Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Tomasz Szwed

5 sposobów jak usprawnić pracę designera

Praca projektanta wielu osobom wydaje się pewnego rodzaju kreatywnym uniesieniem - niczym Konrad w III części dramatu "Dziady" Adama Mickiewicza wygłaszając Wielką Improwizację, dostajemy nagłego natchnienia i zaczynamy pracować... po czym budzimy się 3 dni później, a przed nami leży wspaniały projekt. Niestety, rzeczywistość jest dla nas w tym względzie okrutna i wygląda zgoła inaczej. Aby móc zacząć tworzyć musisz przebić się przez dość sporo "papierkowej" roboty.

 

Pokażę Ci 5 kroków jak usprawnić ten proces i sprawić, że będziesz mógł bardziej skupić się na tworzeniu.

 

Pozyskuj klientów

 

By móc być kreatywnym, trzeba najpierw mieć jakieś projekty do zrealizowania. Aby mieć projekty, to trzeba mieć klientów. Choć może wydawać się to oczywiste, to jednak tak nie jest. Wielokrotnie już trafiłem na "młodych" freelancerów, którzy pytali dlaczego nie mają klientów. Jednak na pytanie co robią, aby ich zdobyć odpowiadali jak jeden mąż: "zamieściłem swoje portfolio online w sieci". Na tym ich zaangażowanie w pozyskiwanie klientów niestety się kończyło.

 

Warto poświęcić zawsze parę godzin w tygodniu na nawiązanie nowych kontaktów, nawet jeśli masz już sporo pracy. Pamiętaj, że zawsze może być lepiej, a do tego niektóre projekty można rozłożyć w czasie (albo po prostu niemiłosiernie się ciągną), dlatego zawsze warto mieć trochę pracy w zanadrzu.

 

Teraz pewnie zastanawiacie się jak zdobyć nowych klientów? Jest to temat na osobny artykuł, ale pamiętaj, że nawet przy próbie zdobycia klienta możesz wykazać się kreatywnością. Przykładowo kiedyś czytałem o grafiku, który wysłał do agencji interaktywnych... sześciopak piwa, które sam uwarzył. Każde z piw przedstawiało jakieś jego umiejętności i ich opis - np. lager to znajomość PhotoShopa, a IPA to CSS ;) 

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Przygotuj ofertę

Nawet jeśli do każdego klienta podchodzisz indywidualnie, a każdą wycenę szyjesz na zamówienie, to i tak potrzebujesz jakiegoś ogólnego zarysu. Każdy klient oczekuje na samym początku jakiegoś punktu zaczepienia do rozmów. Nie musisz podawać tam cen, ale zawrzyj przykładowe projekty, opis działań, sposób w jaki pracujesz itp. 

 

Pozwoli Ci to zaoszczędzić naprawdę mnóstwo czasu, ponieważ nie będziesz tego musiał robić za każdym razem, gdy ktoś się odezwie z jakimś zapytaniem. Dodatkowo jeśli raz zrobisz to naprawdę porządnie, to gwarantuję, że będzie to wyglądało dużo bardziej profesjonalnie, niż na szybko sklecona oferta dla indywidualnego klienta.

 

Przygotuje listę pytań do klienta

 

To jest rzecz, która naprawdę ratuje życie. Gdy już dogadasz klienta, to zawsze pada to samo pytanie: "To jak możemy zacząć?". Najlepszym sposobem, jest przesłanie klientowi listy wcześniej przygotowanych pytań, takich jak:

  • czym zajmuje się Twoja firma?

  • co wyróżnia Twoją firmę na tle konkurencji?

  • kto jest klientem Twojej firmy?

Dzięki temu uzyskasz sensowny brief od klienta, na którym będziesz mógł pracować. Dodatkowo pokażesz, że naprawdę znasz się na rzeczy i robiłeś to już wiele razy.

 

Check-lista spinająca projekt

 

95% czynności w każdym projekcie jest powtarzalnych. Przygotuj więc sobie listę, aby żadnego z tych etapów nie przegapić. Pozwoli Ci to uwolnić się od natarczywego stukania z tyłu głowy z myślą, że coś jeszcze miałem zrobić i będziesz mógł w pełni skupić się na tworzeniu.

 

Poza tym dzięki temu unikniesz wielu uciążliwych wpadek, polegających na tym, że nie zrobiłeś czegoś co należało zrobić na samym początku i teraz np. połowę pracy musisz powtórzyć. 

Optymalizuj pracę

Poświęć 1-2 godziny dziennie, aby poszukać nowych rozwiązań, które mogą przyśpieszyć i ułatwić Twoją pracę. Dzięki temu będziesz pracował lepiej, szybciej i wydajniej. Nawet jeśli nie uda Ci się znaleźć danego dnia jakiegoś fajnego rozwiązania przyśpieszającego pracę to na pewno nauczysz się czegoś nowego, co sprawi, że staniesz się lepszym projektantem.

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

05 maja 2016

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: