczbę nowych klientów? Odpowiedź jest prosta. Żaden kanał nie da nam 100% gwarancji na sukces. Zwiększając ilość kanałów, zwiększamy szanse na pozytywne wyniki naszych działań marketingowych. Co ważne, nie bój się promować tej samej treści na różnych kanałach. Jest bardzo mała szansa na to, aby użytkownik trafił na nią w kilku miejscach naraz.

Koniecznie pamiętaj, aby działać systematycznie i brać pod uwagę preferencje swoich przyszłych klientów. Ustal, w jakie dni zajmiesz się danym kanałem i jakie treści na nim udostępnisz. Bardzo dobrym pomysłem jest planowanie wszelkich działań z wyprzedzeniem. W momencie kiedy wydarzy się coś nieplanowanego, Twoi stali klienci nie zauważą braku nowych treści, a Ty zachowasz spokój i ciągłość swoich działań marketingowych.

 

Jak wybrać odpowiedni kanał marketingowy?

 • W pierwszej kolejności ustal cele firmy oraz grupę odbiorców, do której chcesz trafić. Określ wiek, lokalizację, zainteresowania oraz płeć Twoich klientów. To pomoże Ci w wybraniu odpowiedniej grupy docelowej i określeniu działań.

 • Nie bój się też testować różnych kanałów. Nigdy nie wiesz, która metoda na pozyskiwanie klientów sprawdzi się najlepiej. Obecni klienci powinni mieć jak najwięcej powodów, aby zawitać na Twoją stronę.

 • Bądź na bieżąco z trendami - być może pojawi się nowy rodzaj kanału lub platforma, której warto użyć, aby skutecznie pozyskiwać klientów oraz budować markę osobistą? 

 • Śledź konkurencję - duże firmy, doskonale wiedzą co robić. To jedna z najlepszych strategii pozyskiwania kolejnych klientów. Przeanalizuj ich działania i wdrażaj podobne pomysły. Pamiętaj jednak aby zachować przy tym oryginalność.

 • Ustal budżet. Pomoże Ci to w rozplanowaniu działań reklamowych. Zastanów się, ile możesz poświecić na każdy kanał. Jaki koszt pozyskania klienta jest dla Ciebie najbardziej optymalny?

 


 

Bądź na bieżąco z trendami - być może pojawi się nowy rodzaj kanału lub platforma, której warto użyć? 

 


Jak pozyskiwać nowych klientów online - wnioski

Nawet gdy nie widzisz efektów na danym kanale, nie przestawaj nad nim pracować. Każde działanie marketingowe wymaga czasu i systematyczności. Zdobycie pierwszych klientów może okazać się nie lada wyzwaniem. To, że od razu nie masz odbiorców, nie znaczy, że masz się poddać! Ważne, aby w pierwszej kolejności zająć się własną stroną internetową. Jest to absolutny must have! Co istotne, nie potrzebujesz w tym celu zatrudniać specjalisty. Stronę www, stworzysz w bardzo prosty i szybki sposób, używając kreatora stron WebWave. Przekonaj się sam!

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

22 lipca 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: