Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Jan Chmielowski

Data publikacji: 23 stycznia 2024

Format plików WebP – czym jest i jak z niego korzystać?

jak wybrać nazwę bloga

kreatorze stron www WebWave znajdziesz opcję automatycznej konwersji plików graficznych do formatu WebP. Czym jest ten format? Jakie niesie ze sobą korzyści? I czym różni się od innych plików graficznych?

Przekonaj się!

Czym jest format WebP

 

WebP to format plików graficznych stworzony w celu zastąpienia starszych formatów, takich jak JPEG, PNG i GIF. Został opracowany przez Google na podstawie prac firmy On2 Technologies, która zresztą później została wykupiona przez kalifornijskiego giganta. 

Wprowadzenie technologii formatowania WebP (rozszerzenie: .webp) ma za zadanie zmniejszenie rozmiaru obrazów. Jej początki sięgają września 2010, kiedy format WebP wprowadzono jako nowy otwarty standard dla plików graficznych. Zastosowano w nim kompresję stratną. W rezultacie udało się zmniejszyć wagę plików przy zachowaniu porównywalnej jakości. Poprawia to szybkość ładowania strony i wspiera jej optymalizację.

Od 2012 roku format WebP wspiera też kompresję bezstratną. Stanowi więc również alternatywę dla PNG. 

 

WebP a inne formaty plików graficznych

 

Technologia WebP ma zastąpić kilka popularnych formatów plików. Jak wypada w porównaniu z nimi?

 

WebP a JPEG

Format WebP z powodzeniem może zastąpić pliki JPG.. W tym wypadku nowsza technologia bije poprzednika na głowę. Pliki WebP są o 25-35% mniejsze w porównaniu z JPG. Zachowują przy tym niemal taką samą jakość. 

 

WebP a PNG

PNG to zdaniem wielu twórców stron najlepszy format zaraz po WebP. Obydwa typy plików obsługują przezroczystość, co jest szczególnie ważne w przypadku projektowania stron internetowych. Daje swobodę w używaniu obrazów na kilku warstwach witryny. 

Pliki WebP są o 26% mniejsze od formatu PNG przy jednoczesnym zachowaniu jakości zdjęcia lub grafiki. Dzięki temu strony wykorzystujące nowy format ładują się szybciej.

 

WebP a GIF

Tym razem nowszy format niekoniecznie sprawdzi się lepiej od popularnego GIF-a. Owszem, pliki WebP są mniejsze przy zachowaniu jakości obrazu. Jednak najlepszym rozwiązaniem dla ruchomych obrazków, może okazać się format APNG. Wygrywa zarówno w kwestii jakości, jak i rozmiaru.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Zalety formatu WebP i obrazów WebP

 

W dobie popularności ekranów o wysokiej rozdzielczości, jakość grafiki ma niebagatelne znaczenie. Pamiętaj, że pliki graficzne stanowią około 65% danych na stronie. Obrazy powinny wyglądać dobrze na wielu typach urządzeń – począwszy od małych smartfonów poprzez laptopy i monitory komputerów stacjonarnych, a kończąc na kilkudziesięciocalowych telewizorach. 

Twórcy witryn stają więc przed nie lada wyzwaniem. Muszą pogodzić wysoką jakość grafik z możliwie szybkim ładowaniem stron.

Na tę potrzebę odpowiada właśnie format WebP. Podstawową cechą tego typu grafik jest korzystny stosunek jakości do rozmiaru pliku. Dzięki temu obrazy są z jednej strony atrakcyjne wizualnie, z drugiej nie spowalniają ładowania się strony. Twórcy stron nie muszą już szukać kompromisowych rozwiązań. 

Ma to znaczenie z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, chodzi o wygodę użytkowników. Strona, która ładuje się zbyt długo jest z ich perspektywy mało atrakcyjna. Dlatego szybko ją opuszczają. Z drugiej strony nie można pozwolić sobie na kompromisy co do jakości. Grafiki w niskiej rozdzielczości wyglądają mało ciekawie na nowoczesnych ekranach. Pliki WebP są w tym wypadku idealnym rozwiązaniem.

Drugi aspekt to indeksowanie stron przez Google. Witryny, które wczytują się zbyt długo tracą szansę na pierwsze miejsca w wynikach wyszukiwania. Przyspieszenie ładowania strony poprzez zastosowanie formatu WebP sprawi, że algorytmy giganta z Moutain View zaindeksują ją wyżej.

 

Wady korzystania z plików WebP

 

Największe ograniczenie w przypadku plików WebP stanowi fakt, że nie jest on jeszcze szeroko rozpowszechniony. Jako pierwsza zaczęła go obsługiwać przeglądarka Chrome. Nie powinno to dziwić biorąc pod uwagę fakt, że oba rozwiązania są dostarczane przez Google. Obecnie pliki WebP są wspierane również przez Operę, Firefox, a nawet Safari Internet Explorer. 

Niestety, nadal w przypadku wielu programów graficznych konieczne jest przekonwertowanie plików WebP do starszych formatów.

 


 

W dobie  ekranów o wysokiej rozdzielczości, jakość grafiki ma niebagatelne znaczenie. Obrazy powinny wyglądać dobrze na wielu typach urządzeń

 


 

Konwertowanie plików WebP

 

Na szczęście to zadanie nie jest skomplikowane. Do wyboru masz kilka sposobów. Oto te najłatwiejsze: 

Użyj MS Paint.

Jeśli korzystasz z Windows 10, możesz zapisać plik na dysku twardym, a następnie otworzyć go w programie Paint. Najedź myszką na pobrany plik, następnie kliknij prawym przyciskiem myszy, rozwiń listę Otwórz za pomocą i wybierz Paint. W górnym menu kliknij Plik i wybierz opcję Zapisz jako. Teraz możesz zapisać obraz w wybranym formacie. 

Zastosuj konwerter online.

W internecie znajdziesz wiele narzędzi do konwertowania plików WebP. Najczęściej wystarczy przeciągnąć plik i umieścić go w odpowiednim miejscu na stronie a konwersja rozpocznie się automatycznie. 

 

Czym jest WebP i jak go obsługiwać w WebWave – podsumowanie

WebP staje się standardem w webdesignie. Bez wątpienia powinieneś zastosować tę technologię na swojej stronie. Dzięki temu przyspieszysz ładowanie witryny. Stanie się ona bardziej przyjazna dla użytkowników a roboty Google umieszczą ją wyżej w wynikach wyszukiwania. 

W kreatorze WebWave stworzysz witrynę z plikami WebP. Co więcej, obrazy umieszczone na stronie są automatycznie konwertowane do tego formatu w momencie publikacji strony. Skorzystaj z naszego narzędzia i bądź na bieżąco z trendami! 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

12 grudnia 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: