Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Jan Chmielowski

Pliki WebP - czym są i jak z nich korzystać?

Niedawno w kreatorze stron www WebWave wprowadziliśmy automatyczną konwersję plików graficznych do formatu WebP. W tym wpisie poznasz najważniejsze szczegóły dotyczące plików WebP, dowiesz się, jakie przynoszą korzyści i czym różnią się od innych plików graficznych.

 

Czym jest format WebP

 

WebP to format plików graficznych stworzony w celu zastąpienia starszych formatów, takich jak JPEG, PNG i GIF. Został opracowany przez Google na podstawie prac firmy On2 Technologies, która zresztą później została wykupiona przez kalifornijskiego giganta. 

Wprowadzenie technologii WebP ma za zadanie zmniejszenie rozmiaru obrazów. Jej początki sięgają września 2010, kiedy format WebP został wprowadzony jako nowy otwarty standard dla plików graficznych. Zastosowano w nim kompresję stratną. W rezultacie udało się zmniejszyć wagę plików w porównaniu do formatu JPEG przy zachowaniu porównywalnej jakości. Od 2012 roku format WebP wspiera też kompresję bezstratną. Stanowi więc również alternatywę dla PNG. 

 

WebP a inne formaty plików

 

Technologia WebP ma zastąpić kilka popularnych formatów plików. Jak wypada w porównaniu z nimi?

 

WebP a JPEG

W tym wypadku nowsza technologia bije poprzednika na głowę. Pliki WebP są o 25-35% mniejsze w porównaniu z PNG. Zachowują przy tym taką samą jakość. 

 

WebP a PNG

PNG to zdaniem wielu twórców stron najlepszy format zaraz po WebP. Obydwa typy plików obsługują przezroczystość, co jest szczególnie ważne w przypadku projektowania stron internetowych. Daje swobodę w używaniu obrazów na kilku warstwach witryny. 

Pliki WebP są o 26% mniejsze przy zachowaniu jakości PNG. Dzięki temu strony wykorzystujące nowy format ładują się szybciej.

 

WebP a GIF

Tym razem nowszy format niekoniecznie sprawdzi się lepiej. Owszem, pliki WebP są mniejsze przy zachowaniu jakości obrazu. Jednak najlepszym rozwiązaniem okaże się tu format APNG. Wygrywa zarówno w kwestii jakości, jak i rozmiaru.

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Zalety formatu WebP

W dobie popularności ekranów o wysokiej rozdzielczości, jakość grafiki ma niebagatelne znaczenie. Obrazy powinny wyglądać dobrze na wielu typach urządzeń - począwszy od małych smartfonów poprzez laptopy i monitory komputerów stacjonarnych, kończąc na kilkudziesięcio calowych telewizorach. Trzeba przy tym pamiętać, że pliki graficzne stanowią około 65% danych na stronie. 

Twórcy witryn stają więc przed nie lada wyzwaniem. Muszą pogodzić wysoką jakość grafik z Możliwie szybkim ładowaniem się stron.

Na takie zapotrzebowanie odpowiada format WebP Jak już wspomnieliśmy, podstawową cechą grafik WebP jest korzystny stosunek jakości do rozmiaru pliku. Dzięki temu obrazy są z jednej strony atrakcyjne wizualnie, z drugiej nie spowalniają ładowania się strony. Twórcy stron nie muszą już szukać kompromisowych rozwiązań. 

Ma to znaczenie z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze - chodzi o wygodę użytkowników. Strona, która ładuje się zbyt długo jest z ich perspektywy mało atrakcyjna. Dlatego prawdopodobnie szybko ją opuszczają. Z drugiej strony nie można pozwolić sobie na kompromisy co do jakości. Grafiki w niskiej rozdzielczości wyglądają mało ciekawie na nowoczesnych ekranach. Dlatego pliki WebP są w tym wypadku idealnym rozwiązaniem.

Drugi aspekt to indeksowanie stron przez Google. Witryny, które wczytują się zbyt długo tracą szansę na pierwsze miejsca w wynikach wyszukiwania. Przyspieszenie ładowania strony poprzez zastosowanie formatu WebP sprawi, że algorytmy giganta z Moutain View zaindeksują ją wyżej.

 

A wady?

 

Największe ograniczenie w przypadku plików WebP stanowi fakt, że nie jest on jeszcze szeroko rozpowszechniony. Jako pierwsza zaczęła go obsługiwać przeglądarka Chrome. Nie powinno to dziwić biorąc pod uwagę fakt, że oba rozwiązania są dostarczane przez Google. Obecnie pliki WebP są wspierane również przez Operę. 

Niestety, niektóre z najpopularniejszych wyszukiwarek wciąż nie obsługują formatu Webp. Należą do nich Safari Internet Explorer i Firefox. 

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku programów graficznych. Dlatego w wielu przypadkach konieczne jest przekonwertowanie plików WebP do starszych formatów.

 


 

W dobie  ekranów o wysokiej rozdzielczości, jakość grafiki ma niebagatelne znaczenie. Obrazy powinny wyglądać dobrze na wielu typach urządzeń

 


 

Konwertowanie plików WebP

 

Na szczęście to zadanie nie jest skomplikowane. Do wyboru masz kilka sposobów. Oto 3 najłatwiejsze. 

Skorzystaj z innej przeglądarki

Jak już wspomnieliśmy, niektóre przeglądarki nie obsługują technologii WebP. Dlatego znajdziemy na nich grafiki w starszych formatach. Czasami wystarczy więc otworzyć stronę w Safari lub Internet Explorerze i pobrać interesującą Cię grafikę 

Użyj MS Paint

Jeśli korzystasz z Windows 10, możesz zapisać plik na dysku twardym, a następnie otworzyć go w programie Paint. Najedź myszką na pobrany plik, następnie kliknij prawym przyciskiem myszy, rozwiń listę Otwórz za pomocą i wybierz Paint. W górnym menu kliknij Plik i wybierz opcję Zapisz jako. Teraz możesz zapisać obraz w wybranym formacie. 

Zastosuj konwerter online

W internecie znajdziesz wiele narzędzi do konwertowania plików WebP. Najczęściej wystarczy przeciągnąć plik i umieścić go w odpowiednim miejscu na stronie a konwersja rozpocznie się automatycznie. 

 

Podsumowanie

WebP staje się standardem w webdesignie. Bez wątpienia powinieneś zastosować tę technologię na swojej stronie. Dzięki temu przyspieszysz ładowanie witryny. Stanie się ona bardziej przyjazna dla użytkowników a roboty Google umieszczą ją wyżej w wynikach wyszukiwania. 

W kreatorze WebWave stworzysz witrynę z plikami WebP. Co więcej, obrazy umieszczone na stronie są automatycznie konwertowane do tego formatu w momencie publikacji strony. Warto więc skorzystać z naszego narzędzia i być na bieżąco z trendami. 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

12 grudnia 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: