Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 9 min.

Data publikacji: 12.01.2023

Web3: co to i czym się wyróżnia?

Sieć Web3, czyli temat, o którym mogliśmy słyszeć niemalże przez cały zeszły rok i który z pewnością nie ucichnie również i w tym. Ewolucję internetu mogliśmy obserwować między innymi na podstawie zmian wyglądu stron. Do tego dochodzą również możliwości, jakie daje nam oraz to, kto może z niego korzystać. Czym więc jest Web3? Co różni go od jego poprzedniej wersji i dlaczego ta zmiana zachodzi właśnie teraz? Sprawdźmy to!

 

Historia Web - czyli jak to wyglądało w przypadku Web 1.0 i Web 2.0?


Czas trwania fazy Web1 przypada na lata 1990-2004. W tym czasie Internet był dla użytkowników przede wszystkim źródłem materiałów do czytania. Dlatego też etap ten nazywany jest “read-only ”.  Dodatkowo dostęp do tworzenia takich treści mieli naprawdę nieliczni. 

O terminie Web2 zaczęto mówić właśnie na początku 00’, kiedy to podczas jednej z konferencji został on wypowiedziany przez Tim’a O’Relly. W przeciwieństwie do Web1 użytkownicy są tutaj już zarówno odbiorcami, jak i twórcami treści, a do samych tekstów dołączyły również inne materiały, takie jak grafiki czy też wideo. Jest to też czas większego rozwoju forów i platform społecznościowych. 
Już teraz internet przeszedł wiele rewolucyjnych zmian, ale możemy spodziewać się kolejny i do nich właśnie wliczmy Web3.

 

Czym jest Web3 i co nowego oferuje ta technologia? 


Skoro Web2 oferuje nam zarówno pozyskiwanie, jak i udostępnianie wszelakich treści, to co takiego ma dawać Web3? 

Koncepcja nie jest aż tak nowa, ponieważ została przedstawiona już w 2014 roku przez Gavina Wooda, który wchodzi w skład współtwórców blockchainu. Czym jest blockchain? Jest to pewnego rodzaju cyfrowa księga, zawierająca (rejestrująca) dokonywane transakcje w ramach danej sieci. Bazując na dosłownym tłumaczeniu będzie to blok połączonych  ze sobą i zależnych od siebie informacji. Tutaj przechodzimy do jednego z głównych, przełomowych elementów Web3, czyli decentralizacji - blockchain umożliwia “posiadanie” przez jednostkę (i ewentualnie uprawnione przez nią osoby) całej bazy danych systemu. Takie podejście sprawi, że bazy danych i cała sieć nie będzie aż tak zależna od koncernów i gigantów technologicznych. 

 

Web3 - kluczowe cechy 


Decentralizacja -Technologie Web3 (nazywane przez niektórych po prostu jako sieć 3), takie jak blockchain i inteligentne kontrakty, umożliwiają tworzenie zdecentralizowanych aplikacji (dApps), które mogą funkcjonować bez potrzeby istnienia centralnego organu.

Niezmienność - Technologie Web3, takie jak technologia blockchain, zapewniają odporny na manipulacje i niezmienny zapis wszystkich transakcji, dzięki czemu są one bardziej bezpieczne i przejrzyste.

Nieufność - Technologie Web3, jak sieci peer-to-peer, pozwalają użytkownikom na bezpośrednią interakcję ze sobą, bez potrzeby korzystania z pośredników, co zwiększa zaufanie i bezpieczeństwo interakcji online.

Prywatność - Technologie Web3, umożliwiają użytkownikom dzielenie się informacjami przy jednoczesnym zachowaniu prywatności danych.

Bezpieczeństwo - Technologie Web3, jak inteligentne kontrakty, umożliwiają tworzenie bezpiecznych i przejrzystych transakcji finansowych.

Autonomia - Technologie Web3, takie jak blockchain, umożliwiają użytkownikom większą kontrolę nad ich danymi i interakcjami online, zapewniając użytkownikom większą autonomię.

Interoperacyjność - Technologie Web3, takie jak Interplanetarny System Plików (IPFS), umożliwiają bezproblemową interakcję wielu systemów ze sobą.

Tokenizacja - Technologie web3, jak blockchain, umożliwiają tworzenie cyfrowych tokenów, które mogą reprezentować aktywa, takie jak akcje, głosy i punkty lojalnościowe.

Kryptowaluty: Główna wizja Web3 to decentralizacja i zdecentralizowane finanse. Można to osiągnąć tylko wtedy, gdy społeczność dokonuje transakcji w ekosystemie za pośrednictwem kryptowalut.

Web3 można uznać za nową generację internetu, która daje użytkownikom prawo własności do tego, jak działa internet, poprzez zdecentralizowane finanse, NFT i kryptowaluty. 

 

Podstawowe elementy charakteryzujące Web3

 • Blockchain

 • Sieć semantyczna 

 • Rozumowanie stworzone przez człowieka

 • Grafika 3D

 • Wszechobecność

 

Co ciekawe brytyjski fizyk i programista Tim Berners-Lee, czyli osoba odpowiedzialna za stworzenie systemu WWW - WorldWideWeb, nie jest zwolennikiem Web3. Obawia się, że blockchainy mogą okazać się zbyt powolne, nieopłacalne finansowo, a na dodatek przechwytywać zbyt wiele informacji. Nie jest też przekonany co do decentralizacji ruchu sieci, jaką kieruje się Web3, ale przyznaje, że w ostateczności może okazać się jednak konieczna. Wraz ze swoim zespołem pracuje nad alternatywą - projektem Solid. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Czy Web3 i Metaverse to to samo?

W związku z tym, że na temat obydwóch tych pojęć zaczęliśmy słyszeć więcej, w podobnym czasie niektórym osobom może nasunąć się na myśl, że Web3 i Metaverse są tak naprawdę jednym i tym samym. Rzeczywistość jest jednak trochę inna. 

Przypominając pokrótce wcześniejszą definicję, Web3 ma być zdecentralizowaną własnością, nad którą kontrola zostanie oddana w ręce jej użytkowników. Z kolei metaverse to wspólna, wirtualna rzeczywistość, która umożliwia jego użytkownikom wzajemne łączenie się ze sobą, budowanie ekonomii i interakcję w czasie rzeczywistym - i nie dba o to, kto jest jej właścicielem.

Web3 i Metaverse różnią się między innymi metodologią, wykorzystywaną technologią, przeznaczeniem (sposobem wykorzystywania), celem i spojrzeniem na przyszłość. 

Do tego że Metaverse i Web3 uznawane są za to samo, przyczyniło się m.in. to, że obydwa te pojęcia przewijają się w momencie, gdy mówimy o nowej generacji internetu. Sam fakt, że są to dwie różne rzeczy, nie wyklucza jednak tego, że w niektórych przypadkach będą mogły się one ze sobą stykać. 

 

Różnice między Web1, Web2, Web3 - krótkie zestawienie

 

Web1

 • Pierwszy niezawodny (na tamten moment) internet w latach 90.

 • Wcześniej nie było czegoś takiego jak strony użytkowników czy właśnie komentowanie artykułów.

 • Brak narzędzi do skanowania stron, który pomógłby w wytypowaniu najbardziej wartościowych informacji

 

Web2

 • Znacznie większa interaktywność internetu - rozwój technologii internetowych, takich jak JavaScript, HTML5, CSS3, itp. 

 • Rozwój sieci społecznościowych 

 • Produkcja treści generowanych przez użytkowników 

 

Web3

 • Pozwala internetowi rozumieć dane w sposób bardziej zbliżony do ludzkiego.

 • Wykorzystuje technologię AI, Machine Learning i Blockchain

 • Tworzenie i dystrybucja treści dopasowanych  do każdego użytkownika Internetu.

 

Rodzaje zdjęć produktowych 

W związku z tym, że szeroko pojęta oferta sprzedażowa/usługowa jest bardzo różnorodna, sposób jej zaprezentowania też będzie różny.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów zdjęć produktowych- od podstawowych po bardziej skomplikowane przedsięwzięcia.

 

Wady i zalety Web3

 

Plusy Web3

Poprzez dodanie dodatkowych danych, semantyczna sieć pomoże w sieci danych online.

Oczekuje się, że będzie ona bardziej godna zaufania. Web 3.0 da firmom i konsumentom więcej opcji. 

 • Zdecentralizowane sieci zapewnią użytkownikom utrzymanie kontroli nad ich danymi online.

 • Jeszcze bardziej atrakcyjny i profesjonalny wygląd.

 • Większa personalizacja Internetu - Web3 ma rozpoznawać preferencje użytkownika, co sprawi, że dużo prościej będzie spersonalizować doświadczenia związane z przeglądaniem treści na stronach internetowych

 • W związku z tym, że dane mają być przechowywane na rozproszonych węzłach, użytkownicy nie będą musieli martwić się o to, że ich konta mogą zostać zawieszone a usługi przerwane 

 • W związku z decentralizacją internet nie będzie kontrolowany przez korporacje

 • Praca w internecie staje się łatwiejsza, ponieważ staje się bardziej spersonalizowana. Spodziewa się, że dzielenie się danymi będzie znacznie prostsze.

 • Z pewnością podniesie się jakość wizualna, dzięki czemu materiały będą znacznie lepiej prezentowane, a co za tym idzie, rynek e-commerce również zyska, ponieważ sprzedawcy będą mogli lepiej przedstawić swoje produkty. Warto tutaj też wspomnieć o sztucznej inteligencji, która pomoże w lepszy doborze komunikatu, który ma trafić do potencjalnych klientów 

 • Większe rozproszenie danych - nie będą one już tylko i wyłącznie w posiadaniu większych koncernów stosujących ich na swoją korzyść.  W pewnym stopniu może przyczynić się to do wzrostu bezpieczeństwa w sieci.

 • Twórcy (ale też ich odbiorcy) materiałów zyskają więcej możliwości 

 • Pojawia się coś takiego jak “Inteligentny kontrakt”, czyli możliwość dokonania transakcji, bez potrzeby posiadania pośrednika lub gwaranta.

 • Pomimo dłuższego czasu spędzonego w internecie stanie się on bardziej produktywny 

 • Tryb współpracy i samych relacji ludzi (zarówno użytkowników, jak i twórców) z pewnością ulegnie zmianie

 

Minusy Web3

 • Niemalże pewna jest potrzeba zmiany procesów i wykorzystywanych technologii, ponieważ obecne sprzęty mogą okazać się niekompatybilne z Web3

 • Mniej zaawansowane gadgety, elementy mogą nie poradzić sobie z Web 3.0.

 • Strony stworzone w Web2 i tym bardziej Web1 będą wydawać się jeszcze bardziej przestarzałe.

 • Istnieją obawy, że Web3 może okazać się trudniejsze do kontrolowania (w sensie poprawności zachowań)

 • Starsze i mniej zaawansowane urządzenia mogą mieć problem z uzyskaniem dostępu do Web3

 • Web3 może na początku okazać się zbyt skomplikowany dla niedoświadczonych użytkowników

 • Jeszcze łatwiejsze do uzyskania informacje (w tym też te prywatne) na temat użytkowników.

 • Pomimo tego, że o pojęciu Web3 mogliśmy usłyszeć już w 2014, nawet teraz nie jest ona jeszcze w 100% gotowa 

 • W związku z lepszą personalizacją przewidywane jest, że ludzie będą spędzać w sieci jeszcze więcej czasu niż dotychczas

Web3: co to i czym się wyróżnia - podsumowanie

Web3 jest bardzo rzeczywistą przyszłością internetu. Niesie ze sobą wiele zmian, z którymi jako użytkownicy (ale też i twórcy contentu) musimy się zaaklimatyzować i co do których bądź co bądź musimy się dostosować. Oczywiście pojawiają się pewne obawy dotyczące funkcjonowania Web3. Jest to nieuniknione, ponieważ co prawda posiadamy pewien pogląd na jego temat, ale nie widzieliśmy, jak ta koncepcja “zachowuje się” w realnych okolicznościach. To jakie możliwości niesie za sobą Web3 (lub ewentualnie inna alternatywa, która mogłaby go zastąpić) sprawi, że sieć stanie się jeszcze bardziej interaktywna i niezależna. Czy to dobrze, czy źle, osądźcie sami. Teraz pozostaje tylko czekać aż Web3 faktycznie wejdzie w życie...no właśnie czy na pewno wejdzie takie, o jakim słyszymy teraz, czy będziemy musieli czekać na jego większe udoskonalenia?

 

Przeczytaj także:

 

Autor: Kaja Rowicka

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

12 stycznia 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: