Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Jak pisać teksty na stronę internetową

Jak powinno wyglądać pole wyszukiwania na stronie www?

09 listopada 2017

Wszystko co poprawia korzystanie z witryny www może zamienić się w wzrost liczby konwersji. Do jednych z takich ułatwień zaliczamy pole wyszukiwania, które jest bardzo istotnym elementem strony internetowej. Niezależnie od tego jaki rodzaj działalności prowadzimy, dobrze zaprojektowana wyszukiwarka jest wartością dodaną dla odwiedzających, gdyż umożliwia im szybkie dotarcie do potrzebnych informacji. Nie oznacza to jednak, że samo dodanie pola wyszukiwania na naszej stronie www w zupełności wystarczy. Musimy wziąć pod uwagę m.in. jego funkcjonalność, user experience i lokalizację.

Wyszukiwanie przypomina wymianę zdań użytkownika z naszym serwisem. Wprowadzana przez człowieka informacja odbierana jest przez witrynę jako zapytanie, na które ta odpowiada listą wyników. Osoby korzystające z wyszukiwarki potrafią ocenić wartość naszej strony na podstawie jednego czy dwóch rezultatów, dlatego powinniśmy zapewnić im jak najlepsze doświadczenia.

Chociaż niektóre zalecenia mogą się nie pokrywać z Waszymi celami i potrzebami biznesowymi, istnieje kilka ogólnych wskazówek, które mogą sprawdzić się w przypadku różnych typów stron internetowych. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych uwag, które dotyczą projektowania i umieszczania pola wyszukiwania na stronie www.

 

Nie wszędzie!

W przypadku małych stron internetowych, czyli takich które mają do 150-200 podstron, nie ma potrzeby umieszczania wyszukiwarki. Jeśli nawigacja na stronie jest prosta i intuicyjna, a tytuły artykułów precyzyjnie informują o ich treści, dodawanie tej funkcji nie jest konieczne.

Pole wyszukiwania jest zalecane dużym i złożonym witrynom. Zazwyczaj znajdziemy je na witrynach e-commerce, ponieważ ich użytkownicy często poszukują szczegółowych i konkretnych produktów. Ponadto gdy odwiedzający zetkną się ze skomplikowaną nawigacją, od razu przejdą do pola wyszukiwania by szybko dotrzeć do miejsca docelowego. Wyszukiwanie pozwala użytkownikom zachować niezależność od schematów danej strony internetowej, która może często bezwiednie ich drażnić i wymuszać sposób poruszania się. Jeśli Wasza witryna jest dość duża i spodziewacie się, że będzie również systematycznie rozwijać się w najbliższej przyszłości, warto zawczasu dodać pole wyszukiwania.

 

Dobra lokalizacja

Pole wyszukiwania powinno znajdować się w dobrym miejscu czyli tam gdzie spodziewają się tego odwiedzający. W 2006 roku studenci psychologii Dawn Shaikh i Keisi Lenz przeprowadzili badanie, w którym zapytali m.in. o oczekiwaną lokalizację wyszukiwania na stronie internetowej:

Źródło: Wichita State University - http://usabilitynews.org/wheres-the-search-re-examining-user-expectations-of-web-objects/

 

Badanie wykazało, że najwygodniejszym miejscem dla większości użytkowników jest górny lewy lub górny prawy obszar witryny. Mimo, że wyniki opublikowano wiele lat temu, po dziś dzień niewiele się w tej kwestii zmieniło. Użytkownicy nadal oczekują pola wyszukiwania na górze naszej strony.

 

Odpowiednia wielkość

Do najczęstszych błędów związanych z projektowaniem pola wyszukiwania jest zbyt krótkie miejsce na wprowadzenie tekstu. Gdy odwiedzający wpisują dłuższe zapytania i nie widzą całości treści, nasz serwis traci na użyteczności. Użytkownicy nie mogą łatwo edytować i zmieniać swoich zapytań, w związku z czym wprowadzają krótsze i niekompletne hasła.

Jeśli chcemy być pewni, że nasze pole wyszukiwania pozwala ludziom na pełną swobodę, powinniśmy powiększyć je tak by mieściło w podstawowym widoku 27 znaków. Jak pokazują statystyki Jakoba Nielsena (Prioritizing Web Usability), 90% zapytań użytkowników mieści się właśnie w tym zakresie.

 

Poprawna składnia i wygląd

Dobre pole wyszukiwania składa się zawsze z miejsca do wpisania tekstu i przycisku 'wyszukaj'. Nasz obszar musi być wyraźnie widoczny, łatwo rozpoznawalny i prosty w użyciu. Użytkowników łatwo zniechęcić np. trudnym do odczytania tekstem wyświetlanym w polu wejściowym czy niewidocznym przyciskiem 'Szukaj'. Niektórzy projektanci wybierają zbyt minimalistyczne podejście i nie udostępniają takiego rozwiązania. Wtedy część użytkowników nie wie czy ma zatwierdzić swój wybór enterem czy szukać przycisków w innym miejscu. Idealnie byłoby, gdyby pole wyszukiwania pasowało również do ogólnego projektu strony internetowej, a jednocześnie mogło się nieznacznie na niej wyróżnić.

Źródło: www.amazon.de

 

Podpowiedz czego szukać

Dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie w polu tekstowym przykładowego zapytania, które zasugeruje użytkownikom możliwości wyszukiwania. Pamiętajcie, by wprowadzone przez was słowa i zwroty nie były zbyt długie, gdyż mogą zdezorientować odwiedzających.

Źródło: www.filmweb.pl

 

Wyszukiwanie w WebWave

Kreator stron www WebWave również pozwala użytkownikom na umieszczenie wyszukiwarki. Możecie to zrobić w łatwy sposób za pomocą dodania nowego elementu HTML w swoim projekcie. Szczegółowy poradnik na temat dodania wyszukiwarki na swojej stronie w WebWave znajdziecie pod tym adresem. Jeśli potrzebujecie pomocy w modyfikacji wyglądu swojego przycisku, a nie znacie się na kodowaniu, z przyjemnością Wam pomożemy.

 

Podsumowanie

Jak widzicie wyszukiwanie to jedna z podstawowych funkcji witryn o dużej zawartości. Pamiętajcie, że dodając pole wyszukiwania na stronie należy skupić się na połączeniu funkcjonalności i estetyki. Nawet niewielkie zmiany, takie jak powiększenie rozmiaru pola czy zmiana lokalizacji, mogą znacznie wpłynąć na user experience.

A Wy jak często korzystacie z opcji wyszukiwania na stronach www? Czy macie dobre doświadczenia z tym związane? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

 


strona www blog - autorPaweł Krzywina - Webdeveloper, dziennikarz, pr-owiec.

5 lat doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, z zawodu także dziennikarz biznesowy. Miłośnik języka polskiego, nowych technologii, literatury i sportu.

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog