Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Jan Chmielowski

8 sposobów na darmową promocję sklepu internetowego

Założyłeś sklep internetowy, ale nie wiesz jak wyróżnić się na tle konkurencji? Wydaje Ci się, że z Twoim budżetem reklamowym nie przebijesz się z ofertą do potencjalnych klientów? Istnieje kilka metod, które pozwolą Ci na skuteczną promocję w internecie, nawet jeśli nie dysponujesz środkami na płatną reklamę. W tym wpisie znajdziesz 7 skutecznych i łatwych do wprowadzenia w życie sposobów na darmową promocję własnego sklepu internetowego. 

 

Jak reklamować sklep internetowy: content marketing

 

Według wielu specjalistów to właśnie marketing treści jest dziś najskuteczniejszym sposobem dotarcia do odbiorcy w sieci. Użytkownicy internetu są zmęczeni atakującymi z każdej strony komunikatami reklamowymi. Często reagują na nie irytacją. Co więcej - większość z nich używa programów blokujących reklamy.

Dlatego o wiele lepszą strategią może okazać się prezentowanie odbiorcom treści, którymi rzeczywiście będą zainteresowani. To właśnie jest podstawą content marketingu. Zamiast wychodzić do odbiorcy z bardzo bezpośrednim i perswazyjnym komunikatem, lepiej zaproponować mu realną korzyść w postaci informacji, które będą dla niego przydatne. 

Dzięki takiemu podejściu przebijesz się przez barierę, która jest nie do pokonania dla większości reklamodawców. Uda Ci się nawiązać więź z klientem, który zamiast traktować Cię jak intruza, zobaczy w Tobie kogoś, kto dostarcza mu wartościowej wiedzy. 

W ten sposób zbudujesz wizerunek marki godnej zaufania. Dzięki temu potencjalni klienci chętniej zainteresują się Twoją ofertą. Zwiększysz też ich lojalność - publikując wartościowe treści sprawisz, że będą chętniej wracać na Twoją stronę. 

Jakie kanały komunikacji można wykorzystać w content marketingu? Najpopularniejszą formą jest tworzenie bloga. Regularna publikacja wysokiej jakości artykułów pomoże w zdobyciu stałych czytelników. Będą oni też chętnie udostępniać Twoje treści w mediach społecznościowych (o których szerzej powiemy za chwilę).

Poza artykułami blogowymi warto pokusić się o tworzenie bardziej rozbudowanych treści. Poradniki, e-booki, raporty i case studies cieszą się dużą popularnością. Oprócz budowania świadomości marki i pozytywnego wizerunku możesz je wykorzystać do zbierania kontaktów. Wystarczy, że w zamian za pobranie treści poprosisz o pozostawienie adresu email. 

 

Skuteczny email marketing w e-commerce

 

Z adresów mailowych, pozostawionych przez osoby pobierające przygotowane przez Ciebie materiały, możesz stworzyć listę. Warto wykorzystać również maile klientów, którzy już skorzystali z oferty Twojego sklepu. Na podstawie tak stworzonej bazy możesz prowadzić działania email marketingowe. 

Email marketing to jedna z najstarszych form promocji w internecie. Nie oznacza to, że przestała się sprawdzać. W samym 2019 roku wysłano ponad 3,9 miliarda e-maili, a liczba ta z roku na rok rośnie. Jak widać - ta forma komunikacji nie traci, a wręcz zyskuje na popularności. 

Jeśli w swojej bazie e-maili zgromadziłeś kontakty do osób pozyskane poprzez dystrybucję materiałów marketingowych, masz w ręku prawdziwy skarb. Wiesz już, że te osoby były lub są zainteresowane Twoją ofertą. Dlatego łatwiej będzie Ci zainteresować je swoim komunikatem. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w której Twoje wiadomości będą traktowane jak spam.

Musisz przy tym pamiętać o jakości maili. Podobnie jak w przypadku content marketingu, ważne jest dostarczanie odbiorcom istotnych dla nich informacji. O czym w takim razie pisać? Dobrze sprawdzą się zapowiedzi artykułów blogowych, nowości w ofercie oraz zniżki, rabaty i inne promocje. Pamiętaj, że każda wysyłana przez Ciebie wiadomość powinna stanowić dla odbiorcy korzyść. W przeciwnym razie łatwo go do siebie zniechęcisz. 

 

Jak wypromować sklep internetowy: social media

 

Prowadzenie profili w mediach społecznościowych daje szansę na nawiązanie bezpośredniego kontaktu z odbiorcami. Dzięki rozmowom na chacie, komentarzom czy polubieniom lepiej poznasz swoich klientów, ich język i potrzeby. Pozwoli Ci to poprawić swoją ofertę. 

W social media coraz większe znaczenie mają reklamy i płatna promocja postów. Nie oznacza to jednak, że nie można zbudować dobrych zasięgów organicznie - bez wydawania pieniędzy. Tak jak w przypadku contentu i mailingów, najważniejsze jest tworzenie treści, które zainteresują odbiorców. Ciekawe artykuły, porady, informacje o nowościach z branży będą chętnie komentowane i udostępniane. 

Jak tworzyć treści, które angażują użytkowników mediów społecznościowych? Nie jest to łatwe zadanie, ale można je sobie uprościć stosując się do kilku podstawowych zasad. 

Przede wszystkim, poznaj swoją grupę docelową i dostosuj do niej treść i język. Dzięki temu staniesz się nie tyle dostarczycielem treści, co członkiem społeczności.  

Po drugie, reaguj szybko. Bez zwłoki odpowiadaj na wiadomości i komentarze. Dobrze jest też odnosić się w postach do bieżących wydarzeń. Real time marketing, czyli działania skupiające się na aktualnych zdarzeniach, angażuje odbiorców. Dobre treści tego typu mogą szybko stać się viralami (więcej informacji na ich temat znajdziesz w dalszej części tekstu). 

 

Po trzecie, reaguj na kryzysy. Jeśli spotkasz się z niezadowoleniem klientów, nie pozostawiaj ich wątpliwości bez odpowiedzi ani, w żadnym wypadku, nie atakuj ich. Podejdź do problemu ze zrozumieniem. Warto zastosować tu zasadę 5p:

  • przeproś

  • przyznaj się do błędu

  • przygotuj się do rozwiązania problemu

  • powetuj stratę

  • popraw się, aby błąd nie występował w przyszłości

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Promocja sklepu internetowego: współpraca barterowa

Jeśli uda Ci się już zbudować sporą bazę odbiorców, możesz zaproponować innym firmom działającym w branży wymianę barterową. Polega ona na wzajemnym publikowaniu treści przez partnerów. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep z akcesoriami wędkarskimi, możesz zaproponować współpracę z firmą, która zajmuje się organizacją rejsów wędkarskich. W takim wypadku Ty opublikujesz artykuł z linkiem prowadzącym do Twojego sklepu na ich stronie. W zamian zaoferujesz publikację materiału partnera na swojej stronie. 

Współpraca barterowa ma kilka zalet. Po pierwsze, nic Cię nie kosztuje. Po drugie, partner może zaoferować klientowi produkty lub usługi uzupełniające Twoją ofertę. Osoba, która kupi sprzęt wędkarski do połowów na morzu, prawdopodobnie będzie zainteresowana ofertą firmy organizującej połowy. W ten sposób Twój komunikat stanie się dla niego bardziej wartościowy. Poza tym, przy współpracy barterowej można zaoferować zniżki lub promocje.

Jak widać, w przypadku dobrze skonstruowanej umowy barterowej zyskują 3 strony. Zarówno ty, jak i firma, z którą współpracujesz, macie szansę na zwiększenie zasięgów. Z kolei klienci dostają atrakcyjną, dopasowaną do ich potrzeb ofertę.

 

Jak reklamować sklep internetowy poprzez pozycjonowanie?

 

Pozycjonowanie jest jednym ze sposobów na reklamę sklepu internetowego. W końcu w ten sposób można zwiększyć ruch na stronie i tym samym przyciągnąć nowych klientów. Choć można zatrudnić do tego specjalistę, istnieje również możliwość, aby zająć się tym na własną rękę. Jeśli swój sklep stworzysz za pomocą WebWave możesz włączyć optymalizację, co jest bez dwóch zdań wygodną opcją - szczególnie dla tych, którym brakuje czasu.

 

Reklama sklepu internetowego: marketing viralowy

 

Virale to treści, które są tak atrakcyjne dla użytkowników, że bardzo szybko zyskują duże zasięgi organiczne. Oznacza to, że osoby, które zobaczyły daną treść (często są to memy lub filmiki), chętnie dzielą się nią ze znajomymi. Przykładem treści viralowych może być piosenka Gangnam Style czy reklama Gillette.

Wypuszczenie dobrego viralu nie jest łatwe. Poza tym zdarza się, że treści wzbudzają kontrowersje, tak jak miało to miejsce w przypadku wspomnianego wyżej spotu producenta golarek. Materiał był oskarżany o przedstawianie mężczyzn w negatywnym świetle. Z drugiej strony, dzięki kontrowersjom marka zyskała rozgłos - o kampanii pisały największe światowe media. 

Nie ma jednego sposobu na tworzenie marketingu wirusowego. Wiele zależy od szczęścia. W tym wypadku obowiązuje stara zasada “wyróżnij się albo giń”. Treść musi być przede wszystkim oryginalna. Poza tym, powinna odnosić się do świata znanego grupie docelowej i być dla niej zrozumiała. 

Warto pokusić się o próbę stworzenia tego typu treści. Najlepsze virale są udostępniane miliony razy. Często mówi się o nich w mediach - i to nie tylko internetowych, ale też tradycyjnych. Dobry viral może okazać się kurą znoszącą złote jajka i sprawić, że Twój sklep zyska popularność, którą trudno byłoby zdobyć w inny sposób. 

 

Jak promować sklep internetowy: programy afiliacyjne

 

Program afiliacyjny to model współpracy między reklamodawcą (czyli Tobą) a wydawcą, w którym oferujesz wydawcy wynagrodzenie za każdego klienta, który dokona u Ciebie zakupu za jego pośrednictwem (na przykład wykorzystując link na stronie wydawcy). Klient zazwyczaj również otrzymuje dodatkową korzyść, na przykład w postaci rabatu. Przykładem takiego programu jest Polecaj i zarabiaj w WebWave.

 

Zaletą tego sposobu reklamy jest fakt, że jakiekolwiek koszty ponosisz po tym, jak już zdobędziesz klienta. W większości przypadków koszt ten będzie i tak niższy od zysku, który przyniesie Ci pozyskanie nowego kupującego.

 


 

Wydaje Ci się, że z Twoim budżetem reklamowym nie przebijesz się z ofertą do potencjalnych klientów? Istnieje kilka metod, które pozwolą Ci na skuteczną promocję w internecie, nawet jeśli nie dysponujesz środkami na płatną reklamę.

 


 

Jak wypromować sklep internetowy poprzez influencer marketing 

 

Każdy, kto choć trochę interesuje się mediami i marketingiem słyszał o influencerach. Osoby prowadzące popularne konta na Instagramie czy YouTube chętnie decydują się na współpracę z markami, zarabiając przy tym ogromne sumy. Czy w takim razie współpraca z influencerami to domena tylko największych firm z ogromnymi budżetami reklamowymi? W żadnym wypadku!

Obok największych internetowych gwiazd z milionami followersów możemy natrafić na osoby o mniejszej liczbie fanów. Są oni jednak niejednokrotnie dużo bardziej zaangażowani i zżyci z odbiorcami. Osoba, którą śledzi kilka tysięcy fanów bywa bardziej wiarygodna, niż gwiazda mediów społecznościowych, która wydaje się odległa i nieosiągalna.

Współpraca z takimi osobami nie wymaga wielkiego budżetu. Jeśli są to twórcy, którzy działają w Twojej branży (a do takich najlepiej się zwracać), mogą zgodzić się na współpracę w zamian za zniżki lub darmowe produkty. Współpracując z kilkoma czy kilkunastoma osobami o niezbyt dużych zasięgach możesz dotrzeć do naprawdę sporej grupy odbiorców. 

 

+ Płatna meroda: Google Ads

 

Reklama Google Ads, choć płatna, może bardzo poprawić widoczność sklepu w wynikach wyszukiwania (a więc wpłyniesz na SEO swojej strony). Kampanie reklamowe mogą być wyświetlane m.in. w Google lub na YouTube. Płatność za nie jest zwykle naliczana za kliknięcie w reklamę. Możesz wypróbować właśnie tę formę optymalizacji swojego sklepu, zwłaszcza jeśli znasz i stosujesz wszystkie inne sposoby na darmową promocję, a wyniki Cię nie satysfakcjonują.  

Jak reklamować sklep internetowy: podsumowanie

Jak widać, działania promocyjne w internecie nie muszą wiązać się z dużymi kosztami. Czasami do osiągnięcia sukcesu wystarczy odrobina kreatywności i ryzyka. 

Również tworzenie sklepu online nie musi być kosztowne. Wystarczy wykorzystać WebWave - kreator, w którym stronę sklepu internetowego stworzysz zupełnie za darmo. Wykorzystaj jeden z profesjonalnych szablonów lub stwórz własny projekt od zera.

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

24 września 2020

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: