Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzy zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na:


Kreator WebWave.

Pomoc. 

Oferta. 

Materiały. 

Firma.

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Dołącz do ponad 460 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania. 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

Jak powinna wyglądać strona błędu 404?

31 sierpnia 2017

Na pewno przynajmniej raz w życiu każdy z nas trafił na stronę, na której znalazł się napis “404” albo “strona nie istnieje” itp. Oczywiście zarówno właściciel strony, jak i użytkownik woleliby takiej sytuacji uniknąć, ale to się zdarza. Dla niektórych web masterów jest to tylko jedna, mało istotna podstrona spośród wielu. Zdarza się, że podczas procesu projektowego jest nawet pomijana, a to błąd. Dlaczego? Dobrze skonstruowana strona z błędem może zatrzymać potencjalnego klienta na naszej witrynie.

Nie jest to wprawdzie reguła, ale powinniśmy docenić możliwości tego rozwiązania. Czym więc dokładnie jest strona 404, jak wpływa ona na SEO i w jaki sposób możemy wykorzystać jej potencjał? Sprawdźmy to!

 

Czym jest strona błędu 404

 

Popularny „Error 404” pojawia się gdy użytkownik próbuje wyświetlić podstronę, która w rzeczywistości nie istnieje na naszej witrynie. 

Możemy się na niej znaleźć z wielu powodów, a do najpopularniejszych należą:

 • błędnie wpisany/skopiowany adres

 • przeniesienie treści na inny adres URL

 • niedziałający serwer

 • usunięta podstrona czy też artykuł 

 • zły link umieszczony na naszej witrynie (lub poza nią)

 • domena nie istnieje

Strona błędu, jest trochę jak ślepy zaułek, ale nie bez wyjścia. Aby je sobie zapewnić, powinniśmy postawić na stworzenie specjalnej podstrony z komunikatem 404, która z powodzeniem zachęci użytkownika do powrotu (/pozostania) na naszą stronę, bądź nakieruje go na inne treści, które mogą go interesować. 

 

Najlepsze praktyki związane z projektem strony błędu 404

 

Strona błędu 404 w swej naturze wygląda mało atrakcyjnie. 

Komunikat o zaistniałym problemie w połączeniu z mało zachęcającą (a raczej w ogóle), przestarzałą oprawą wizualną może spowodować, że odstraszymy nią odbiorców. Bardzo prawdopodobne, że opuszczą oni stronę, a do tego raczej nie chcemy dopuścić. 

Jak już zapowiedzieliśmy dużo lepszym wyjściem z całej sytuacji, będzie stworzenie własnej strony błędu, która będzie utrzymywała standard naszej witryny i da nam szanse na zatrzymanie na niej użytkowników, którzy napotkali na swojej drodze taki problem. 

 

Wyjaśnienie sytuacji 

Strona 404 powinna mieć naprawdę prosty charakter pozbawiony technicznego żargonu. Komunikat ma być jasny i nieprzekombinowany. Powinniśmy poinformować naszych użytkowników, że natrafili na błąd (co jest oczywiste) i przedstawić opcje, z jakich mogą skorzystać. 

Nie musimy używać dosłownej nazwy 404. Równie dobrze może to być też inne sformułowanie. 

 

Bezpieczeństwo 

Właściwie wykonana strona błędu 404 powinna upewniać użytkownika, że to, że znalazł się na nieistniejącej podstronie, nie świadczy o tym, że coś mu grozi- np. że nie zostanie zhakowany. Pokazujemy swój profesjonalizm i chęć pomocy w rozwiązaniu problemu. Oczywiście możemy to zrobić na wiele sposobów np. humorystycznie lub angażując do tego “maskotkę firmową” (jeśli taka posiadamy).  

 

Wskazanie właściwej drogi

Podstawową czynnością, jaką może wykonać użytkownik, któremu wyświetliła się strona błędu, jest jej zamknięcie lub „powrót do poprzedniej strony”, ale to już wiemy. Lepiej umożliwić inne opcje.  Nasza strona 404 powinna dawać dostęp do innych części witryny takich jak: 

 • strona główna

 • kontakt 

 • polecane podstrony

Dobrym rozwiązaniem, a na pewno bardziej zadowalającym użytkownika  poszukującego konkretnych materiałów, będzie umieszczenie wyszukiwarki. W ten sposób odniesie on wrażenie, że nadal ma kontrolę nad poruszaniem się po naszej witrynie i może trafić w docelowe miejsce.

 

Przekierowania na stronę główną

Samo przekierowywanie jest oczywiście dobrym rozwiązaniem, również pod względem SEO. Jest jednak jedno “ale”. Jeśli odbywałoby się automatycznie, musimy mieć absolutną pewność, gdzie użytkownik chciał trafić. Strona startowa może wydawać się bezpieczną opcją, ale z drugiej strony istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmyli odwiedzających. Nie wszyscy bowiem zdadzą sobie sprawę, że miejsce, do którego chcieli zajrzeć, nie istnieje i będą się zastanawiali, dlaczego znowu znaleźli się na głównej, skoro nic nie klikali.

Jeśli jednak faktycznie chcemy zastosować przekierowanie, to najlepiej będzie jeśli to wcześniej zakomunikujemy. Na stronie błędu 404, umieszczamy podstawowe informacje, a także tekst “za moment…”.  Bezpośrednim przykładem może być tutaj Error 404 w wykonaniu firmy lin lotniczych LOT.  

 

 

Spójny komunikat 

Wspomnieliśmy już o niezachęcającej oprawie wizualnej, jaką ma pierwotna wersja strony 404. Jeśli już decydujemy się na jej samodzielne zaprojektowanie, powinniśmy zadbać o to,  aby jej wygląd, kolorystyka, a czasem nawet układ (kompozycja) nawiązywały do naszej strony i jej charakteru. Czasem bowiem zupełnie inny projekt może wprowadzać w błąd użytkowników i dawać im do zrozumienia, że trafili w całkowicie inne miejsce, przez co jeszcze szybciej je opuszczą.

 

Zgłoszenie błędu 

Aby jeszcze bardziej utrzymać świadomość odwiedzających stronę, że dla nas jako jej właścicieli ich doświadczenia mają znaczenie, możemy pomyśleć o uwzględnieniu w projekcie opcji zgłaszania błędu. Przy okazji dzięki temu będziemy meli większą szansę wykrycia nieprawidłowości i ich ewentualnego naprawienia.  

 

Rozwiązanie humorystyczne

Strona 404 w wersji humorystycznej? Według nas jak najbardziej, chociaż, na to pytanie, wśród fachowców, nie ma jednoznacznej odpowiedzi i nie wiemy, która ze stron konfliktu jest w przewadze. Przeciwnicy tej tezy twierdzą, że humor na stronie 404 bawi tylko i wyłącznie jej twórców. Ponadto, zdaniem niektórych, przedsiębiorstwom czy poważnym instytucjom nie przystoi żartowanie z klienta. Obserwując jednak różne projekty stron błędu znanych platform np. czasopism, sklepów itp. możemy zauważyć, że coraz więcej z nich stawia właśnie na pewne przełamanie humorystyczne

Naszym zdaniem dobrze użyty (z wyczuciem) żart, czy poprawnie dobrana ilustracja to nic złego. W końcu wywołanie uśmiechu na twarzy internauty na pewno mu nie zaszkodzi. 

Za sterami każdego biznesu stoją prawdziwe osoby, dlatego też pokazanie w tym miejscu ludzkiej twarzy naszej firmy może nawet dodatkowo zachęcić do nas odbiorcę. Jak ze wszystkim pamiętajmy jednak o umiarze.

 

 

Okazja na promocje 

Stronę błędu możemy wykorzystać do promowania naszych materiałów, bądź też produktów. Podstawowym rozwiązanie będzie wyświetlenie najpopularniejszych pozycji, którymi dysponujemy. Są jednak inne możliwości. Jeśli prowadzimy sklep, warto zastanowić się nad zamieszczeniem kilku produktów (ewentualnie usług), które użytkownik znajdzie w danym momencie w promocyjnej cenie lub które są po prostu bestsellerami. 

Kolejną alternatywą jest zachęta do dołączenia do naszego newslettera. Pamiętajmy jednak, aby przemyśleć sam sposób promocji. Nie może być on nachalny, aby jeszcze bardziej nie zdemotywować osoby odwiedzającej stronę. 

 

Error 404 w kreatorze stron internetowych WebWave

 

Witryny powstałe w naszym kreatorze mają domyślnie utworzone strony z informacją o błędzie oraz z odnośnikiem do strony głównej. Oczywiście dajemy również możliwość edycji strony 404 i stworzenia własnej, oryginalnej treści, do czego gorąco zachęcamy.

Samo stworzenie strony błędu 404 w kreatorze WebWave jest banalnie proste. Wystarczy, że wejdziemy w pasek ustawień i po prostu klikniemy “Dodaj podstronę błędu 404”.  Rzecz jasna możemy ją edytować według naszych potrzeb, tak samo jak w przypadku każdej strony. 

 

Zacznij teraz 

404 A SEO

Jeśli niektórzy obawiają się tego, że strony błędu będą źle wpływały na ranking wyszukiwań, to od razu uspokajamy, że tak nie jest. Problem pojawia się m.in. w tych dwóch przypadkach:

 • nieistniejąca podstrona nie posiada swojego aktualnego odpowiednika, a “wartościowe” linki zewnętrzne, które były w niej zawarte przepadły

 • nie zainwestujemy w podstronę error 404- oczywiście nie finansowo, a projektowo. 

Powtórzmy sobie to jeszcze raz-> Umieszczamy podstawowy komunikat, a poza tym udostępniamy alternatywy np. w postaci przekierowań na inne podstrony. W ten sposób zapobiegniemy wzrostowi współczynnika odrzuceń, ponieważ jeśli byśmy to zaniedbali użytkownicy mogliby opuścić stronę, a to dałoby sygnał wyszukiwarką, że nasze treści nie zawierają przydatnych informacji (“godnych polecenia”). 

Z kolei odpowiednio przemyślana koncepcja na stronę błędu 404 może nawet podnieść poziom konwersji naszej witryny www. 

 

Statusy HTTP

 

To już raczej ciekawostka. Strona błędu 404, to nie jedyny "komunikat liczbowy". Wyróżniamy kilka grup (rodzin):  

Jedynkowe -będą to odpowiedzi informacyjne

Dwujkowe - dotyczą pomyślnie przeprowadzonych czynności “sukcesów” 

Trójkowe- zawierają w sobie przekierowania 

Czwórkowe- opisują błędy dotykające klienta (tak jak error 404) 

Piątkowe- to błędy, jakie pojawiły się po stronie serwera

Zacznij teraz 

Podsumowanie

Error 404 może być problemem, który będzie nas niepokoić. Możemy go jednak załagodzić, tworząc własny projekt podstrony z komunikatem. Powinien on zawierać pomocne informacje dla użytkowników, czyli jakie dalsze kroki powinni wykonać, jeżeli zostali źle pokierowani- może to być powrót do strony głównej, najpopularniejsze pozycje, wyszukiwarka i wiele więcej. Oczywiście sama treść tekstowa raczej nie będzie wystarczająca. Warto też przyłożyć się do estetyki i jej dopasowania do reszty naszych materiałów. 

Często trafiacie na error 404? Jeżeli tak, to czy zdarza Wam się wracać na stronę, czy automatycznie ją wyłączacie? A może spotkaliście na swojej drodze ciekawe rozwiązania, które szczególnie przykuły Waszą uwagę? Chcąc stworzyć indywidualną stronę błędu, warto zadać sobie kilka takich pytań. Mogą nam one pomóc w procesie koncepcyjno-projektowym.

 

Dowiedz się więcej o najlepszych praktykach tworzenia stron:

 

Autor: Kaja Rowicka i Paweł Krzywina

Data aktualizacji: 28 stycznia 2022

Panel Webmastera

Zarejestruj się

Zaloguj się