Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paweł Krzywina

Mobile Design a RWD na stronie internetowej

jak wybrać nazwę bloga

Nieustannie rośnie liczba osób przeglądających strony internetowe na urządzeniach mobilnych, dlatego witryna, która nie posiada wersji dostosowanej pod telefony, już na starcie naraża się na utratę znacznej liczby potencjalnych klientów.

Decydując się na wersję mobilną naszej strony możemy wybrać metodę Mobile Design, czyli stworzenie strony dedykowanej wyłącznie na urządzenia mobilne lub Responsive Web Design.

Dla wielu ludzi oba te pojęcia znaczą to samo – i jedno i drugie dostosuje naszą witrynę pod telefony komórkowe, co jest absolutną prawdą.

W rzeczywistości jednak są to dwie różne rzeczy.

 

Mobilna konstrukcja i ta responsywna zoptymalizują i dostosują naszą stronę www pod mniejsze ekrany - ułatwią nawigację na urządzeniu mobilnym, przyspieszą czas ładowania strony i poprawią komfort poruszania się użytkowników.

Czym zatem się różnią i co ważniejsze, którą metodę powinniśmy wybrać dla naszej strony internetowej? Poniżej przedstawiamy plusy i minusy każdego rozwiązania, dzięki któremu dowiesz się jak założyć responsywną stronę internetową.

 

Mobile design: dlaczego warto projektować dla urządzeń mobilnych?

 

Projektowanie stron mobilnych (lub: projektowanie aplikacji mobilnych) sprowadza się do utworzenia oddzielnego szablonu naszej strony desktopowej, który załaduje się użytkownikom smartfonów.

Gdy taki użytkownik natrafi na naszą witrynę zostanie przekierowany na mobilną wersję strony np. m.twojadres.pl zamiast twojadres.pl.

Zazwyczaj strony mobilne są w tym przypadku uboższą kopią głównej witryny którą posiadamy i wyświetlają tylko najważniejszą treść.

Nie zawierają wszystkich podstron, odnośników w menu, obrazków i multimediów czy treści, które zobaczą użytkownicy komputerów. Nie zmienia się więc nic innego niż skala strony, a użyteczność jest całkowicie pominięta w projekcie.

Uwaga! Taka strona mobilna powinna mieć widoczny odnośnik do pełnej, desktopowej wersji witryny.

 

Plusy i minusy UI i UX design for mobile

 

Przyjrzyjmy się wadom i zaletom, jakie niesie za sobą projektowanie mobilne. 

+ możliwość zaangażowania użytkowników większą liczbą wezwań do działania;

+ zwykle użytkownicy spędzają więcej czasu na stronie;

+ krótki czas ładowania;

+ zazwyczaj tańsza niż RWD;

 

- potrzeba aktualizowania treści na dwóch, zamiast na jednej stronie;

- może nie pasować do urządzeń mobilnych o większych rozmiarach ekranu;

- potrzeba innej domeny;

- konieczność przesuwania i powiększania ekranu, która utrudnia wykonywanie prostych zadań i wybierania opcji.

 

Ciekawostka: Przy tej okazji musimy wspomnieć o Peak Designe Mobile. To aplikacja, która pomaga fotografom i filmowcom w zarządzaniu ich sprzętem oraz obrazami. Umożliwia m.in. edycję zdjęć i filmów oraz udostępnianie ich w mediach społecznościowych czy innych serwisach. Case study tej aplikacji może być źródłem wiedzy i inspiracji dla innych projektantów aplikacji mobilnych. I to zarówno tych, którzy preferują firmę Apple i jej iphone, jak i wybierających Androida. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

RWD czyli Responsive Web Design

O RWD pisaliśmy już wielokrotnie. Responsywna strona internetowa dostosowana jest do każdego rodzaju i orientacji urządzenia - od komputera, po tablet i smartfon. Niektóre rzeczy, w zależności od używanego sprzętu, mogą wyglądać zupełnie inaczej, bądź mogą zostać całkowicie pomięte.

W przeciwieństwie do mobile design, RWD pozwala mieć jedną stronę www, na której wprowadzamy zmiany. Responsywność umożliwia wyświetlanie zawartości dokładnie tak jak chcemy ją prezentować, niezależnie od rodzaju urządzenia odwiedzających.

Plusy i minusy Responsive Web Design:

+ bardziej przejrzysta i elegancka od mobile design;

+ jedna strona do zarządzania i brak problemów z przekierowaniami;

+ łatwość pozycjonowania - wszystkie strony znajdują się na jednej domenie (www);

+ Google zaleca korzystanie z RWD dla urządzeń mobilnych;

+ poprawnie prezentuje się na wszystkich urządzeniach, niezależnie od wielkości, co także pozytywnie wpływa na user experience;

 

- uznawana za droższą aniżeli mobile design;

- duże i ciężkie multimedia mogą spowalniać stronę dla użytkowników mobilowych;

- zwykle mniejsza liczba wezwań do działania w porównaniu z wersją desktopową.

Strona RWD w kreatorze www WebWave

Jeżeli chcecie założyć stronę internetową w WebWave to bez problemu dostosujecie ją do wszystkich urządzeń mobilnych.

W naszym kreatorze stron www macie dostęp do czterech różnych podglądów swojej witryny – na monitorze komputera, tablecie, telefonie poziomo oraz pionowo.

Co ważne, nie pobieramy opłaty za każdy dodatkowy ‘widok’ Waszej strony internetowej. Posiadanie w pełni responsywnej strony www w kreatorze WebWave kosztuje więc tyle samo co wersji standardowej.

Oczywiście wymaga to wszystko od Was odrobinę więcej pracy, ale dla ogólnego efektu i satysfakcji z posiadania w pełni profesjonalnej i responsywnej strony, naprawdę warto.

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania odnośnie tworzenia stron na urządzenia mobilne, zapraszamy do kontaktu.

Czy Waszym zdaniem mobile design w dzisiejszych czasach ma sens czy to już przeżytek? Które rozwiązanie bardziej wolicie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

 


 

Zastanawiasz się nad własną stroną internetową, ale obawiasz się że będzie to za trudne? WebWave to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Dzięki darmowym szablonom stron internetowych stworzysz responsywny projekt dopasowany do twoich potrzeb. I to w kilka chwil!

 


 

Zrób swoją responsywną stronę internetową już dziś! 

 

 Koniecznie przeczytaj też te teksty: 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

07 września 2017

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: