Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

optymalizacja konwersji i strona internetowa

Optymalizacja konwersji strony internetowej

30 sierpnia 2018

Jednym z głównych zagadnień związanych z działalnością stron internetowych, przede wszystkim sklepów, jest optymalizacja konwersji.

To ona pozwala ocenić skuteczność działań i doskonalić stronę.

Optymalizacja konwersji zmusza do lepszego zrozumienia użytkowników i ich potrzeb.

Co to oznacza w praktyce?

 

Na jakich stronach można optymalizować konwersję?

Według serwisu internetlivestats.com na świecie istnieje ponad 1,901 mld stron internetowych. Ta liczba ciągle rośnie. W tej chwili w tempie więcej niż jednej strony www na sekundę.

Spośród tych stron mniej niż 200 milionów jest aktywnych i regularnie aktualizowanych. Jednak każda z nich założona została w jakimś celu.

Oprócz witryn zakładanych dla żartu lub z nudów, istotną rolę w internecie odgrywają strony biznesowe, które mają do spełnienia konkretne zadania. W ich przypadku można już mówić o konwersjach oraz współczynniku konwersji.

 

Czym jest konwersja?

Konwersją nazywane jest takie działanie użytkownika na stronie, którego oczekiwał od niego twórca strony. W zależności od celu, jaki ma spełniać strona, oczekiwane czynności mogą być różne.

W przypadku sklepu internetowego konwersją jest to zakup towaru lub pozostawienie adresu mailowego. Dla stron z informacjami może to być zapisanie się na newsletter lub kliknięcie w reklamę. Konwersją dla organizacji pozarządowych będzie darowizna lub udostępnienie informacji o prowadzonych działaniach.

W każdym z tych przypadków konwersja ma miejsce w momencie wykonania przez użytkownika założonego przez twórcę strony zadania.

strona internetowa i optymalizacja konwersji

Dlaczego współczynnik konwersji jest istotny?

Współczynnik konwersji wylicza się na podstawie stosunku użytkowników, którzy wykonują pożądaną czynność, do wszystkich użytkowników strony. Wartość ta wyrażona jest w procentach.

 

Przykład:

Spośród 10 tysięcy użytkowników sklepu internetowego, 300 osób zdecydowało się na zakup. W takiej sytuacji współczynnik konwersji wynosi 3 procent.

Współczynnik konwersji pozwala mierzyć skuteczność strony oraz badać wpływ samej strony na użytkowników.

Jeśli zmiana treści lub redesign strony poprawia współczynnik konwersji, oznacza to, że była to trafna decyzja, a strona internetowa będzie lepiej spełniała swoje zadania.

Im wyższy współczynnik konwersji, tym skuteczniejszym narzędziem jest konkretna strona internetowa.

Wyższy odsetek użytkowników, którzy robią na stronie to, czego oczekuje właściciel, oznacza sumarycznie niższy koszt pozyskania klienta oraz większą opłacalność działania. 

Dołącz do ponad 140 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony internetowe za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując darmowe szablony stron.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Jak testować konwersję

Każda modyfikacja strony internetowej może się wiązać ze zmianą współczynnika konwersji.

Badania użyteczności (UX) wskazują, że za wzrost lub spadek konwersji odpowiadają drobiazgi, których niedoświadczony twórca może nie doceniać. Może być to kolor lub kształt przycisków; podmiana zdjęć lub dodanie na końcu artykułu dużego przycisku z wezwaniem do działania (call to action).

Z tego względu zmiany na stronie, przed wdrożeniem na stałe, powinny być dokładnie przetestowane. Obecnie w tym celu stosuje się dwa popularne narzędzia:

 

Testy A/B

Jest to narzędzie, które pozwala w prosty sposób sprawdzić wpływ zmiany na stronie na zachowanie użytkowników.

Odwiedzający stronę dzieleni są na dwie grupy. Pierwszej wyświetlana jest nowa wersja strony; druga otrzymuje dostęp do poprzedniej wersji.

Następnie wartość współczynnika konwersji w obu grupach jest porównywana i testy wskazują, czy nastąpiła poprawa konwersji.

Choć nazwa testu wskazuje, że badane są jedynie dwie wersje witryny, nie ma w tej chwili ograniczenia ilości badanych wariantów. Ograniczeniem jest jedynie ilość ruchu niezbędna do pozyskania wiarygodnych danych.

 

Badania użyteczności/UX

O ile test A/B pozwala pozyskać dane jakościowe na temat użytkowników witryny, o tyle test UX pozwala zdobyć dane jakościowe.

Dzięki tego typu badaniom właściciel uzyskuje informacje o tym dlaczego użytkownicy zachowują się inaczej, co ich do tego skłania oraz co im się podoba, a co nie.

Dzięki połączeniu testów A/B oraz badań użyteczności właściciel strony uzyskuje pełnię informacji na temat działania strony oraz przyczyn, dla których współczynnik konwersji ma taki, a nie inny poziom.

Badania użyteczności (UX) wskazują, że za wzrost lub spadek konwersji odpowiadają drobiazgi, których niedoświadczony twórca może nie doceniać.

Jak optymalizować współczynnik konwersji

Badanie i testowanie współczynnika konwersji na stronie internetowej jest pierwszym krokiem do optymalizacji tego wskaźnika.

Przy jasno określonym celu oraz metodach jego mierzenia, właściciel strony internetowej może sprawdzić, jak zmiany na stronie internetowej wpływają na użytkowników.

Obecnie, wśród najczęściej wymienianych metod zwiększania współczynnika konwersji, stosowana jest:

 

Redukcja ilości pól formularza

Z punktu widzenia firmy, im więcej informacji na temat klientów pozyska, tym lepiej.

Dlatego popularne jest umieszczanie w formularzach możliwie największej ilości pól z prośbą o informacje takie jak: adres email, telefon, kraj zamieszkania nazwa firmy czy ilość zatrudnianych przez nią pracowników.

W praktyce jest to przerzucanie na klientów części pracy. Im więcej informacji klient poda samodzielnie, tym mniejszy jest problem z weryfikacją poprawności danych i oceną perspektywiczności danego klienta.

Jednak każde nadmiarowe pole powstrzymuje klientów przed pozostawieniem swoich danych. Tym samym spada współczynnik konwersji.

 

Poprawa opisów przycisków z call to action

Zamiast zachęcać użytkowników do „pozostawienia danych” lub „pozostawania w kontakcie”, lepiej jest bezpośrednio pokazywać im korzyści, jakie mogą uzyskać dzięki pozostawieniu informacji kontaktowych.

W przypadku serwisu internetowego WriteWork miana z „utwórz konto” na „utwórz konto i zacznij już teraz” zaowocowało wzrostem współczynnika konwersji o 31,47 procent.

 

Zastosowanie wideo

Umieszczanie na stronie filmów, zarówno pokazujących produkt, jak i zachęcających do wykonania konkretnych czynności, znacznie poprawia współczynnik konwersji.

Na przykład firma Vidyard dodała na swojej stronie film, co zaowocowało wzrostem konwersji o 100 procent.

Warto pamiętać, że największą skuteczność mają filmy 2-3 minutowe.

 

Zadbać o klarowność nagłówków

Dokładny opis produktu lub usługi pozwala użytkownikowi lepiej zorientować się na stronie.

W przypadku sklepu z suplementami diety Movexa dodanie lepszego nagłówka spowodowało wzrost konwersji o 89,97 procent.

 

Ograniczyć czas na wykonanie czynności

Sukces platformy zakupowej Wish polega na dużych i jednocześnie bardzo ograniczonych w czasie promocjach.

Gdy użytkownik widzi, że na skorzystanie ze zniżki rzędu 80 procent ma jedynie minutę, jest bardziej skłonny podjąć decyzję bazującą na emocjach.

Jest to zupełnie inna sytuacja, niż gdy dowiaduje się, że może skorzystać z kodu rabatowego za jakiś czas.

 

Podsumowanie

Optymalizacja konwersji jest jednym z najważniejszych zadań właściciela strony internetowej.

Bez jej mierzenia nie będzie mógł ocenić, czy strona faktycznie spełnia swoje zadania. Bez testów nie będzie w stanie ocenić wpływu wprowadzanych zmian na jej skuteczność.

Jedynie poprzez kompleksowe podejście, zakładające powtarzający się cykl badania.

 

Zobacz jakie możliwości oferuje kreator stron WebWave!

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

Autor: Konrad Budek

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog