Blog
Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.
Pewnie już wiesz, że od lipca Google zapowiada duże zmiany.
Szybsze witryny będą wyżej w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych. Wszyscy się tego spodziewali.
Ale kiedy się pojawiła, wielu się przeraziło.
Boisz się? Nie?
Dobra, to zobacz, o co chodzi w tym całym, strasznym Mobile First.
Rok po roku było słychać, że mamy „rok urządzeń mobilnych”. I miało to dużo sensu, bo ruch z urządzeń mobilnych rósł.
Tegoroczny raport Digital in 2018 pokazał jasno, że ten rok będzie pierwszym prawdziwym rokiem mobilnym w internecie – ruch z urządzeń mobilnych w 2017 roku przekroczył połowę ruchu w sieci (52%). A to wynik samych smartphone’ów.
Nie ma co się dziwić, że pod koniec 2016 roku Google zapowiedziało, że będzie wprowadzać nowy system pozycjonowania.
W końcu większość ruchu w tej wyszukiwarce generowały urządzenia mobilne (czyli: mobile first). I chociaż szczegóły były wtedy jeszcze niejasne, to wniosek był prosty: wyszukiwanie na urządzeniach mobilnych zmieni się nie do poznania. Przynajmniej technicznie.
Dlatego pod koniec ubiegłego roku na blogu Google’a pojawił się wpis, który wszystko tłumaczył. Zespół podkreśla, że jest to duża zmiana w myśleniu o wyszukiwaniu i indeksowaniu treści. I chociaż dopiero są na etapie wdrażania, to już teraz sugerują, żeby być gotowym.
Przede wszystkim – roboty Google’a będą oceniać zawartość i jakość wersji mobilnych stron.
Do tej pory najważniejsza była wersja komputerowa strony www. Nie ma co się dziwić – przecież tworzenie stron od lat zaczynało się od tego, co można zobaczyć na ekranie monitora komputera, nie telefonu.
Od kilku lat widać odwrotny trend – projektowania stron od wersji mobilnej „w górę”. Teraz to stanie się… przymusem.
Czyli każda strona, która wygląda pięknie na komputerze, będzie musiała być przemyślana na nowo. Albo przeprojektowana z myślą o urządzeniach mobilnych.
Dotyczy to całej treści strony, nie tylko jej struktury (menu, głównych elementów). Nowości od Google’a wnoszą sporo zmian w myśleniu o projektowaniu stron. Przede wszystkim – strony muszą być przyjazne dla urządzeń mobilnych. Bo mówienie w 2018 roku o tym, że każda strona musi mieć wersję mobilną nie jest nowością.
Ważna jest też szybkość ładowania się strony na telefonach, o czym już pisał Paweł na naszym blogu.
Zbuduj własną stronę www. Zacznij od pustego projektu lub wybierz
jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów.
STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO
Przede wszystkim na responsywność stron i na ich konstrukcję. Strona musi dobrze się wyświetlać na każdym urządzeniu: od prostego feature phone’a, poprzez zaawansowane spartphone’y, aż do komputerów i telewizorów. W każdym widoku ma być w pełni funkcjonalna, jednak najważniejsze będą urządzenia mobilne.
W skrócie:
sprawdź swoją stronę w testerze optymalizacji mobilnej Google (sprawdzi, czy jest w pełni responsywna)
zastosuj się do uwag
upewnij się, że treść w każdej z wersji strony jest taka sama
wszystkie obiekty mają uzupełnione pola alt i tittle oraz że te pola są identycznie uzupełnione w każdej z wersji
upewnij się, że wszystkie elementy skalują się dobrze (pola tekstowe, slidery, grafiki, filmy, itp.)
upewnij się, że wszystkie linki działają dobrze na każdej z wersji (czyli te ze strony mobilnej odsyłają do wersji mobilnej, a te z desktopowej – do desktopowej)
jeśli adres strony w wersji mobilnej zaczyna się od „m.”, to musisz się upewnić, że hosting, na którym masz tę stronę, ma wystarczającą wydajność.
Treść na każdej z wersji stron powinna być taka sama. Czyli można zrezygnować z niesamowitych animacji w wysokiej rozdzielczości lub subtelnego tła w widoku mobilnym.
To z jednej strony kłopot dla wielu webdesignerów, którzy przywykli do „dużych” projektów.
Z drugiej – będzie łatwiej osobom, które chcą mieć w pełni funkcjonalną i bogatą w jakościową treść stronę. Nawet bez wodotrysków.
Wielu webdeveloperów też będzie miało kłopot z przestawieniem się z myślenia „schodzącego” na myślenie „wchodzące”. Będą musieli budować strony od wersji mobilnej do desktopowej, a nie – jak do tej pory – odwrotnie.
Kolejną rzeczą jest też konieczność odchudzenia witryn, zwłaszcza w wersji mobilnej (w końcu szybkość będzie ważna przy pozycjonowaniu stron).
Duże grafiki i rozbudowane animacje będą musiały pójść na dietę lub zmienić zastosowanie. Te zmiany mogą sprawić, że format .svg stanie się jeszcze popularniejszy.
No i strony muszą stać się responsywne. Sama wersja mobilna nie wystarczy. Masz stronę wyłącznie w wersji mobilnej? Musisz to zmienić i to szybko.
Pamiętaj – każdy element musi się skalować i być dostosowany do potrzeb wszystkich urządzeń. To dobra wiadomość jeśli masz za sobą przygotowanie wersji RWD swojej strony. Jeśli nie to… czeka Cię sporo pracy.
Pamiętaj, że odpowiedzią na to, jak zrobić responsywną stronę internetową jest WebWave – zrobisz w nim wszystko bez kłopotu i dokładnie, tak jak chcesz. Może spróbujesz?
Autor: Bartek Raducha. Prowadził i konsultował projekty stron internetowych w sektorze kultury. Pracując w agencji reklamowej prowadził i współprowadził projekty stron dla klientów (m.in. Beko, Bonduelle Food Service czy Froneri Polska). W WebWave – człowiek od marketingu i nie tylko.
Blog
Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych
Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona internetowa za darmo? To łatwe - zacznij już teraz.
KONTAKT
contact@webwavecms.com
KREATOR
OFERTA
DLA KLIENTÓW
WEBWAVE
MATERIAŁY
Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.
POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI