Autor: Paweł Krzywina
Przestrzeń jest jednym z głównych czynników uwzględnianych w projekcie strony internetowej. W dzisiejszych czasach wiele osób skanuje, a nie przegląda strony www, przewijając je w pośpiechu i skupiając się tylko na wybranych fragmentach. Niektóre strony internetowe, poprzez natłok treści i elementów graficznych skutecznie rozpraszają uwagę swoich czytelników.
Najlepszą praktyką, aby zainteresować odwiedzających, jest prostota, którą możemy uzyskać dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu whitespace, czyli tzw. pustej przestrzeni. A ta wcale nie musi oznaczać zmarnowanego miejsca.
Wielu właścicieli stron internetowych chce umieścić na nich jak najwięcej informacji, co jest złym rozwiązaniem.
Strona www musi być przede wszystkim przejrzysta, czytelna i łatwa w użyciu, dlatego więcej nie znaczy lepiej.
Zamiast niepotrzebnego bałaganu whitespace pomaga nam stworzyć bardzo dobry, zrównoważony projekt.
Zastanawiasz się jak zrobić stronę internetową spełniającą powyższe kryteria? Poniżej przedstawiam informacje dlaczego i w jaki sposób powinniście korzystać z pustej przestrzeni na swojej witrynie.
Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste
Biała przestrzeń rzecz jasna nie oznacza samych białych, pustych przestrzeni na naszej stronie www. Mogą być one kolorowe, żółte, niebieskie itp., ale nie mogą mieć żadnych elementów graficznych i tekstowych.
Pustą czy białą przestrzenią nazywamy obszary w układzie graficznym, które po prostu nic nie zawierają. To termin projektowy używany do określenia pustki wokół lub wewnątrz elementów projektu.
To niezaznaczony obszar pomiędzy różnymi elementami strony internetowej (grafikami, kolumnami, tekstem, marginesami itp.), który daje widzom pewne przerwy wizualne podczas przeglądania witryny i ułatwia im skupienie.
Pusta przestrzeń poprawia nie tylko estetykę, ale rzeczywiście ma wpływ na to jak ludzki mózg przetwarza nowe materiały. Zbyt wiele informacji lub grafik umieszczonych na niewielkiej przestrzeni (i bez żadnego odstępu) może doprowadzić do zmęczenia, przez które nasz mózg nie przyswoi podanych informacji.
Pusta przestrzeń poprawia nie tylko estetykę, ale rzeczywiście ma wpływ na to jak ludzki mózg przetwarza nowe materiały.
Pustą czy białą przestrzeń możemy podzielić na dwie części – mikro i makro. Każda z nich posiada własną charakterystykę i odpowiada za inne funkcje.
Mikro whitespace jest często zbyt mały, by był zauważony przez wszystkich, ale jest niezwykle istotny w utworzeniu dobrego projektu strony.
Ma on głównie wpływ na czytelność treści i przejrzystość zawartych informacji. Mikro biała przestrzeń dotyczy głównie niewielkich obszarów pomiędzy mniejszymi elementami naszego szablonu – literami, akapitami, interlinią itp.
Makro whitespace odnosi się do dużych przestrzeni między głównymi blokami szablonu i ich otoczenia. Jednym z najlepszych przykładów jest główna strona Google, którą możemy opisać jako białą przestrzeń skupiającą uwagę na najważniejszej funkcji – polu wyszukiwania.
Duże przestrzenie są rzecz jasna bardziej zauważalne niż mikro i są wykorzystywane do określenia ogólnego układu naszej witryny.
Odpowiednio wykorzystana biała przestrzeń uatrakcyjnia inne obszary strony.
Zbyt mała jej ilość może stać się przytłaczająca dla czytelnika, który nie będzie wiedział na czym powinien się skupić.
Jeśli strona jest zaśmiecona, a użytkownik nie widzi jasnego celu, prawdopodobnie po chwili ją opuści.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści wynikające z wykorzystania pustej przestrzeni.
Zazwyczaj głównym celem naszej strony jest nakłonienie użytkowników do podjęcia konkretnego działania – rejestracji, wysłania formularza czy zapisania się na newsletter.
Czasami najprostszym sposobem na wyróżnienie jest powiększenie np. obrazka czy przycisku.
Jednak jak możecie zauważyć na naszym przykładzie, skupienie uwagi użytkownika na najważniejszym dla nas elemencie może być skuteczne poprzez wykorzystanie pustej przestrzeni.
Gdy użytkownik trafia na jakąkolwiek stronę internetową powinien wiedzieć czego może oczekiwać i otrzymać powód do dalszego jej przeglądania.
Pusta przestrzeń między akapitami, blokami tekstów czy wokół elementów graficznych pomaga ludziom zrozumieć sens treści i przyczynia się do lepszego odbioru strony.
Źródło: www.spotify.com
W obecnych trendach webdesignu panuje minimalizm i estetyka, której sami jesteśmy oddani.
Pusta przestrzeń może w bardzo efektowny sposób pomóc upiększyć witrynę, tak jak ma to miejsce w przypadku portfolio Tomka Słupskiego (witryna stworzona w WebWave).
Źródło: www.tomekslupski.com
Pusta przestrzeń skutecznie oddziela niepowiązane w naszym projekcie elementy.
Możemy ją wykorzystać do oddzielania obrazów i sekcji, co także poprawi układ wizualny witryny.
Właściwe użycie whitespace ułatwi zrozumienie czytelnikowi kolejnych elementów strony.
Źródło: www.paypal.com/pl/home
Whitespace nie tylko równoważy treści na naszej stronie internetowej, ale także może prowadzić odwiedzających przez kolejne jej elementy.
Głównym celem naszej strony powinno być dostarczenie czytelnikom odpowiedniej dla nich treści w przejrzysty i nieskomplikowany sposób.
Zbyt duża ilość multimediów i tekstu nie stworzy jasnego przekazu.
Należy pamiętać, że pusta przestrzeń nie kradnie nam miejsca, a umożliwia odpowiednie funkcjonowanie innych obiektów strony.
A czy Wy zwracacie uwagę na pustą przestrzeń? Potraficie odnaleźć się na stronach z dużą liczbą elementów i treści? Jaki powinien być złoty środek? Zapraszamy do dyskusji i komentarzy.
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na:
Kreator WebWave.
Oferta.