Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Tomasz Szwed

Data publikacji: 22 stycznia 2024

5 sposobów jak usprawnić pracę designera

jak wybrać nazwę bloga

Praca projektanta (czy UX designera) wielu osobom wydaje się pewnego rodzaju kreatywnym uniesieniem. Liczą na przypływ nagłego natchnienia niczym Konrad w III części dramatu "Dziady" Adama Mickiewicza wygłaszający Wielką Improwizację. Czy Ty też wyobrażasz sobie, że po kilku godzinach intensywnej pracy obudzisz się ze wspaniałym projektem?

Niestety, rzeczywistość może okazać się okrutna. Aby w ogóle móc zacząć tworzyć, musisz przebić się przez sporo "papierkowej" roboty.

 

Pokażę Ci 5 kroków jak usprawnić ten proces i sprawić, że będziesz mógł bardziej skupić się na tworzeniu.

 

Praca UX designera zaczyna się od pozyskania klientów

 

By móc być kreatywnym, trzeba najpierw mieć jakieś projekty do zrealizowania. Aby mieć projekty, to trzeba mieć klientów. Choć może wydawać się to oczywiste, to jednak tak nie jest. Wielokrotnie już trafiłem na "młodych" freelancerów, którzy pytali dlaczego nie mają klientów. Ale na pytanie co robią, aby ich zdobyć odpowiadali jak jeden mąż: "zamieściłem swoje portfolio online w sieci". Na tym ich zaangażowanie niestety się kończyło.

 

Musisz poświęcić parę godzin w tygodniu na nawiązanie nowych kontaktów, nawet jeśli masz już sporo pracy. Pamiętaj, że zawsze może być lepiej, a do tego niektóre projekty można rozłożyć w czasie (albo po prostu niemiłosiernie się ciągną). Zawsze warto mieć trochę pracy w zanadrzu.

 

Wskazówka: nawet przy próbie zdobycia klienta możesz wykazać się kreatywnością. Kiedyś czytałem o grafiku, który wysłał do agencji interaktywnych... sześciopak piwa, które sam uwarzył. Każde z piw przedstawiało jakieś jego umiejętności i ich opis - np. lager to znajomość PhotoShopa, a IPA to CSS ;) 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Stwórz profesjonalną ofertę

Nawet jeśli do każdego klienta podchodzisz indywidualnie, a każdą wycenę szyjesz na zamówienie, to i tak potrzebujesz jakiegoś ogólnego zarysu. Klient oczekuje na samym początku jakiegoś punktu zaczepienia do rozmów. Nie musisz podawać tam cen, ale zawrzyj przykładowe projekty, opis działań, sposób w jaki pracujesz itp. 

 

Pozwoli Ci to zaoszczędzić naprawdę mnóstwo czasu, ponieważ nie będziesz tego musiał robić za każdym razem, gdy ktoś się odezwie z jakimś zapytaniem. Dodatkowo jeśli raz zrobisz to naprawdę porządnie, to gwarantuję, że będzie to wyglądało dużo bardziej profesjonalnie, niż na szybko sklecona oferta dla indywidualnego klienta.

 

Postaraj się jak najwięcej dowiedzieć: lista pytań

 

To jest rzecz, która naprawdę ratuje życie. Gdy już dogadasz klienta, to zawsze pada to samo pytanie: "To jak możemy zacząć?". Najlepszym sposobem, jest przesłanie klientowi listy wcześniej przygotowanych pytań, takich jak:

  • czym zajmuje się Twoja firma?

  • co wyróżnia Twoją firmę na tle konkurencji?

  • kto jest klientem Twojej firmy?

Dzięki temu uzyskasz sensowny brief od klienta, na którym będziesz mógł pracować. Pokażesz, że naprawdę znasz się na rzeczy i robiłeś to już wiele razy.

 

Check-lista spinająca projekt w designie

 

95% czynności w każdym projekcie jest powtarzalnych. Przygotuj więc sobie listę, aby żadnego z tych etapów nie przegapić. Pozwoli Ci to uwolnić się od tego uczucia niepewności i będziesz mógł w pełni skupić się na tworzeniu.

 

Poza tym dzięki temu unikniesz wielu uciążliwych wpadek, polegających na tym, że nie zrobiłeś czegoś co na samym początku i teraz część pracy trzeba powtórzyć. 

Optymalizuj pracę

Poświęć 1-2 godziny dziennie, aby poszukać nowych rozwiązań pozwalających przyśpieszyć i ułatwić Twoją pracę. Dzięki temu będziesz pracował lepiej, szybciej i wydajniej. Nawet jeśli nie uda Ci się znaleźć danego dnia jakiegoś fajnego rozwiązania,to na pewno nauczysz się czegoś nowego. A to z kolei sprawi, że staniesz się lepszym projektantem w branży UX.

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

05 maja 2016

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: