Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

co to slug i projektowanie stron internetowych

Co to slug, czyli jak stworzyć dobre linki na stronie 

19 lipca 2018

Dobrze skonstruowany slug wygląda przekonująco.

Podkreśla sens strony i informuje użytkowników o tym, co na niej znajdą.

Jeśli zastanawiasz się, po co zmieniać treść sluga – to mam dobrą wiadomość: możesz dzięki temu naprawdę dużo zyskać.  

Podobnie jak w przypadku innych rozwiązań – dopracowanie slugów pomoże Ci zdobyć zaufanie użytkowników i poprawić pozycję w wynikach wyszukiwania.

Zobacz jak łatwo to zrobić.

 

Co to slug?

Slug to ciąg znaków, który znajdziesz po ukośniku w adresie URL podstrony. Dzięki niemu konkretna strona ma swój adres podany w formie zrozumiałej dla użytkowników.

Struktura adresu strony www dzieli się na kilka elementów.

Pierwszy to nazwa protokołu. Zazwyczaj to http://, jednak gdy strona ma certyfikat SSL – protokół to https://. Kolejnym elementem jest host, czyli nazwa serwera (potocznie nazywana domeną). Po niej następuje ścieżka zasobu, czyli fragment adresu URL konkretnej podstrony.

co to slug i jak go wykrozystać na stronie

Dobrze to widać na przykładzie adresu URL tego artykułu.

Jako pierwszy jest https://, bo nasza strona, podobnie jak wszystkie strony z Pakietem Premium w WebWave, mają certyfikat SSL. Potem jest webwavecms.com (czyli nazwa serwera), a na końcu – adres zasobu czyli /blog/slug.

Dzięki tym elementom przeglądarka może wyświetlić konkretną podstronę.

Pewnie się domyślasz, że ze struktury linków na stronie internetowej, jak w praktyce z wszystkiego, da się wyciągnąć coś dobrego dla pozycji w wynikach wyszukiwania.

 

Projektowanie stron internetowych a struktura linków

Struktura linków jest ważnym elementem strony www. Projektowanie stron internetowych bez jej uwzględnienia jest proszeniem się o kłopoty. Tak w skrócie.

Jedną z rzeczy, które wpływają na pozycjonowanie strony jest właśnie struktura linków. Wiele programów do tworzenia stron www potrafi wrzucić do niej sporo niepotrzebnych elementów. Mówi się o nich breadcrumbs, czyli okruszki chleba.

Oznacza to, że między nazwą domeny a właściwą treścią linku podstrony są niepotrzebne znaki. Czasem to data, czasem jakieś niezrozumiałe wartości, które generuje automatycznie program do robienia stron.

Algorytm Google patrzy na coś takiego niezbyt przychylnie. Do tego strona z URL-em, z którego nie wynika nic zrozumiałego, źle wygląda w oczach użytkowników.

Dobrze skonstruowany slug pomoże Ci zarówno ze zdobyciem zaufania użytkowników i algorytmu Google.

Dołącz do 100 tysięcy ludzi, którzy tworzą responsywne strony www za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ INTERNETOWĄ ZA DARMO 

Co powinien zawierać slug

Przede wszystkim – powinien wiązać się z nazwą konkretnej podstrony i sygnalizować jej treść.

Tytuł i opis strony komunikują go wyraźnie, zwłaszcza w wynikach wyszukiwania. Dobrze go przemycić też w treści linka.

Dobrze skonstruowany slug daje użytkownikowi dużo informacji o tym, jaki jest temat strony www. Dlatego powinien być maksymalnie prosty i pozbawiony „odciągaczy uwagi” czyli spójników i tak dalej.

Trudniej czyta się sluga „jak-mam-pisac-o-projektowaniu-strony-dla-malych-i-srednich-firm” niż „projektowanie-stron-firmowych”.

Pierwszym krokiem do stworzenia dobrego sluga jest jasne określenie tematu podstrony. Pewnie go znasz, więc teraz postaraj się go opisać w jednym zdaniu. Im krótsze, tym lepiej.

Gdy już to masz, wyeliminuj z niego niepotrzebne słowa i spójniki. Jesteśmy coraz bliżej!

Im bardziej będziesz eliminować objętość adresu URL, tym szybciej zobaczysz, że zbliżasz się do jednej frazy. Zaskakująco bliskiej frazie wyszukiwania w Google.

Dobry slug pod SEO

Dobry adres URL podstrony powinien zawierać frazę kluczową, na którą pozycjonujesz konkretną stronę www.

Na przykład piszesz o plackach ziemniaczanych i fraza kluczowa dla tej postronny to „najlepsze placki ziemniaczane”. Ta fraza powinna znaleźć się też w tytule i opisie strony www.

Dodatkowo – warto umieścić ją w adresie URL, czyli slugu. Powinien wyglądać mniej więcej tak: „najlepsze-placki-ziemniaczane”. I tyle.

Czyli idealnie by było, gdyby link do takiej podstrony wyglądał w ten sposób: https://nazwastrony.pl/najlepsze-placki-ziemniaczane

Użytkownicy, którzy zobaczą tak skonstruowany adres strony www potraktują ją poważniej.

Jeśli masz ten wpis na blogu, to możesz dodać do nazwy zasobu /blog/. Użytkownicy i roboty Google będą wiedzieć, że ta podstrona jest elementem bloga.

Łatwiej będzie Ci też posortować ruch, który masz na stronie.

 

Tworzenie strony www w WebWave – jak stworzyć dobre linki?

To akurat bardzo proste. Możesz dowolnie edytować sluga każdej z podstron, którą stworzysz w WebWave.

co to slug - projektowanie stron internetowych i struktury linków

Wystarczy że wejdziesz w listę podstron lub artykułów na swojej stronie i samodzielnie ustawisz to, jak mają wyglądać linki.

Oczywiście pierwszy z nich jest generowany automatycznie, możesz zawsze go zmienić i dostosować do Twoich potrzeb :).

Sprawdzisz jak łatwo edytować slugi w WebWave?

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

Autor: Bartek Raducha

 

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog