Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Jan Chmielowski

Nowe typy linków Google - co się zmieni i jak się do tego przygotować?

Pozyskiwanie linków to obok tworzenia odpowiednio sprofilowanych treści jeden z głównych elementów optymalizacji strony. Odnośniki pomagają zdobyć ruch, a także poprawić wiarygodność witryny w oczach algorytmów.

Do tej pory możliwe było nadanie odnośnikowi jednego z dwóch atrybutów: dofollow lub nofollow. Informowały one roboty Google o tym, czy mają “podążać” za linkiem i oceniać powiązaną z nimi witrynę czy nie.

 

Atrybut dofollow

 

Tego typu linki zwiększają wartość strony, do której prowadzą. Im więcej takich odnośników prowadzi do strony, tym lepsza jej pozycja w wynikach wyszukiwania. 

Dofollow to atrybut domyślny. Każdy link, który nie zostanie oznaczony inaczej będzie traktowany jako dofollow. Możliwe jest jednak nadanie go w znaczniku HTML. Z praktycznego punktu widzenia nie ma to znaczenia. 

Link bez nadanego atrybutu w kodzie strony wygląda tak: 

<a href="http://www.webwavecms.com">Link</a>

Odnośnik z atrybutem dofollow to:

<a href="http://www.webwavecms.com" rel="dofollow">Link</a>

Algorytmy Google potraktują oba odnośniki tak samo. Dlatego zwykle stosuje się tę pierwszą - krótszą wersję. 

 

Atrybut nofollow

 

Linki typu nofollow pojawiły się już 15 lat temu. Ich wprowadzenie było odpowiedzią na pojawienie się treści reklamowych, które zalały internet półtorej dekady temu. Chodzi przede wszystkim o sekcje komentarzy pod postami blogowymi czy artykułami, gdzie zaroiło się od linków, które miały sztucznie “pompować” wartość docelowych witryn.

Nadając atrybut nofollow informujesz roboty Google, że dany odnośnik nie powinien być brany pod uwagę przez algorytmy wyszukiwania przy ocenie strony, do której prowadzi. Twórcy największej wyszukiwarki rekomendowali go do oznaczania treści sponsorowanej. 

Obecnie Google zmienia podejście do linków nofollow. Do tej pory (przynajmniej w teorii) strona internetowa powiązana z linkiem nofollow z założenia nie była poddawana ocenie. 

Od marca 2020  atrybut nofollow będzie traktowany przez roboty jako wskazówka, a nie dyrektywa. Co to oznacza w praktyce? Odnośniki oznaczone w ten sposób nie muszą, ale mogą być analizowane, w związku z czym również one mogą wpływać na ocenę strony, do której prowadzą.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Nowe atrybuty linków

Podział na linki typu dofollow i nofollow nie był idealny. Odnośniki z tej drugiej kategorii zawierały wiele cennych dla robotów Google informacji.

Dlatego gigant z Mountain View zdecydował się na wprowadzenie nowych atrybutów  służących do dokładniejszego opisu charakteru odnośników. Dzięki temu wyszukiwarka zyskała możliwość oceny jakości większej liczby linków. Jednocześnie twórcy stron nie stracili możliwości oznaczania treści, które ich zdaniem powinny być pomijane przez algorytmy (chociaż jak już wcześniej wspomnieliśmy algorytmy mogą je mimo to analizować).

Nowe atrybuty zostały opisane na blogu Google. Poniżej przedstawiamy ich krótką charakterystykę. 

rel="sponsored" - używa się go do oznaczania treści sponsorowanych, reklam czy materiałów objętych umowa barterową. 

rel=”ugc” - stosowany w przypadku treści stworzonych przez użytkowników (user-generated content). Chodzi tu na przykład o komentarze czy posty na forum. 

rel=”nofollow” - to atrybut, który pozostaje w użyciu w przypadkach, kiedy nowe typy odnośników nie mają zastosowania a chcesz zaznaczyć, że link prowadzący do danej strony nie ma być analizowany przez algorytm wyszukiwarki.


 

Nowe zasady linkowania mają za zadanie pomóc wyszukiwarce w dokładniejszej analizie linków. Pomogą też w przebadaniu większej ilości odnośników

 


 

Jak zmiany wpłyną na pozycjonowanie stron?

 

Jeśli do tej pory oznaczałeś sponsorowane linki atrybutem nofollow, Google w dalszym ciągu będzie uznawać ten atrybut za poprawny. Istniejących linków nie trzeba więc modyfikować. 

Co więcej, jeśli używasz systemu CMS, który oznacza reklamy i linki sponsorowane również nie musisz zmieniać jego działania. Google zaleca jednak przestawienie się na nowy system. 

Ogólnie mówiąc, stosowanie nowych atrybutów umożliwi zaindeksowanie stron, do których prowadzą. Nie powinno to wpływać na witryny, na których są umieszczone linki. Ważne jest przede wszystkim odróżnienie linków reklamowych od odnośników z atrybutem dofollow. 

Stosowanie nowych atrybutów to na razie tylko zalecenie. Ich użycie zacznie realnie wpływać na indeksowanie w marcu 2020.

Podsumowanie

Nowe zasady linkowania mają za zadanie pomóc wyszukiwarce w dokładniejszej analizie linków. Pomoże też w przebadaniu większej ilości odnośników. Jedna rzecz pozostaje bez zmian - zawsze powinieneś pamiętać o nadaniu atrybutu linkom innym niż dofollow.

 

Koniecznie przeczytaj :

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

19 grudnia 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: