Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

jak zrobić darmowe portfolio

Jak powinna wyglądać strona błędu 404?

31 sierpnia 2017

Na pewno sami nie raz trafiliście na stronę, której „niestety nie znaleziono”. To się zdarza, chociaż zarówno właściciel witryny, jak i przeglądający, woleli by tego uniknąć.

Chociaż dla wielu webmasterów jest to tylko mało istotny i często pomijany element strony internetowej, to w rzeczywistości dobrze skonstruowana strona z błędem może zatrzymać potencjalnego klienta na naszej witrynie.

Oczywiście nie jest to regułą, ale powinniśmy docenić możliwości tego rozwiązania.

 

Popularny „Error 404” pojawia się gdy użytkownik próbuje wyświetlić podstronę, która w rzeczywistości nie istnieje na naszej witrynie. Na stronie 404 możemy znaleźć się z wielu powodów, a do najpopularniejszych należą błędnie wpisany adres, niedziałający serwer, usunięta podstrona czy artykuł albo zły link umieszczony na naszej witrynie lub zupełnie poza nią.

Ślepy zaułek to jednak nie jest sytuacja bez wyjścia. Przy odrobinie wysiłku możemy stworzyć stronę z komunikatem 404, która z powodzeniem zachęci użytkownika do powrotu na naszą stronę, bądź nakieruje go na inne interesujące treści. Poniżej przeczytacie w jaki sposób możecie wybrnąć z tej sytuacji.

 

Najlepsze praktyki związane z projektem strony błędu 404

Wytłumacz co się stało

Strona 404 powinna mieć naprawdę prosty charakter pozbawiony technicznego żargonu. Powinniśmy poinformować naszych użytkowników, że natrafili na błąd (co jest oczywiste) i powiedzieć z jakich dalszych opcji mogą skorzystać. Niektóre strony unikają nawet stwierdzenia „Error 404”, ponieważ większość internautów nie ma pojęcia czym dokładnie jest ten problem.

 

Wskazanie właściwej drogi

Ludzie nie lubią stawiać kroków wstecz, dlatego „powrót do poprzedniej strony” nie należy do najlepszych pomysłów. Nasza strona 404 powinna dawać możliwości dostępu do innych części witryny takich jak strona główna, kontakt czy polecane podstrony. Same odnośniki mogą jednak nie wystarczyć, dlatego warto również umieścić obok wyszukiwarkę, by użytkownik odniósł wrażenie, że nadal ma kontrolę nad poruszaniem się po naszej witrynie i może trafić w docelowe miejsce.

 

 

Brak automatycznego przekierowania na stronę główną

Biorąc pod uwagę SEO, przekierowanie błędnych adresów jest dobre, ale musimy mieć absolutną pewność gdzie użytkownik chciał trafić. Jednak bezpośrednie przekierowanie z błędnego adresu na stronę startową na pewno zmyli odwiedzających.

Nie wszyscy bowiem zdadzą sobie sprawę, że miejsce, do którego chcieli zajrzeć, nie istnieje i będą zastanawiali się dlaczego znowu znaleźli się na głównej. Możemy również skorzystać z przekierowania „za moment” w konkretne miejsce, tak jak funkcjonuje to na powyższym przykładzie strony LOT.

 

Utrzymanie konwencji

Strona 404 powinna wyglądać pod względem układu i kolorów tak samo jak pozostałe nasze strony. Jej zupełnie inny projekt może wprowadzać w błąd użytkowników i dawać im do zrozumienia, że trafili w całkowicie inne miejsce, przez co jeszcze szybciej je opuszczą.

Dołącz do ponad 110 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę www. Zacznij od pustego projektu lub wybierz
jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów. 


STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Z humorem (czy bez?)

Czy strona 404 może być zabawna? Na to pytanie, wśród fachowców, nie ma jednoznacznej odpowiedzi i naprawdę nie wiemy, która ze stron konfliktu jest w przewadze. Przeciwnicy tej tezy twierdzą, że humor na stronie 404 bawi, ale tylko i wyłącznie jej twórców. Ponadto, zdaniem niektórych, przedsiębiorstwom czy poważnym instytucjom nie przystoi żartowanie z klienta.

Naszym zdaniem jednak dobrze użyty żart czy poprawnie dobrany wesoły obrazek to nic złego i wywołanie uśmiechu na twarzy internauty na pewno mu nie zaszkodzi. Za sterami każdego biznesu stoją konkretne osoby, dlatego pokazanie w tym miejscu ludzkiej twarzy naszej firmy może dodatkowo zachęcić do nas odbiorcę. Oczywiście we wszystkim należy zachować odpowiedni umiar, ale odrobina luzu nie musi być piętnowana.

 

 

Error 404 w kreatorze stron internetowych WebWave

 

Witryny powstałe w naszym kreatorze mają domyślnie utworzone strony z informacją o błędzie oraz z odnośnikiem do strony głównej. Oczywiście dajemy również możliwość edycji strony 404 i stworzenia własnej, oryginalnej treści, do czego gorąco zachęcamy.

Szczegółowy poradnik jak stworzyć stronę błędu 404 w WebWave znajdziecie pod tym adresem.

 

Podsumowanie

Dobre, niestandardowe strony z komunikatem 404 informują użytkowników jakie dalsze kroki powinni wykonać, jeżeli zostali już źle pokierowani. Strony te powinny zawierać użyteczne informacje, które pomogą odwiedzającym wrócić na naszą stronę i znaleźć informacje, których szukali. Mamy nadzieje, że powyższe wskazówki podsuną Wam kilka pomysłów na własne rozwiązanie.

Czy często trafiacie na error 404? Jeżeli tak, to zdarza Wam się wracać na stronę czy automatycznie ją wyłączacie? A może znacie inne, spektakularne strony z tym błędem? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

 

Dowiedz się więcej o najlepszych praktykach tworzenia stron:

Autor: Paweł Krzywina. Webdeveloper, dziennikarz, pr-owiec. 5 lat doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, z zawodu także dziennikarz biznesowy. Miłośnik języka polskiego, nowych technologii, literatury i sportu.

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog