Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Bartek Raducha

Data publikacji: 24 stycznia 2024

Komu zlecić projektowanie stron www? Kilka podstawowych zasad

jak wybrać nazwę bloga

Projektowanie stron nie jest czarną magią.

Będę to powtarzał jak mantrę, bo tak jest.

Oczywiście jeśli stronę robi profesjonalny zespół, to istnieje spora szansa na to, że zrobią dobry projekt. Co wcale nie zwalnia Cię z wykonania całkiem sporej pracy. Bo samodzielne projektowanie strony i zlecenie jej zrobienia komuś wymaga od Ciebie bardzo podobnych rzeczy.

I nie mówię tu tylko o kosztach.

Postaram się wytłumaczyć, dlaczego nie zawsze warto zlecać zrobienie strony i że samodzielne jej zrobienie (zaprojektowanie, zbudowanie i pozycjonowanie) może mieć BARDZO dużo sensu. Oraz że pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przy robieniu strony nie jest wybór narzędzia lub kolorów ;).

 

Tworzenie stron www: od czego zacząć?

 

Potrzebujesz strony internetowej – Twojej firmy, organizacji… Po prostu: własnej. Pierwszą rzeczą, którą musisz określić, jest cel strony. Innymi słowy: po co ma ona powstać?

To dobre pytanie, bo pomaga dojść do kilku ważnych rzeczy. Jaka to ma być strona? Co ma się na niej dziać? Co chcesz na niej umieścić? Do kogo ją kierujesz?

A to tylko kilka rzeczy. Pomyśl o procesie budowania strony jako o realizacji zamówienia. Żeby było dobrze zrobione, musisz określić to, jaki ma być efekt końcowy. Następnie podziel cały proces na poszczególne etapy, mniejsze kroki, które łatwiej będzie Ci zrealizować.  

kto może się zabrać za projektowanie stron

Gdy wejdziesz do salonu samochodowego i powiesz „potrzebuję auta”, to ani sprzedawca nie będzie wiedział, czego dokładnie chcesz, ani (niestety) Ty. Nie pomogą tu pytania pomocnicze, czyli „jaki to ma być samochód”, „czy ma być duży” lub klasyczne „czy ma być szybki, bo czerwone auta są szybsze; zwłaszcza w metaliku”. To Ty nie wiesz, jaki to ma być samochód. A skoro Ty, to również sprzedawca.

Ale gdy zastanowisz się nad tym czego potrzebujesz, to wiesz, jakiego silnika potrzebujesz i co powinno znaleźć się w samochodzie; czy ma być kombi, czy coupé. Więc gdy zamiast sedana z turbodieslem pod maską podjeżdża kombi w gazie, to masz prawo czuć rozczarowanie. I powiedzieć, że ma być sedan na ropę, taki jak w zamówieniu.

Jest tak, bo wiesz, czego oczekujesz. Identycznie jest ze stronami internetowymi. Wiesz, czego potrzebujesz, więc gdy ją zamawiasz lub robisz samodzielnie, to wiesz jaki ma być efekt końcowy. Tak, wiem, to tak oczywiste jak to, że woda jest mokra. Ale o takich oczywistościach się zapomina i potem wszyscy są niezadowoleni.

Co najciekawsze – to dotyczy zarówno strony, którą zamawiasz, jak i tej, którą zrobisz samodzielnie. Z taką wiedzą musisz usiąść do kreślenia projektu strony. Z identyczna wiedzą musisz szukać firmy lub osoby, która zrobi Twoją stronę.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Kiedy warto zrobić stronę internetową samodzielnie?

Jednym zdaniem: kiedy masz konkretny pomysł i wiesz, że jesteś w stanie go zrealizować.

Poza tym, nie oszukujmy się – cena, którą woła wiele firm za projektowanie stron internetowych bywa wysoka i często nie pasuje nijak do możliwości zlecającego. Można szukać freelancerów, którzy zrobią to samo za połowę ceny (lub mniej), ale to dalej koszty.

Dla małego przedsiębiorstwa lub organizacji pozarządowej są to często koszty nie do przeskoczenia. Zwłaszcza że poza projektem graficznym i stworzeniem strony potrzebny jest jakiś hosting, domena, przydaje się certyfikat SSL… I to też są koszty.

W tym wideoeseju znajdziesz wytłumaczenie najważniejszych rzeczy, który potrzebuje strona, żeby działać.


 

Dużą zaletą samodzielnego robienia strony jest to, że jej późniejsze utrzymanie (obsługa, aktualizacja i tak dalej) jest o niebo łatwiejsze. Robiąc stronę nabierasz wprawy w korzystaniu z konkretnego programu (najczęściej CMS) i możesz ocenić, jakie możliwości Ci daje.

Nie musisz potem się martwić tym, że chcesz coś zmienić czy dodać (np. formularz, grafikę czy podstronę), a po prostu nie wiesz jak. Ta wiedza bardzo się przydaje potem, gdy Twój biznes rośnie, a Ty chcesz żeby strona rosła razem z nim.

Poza tym – gdy wiesz dokładnie, co ma być na stronie, to często łatwiej to zrobić samodzielnie niż tłumaczyć komuś. Zwłaszcza że na początek (i nie tylko) doskonale sprawdzi się prosta strona wizytówka, która komunikuje konkretne rzeczy o tym, co robisz. Zwykle wystarczy odrobina zacięcia. Widziałem wiele fajnych stron, które zrobili ludzie, którzy się na tym zupełnie nie znają, ale powiedzieli sobie „przecież wiem, o czym to ma być”. Serio.

Narzędzi do zrobienia własnej strony samodzielnie nie brakuje, a ja – jak zawsze w takich okazjach – polecam intuicyjny kreator stron www WebWave. Bo serio, da się w nim zrobić dużo i dobrze. Nawet bez wiedzy o robieniu stron.

 


 

Widziałem wiele fajnych stron, które zrobili ludzie, którzy się na tym zupełnie nie znają, ale powiedzieli sobie „przecież wiem, o czym to ma być”. Serio.

 


 

Kiedy zlecić projekt strony i wykonanie innym?

 

Wtedy, kiedy masz odpowiedni budżet i/lub naprawdę nie jesteś w stanie zrobić strony, której oczekujesz, samodzielnie (albo brakuje Ci czasu). To często dotyczy rozbudowanych serwisów, które wymagają bardzo konkretnych narzędzi i integracji na poziomie API (czyli interfejsu programowania aplikacji).

Co ciekawe, samo zrobienie strony na zlecenie nie jest tym samym, czym jej zaprojektowanie. Chociaż najczęściej wygląd i sam fakt, że ta strona jest w sieci idzie w parze, to są to różne procesy. Wymagają innych narzędzi, innych kompetencji i innego podejścia.

Jeśli zlecasz komuś zrobienie strony, to – w zależności od budżetu – będzie nad nią pracowała jedna lub więcej osób. Tu nie ma limitu.

Najtańsze strony na zamówienie będą postawione na darmowym szablonie. Te z projektem dostosowanym do Twoich potrzeb – będą dużo droższe, bo usiądzie do nich (idealnie) UX designer. Najlepsze są oczywiście projekty, do których stworzenia angażowani są analitycy, doświadczeni projektanci i twórcy stron. Jednak tu mowa o budżetach, które mają co najmniej cztery zera na końcu. Jeśli nie pięć. Ale warto o tym wspomnieć.

 

Komu zlecić proces projektowania – szybkie zestawienie.

Zalety robienia strony samodzielnie:

 • niższy koszt;

 • duży wpływ na ostateczny kształt strony;

 • doskonała okazja do samorozwoju;

 • łatwiejsze utrzymanie i rozbudowa strony;

 • niezależność.

 

Zalety zlecenia strony komuś:

 • praca z bardziej doświadczoną osobą (zespołem);

 • czasem – lepszy design i ostateczny kształt strony;

 • wprowadzenie rozwiązań, które lepiej zrealizują zamierzony cel strony.

 

Wady samodzielnego robienia strony:

 • czasem może brakować pomysłu na projekt lub realizację;

 • brak doświadczenia;

 • niekiedy – bardziej czaso- i pracochłonne.

 

Wady zlecenia komuś strony:

 • wyższe (wysokie/bardzo wysokie) koszty;

 • ostateczny efekt może się różnić od tego, czego oczekujesz;

 • niekiedy – terminowość realizacji;

 • możliwe kłopoty w (samodzielnym) utrzymaniu strony i jej przebudowie.

komu zlecić zrobienie strony

To kto może projektować i tworzyć strony?

 

W praktyce – każdy. Wiem, to może być dla Ciebie zaskoczenie, ale tak, każdy. Wiele razy spotykałem się z komentarzami z cyklu „hur, dur, ale robienie stron to zadanie dla profesjonalistów”. Nie, tak nie jest.

Nie święci garnki lepią. Jak wspomniałem, wiele razy widziałem świetne strony zrobione przez osoby, które kilka dni wcześniej o fontach, nawigacji czy web designie nie wiedziały nic. Widziałem też absolutne porażki zrobione przez „profesjonalistów” z bogatym portfolio.

Często strony wychodzą, bo ktoś sobie powie „no, spróbuję”. Chociaż ktoś się może oburzyć, to projektowanie stron to układanie kloców. Gdy wiesz, jakie to klocki mają być i masz chociaż ogólny pomysł na to, co ma z nich powstać, to temat jest do ogarnięcia. Podobnie jest ze stroną. Nawet jeśli taka strona będzie prosta (co w tym złego?), to będzie spełniała rolę, jaką jej wyznaczysz.

Bardziej zaawansowane projekty wymagają oczywiście wiedzy i doświadczenia. Zamawiając stronę warto wiedzieć, że to za to się płaci. Jednak pamiętaj, że nawet ci najlepsi UX designerzy i twórcy stron też się tego musieli uczyć. I nie czytają w Twoich myślach, więc od jasnego określenia celu nie uciekniesz.

Z resztą – jeśli nie masz pomysłu na to, jak strona ma wyglądać, zawsze możesz skorzystać z szablonu i przerobić go dokładnie pod siebie. Wbrew pozorom to nie jest trudne, chociaż dużo zależy od tego, jaki program do tworzenia stron wybierzesz.I to prowadzi do kolejnej rzeczy, czyli do skalowania.

 

 

Skalowanie, czyli co zrobić, gdy na Twojej stronie rośnie liczba użytkowników

 

Jeśli potrzebujesz strony do tego, co robisz, to na pewno zakładasz, że strona będzie realizowała Twój cel, a przez to – pomoże Ci we wzroście. Więcej klientów, więcej funduszy na rozwój, więcej czytelników bloga. Cokolwiek. Słupki powinny iść do góry.

I w pewnym momencie możesz dojść do wniosku, że obecna strona Ci nie wystarcza. Że warto ją rozbudować lub przebudować, żeby jeszcze lepiej odpowiadała temu, co robisz. Pomyśl o tym od razu, bo wiele osób łapie się na tym, że gdy chcą coś zmienić lub przebudować – nie mogą tego zrobić. Sam widziałem wiele takich sytuacji, w których jakaś strona była na archaicznym systemie i wdrożenie nowszego projektu lub rozbudowa były niemożliwe. To generuje koszty – nie tylko te, które wyrażają liczby, ale też czas tracony na zrobienie strony od zera.

Pół biedy, gdy wiesz czego potrzeba, żeby strona spełniała Twoje nowe oczekiwania i wiesz, jak to zrobić. Bo – na przykład – ogarniasz swoją stronę od początku. Może Ci brakować wiedzy, ale możesz już sobie pozwolić na zapłacenie komuś za pomoc, a konkretny system, na którym stoi Twoja strona, pozwala na rozbudowę.Gorzej jeśli tych środków Ci brakuje lub sam system nie daje możliwości rozbudowy. Wtedy pozostaje zrobienie strony od zera. A to, jak wspomniałem, koszty i czas.

 


 

Warto pomyśleć o tym, co będzie ze stroną za kilka lat i czy obecny system pozwala na rozbudowę.

 


 

Samodzielne projektowanie a samodzielne pozycjonowanie strony?

 

To kolejny drażliwy temat, bo specjalistów od pozycjonowania stron w internecie jest wielu. Do tego każdy, kto tworzy stronę chce, żeby była łatwa do znalezienia – szczególnie przez wyszukiwarkę Google.

Podobnie jak wielu jest wykiwanych klientów (nazwijmy rzeczy po imieniu). Takie newsy wyskakują tu i ówdzie. Niestety – to nie są wiadomości wyssane z palca.

Tak, jest wielu profesjonalistów, którzy znają się na tym, co robią i ich wiedza oraz wypowiedzi są dla mnie źródłem nieocenionej wiedzy. Ta wiedza pomaga wielu osobom w osiąganiu doskonałych wyników w pozycjonowaniu. Jednak czy praca nad SEO jest tylko dla wybranych? Podobnie jak robienie stron internetowych – nie. I podobnie – trzeba wiedzieć co się chce osiągnąć i jakich narzędzi do tego użyć.

Podstawy pozycjonowania strony są łatwe do ogarnięcia. Lista rzeczy i tricków, które pomagają wyskoczyć wysoko w wynikach wyszukiwania na konkurencyjne frazy jest oczywiście długa, a im bardziej się w to wchodzi, tym jest tego więcej.

Mogą to być listy takie jak te tworzone przez Briana Deana czy praktyczne poradniki od Neila Patela (i doskonałe DARMOWE narzędzie do analizy wyników wyszukiwania i wyboru słów kluczowych, czyli Ubersuggest w nowej odsłonie) lub wiedza, którą możesz chłonąć z kanału YouTube’owego Ahrefs. To wszystko da Ci mocne podstawy do pracy nad pozycją strony w wynikach wyszukiwania.

Innymi słowy – tak, da się pozycjonować stronę samodzielnie. A im więcej się o tym dowiesz, tym łatwiej będzie Ci to robić dobrze (i jeszcze lepiej). Serio.

Dla kogo samodzielne stworzenie strony internetowej? Podsumowanie

Każdy, ale też każdy powinien wiedzieć jaki jest cel konkretnej strony. A przy okazji – odpowiedzieć sobie na pytanie „ile mogę poświęcić na to czasu”. Warto mierzyć siły na zamiary – tak w skrócie.

Jeśli potrzebujesz strony, która pomoże Ci rozwijać Twój biznes, to możesz ją zrobić samodzielnie. Nawet jeśli pierwsza wersja nie będzie idealna, to jestem pewien, że kolejna przebije ją jakością. Gdy nie masz pomysłu na jej wygląd, to możesz wykorzystać szablonu strony internetowej i go dostosować.

Warto zamówić stronę, gdy masz pomysł, który wymaga wdrożenia bardziej zaawansowanych lub całkowicie niestandardowych elementów wizualnych lub duży budżet. Jednak nawet wtedy pamiętaj, że utrzymanie takiej strony będzie wymagało od Ciebie albo nabycia nowej wiedzy (jeśli chcesz to robić samodzielnie), albo dalszych kosztów (jeśli zlecisz to komuś).

Do samodzielnego zrobienia strony możesz wykorzystać WebWave. Nie musisz kodować, a sam kreator jest darmowy i pozwala na łatwe skalowanie strony. A jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy ze stroną, to zawsze możesz się do nas odezwać lub obejrzeć nasz kurs tworzenia stron internetowych :).

 

Może cię zainteresować:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

18 października 2018

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: