Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor:  Kaja Rowicka, Paweł Krzywina

Wyszukiwarka na stronie internetowej. Jak zaprojektować wyszukiwanie na stronie www?

Wyszukiwarka kojarzy się nam przede wszystkim z Google,Yahoo, Bingiem, czy np. Baidu. Są to bardzo rozbudowane programy lub strony internetowe. Tutaj powiemy sobie o tych bardziej kameralnych wersjach, czyli o wyszukiwarkach wkomponowanych bezpośrednio w witrynę www. Po co nam one? Czy jest to coś faktycznie potrzebnego i praktycznego, czy może kwalifikuję się to już do zbędnych gadżetów? Jak wstawić wyszukiwarkę na swojej własnej stronie i gdzie dokładnie ją umieścić? Sprawdźmy to!

Wszystko, co poprawia korzystanie z witryny www, może przełożyć się na wzrost liczby konwersji. Do jednych z takich ułatwień zaliczamy właśnie pole wyszukiwania. W przypadku niektórych platform stanowi ono ich bardzo istotny element Niezależnie od tego, jaki rodzaj działalności prowadzimy, dobrze zaprojektowana wyszukiwarka jest wartością dodaną dla odwiedzających, gdyż umożliwia im szybkie dotarcie do potrzebnych informacji. Nie oznacza to jednak, że samo dodanie pola wyszukiwania na naszej stronie www w zupełności wystarczy. Musimy wziąć pod uwagę m.in. jego funkcjonalność, wygląd, lokalizację oraz ogólnie mówiąc user experience. 

Wyszukiwanie przypomina trochę wymianę zdań użytkownika z naszym serwisem. Wprowadzana przez niego informacja odbierana jest przez witrynę jako zapytanie, na które ta odpowiada listą wyników znalezionych u siebie (na stronie). 

Mówiliśmy już kiedyś o cierpliwości osób korzystających z internetu, w przypadku RWD. W związku z tym, że świat staje się coraz szybszy, oczekujemy też coraz prędszego feedbacku - osoby korzystające z wyszukiwarki potrafią ocenić wartość naszej strony już na podstawie jednego czy dwóch rezultatów, dlatego powinniśmy zapewnić im jak najlepsze doświadczenia. Od razu zasugerujmy co można znaleźć na stronie, ale też pamiętajmy o ciągłym dopracowywaniu swoich treści i budowaniu nowego contentu Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych uwag, które dotyczą projektowania i umieszczania pola wyszukiwania na stronie www.

Oczywiście niektóre zalecenia mogą się nie pokrywać z celami i potrzebami biznesowymi niektórych platform www. Zawsze warto je dopracować w indywidualnym zakresie - patrząc bezpośrednio na konkretny przypadek. Istnieje kilka ogólnych wskazówek, które mogą sprawdzić się w przypadku różnych typów stron internetowych i to o nich właśnie sobie powiemy.

 

Czy każda www powinna mieć wyszukiwarkę na stronie?

 

W przypadku małych stron internetowych, czyli takich, które mają od kilku do kilkudziesięciu podstron, nie ma potrzeby umieszczania wyszukiwarki. Jeśli nawigacja na stronie jest prosta i intuicyjna, a tytuły artykułów precyzyjnie informują o ich treści, dodawanie tej funkcji nie jest konieczne. Czasem wyszukiwarka w takim miejscu może przynieść wręcz odwrotne skutki, ponieważ użytkownik będzie podejrzewał, że skoro znajduje się ona na stronę, to ma szansę odkryć dzięki niej dużo treści i bardzo prawdopodobne, że się zawiedzie i wpisane przez niego hasło nie będzie miało satysfakcjonującej ilości wyników wyszukiwań..lub wręcz w ogóle ich nie będzie. 

Pole wyszukiwania jest raczej zalecane dużym i złożonym witrynom. Zazwyczaj będą to m.in. te w stylu e-commerce, ponieważ ich użytkownicy często poszukują szczegółowych i konkretnych produktów - jego rodzaj, kolor, rozmiar etc. 

Ponadto gdy odwiedzający zetkną się ze skomplikowaną nawigacją, od razu przejdą do pola wyszukiwania, aby szybko dotrzeć do swojego miejsca docelowego. Wyszukiwanie pozwala użytkownikom zachować niezależność od schematów danej strony internetowej, która może często bezwiednie ich drażnić i wymuszać od nich określony sposób poruszania się. Jeśli witryna, którą prowadzimy, jest dość duża i spodziewamy się, że będzie się ona systematycznie rozwijać w najbliższej przyszłości, to zdecydowanie warto rozważyć już zawczasu dodanie do niej pola wyszukiwania.

 

Gdzie na stronie umieścić wyszukiwarkę 

 

Pole wyszukiwania powinno znajdować się w dobrym miejscu…ale gdzie jest to “dobre miejsce”. Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest po prostu tam, gdzie spodziewają się tego odwiedzający. Już w 2006 roku studenci psychologii Dawn Shaikh i Keisi Lenz przeprowadzili badanie, w którym zapytali jego uczestników właśnie m.in. o oczekiwaną lokalizację pola wyszukiwania na stronie internetowej:

Źródło: Wichita State University - http://usabilitynews.org/wheres-the-search-re-examining-user-expectations-of-web-objects/

 

Wyniki są dość podzielone, ale mimo wszystko zachowały pewną klarowność i możemy z nich wyciągnąć najlepsze rozwiązania. Badanie wykazało bowiem, że najwygodniejszym miejscem dla większości użytkowników jest górny lewy lub górny prawy obszar witryny. Mimo że wyniki opublikowano wiele lat temu, po dziś dzień niewiele się w tej kwestii zmieniło. Użytkownicy nadal oczekują pola wyszukiwania na górze naszej strony.

 

Jaka powinna być wielkość pola wewnętrznej wyszukiwarki na stronie  

 

Do najczęstszych błędów związanych z projektowaniem pola wyszukiwania jest zbyt krótkie miejsce na wprowadzenie tekstu - takie, w którym wyłącznie jedno słowo pozostanie widoczne. Gdy odwiedzający wpisują dłuższe zapytania i nie widzą całości treści, nasz serwis traci na użyteczności. Nie mogą oni też łatwo edytować i zmieniać swoich zapytań, w związku z czym wprowadzają krótsze i niekompletne hasła, które mogą zaszkodzić wynikom wyszukiwań.

Jeśli chcemy być pewni, że nasze pole wyszukiwania pozwala ludziom na pełną swobodę, powinniśmy powiększyć je tak, by mieściło w podstawowym widoku +/- 27 znaków. Jak pokazują statystyki Jakoba Nielsena (Prioritizing Web Usability), 90% zapytań użytkowników mieści się właśnie w tym zakresie - za duża sekcja wyszukiwarki też w wielu przypadkach stron nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ może ona wpłynąć na jej estetykę (bardzo często wyszukiwarka jest dodatkiem usprawniającym poruszanie się po witrynie, a nie jest jej głównym elementem). 

 

Wygląd wyszukiwarki na stronie 

 

Dobre pole wyszukiwania składa się zawsze z miejsca do wpisania tekstu oraz przycisku 'wyszukaj'. Nasz obszar musi być widoczny, łatwy w rozpoznaniu (można wyróżnić kolorem przycisk szukaj lub ikonę, która go zastępuje - tak jak na poniższym zdjęciu) i prosty w użyciu. Użytkowników łatwo zniechęcić np. trudnym do odczytania tekstem wyświetlanym w polu wejściowym czy niewidocznym przyciskiem 'Szukaj'. Niektórzy projektanci wybierają zbyt minimalistyczne podejście i nie udostępniają takiego rozwiązania. Wtedy część użytkowników nie wie, czy ma zatwierdzić swój wybór wciskając Enter, czy może szukać przycisków w innym miejscu. Oczywiście idealnie samo pole wyszukiwania powinno również pasować do ogólnego projektu strony internetowej, ale jednocześnie też mogło się nieznacznie na niej wyróżnić.

Źródło: www.amazon.de

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Podpowiedzi w polu wyszukiwań

Dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie w polu tekstowym przykładowego zapytania, haseł, które zasugerują użytkownikom, jakie posiadają możliwości wyszukiwania. 

Przy okazji pamiętajmy, by wprowadzone przez nas słowa i zwroty nie były zbyt długie, gdyż mogą one zdezorientować odwiedzających.

Źródło: www.filmweb.pl

 

Wyszukiwarka w WebWave

 

Kreator stron www WebWave również pozwala użytkownikom na umieszczenie wyszukiwarki. Możemy to zrobić w łatwy sposób za pomocą dodania nowego elementu HTML w swoim projekcie. Rzecz jasna jeśli ktoś potrzebowałby przy tym pomocy w modyfikacji wyglądu swojego przycisku, a nie zna się na kodowaniu, to z przyjemnością pomożemy - wystarczy chociażby napisać do nas na chat’cie. 

…ale jak wygenerować taki kod wyszukiwarki? 

Pierwsze co należy zrobić, to wejść na stronę https://www.google.pl/cse/. Tam klikamy w "Utwórz Twoją wyszukiwarkę". Następnie uzupełniamy znajdujące się tam pole adresem witryny, która ma być przeszukiwana. Do URL dodajemy jeszcze “*”, czyli np. mojastrona.com/*.

Pozostaje jeszcze wybrać język wyszukiwarki, nadać jej nazwę i gotowe. Ostatnie co musimy tam zrobić, to skopiować podany kod html ("Pobierz kod")Teraz działamy już w kreatorze. Klikamy ikonkę dodawania elementu kodu - usuwamy stamtąd tekst, który się pojawił i wklejamy ten, który pozyskaliśmy. Ostatnia jest sama edycja wielkości pola wyszukiwarki oraz samo umiejscowienie na stronie. Oczywiście, aby dopełnić zmiany, należy opublikować aktualną wersję witryny. 

 

Baza wiedzy WebWave

Co prawda na naszej głównej platformie nie posiadamy wyszukiwarki, ale znajdziemy ją za to na osobnej witrynie z materiałami informacyjnymi i instruktażowymi, czyli tzw. Bazie Wiedzy. Możemy wyszukać tam tematy dotyczące:- kroków, które należy podjąć podczas tworzenia strony 

  • obsługi kreatora
  • dodawania elementów na stronę 
  • efektów (w tym animacji) na stronie
  • responsywności, czyli dostosowywania wyglądu strony do różnych rozdzielczości 
  • pozycjonowania i kwestii marketingowych 
  • podłączania wtyczek i integracji 
  • domeny, hostingu i poczty
  • płatności 
  • zakładania strony sklepu internetowego
  • tworzenia witryn www dla innych (White Label, konto agencyjne)

 

To tylko kategorie. Samych materiałów z wyszukiwań będzie więcej. Na samo hasło “domena” otrzymamy 20 wyników. 

 

Wyszukiwarka na stronie - podsumowanie

Jak mogliśmy się przed chwilą przekonać wyszukiwarka to czasem jedna z podstawowych funkcji witryn o dużej zawartości. Pamiętajmy jednak o tym, że dodając pole wyszukiwania na stronie, należy skupić się na połączeniu funkcjonalności i estetyki. Nawet niewielkie zmiany, takie jak powiększenie rozmiaru pola czy zmiana lokalizacji, mogą znacznie wpłynąć na jej ostateczną praktyczność i  user experience.

Jak często korzystacie z opcji wyszukiwania na stronach www? Macie raczej dobre doświadczenia z tym związane? 

 

Dowiedz się więcej o tworzeniu stron:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

09 listopada 2017

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: