Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

co musi mieć strona internetowa

Czego potrzebuje strona internetowa? 

09 sierpnia 2018

Jakich rzeczy potrzebuje strona internetowa?

Dwóch, czterech, dziesięciu? A może więcej?

Wyliczać można w nieskończoność, bo im lepiej znasz się na tworzeniu stron www, tym więcej ich znasz.

Skupię się jednak na 9 kluczowych rzeczach, których potrzebuje KAŻDA strona internetowa.

Odliczamy?

 

Menu

Każda strona potrzebuje menu. To fundament nawigacji, a do tego jeden z pierwszych elementów, które użytkownicy widzą po załadowaniu strony www.

Dobrze skrojone i zawierające najważniejsze elementy jest fundamentem interfejsu. To ono pomoże użytkownikom odnaleźć się na stronie. Trochę jak menu w restauracji – wiadomo, co konkretna knajpa oferuje.

Menu powinno być czytelne, a przy okazji pokazywać co jest najważniejsze na stronie. Możliwości zbudowania menu nie brakuje. Może być poziome (najpopularniejsze), pionowe, rozwijane czy mobilne. Na górze, na dole i z boku strony.

Najważniejsze jest to, żeby menu służyło użytkownikom. Jeśli spełnia to zadanie, to masz dobre menu na stronie!

strona internetowa potrzebuje dobrego menu

Treść

Poza menu, strona internetowa potrzebuje treści.

Tekst, grafiki, film – to trzy najważniejsze rzeczy, które mieszczą się w angielskim słowie content. To właśnie ten content jest istotny.

Jeśli go brakuje, strona sprawia wrażenie niekompletnej. Poza tym… jak przekazać informacje bez słów? Jeśli ktoś opracuje telepatyczną komunikację za pośrednictwem strony internetowej, to chętnie postawię dzbanek dobrej kawy.

Póki co – strony komunikują się z użytkownikami za pomocą treści. I warto o nią zadbać.

Rozdzielanie na „media” jest trochę bez sensu, bo każdy rodzaj contentu pozwala na wiele. Pamiętaj jednak, że na stronie najlepiej działa tekst, bo ładuje się najszybciej. Grafiki pokazują się nieco później (w zależności od tego, jak są zoptymalizowane). Filmy wymagają więcej pracy, a od użytkownika większej uwagi i – najczęściej – przyzwoitego łącza.

Nie masz wprawy ani doświadczenia w tworzeniu treści? Żaden kłopot. Staraj się pisać (na przykład) tak, jakbyś mówił o swojej stronie internetowej. Jest o tym, o tym i o tym. Spisz to i zastanów się po dwóch dniach, czy to dobrze opisuje cel strony. Potem trochę to popraw, dostosuj do strony i gotowe!

treść strona internetowa

Dobre czcionki i nagłówki

Lub fonty ;). Tę zabawną różnicę masz opisaną tutaj.

Dobrze dobrane fonty cieszą oko, a przy okazji ułatwiają czytanie. Przyjęło się, że w internecie sprawdzają się najlepiej fonty bezszeryfowe (bez „kreseczek”). Do tego ładnie wyglądają połączone z fontami szeryfowymi w nagłówkach.

Bezpieczne i ładne połączenia fontów zasugeruje Google Fonts. Jeszcze do tego dobry rozmiar, odpowiednia interlinia i czytelny tekst gotowy :).

Do tego dochodzą nagłówki (H1, H2 i tak dalej). Mają one kilka bardzo ważnych funkcji:

  • porządkują tekst i tworzą jego strukturę,

  • ułatwiają skanowanie wzrokiem tekstu,

  • roboty Google lubią je czytać :).

Czyli nagłówki na stronie internetowej łączą interesy algorytmów wyszukiwarek i ludzi ;). Dlatego warto je mieć na stronie.

Pamiętaj: każda strona potrzebuje tylko jednego nagłówka typu H1 (czyli tego najważniejszego).

czcionki na stronie www

Układ

To nic innego, jak element projektu strony. Dzięki niemu wiadomo, co jest istotne (ląduje na górze), a co trochę mniej.

Do tego układ strony wpływa na user experience. Użytkownik łatwiej znajduje to, czego szuka na dobrze przemyślanej stronie. Efektem jest zazwyczaj dobry układ strony.

Ludzkie oko dobrze reaguje na symetrię, więc strona powinna mieć tyle samo elementów z prawej, co z lewej. Do tego większość użytkowników „skanuje” wzrokiem treść na stronie, więc najważniejsze rzeczy warto umieścić na osi pionowej.

Jeśli chcesz przykuć uwagę, to zaburz wspomnianą symetrię. Mało co przykuwa uwagę użytkownika tak mocno, jak istotny element, który świadomie łamie ład na stronie. Oczywiście nic nie przebije małych kotków, ale nie do każdej strony one pasują.

 

Przestrzeń

Skoro jesteśmy przy układzie strony, to warto wspomnieć o przestrzeni.

whitespace strona internetowaCzyli poza treścią i doskonałym układem, warto zostawić trochę wolnego miejsca na stronie. Mówi się o nim whitespace.

Daje to dobry efekt psychologiczny – wzmacnia obecną na stronie treść i daje jej „oddychać”. Dzięki temu oko użytkownika ma chwilę, żeby „odpocząć” od niej.

Zobacz – między grafikami a tekstem w tym wpisie są spore odstępy. Podobnie między kolejnymi akapitami jest całkiem spora przerwa. Ten sam tekst, bez tych przerw, czytałoby się o wiele gorzej.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o whitespace na naszym blogu.  

Dołącz do 100 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony www za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując darmowy szablon strony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Stopka

Raczej się nie pomylę, jeśli powiem, że stopka jest najbardziej niedocenianym elementem strony www.

Podejście do niej wygląda najczęściej tak, że „no, jest na dole; dać tam kontakt i zapomnieć o sprawie”. Ale przecież stopka to ostatni element, które widzi wielu użytkowników na stronie!

To miejsce naprawdę dużo możliwości. Jeśli ją dobrze przemyślisz, to strona internetowa bardzo na tym skorzysta.

Wbrew pozorom – nie musi być tylko „pudłem” na słowa kluczowe. Może być też – na przykład – drugim menu.

Zobacz co jeszcze możesz umieścić w stopce strony.

Stopka jest najbardziej niedocenianym elementem strony www

Wersja responsywna

Większość ruchu w internecie to urządzenia mobilne. Ten trend już się nie zmieni. Dlatego responsywna strona (czyli RWD, od responsive web design) to dzisiaj standard.

W przeciwieństwie do strony mobilnej, responsywna wyświetla się dobrze na każdym wyświetlaczu. Telefon, tablet, laptop, monitor komputerowy czy telewizor – na każdym z nich taka strona internetowa wygląda dobrze. Do tego nie trzeba nic powiększać ani przesuwać.

Oczywiście na takim widoku strony zmieści się o wiele mniej rzeczy w osi poziomej. Przez to praca nad stroną responsywną wymaga czasem całkowitego przemyślenia układu. I zadania kluczowego pytania: „czy ten element jest potrzebny?”.

Co ciekawe – responsywność wpłynęła na cały proces projektowania stron internetowych. Jeszcze kilka lat temu najpierw powstawał projekt na komputery, a potem na urządzenia mobilne. Dzisiaj zaczyna się od wersji mobilnej i projektuje „w górę”. Między innymi dzięki temu minimalizm zagościł na dobre na stronach www.

umieśćcie je na swojej stronie internetowej. Dobre wpisy od klientów niosą za sobą wiadomość, że wydane na Waszą usługę pieniądze zostały dobrze spożytkowane i pomogą rozwiać wątpliwości przyszłych klientów.

 

Hosting i domena

Hosting to miejsce na serwerze, na którym znajdują się pliki strony www. Domena to adres, pod którym ta strona jest w internecie (wpisujesz go w okno przeglądarki).

Dzięki tym dwóm elementom strona wyświetla się w sieci i da się na nią wejść.

Hosting i domena to najczęściej dwie osobne rzeczy do opłacenia. Nie ma reguły, jeśli chodzi o cenę, bo każdy dostawca hostingu ma swoją. Cena zależy od ilości miejsca na pliki, usług dodatkowych (poczta, itp.) oraz od rodzaju serwerów (ich szybkości, itp.).

Ceny domen zależą od rodzaju (czyli tego, co następuje po kropce; na przykład .pl, .com, .eu) i stawek dyktowanych przez rynek. Dopiero po opłaceniu tych dwóch rzeczy strona pojawi się w internecie.

Darmowa domena i hosting są możliwe, jednak w dosyć konkretnych przypadkach. Na przykład programy do tworzenia stron www w przeglądarce (czyli SaaS-owe, od angielskiego Software as a Service) dają obie te usługi za darmo.

W WebWave każda strona ma nielimitowany, darmowy hosting i darmowy adres na naszej subdomenie. Więc zobaczysz, jak strona internetowa wygląda w internecie za darmo.

strona internetowa darmowy hosting

SEO

SEO, czyli search engine optimization, to dostosowanie strony www do potrzeb wyszukiwarek internetowych. Polega na dobrym dobraniu słów kluczowych i zapanowaniu nad wieloma innymi rzeczami. Dzięki dobrze zrobionej robocie z SEO strona znajduje się wysoko w wynikach wyszukiwania wybranych słów kluczowych (czyli dobrze się pozycjonuje).

Samo pozycjonowanie to złożony proces, w którym musisz się liczyć z wyborem dobrych fraz kluczowych, trendami i aktualizacjami algorytmów wyszukiwarek. Na przykład tydzień temu była spora aktualizacja, oparta o Quality Guidelines.

Najważniejsze rzeczy związane z SEO – te, od których warto zacząć – znajdziesz w naszym dziale pomocy oraz na cotygodniowym darmowym szkoleniu z pozycjonowania.

 

Podsumowanie

Widzisz, nie ma tych rzeczy aż tak wiele.

Większość z nich jest naprawdę łatwa do ogarnięcia, więc nie musisz się bać. Własna strona internetowa to żaden problem, zwłaszcza gdy wiesz, co musi się na niej znaleźć.

Spróbujesz zrobić ją w WebWave?

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

Autor: Bartek Raducha. Prowadził i konsultował projekty stron internetowych w sektorze kultury. Pracując w agencji reklamowej prowadził i współprowadził projekty stron dla klientów (m.in. Beko, Bonduelle Food Service czy Froneri Polska). W WebWave - człowiek od marketingu i nie tylko. 

 

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog