Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Bartek Raducha i Kaja Rowicka

Co to slug, czyli jak stworzyć dobre linki na stronie 

Dobrze skonstruowany slug wygląda przekonująco, podkreśla sens strony i informuje użytkowników o tym, co na niej znajdą. Na początku możemy nie być pewni, po co manipulować treścią sluga, ale dzięki takiej ‘drobnej’ zmianie mamy szansę wiele zyskać. Podobnie jak w przypadku innych rozwiązań – dopracowanie slugów pomoże nam zdobyć zaufanie użytkowników i poprawić pozycję w wynikach wyszukiwania.
Sprawdźmy jak łatwo to zrobić.

 

Co to slug? Co mówi słownik? Sprawdź!


Zanim wyjaśnimy istotę tzw. sluga, powinniśmy najpierw poznać podstawową definicję tego pojęcia. 
Slug, o którym możemy mówić też po prostu ‘ślimak’ to unikalny ciąg znaków, który znajdziemy zazwyczaj po ukośniku w adresie URL podstrony. Dzięki niemu jego forma jest  zrozumiała dla użytkowników.
Dodatkowo może to być również ostatni element, czyli np. przypadek gdy nowy dokument zostanie utworzony w tym, który jest w stosunku do niego nadrzędny.

Natomiast pełna definicja słownikowa angielskiego słowa „slug” brzmi: element adresu URL, unikalny ciąg znaków, który identyfikuje daną stronę internetową. 

 

URL a URL Slug


Między tymi dwoma określeniami jest jedna znacząca różnica. URL oznacza kompletny adres witryny www, a z kolei URL Slug będzie jego ostatnią częścią. 
Jak to dokładnie wygląda?

 

Struktura adresu strony internetowej


Mówiąc o strukturze adresu strony internetowej, możemy wyróżnić kilka elementów.
 

Nazwa protokołu

Zazwyczaj będzie to http://, ale w momencie gdy strona posiada certyfikat SSL, to forma przekształca się na https://
 

Host

Kolejnym elementem jest nazwa serwera. Wielu z nas jest lepiej znana pod określeniem ‘domena’. 
 

Ścieżka zasobu

Jest to fragment adresu URL konkretnej podstrony. Zazwyczaj wyznacza go ostatni ‘/’.
 

W ramach przykładu możemy skorzystać właśnie z tego artykułu i rozłożyć jego adres URL na części pierwsze.
 


 

Jako pierwszy element widzimy https://, bo nasza strona, podobnie jak wszystkie strony z Planem Premium w WebWave, mają certyfikat SSL. Potem jest webwavecms.com, czyli nazwa serwera. Na końcu zauważamy adres zasobu- /blog/slug.
Złożenie tych elementów w całość sprawia, że przeglądarka może wyświetlić konkretną podstronę.
Jak praktycznie z wszystkiego, tak też i ze struktury linków na stronie internetowej, jesteśmy w stanie wyciągnąć coś dobrego dla pozycji w wynikach wyszukiwania.

 

Projektowanie stron internetowych, a struktura linków


Struktura linków jest ważnym elementem strony www. Projektowanie stron internetowych bez jej uwzględnienia jest proszeniem się o kłopoty. Tak w skrócie.

Jedną z rzeczy, które wpływają na pozycjonowanie strony, jest właśnie struktura linków. Niektóre z programów do tworzenia stron www potrafią wrzucić do niej sporo niepotrzebnych elementów. Mówi się o nich breadcrumbs, czyli jak wskazuje dokładne tłumaczenie- okruszki chleba.

Oznacza to, że między nazwą domeny a właściwą treścią linku podstrony są niepotrzebne znaki. Czasem to data, czasem jakieś niezrozumiałe wartości, które generuje automatycznie program do robienia stron.

Jak można się domyślać, algorytm Google patrzy na coś takiego niezbyt przychylnie. Do tego strona z URL-em, z którego nie wynika nic zrozumiałego, źle wygląda w oczach użytkowników.
Dobrze skonstruowany slug pomoże Ci zarówno ze zdobyciem zaufania użytkowników i algorytmu Google.
 

Co powinien zawierać slug


Pierwszą najważniejszą rzeczą jest to, by wiązał się on z nazwą konkretnej podstrony i sygnalizował jej treść.
Tytuł i opis strony komunikują go wyraźnie. Zwłaszcza w wynikach wyszukiwania. Dobrze więc przemycić go również w treści linka.
Jeśli zadbamy o dobrą konstrukcję slug’a, to od razu, na starcie damy tym samym naszym użytkownikom dużo informacji o tym, jaki jest temat strony www. Między innymi właśnie dlatego powinien być maksymalnie prosty i pozbawiony tzw. „rozpraszaczy” czyli np. spójników, niepotrzebnych rozwinięć etc.
Na poniższym przykładzie wyraźnie widać różnicę: „jak-mam-pisac-o-projektowaniu-strony-dla-malych-i-srednich-firm” a „projektowanie-stron-firmowych”.
Znacznie prościej czyta się propozycję nr. 2, niż tę pierwszą. 
Pierwszym krokiem, który z pewnością ułatwi nam stworzenie dobrego i konkretnego sluga jest jasne określenie tematu podstrony. Jeśli wiemy, czego ona dotyczy, to nie powinniśmy mieć też problemu z opisaniem jej w jednym zdaniu. Gdy już je ustalimy, następne co należy zrobić, to wyeliminować z niego niepotrzebne słowa i spójniki. Im krócej, tym lepiej!
Im bardziej zmniejszymy objętość adresu URL, tym szybciej zbliżymy się do jednej frazy, która będzie podobna (lub taka sama) jak z ta w wyszukiwaniach w Google.
 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Dobry slug pod SEO

Dobry adres URL podstrony powinien zawierać frazę kluczową, na podstawie której chcemy oprzeć nasz wpis na blogu, cały tekst landing page’a etc., a na końcu ostatecznie wypozycjonować się na liście wyszukiwań Google. 
Załóżmy, że prowadzimy stronę z contentem kulinarnym i tym razem przygotowaliśmy artykuł, wraz z przepisem na brownie. Chcemy wypozycjonować się na haśle „najlepsze brownie” . Co w związku z tym musimy zrobić? Poza zawieraniem tej frazy w samym tekście należy uwzględnić ją również w tytule i opisie (+meta-tytule i meta-opisie) strony www.
Jeżeli nie spowoduje to zbytniego przedłużenia adresu URL, to w slugu także warto umieścić nasze słowa kluczowe. Może on wyglądać mniej więcej tak: „najlepsze-brownie”. To powinno w zupełności wystarczyć.
Czyli dochodzimy teraz do ostatecznej wersji, w której to kompletny link podstrony wyglądał w następujący sposób: https://nazwastrony.pl/najlepsze-brownie
Użytkownicy, którzy zobaczą tak skonstruowany adres strony www, potraktują ją poważniej.
Jeśli wpis znajduje się na blogu, to do nazwy zasobu możemy dodać element /blog/. 
W ten sposób damy sygnał zarówno użytkownikom, jak i robotom Google, że ta konkretna podstrona jest elementem bloga.
Dodatkowym atutem tego zabiegu, jest również fakt, że dzięki temu dużo łatwiej będzie nam posortować ruch, który mamy na stronie.
 


 

Dobrze skonstruowany slug pomoże Ci zarówno ze zdobyciem zaufania użytkowników i algorytmu Google.

 


 

Dobre praktyki URL

 

HTTPS, zamiast HTTP

Warto zadbać o to by strona posiadała certyfikat SSL. Bez niego boty będą odbierały ją za niebezpieczną i tą samą informacje otrzymają użytkownicy, co może zniechęcić ich do kliknięcia lub pozostania na stronie. 
 

Właściwa domena

Wybierając domenę, warto postawić na taką, która stanie się naszym ‘imieniem’ w sieci. Dzięki temu dużo prościej będzie nas odszukać. 
 

Subdomena lub katalogi

Wykorzystywanie subdomeny lub katalogów pozwoli na lepsze uporządkowanie naszych treści. 
 

Unikanie dat

Zamieszczanie dat w slugu spowoduje, że nadamy mu wymiar ważności  i w momencie gdy odbiorca zobaczy datę np. sprzed dwóch lat, może go to zniechęcić od zapoznania się z przygotowanymi przez nas materiałami, ponieważ uzna, że są one już nieaktualne. 
 

Słowa kluczowe

Jak już wspominaliśmy, słowa kluczowe są niezwykle istotne w pozycjonowaniu. Umieszczenie ich slugu URL sugeruje crawl botom, że na tej stronie znajdziemy informacje dotyczące określonego tematu. 
 

Słabe adresy URL

Mowa tu o adresach, które nie posiadają SSL, są długie, a ich treść niczego nie wskazuje. Często będą zawierały w sobie ciągi liczb. Takie URL nie cieszy się zaufaniem i tym samym są zazwyczaj omijane przez użytkowników. 

 

Strona w WebWave – jak stworzyć dobre linki?


W przypadku zakładania strony internetowej w kreatorze WebWave sprawa nie jest skomplikowana. Jest wręcz banalnie prosta. 
Jak to zrobić w praktyce?
Wystarczy, że na naszej stronie, w kreatorze wejdziemy w listę podstron lub artykuły i ustawimy to, jak mają wyglądać linki.
Oczywiście pierwszy z nich jest generowany automatycznie, co nie zmienia faktu, że  zawsze możemy go zmienić i dostosować do swoich potrzeb.
Przykładowo: W zakładce ‘Zarządzaj artykułami’ wybieramy ten wpis, który na ten moment nas interesuje, rozwijamy informacje na jego temat i tam też edytujemy jego sluga. 
 

Podsumowanie

URL slug to ważny element naszego adresu strony (lub podstrony) internetowej. Jego odpowiednie sformułowanie może przynieść wiele korzyści- podnieść wiarygodność witryny, wpłynąć na pozycjonowanie i decyzje użytkownika Internetu. Z pewnością tworząc tzw. ślimaka, warto pamiętać o frazie kluczowej, która będzie sugerowała temat treści. Dużą wygodę zapewniają narzędzia, które dają możliwość edytowania slugów. 
Sprawdzisz jak, w łatwy sposób zrobić to w WebWave?

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

Data aktualizacji: 26 listopada 2021

19 lipca 2018

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: