Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 8 min. 

Data: 22 stycznia 2024

Web design - gdzie szukać inspiracji? Jak web designer projektuje strony internetowe?

Projektowanie strony www jest ciekawym i kreatywnym zajęciem. Czasem jednak możesz poczuć się zagubiony. Albo w Twojej głowie pojawi się pustka. Co wtedy?

Potrzebna Ci inspiracja z zewnątrz! Sprawdź możliwości projektowe i łamanie pewnych konwencji u doświadczonych web designerów. Gdzie znajdziesz ich projekty?

Podpowiedzi zawarłam w tym artykule. 

 

Social media: web designerzy w internecie


W social mediach znajdziesz wiele darmowych materiałów w postaci mock up’ów stron i aplikacji, header’ów, czy chociażby kompozycji estetycznych i moodboard’ów. Pomogą zainspirować się, aby zaprojektować prawdziwe dzieło.

Wiele firm, freelancerów i aspirujących projektantów, którzy zajmują się projektowaniem stron, prowadzi swoje profile, na których umieszczają właśnie tego typu content. Czasem będą to typowe inspiracje, a czasem określone realizacje. Warto też zwrócić uwagę na teorię, np. popularne praktyki i tipy.


Do wyboru masz co najmniej kilka platform, które publikują dzieła wizualne. Pierwsza z nich i zarazem najbardziej popularna to oczywiście Instagram. Obfituje on w prawdziwe cudeńka graficzne. Bardziej ukierunkowany będzie Pinterest – tu walory estetyczne i samo pojęcie inspiracji jest kluczowe. 

Social media branżowe  

Pewnego rodzaju mediami społecznościowymi, które jednocześnie nimi nie są (a przynajmniej nie do końca), są platformy, które skupiają użytkowników zajmujących się UX designem, projektowaniem interfejsów, sztuką, czy ilustratorstwem. Mowa tutaj m.in. o Dribbble i Behance. Na tego typu aplikacjach znajdziesz całe portfolia konkretnych twórców.

Platformy dedykowane dla projektantów stron internetowych


Inspiracji możesz także szukać na dedykowanych do tego platformach. Jedną z najpopularniejszych jest Awwwards. 


Kolejną wartą uwagi platformą jest Siteinspire.

 


 

Zazwyczaj strony same zgłaszają chęć pojawienia się w takich zestawieniach. 

Wyświetla się tu bardzo praktyczna funkcjonalność – selekcja. Dzięki niej możesz segregować projekty  ze względu na kategorie (np. landing page, e-commerce, blog), tematykę (np. restauracja, podróże, sport, motoryzacja, elektronika, moda i uroda) oraz wykorzystane rozwiązania stylistyczne (np. typografia, animacja, kolaż). Jeśli wiesz, w jakim mniej więcej kierunku chcesz pójść z projektem, z łatwością wytypujesz te podobne. A to pozwoli Ci sprawdzić, czy pomysł jest faktycznie oryginalny. Unikalnie zaprojektowana strona przyciągnie uwagę i wzbogaci doświadczenia użytkownika (tzw. user experience).

 

Web development: sprawdź konkurencję


Reserch na temat projektów konkurencji to również okazja do znalezienia inspiracji. Warto sprawdzić, na czym skupiają się inne firmy, co przedstawiają na stronie, czy coś się zmieniło w ich koncepcji projektowej i sposobie prezentacji treści. Przykłady? Cennik, proces składania zamówienia, prezentacja produktów, opinie/recenzje etc. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Trendy w sztuce i popkulturze: od czego zacząć?

Znajomość ogólnych trendów (niezależnie czy mowa o modzie, tematyce beauty, motoryzacji, technologii, dekoracji wnętrz, muzyce czy kinematografii) również może posłużyć jako pewna forma inspiracji. 

Obycie z różnymi formami, koncepcjami, wizjami, ale też potrzebami konkretnych branż zwiększy Twoją wiedzę i kreatywność. Szczególnie jeśli chodzi o tworzenie stron na zlecenie lub projektowanie ilustracji i grafik dla klientów (np. na ich stronę, do materiałów promocyjnych takich jak plakaty i banery, czy na ich profile na social mediach). 

Gdzie szukać takich trendów? Odpowiedź jest prosta: wszędzie – na social mediach, stronach www, w magazynach, książkach, podcastach, ośrodkach kultury, czy nawet na ulicy.

 


 

Inspiracja a plagiat

 

Inspiracja jest wtedy, kiedy obserwacja realizacji, wykorzystanych motywów sprawia, że pojawiają się u Ciebie nowe pomysły. Adaptujesz niejako czyjeś dzieło, ale równocześnie przekuwasz je na swoje. W przeciwieństwie do plagiatu, który polega na całkowitym skopiowaniu projektu.

Ważne jest, aby umieć to odróżnić. Oczywiście istnieje możliwość bezpośredniego odwzorowania czyjegoś pomysłu, ale w takiej sytuacji jawnie to komunikujemy (i musimy posiadać zgodę autora). Plagiaty mają swoje zastosowanie w sztuce (replika) i filmie (remake).

 

Projektowanie stron internetowych: podstawowe porady 

 

Szukając inspiracji, spotkasz się z wieloma radami, które mają pomóc nam w “byciu zainspirowanym” i i rozwoju swojej kreatywności. Jest to np.:

  • tworzenie moodboardów,

  • uczestnictwo w kursach/zajęciach ,

  • członkostwo w grupach/społecznościach online,

  • uporządkowanie miejsca pracy (plików, szkiców, całego biura),

  • regularne (nawet codzienne) tworzenie projektów,

  • sięganie po nowe tematy/kategorie,

  • przeglądanie swoich realizacji i pobocznych “szkiców”,

  • podróże i tzw. przebywanie na łonie natury,

  • śledzenie i/lub analiza prac ulubionych twórców.

Web design: gdzie szukać inspiracji? Podsumowanie 

Znalezienie inspiracji nie musi być trudne, jeśli wiesz, gdzie jej szukać Zapoznaj się z projektami kompletnych stron lub poszczególnych elementów, sposobów kompozycji etc. Korzystaj z różnych źródeł materiałów, ale spróbuj też znaleźć swoje ulubione. To bardzo przyspieszy cały proces researchu. 

Istotne jest również wyznaczenie granic i korzystanie z inspiracji jako pewnego dodatku do własnych pomysłów. Nawet jeśli tworzysz na zlecenia i realizacja będzie reprezentowała kogoś innego. 

 

Dowiedz się więcej o najlepszych praktykach tworzenia stron:Autor: Kaja Rowicka 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

03 marca 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: