Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 13 min. 

Data aktualizacji: 19 stycznia 2024

Wykorzystanie strony jako narzędzia w marketingu. Jak zrobić projekt strony internetowej?

Strona internetowa firmy to nie tylko miejsce, w którym pokazujesz potencjalnym klientom, że istniejesz. Jest ona też elementem komunikacji marketingowej.

Ponieważ coraz więcej osób decyduje się na zakup produktu czy usługi porównując oferty w internecie, twoja witryna musi być doskonałym narzędziem promocji.

Jak konkretnie wykorzystać stronę w celach marketingowych? Oto 10 sprawdzonych sposobów.

 

Spis treści:

 • Stwórz strategię marketingową

 • Zadbaj o dobry projekt - UX/UI strony

 • Zwróć uwagę na grafiki i kolorystykę witryny

 • Stwórz prostą nawigację

 • Zwróć uwagę na responsywność strony

 • Publikuj blog i aktualizacja treści

 • Zadbaj o łatwe udostępnianie treści

 • Mów językiem korzyści

 • Wykorzystuj Call to Action

 • Nie zapomnij o robotach Google

 • Podsumowanie

 

Stwórz strategię marketingową        

 

Działania marketingowe muszą być ze sobą spójne. Aby tak się stało, stwórz strategię marketingową. To dokument, w którym określisz cel, który chcesz osiągnąć i środki, które ci w tym pomogą. Wyznaczysz też ramy budżetowe i kanały komunikacji. Strategia marketingowa pomoże  zaplanować działania, modyfikować je i oceniać stopień ich realizacji. Bez strategii trudno jest prowadzić komunikację marketingową. W działania szybko wkrada się chaos, a co za tym idzie przestają być skuteczne. 

Strategia marketingowa nie musi być wielostronicowym dokumentem. Chodzi przede wszystkim o stworzenie ram, w których będziesz prowadził działania. Dzięki temu unikniesz przypadkowych ruchów i zachowasz spójny wizerunek w oczach odbiorców. 

Proces tworzenia strategii marketingowej składa się z 3 etapów. Pierwszym z nich jest analiza obecnej sytuacji. Sprawdź, jak wygląda współczynnik konwersji, koszt pozyskania jednego klienta, ruch na stronie internetowej czy wielkość sprzedaży. Im więcej parametrów weźmiesz pod uwagę, tym dokładniejsza będzie Twoja strategia. Na tym etapie nazwij też przewagę konkurencyjną, czyli najważniejszą cechę, która wyróżnia Cię na tle konkurencji. 

Na podstawie analizy zdefiniujesz wyzwanie, które stoi przed Tobą i wyznaczysz cel, który powinien charakteryzować się 5 cechami zebranymi w koncepcji SMART.

 • Skonkretyzowany (ang. Specific)

 • Mierzalny (Measurable)

 • Osiągalny (ang. Achievable)

 • Istotny (Relevant) 

 • Określony w czasie (Time-bound)

 

W ostatnim etapie stwórz listę działań prowadzących Cię do celu. Najpopularniejsze z nich w przypadku kampanii internetowych to:

 • reklamy Google,

 • social media,

 • newslettery,

 • kampanie mailingowe,

 • blog,

 • webinary,

 • udostępnianie darmowych materiałów szkoleniowych (prezentacje, e-booki).

 

Zadbaj o dobry projekt - UX/UI strony internetowej

 

Zacznijmy od podstaw. Każda strona internetowa powinna być stworzona z myślą o jej przydatności i funkcjonalności. Doświadczenie użytkownika (UX od angielskiego User Experience) to dziedzina zajmująca się ogółem doświadczeń użytkownika w kontakcie z produktem (lub stroną internetową). Na doświadczenie użytkownika na stronie składa się kilka podstawowych elementów.
 

 • Architektura informacji – sposób, w jakim na stronie zaprezentujesz treści. Ważne, żeby były one łatwo dostępne dla użytkowników;

 • Wygląd graficzny witryny – odpowiednie rozmieszczenie elementów ułatwiające poruszanie się na stronie; 

 • Projektowanie interakcji – czyli to, co i w jaki sposób ma umożliwiać strona (na przykład zapisanie się na newsletter, odtwarzanie filmów, dostęp do wpisów blogowych); 

 • Badania użytkowników - sprawdzanie zachowań osób odwiedzających stronę ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, które sprawiają im problemy. 
   

Zakładając stronę internetową, musisz przede wszystkim zadbać, żeby korzystanie z niej było wygodne i intuicyjne. Aby tak było zaprojektuj dobry interfejs użytkownika (UI, czyli User Interface). Chodzi o te składowe strony, które są widoczne i wpływają na doświadczenie odwiedzającego. 

 


 

Chcesz nauczyć się tworzyć strony internetowe w zgodzie z dobrymi praktykami projektowania? Zobacz nasz darmowy kurs projektowania stron internetowych i stwórz stronę z której będziesz dumny!

 
Dobry UI strony sprawi, że korzystanie z niej będzie pozytywnym doświadczeniem. 
Zwróć uwagę przede wszystkim na te elementy:

 • czytelny układ strony,

 • menu,

 • stopka strony,

 • szybkość ładowania się witryny,

 • responsywność (dostosowanie do ekranów różnej wielkości, w tym telefonów i tabletów),

 • dobrze napisana treść,

 • wysokiej jakości grafiki.
   

Dzięki temu osoby odwiedzające witrynę zostaną na niej dłużej i wrócą w przyszłości. 
Znaczenia UX nie da się przecenić. Badania wskazują, że 70% użytkowników sklepów internetowych porzuca koszyk ze względu na złe UX strony, a każdy dolar zainwestowany w doświadczenie użytkowników przynosi aż 100 dolarów przychodu.  
 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Zwróć uwagę na grafiki i kolorystykę witryny - jak wykorzystać kolory w marketingu?

Uważasz, że strona pełna animacji, krzykliwych kolorów i innych graficznych “fajerwerków” przyciągnie użytkowników? Niestety, muszę Cię wyprowadzić z błędu. Witryny, na których aż roi się od efektów, szybko męczą wzrok. Poza tym, trudno się po nich poruszać, źle wyglądają na ekranach smartfonów i wolno się ładują.
Dużo lepiej sprawdzi się prosta strona z ograniczoną kolorystyką. Najlepiej, jeśli użyjesz maksymalnie trzech kolorów. Tę samą zasadę zastosuj do fontów, czyli stylów pisma. Trzy to absolutne maksimum. Najlepiej ograniczyć się do jednego, dwóch krojów liter. 

Jak wybierać kolory na stronie? Służą do tego palety, czyli zestawy pasujących do siebie barw. Można wyróżnić kilka ich typów:

 • Paleta monochromatyczna składa się z kilku odcieni tego samego koloru;

 • Paleta dopełniająca, na której znajdują się kolory leżące naprzeciwko siebie na kole barw, na przykład zielony i czerwony; 

 • Paleta dopełniająca rozszerzona - w tym wypadku stosuje się 2 kolory pierwszy w jednym, a drugi w kilku odcieniach;

 • Triada - tutaj używasz 3 kolorów, które na kole barw znajdują się w takich odległościach, że tworzą wierzchołki trójkąta równobocznego. 
   

Duże znaczenie dla atrakcyjności strony ma także jakość wykorzystanych na niej grafik. Najlepiej, jeśli zostaną one stworzone specjalnie z myślą o danej witrynie. Jeśli nie dysponujesz odpowiednimi możliwościami, możesz też skorzystać z banków zdjęć. Jednym z nich jest dostępny w kreatorze WebWave darmowy Unsplash. Korzystając z gotowych obrazów upewnij się, że nie są one często wykorzystywane na innych stronach. W tym celu wykorzystaj narzędzia badające częstotliwość pojawiania się grafiki w sieci, takie jak na przykład bezpłatne Tineye.


Tworząc firmową stronę pamiętaj, że jej wygląd powinien być spójny z innymi elementami komunikacji wizualnej, takimi jak logo, broszury, ulotki i inne materiały drukowane. W przypadku restauracji, sklepu czy klubu warto również wziąć tu pod uwagę… wystrój wnętrza. On również jest elementem wizerunku.

 
Najważniejsze elementy graficzne tworzące wizerunek to key visual. Jest to rodzaj graficznego motywu, który identyfikuje markę i pojawia się na promujących ją materiałach. 


Na tej podstawie warto stworzyć zbiór zasad, którymi będziesz się kierować tworząc wszystkie materiały graficzne. Taki dokument to brand book. Zawiera on wytyczne dotyczące wyglądu materiałów graficznych. Chodzi między innymi o kolory, logo, kompozycję itp.

 

Stwórz prostą nawigację

 

To jeden z najważniejszych elementów wspomnianego wyżej User Experience. Postaraj się, żeby użytkownik nie zgubił się na Twojej stronie. Nawigacja powinna być jak najprostsza. Nie ma tutaj miejsca na niestandardowe rozwiązania. 
Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do menu na górze strony. Dlatego powinno ono znaleźć się również na Twojej witrynie. Użytkownik powinien też zawsze wiedzieć, na jakiej podstronie się znajduje, jak wrócić do strony głównej i przejść do innych podstron. 
Menu nie powinno być za bardzo rozbudowane. Najlepiej, jeśli będzie miało tylko jeden poziom (maksimum to trzy).
Nie zapominaj o stopce. To element, który znajduje na dole witryny. Umieść w nim linki do najważniejszych podstron, dane kontaktowe czy regulamin.

 

Zwróć uwagę na responsywność strony

 

Według raportu Digital 2023 już ponad 92% ruchu na stronach pochodziło z urządzeń mobilnych. Ale stworzenie wersji strony na urządzenia mobilne to w dzisiejszych czasach za mało. Witryna powinna być responsywna, czyli dostosowywać się do różnej wielkości ekranów. Chodzi tu nie tylko o telefony i komputery, ale też tablety czy telewizory. 

Rozmieszczenie elementów powinno zależeć od proporcji i wielkości urządzeń, na którym wyświetla się strona - od niewielkich, pionowych ekranów smartfonów po szerokokątne telewizory. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na działanie strony na ekranie dotykowym. Przyciski, linki czy elementy menu nie mogą być zbyt małe - minimalny rozmiar to 40 pikseli. W przeciwnym razie trudno będzie w nie trafić palcem. 


Podsumowując: Strona powinna wyglądać i działać prawidłowo na wszystkich typach urządzeń. Taką witrynę bez trudu stworzysz w WebWave. Dzięki funkcji Auto RWD projekt będzie automatycznie dopasowywał się do wielkości ekranu, na którym wyświetlana jest strona.

 

Publikuj blog i aktualizacja treści

 

Blogi to skuteczna, a przy tym niewymagająca wielkich zasobów metoda komunikacji. Regularne publikowanie postów pomaga pozyskać stałych czytelników, zwiększa zaangażowanie klienta i buduje wizerunek eksperta. 


Tworząc treści zawsze pamiętaj o tym, czego szukają odbiorcy. Świetnym źródłem takiej wiedzy są komentarze i wiadomości w portalach społecznościowych. Śledź również działania konkurencji. Czytając branżowe teksty szybko zorientujesz się, co w trawie piszczy i wpasujesz się w trendy. 


Blog to też pomoc w SEO. Po pierwsze, pokazuje robotom Google (więc zostanie lepiej oceniona).  Po drugie, umożliwia wypozycjonowanie strony na frazy w “długim ogonie”. Chodzi o długie albo wąsko sprecyzowane wyrażenia, które nie są często wpisywane do wyszukiwarek, ale mają duży potencjał sprzedażowy. Osoby wyszukujące tego typu frazy poszukują konkretnych informacji, a co za tym idzie mogą być bardziej skłonne do dokonania zakupu. 


Aktualizacje to, obok tekstów na blog, ważny aspekt prowadzenia strony internetowej. Informacje, które użytkownicy znajdą w witrynie powinny być zawsze zgodne z prawdą. Zwróć uwagę zwłaszcza na godziny otwarcia Twojej firmy, zmiany w ofercie czy sposobach realizacji zamówień. 

 

Zadbaj o łatwe udostępnianie treści

 

Wysoka jakość treści to podstawa skutecznego content marketingu. Trzeba jednak zadbać też o ich udostępnianie. W tym celu świetnie sprawdzają się profile w mediach społecznościowych i newslettery. Dzięki nim dotrzesz do osób faktycznie zainteresowanych publikowanymi przez Ciebie informacjami. 


Jeśli stworzysz wartościowe treści, użytkownicy chętnie będą je udostępniali innym. Zyskasz organiczny (a więc wysoko oceniany przez roboty Google) ruch na stronie, zwiększysz świadomość istnienia marki w grupie doceloweji zbudujesz lojalność. A to wszystko bez ponoszenia dodatkowych kosztów!

 
Dlatego dobrze jest umożliwić użytkownikom udostępnianie treści w social media jednym przyciskiem. W WebWave zrobisz to bardzo prosto. Wystarczy, że do strony dodasz ikony mediów społecznościowych, a do nich odpowiednie linki. 


Odnośniki do mediów społecznościowych powinny być dobrze widoczne i odróżniać się od reszty strony. Dobrym pomysłem będzie dodanie przycisków udostępniania pod treścią. W ten sposób zasugerujesz użytkownikowi, że może szybko podzielić się z nią ze znajomymi.

 

Mów językiem korzyści

 

Twoja oferta nie zainteresuje potencjalnych klientów, jeśli nie będzie odpowiadała na ich potrzeby. Nawet jeśli jesteś pewny, że Twój produkt czy usługa są świetne, musisz przekonać do tego odbiorców. Jak to zrobić? Pokaż korzyści, które przyniesie im Twoja oferta. Zrobisz to, jeśli opiszesz ją w odpowiedni sposób.

Z pewnością znasz swój produkt  jak własną kieszeń. Musisz jednak przyjąć perspektywę klientów. Z reguły nie obchodzą ich aspekty techniczne ani drobne szczegóły. Najbardziej liczy się to, co zyskają dzięki Twojej ofercie. Dlatego w czasie tworzenia jej opisu posługuj się językiem korzyści. 


Załóżmy, że produkujesz narzędzia. Twoich klientów nie będzie interesował rodzaj tworzywa, z którego jest wykonana rękojeść młotka i kształt uchwytu. Ważne, żeby dobrze leżał w dłoni. Nie rozpisuj się o stopie metali, z których wykonany jest sekator. Pokaż klientowi, że da się nim przeciąć grubszą gałąź i nie trzeba go ostrzyć częściej niż raz na miesiąc. 

 

Wykorzystuj Call to Action

 

Call to Action (czyli wezwanie do działania) to element strony, który podpowiada użytkownikowi, co ten powinien zrobić. Ma za zadanie zachęcić go do wykonania pożądanej przez Ciebie akcji. Może to być na przykład dokonanie zakupu w sklepie internetowym, zapisanie się na newsletter czy pozostawienie komentarza.

 
CTA może być częścią tekstu, w którym poprosisz użytkownika o daną akcję i zaoferujesz mu korzyść np. “zapisz się na newsletter a otrzymasz 20% zniżki na pierwsze zakupy.” Wezwanie do działania często pojawia się na przycisku, którego kliknięcie powoduje wykonanie określonej czynności (np. przycisk “dodaj do koszyka”).


CTA używany jest na stronach sprzedażowych i w miejscach, gdzie chcemy pozyskać od użytkownika dane - formularzach kontaktowych czy służących do zapisu na newsletter. Poza internetem można je spotkać między innymi w materiałach drukowanych, które zachęcają do podjęcia konkretnej akcji - wysłania kuponu, zatelefonowania itp. 


Tworząc CTA, pamiętaj o kilku zasadach. Po pierwsze, przycisk powinien wyróżniać się na tle strony. Po drugie, jasno komunikować, czego oczekujesz od użytkownika. Po trzecie, być konkretny. W tym przypadku nie ma miejsca na skomplikowane opisy, a raczej krótkie, składające się z maksymalnie kilku słów komunikaty (np. ”kupuję”, “dodaj do koszyka”, “dowiedz się więcej”).

Nie zapomnij o robotach Google 

Stronę tworzy się przede wszystkim z myślą o użytkownikach, ale nie zapominaj o robotach Google. Działania, które mają na celu wypozycjonowanie strony na jak najwyższym miejscu w wynikach wyszukiwania to SEO (Search Engine Optimization - optymalizacja pod kątem wyszukiwarek). 

Roboty Google mają za zadanie badać stronę pod kątem jej przydatności dla użytkowników. Jeśli więc stworzyłeś witrynę przyjazną dla ludzi, również roboty ocenią ją wysoko. Powinieneś pamiętać o kilku elementach, które są szczególnie ważne dla algorytmów:
 

 • Treści muszą być oryginalne, wyczerpujące i angażujące użytkowników;

 • Słowa kluczowe powinny pojawiać się w nagłówkach i śródtytułach oraz w tekście w odpowiednim nasyceniu;

 • Tytuł strony powinien być odpowiednio oznaczony;

 • Strona powinna zawierać meta tytuły i meta opisy.


Wydaje się skomplikowane? Nie przejmuj się! Kreator WebWave ma wbudowany analizator SEO. Poprowadzi Cię on krok po kroku przez cały proces pozycjonowania i sprawdzi, jak dobrze Twoja strona jest przygotowana do oceny przez roboty. Poza tym, jeśli zdecydujesz się na Pakiet Premium, strona zostanie automatycznie zgłoszona do Google i pojawi się w najpopularniejszej wyszukiwarce świata. 

 

Podsumowanie

 

Witryna to ważny element komunikacji z odbiorcami. Dobrze stworzona strona pomoże Ci zdobyć i utrzymać klientów. Spójna komunikacja marketingowa, użyteczność strony, wysokiej jakości treści i pozycjonowanie sprawią, że wyróżnisz się wśród konkurencji. 


Profesjonalną stronę dla biznesu i nie tylko możesz samodzielnie stworzyć w WebWave. Skorzystaj z jednego z responsywnych szablonów lub stwórz stronę od “czystej kartki” już dzisiaj! 

 

Sprawdź również:

 

Autorzy:

Treść - Jan Chmielowski

Grafiki - Irina Jewsiewickaja

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

21 grudnia 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: