Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 8 min. 

Data: 02.03. 2023

Web design: gdzie szukać inspiracji projektowych 

Zawsze powtarzamy, że tworzenie stron www nie musi być trudne - szczególnie jeśli korzystamy z narzędzia, które nam to ułatwia, na przykład kreatora stron www z gotowymi szablonami stron internetowych. Nie zmienia to jednak faktu, że czasem możemy potrzebować sięgnąć po odrobinę inspiracji - i oczywiście nie chodzi tutaj o plagiat i kopiowanie czyjegoś pomysłu, a raczej spojrzenie na możliwości projektowe, co zrobili inni, jak to wygląda po wdrożeniu na stronę, w jaki sposób łamać zasady/konwencje, aby nie zaszkodzić użyteczności witryny. Gdzie takiej inspiracji szukać? Sprawdźmy to!

 

Social media 


Social media towarzyszą większości z nas zarówno w życiu prywatnym, jak i tym zawodowym. W związku z tym znajdziemy tam wiele darmowy materiałów w postaci mock up’ów stron i aplikacji, header’ów, czy chociażby kompozycji estetycznych i moodboard’ów.

Wiele firm, freelancerów i aspirujących projektantów prowadzi swoje profile, na których umieszczają właśnie tego typu content - czasem będą to typowe inspiracje, a czasem określone realizacje. Warto też zwrócić uwagę na teorię - popularne praktyki i tipy.

Jeśli chodzi o to, które social media wybrać, to do wyboru mamy co najmniej kilka platform. Pierwsza z nich i zarazem najbardziej powszechna i ogólnodostępna  to oczywiście Instagram. Bardziej ukierunkowany będzie Pinterest - tam walory estetyczne i samo pojęcie inspiracji jest kluczowe. 


 

Social media branżowe  

Pewnego rodzaju mediami społecznościowymi, które jednocześnie nimi nie są (a przynajmniej nie do końca), są platformy, które skupiają w sobie już znacznie zarysowaną społeczność, taką, która faktycznie jest powiązana z designem, projektowaniem interface’ów, sztuką lub np. ilustratorstwem. Mowa tutaj m.in. o Dribbble i Behance. Na tego typu aplikacjach znajdziemy całe portfolia konkretnych twórców.


 

Platformy dedykowane 


Oprócz mediów społecznościowych, a raczej profili, jakie tam znajdziemy, możemy spotkać się z dość sporą ilością platform, na których również znajdziemy wiele projektów, dzięki którym możemy się zainspirować. Nie zabraknie też tych, których jest to głównym celem. 

Do jednych z najpopularniejszych tego typu platform, zaliczamy Awwwards, o którym wspominaliśmy już w artykule na temat ewolucji web designu. 


 

Nie jest ona jednak jedyna. W internecie znajdziemy jeszcze co najmniej kilka stron, które prezentują projekty witryn www. Zaliczamy do nich m.in.: Siteinspire.
 


 

Zazwyczaj strony same zgłaszają chęć pojawienia się w takich zestawieniach. 

To, co szczególnie przemawia za tego typu formatem, to znaczni lepsza selekcja - projekty możemy segregować ze względu na kategorie (np. landing page, e-commerce, blog), tematykę (np. restauracja, podróże, sport, motoryzacja, elektronika, moda i uroda) oraz wykorzystane rozwiązania stylistyczne (np. typografia, animacja, kolaż). Jeśli wiemy, w jakim mniej więcej kierunku chcemy pójść z projektem, z łatwością wytypujemy, te podobne. Możemy w ten sposób też sprawdzić, czy nasz pomysł (, który chcemy, żeby był unikatowy) faktycznie jest oryginalny i uniknąć tym samym “powszechności”. 

 

Konkurencja 


Reserch na temat projektów konkurencji również może okazać się sposobem na znalezienie inspiracji. O tym często wspominamy, w momencie, kiedy mówimy o procesie zakładania strony lub własnej marki - świadomość marki i tego, co robi, jest wtedy bardzo ważna. Inspiracje jest tutaj czymś trochę innym. Nie chcemy przecież wyglądać dokładnie tak jak inni - możemy jednak sprawdzić, na czym skupiają się inne firmy, co przedstawiają na stronie, czy coś się zmieniło w ich koncepcji projektowej i sposobie prezentacji treści. Przykłady? Cennik, proces składania zamówienia, prezentacja produktów, opinie/recenzje etc. 

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Trendy w sztuce i popkulturze 

Znajomość ogólnych trendów - niezależnie czy mówimy o modzie, tematyce beauty, motoryzacji, technologii, dekoracji wnętrz, muzyce, kinematografii, czy szerokopojętej popkulturze również może posłużyć nam jako pewna forma inspiracji do naszych projektów. 

Obycie z różnymi formami, koncepcjami, wizjami, ale też potrzebami konkretnych branż nie tylko zwiększy naszą wiedzę i kreatywność, ale też da nam szersze pole do działania. Szczególnie jeśli mówimy o tworzeniu stron na zlecenie lub projektowaniu ilustracji oraz innego rodzaju grafik dla klientów (np. na ich stronę, do materiałów promocyjnych takich jak plakaty i banery, czy na ich profile na social mediach). 

Teraz moglibyśmy zadać sobie pytanie, gdzie szukać takich trendów (i nierozpowszechnionych konwencji). Odpowiedź jest trudna w swej prostocie. Wszędzie - na social mediach, stronach www, czasopismach/magazynach, książkach, podcastach, ośrodkach kultury, czy chociażby na ulicy.
 


 

Czym w ogóle jest inspiracja?


Przeszliśmy od razu do głównego tematu, ale może warto powiedzieć sobie jeszcze, czym w ogóle jest inspiracja, ponieważ to określenie może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wydźwięk - istenieje inspiracja i “inspiracja” (kalka czyjegoś pomysłu niemalże jeden do jednego). 

Bazując na definicji słownikowej, dowiadujemy się, że inspiracja artystyczna (z łac. inspirare, czyli "tchnąć w") to nieświadomy wybuch kreatywności w przedsięwzięciu artystycznym. 

W starożytności była ona uważana za coś boskiego (zesłany dar), później stała się ciekawym tematem do badań psychologów i filozofów. We współczesnej psychologii inspiracja nie jest często badana, ale na ogół jest postrzegana jako proces całkowicie wewnętrzny. Jednak jeśli mówimy o ogólnym znaczeniu, to jest to uczucie “entuzjazmu”, które otrzymujemy od kogoś lub czegoś, co daje nam nowe i kreatywne pomysły. Inspiracja jest więc wtedy kiedy obserwacja realizacji, wykorzystanych motywów sprawia, że pojawiają się u nas nowe pomysły, które przekłuwamy w swoje…i to swoje jest tutaj właśnie bardzo istotne, ponieważ “inspiracja” aka. plagiat nie jest nasze. Nasze jest ewentualnie tylko wykonanie, ale nie pomysł/projekt. 

Ważne jest, aby umieć to odróżnić. Oczywiście istnieje możliwość bezpośredniego odwzorowania czyjegoś pomysłu, ale w takiej sytuacji jawnie to komunikujemy (i musimy posiadać zgodę autora) i jest to bardziej tak jak w przypadku  sztuki replika, a w filmu remake. 

 

Podstawowe porady


Szukając inspiracji, spotkamy się nie tylko ze źródłami, na których możemy je znaleźć, ale też z wieloma radami, które mają pomóc nam w “byciu zainspirowanym” i i rozwoju swojej kreatywności. Do tych podstawowych zaliczamy m.in.:

  • tworzenie moodboardów

  • uczestnictwo w kursach/zajęciach 

  • członkostwo w grupach/społecznościach online 

  • uporządkowanie miejsca pracy (plików, szkiców, całego biura)

  • regularne (nawet codzienne) tworzenie projektów 

  • sięganie po nowe tematy/kategorie 

  • przeglądanie swoich realizacji i pobocznych “szkiców”

  • podróże i tzw. przebywanie na łonie natury

  • śledzenie i/lub analiza prac ulubionych twórców

Web design: gdzie szukać inspiracji - podsumowanie 

Znalezienie inspiracji nie musi być takie trudne w momencie, gdy wiemy, gdzie jej szukać. Przed chwilą poznaliśmy kilka źródeł, które przedstawiają nam różne rozwiązania, jakie możemy zastosować w web designie. Możemy zapoznać się z projektami kompletnych stron lub też propozycjami rozwiązań dla poszczególnych elementów, sposobów kompozycji etc. Warto korzystać z różnych materiał dla szerszego spectrum, ale oczywiście opłacalne jest też posiadanie swojego ulubionego źródła tzw. go-to, ponieważ przyspiesza nam to cały proces researchu. Tak jak już wcześniej podkreślaliśmy, istotne jest jednak wyznaczenie granic i korzystanie z inspiracji jako pewnego dodatku, do własnych pomysłów, koncepcji i ogólnych preferencji stylistycznych. Nawet jeśli tworzymy na zlecenia i nasza realizacja będzie ostatecznie reprezentowała kogoś innego.

 

Dowiedz się więcej o najlepszych praktykach tworzenia stron:Autor: Kaja Rowicka 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

03 marca 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: