Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Jan Chmielowski

Trendy w projektowaniu stron internetowych od 2021

Trendy w projektowaniu stron internetowych

 

1. Efekt paralaksy

 

To zabieg wywołujący wrażenie głębi i przestrzeni. Elementy, które wydają się być bliżej, przesuwają się podczas scrollowania wolniej, niż te, które optycznie znajdują się dalej. 

Efekt paralaksy można w łatwy sposób utworzyć w kreatorze stron WebWave. 

 

2. Gradient 

 

Płynne przechodzenie pomiędzy kolorami kiedyś kojarzyło się z amatorskimi, nieestetycznymi projektami. Dzisiaj gradient powraca do łask i jest coraz częściej stosowany przez twórców stron www. 

 

3. Glassmorphism

 

Wybrane elementy strony są półprzezroczyste i wyglądają, jakby były wykonane z matowego szkła. Umieszcza się je najczęściej na tle, w którym wykorzystano gradient. Tak zaprojektowana strona wywołuje wrażenie głębi i lekkości. 

 

 

4. Grafiki w formacie .SVG

 

Strony www są obecnie wyświetlane na urządzeniach o bardzo zróżnicowanej rozdzielczości ekranu - od niewielkich smartfonów po kilkudziesięciocalowe telewizory. Nie pozostaje to bez wpływu na wygląd grafik. 

W związku z tym coraz większą popularność zyskuje grafika wektorowa, przede wszystkim w formacie .SVG. Dzięki temu obrazy nie tracą na jakości niezależnie od wielkości ekranów, na których są wyświetlane. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

5. Stonowana kolorystyka

Z roku na rok coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami. Zwłaszcza w czasie lockdownu nasze oczy mają niewiele okazji do odpoczynku. Dlatego projektanci stron internetowych coraz częściej stawiają na stonowane barwy. Dzięki nim wzrok nie męczy się tak szybko. Poza tym, na stronach, które nie są przeładowane krzykliwymi barwami, łatwiej skupić uwagę przez dłuższy czas.

 

6. Dark mode

 

Ten trend był widoczny już w poprzednich latach. Nic nie wskazuje na to, żeby w 2021 stracił na popularności. Użycie czerni jako dominującego koloru nadaje projektowi elegancji i poprawia jego funkcjonalność - sprawia, że podczas przeglądania strony mniej męczy się wzrok. 

 

źródło: material.io

 

7. Zaangażowanie społeczne

 

To nie do końca trend związany bezpośrednio z web designem, jednak ma duży wpływ również na projektowanie stron internetowych. Rok 2020 okazał się czasem nie tylko walki z pandemią, ale też protestów na całym świecie. Dużą rolę odegrali tu projektanci, których prace stawały się symbolem demonstracji. Również w przypadku projektów stron www widać znaczenie zaangażowania społecznego twórców. 

 

8. Interaktywne scrollowanie

 

To kolejny trend, który zwiększa dynamikę strony. Poszczególne elementy witryny pojawiają się, znikają, czy też zmieniają położenie lub rozmiar podczas scrollowania. Dzięki temu użytkownik ma wrażenie interaktywności. 

 

 

9. Fonty szeryfowe 

 

Jeszcze niedawno stosowanie fontów szeryfowych na stronach www było uznawane za błąd. Było to spowodowane niską rozdzielczością ekranów, na których były wyświetlane. 

Współcześnie rozdzielczość ekranów komputerów, a nawet urządzeń mobilnych, pozwala na zastosowanie liternictwa szeryfowego. Trzeba jednak pamiętać o umiarze. Tego typu fonty są stosowane przede wszystkim w nagłówkach stron, dodając projektom klasycznej elegancji.

 

10. Powrót do stylistyki lat 90

 

W trudnych czasach nierzadko pojawia się tęsknota za wyidealizowaną przeszłością. Takie tendencje można też zauważyć w dziedzinie web designu. Coraz większą popularność zyskują projekty inspirowane estetyką lat 90. 

Charakterystyczne są tu proste kształty i palety kolorystyczne wykorzystujące żywe, komiksowe barwy czy też czarne obramowania, które również kojarzą się z tym stylem. 

Podsumowanie - trendy w projektowaniu stron 

Czy te 10 trendów zdominuje web design w 2021? Przekonamy się o tym już za kilka miesięcy. Z pewnością będziemy trzymać rękę na pulsie i przez cały rok informować Was o najważniejszych zmianach dotyczących projektowania stron www. 

 
 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

07 stycznia 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: