Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 7 min. 

Data publikacji: 06.10.2022

USP produktu - czym jest i jak stworzyć skuteczną unikalną propozycję sprzedaży?

Unikalność oferty jest niezwykle istotna dla wzbudzenia większego zainteresowania odbiorców, którzy mogą być naszymi potencjalnymi klientami. Pierwszym i kluczowym elementem strategii jest oczywiście sam produkt (/usługa). Aby go doszlifować, a także stworzyć do niego odpowiedni komunikat marketingowy warto opracować USP. Co to oznacza? Do czego dokładnie może nam posłużyć? Jak robią to inni oraz jak zabrać się za jego budowanie? Sprawdźmy to! 

 

USP produktu - co to 


USP to skrót od Unique Selling Proposition lub Unique Selling Point. Jest to główna cecha, element, korzyść, która sprawia, że towar lub też usługa jest wyjątkowa, inna niż reszta, pozwala się wyróżnić na tle konkurencji. W mniejszym lub większym stopniu to właśnie ten powód (zawarty w USP) motywuje odbiorcę/potencjalnego klienta do skorzystania z tej, a nie innej propozycji. 

 

Unikalna propozycja sprzedaży - stosowanie w marketingu

 

Stosowanie USP może mieć wymiar czysto formalny (techniczny), ale też w dużej mierze praktyczny. 

Pierwszą rzeczą, o jakiej należy wspomnieć, jest budowanie świadomości marki. Wiedza na temat tego, co mamy do zaoferowania oraz co i dlaczego odróżnia nas od konkurencji, pozwala nam na lepsze wyznaczenie swoich działań. Trzeba zaprezentować swój produkt, aby był wyjątkowy.

Co prawda USP nie jest zwykłym hasłem reklamowym, ale jego przekaz jak najbardziej się w nim przejawia. Założenia i wyróżniki ustalone dla naszego Unique Selling Proposition wykorzystywane są do tworzenia komunikatów reklamowych w różnych formach - internetowych, telewizyjnych, prasowych i drukarskich. 

USP często przewija się też na stronie internetowej marki oraz w prowadzonym przez nią content marketingu (np. blogu). 

Kluczem do zwiększenia sprzedaży produktu (lub usługi), szczególnie podczas stosowania krótkiej formy przekazu, jest właśnie podkreślenie USP. Jeśli tego nie zrobimy, zwiększamy prawdopodobieństwo, że potencjalni konsumenci nie będą skłonni do zakupu. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

USP popularnych marek - unikalne cechy ofert

Nie zawsze USP jest dostępne do wglądu odbiorców. Czasem jest ono ustalone i zapisane w materiałach firmowych, a komunikat do klientów/użytkowników jest formułowany w inny sposób - jednak tak, aby wpisywał się on w ustalenia biznesowe. 

Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy żadnych przykładów USP, należących do słynnych marek. 

Zapoznanie się z USP popularnych firm może nam pomóc zarysować ogólny sposób formułowania takiego przekazu oraz nakreślić wybór odpowiedniego wyróżnika. 

Oto kilka z nich:

 • Canva ,,Empowering the world to design"  (wolne tłumaczenie ,,Upoważnienie świata do projektowania")
 • CocaCola ,,Refresh the world. Make a difference." (wolne tłumaczenie ,,Odśwież świat. Dokonaj zmian")
 • M&Ms  ,,The milk chocolate melts in your mouth, not in your hand.”  (wolne tłumaczenie ,,Mleczna czekolada, która rozpływa się w ustach, a nie na dłoni.")
 • Domino’s ,,You get fresh, hot pizza delivered to your door in 30 minutes or less or it’s free.”  (wolne tłumaczenie ,,Świeża, gorąca pizza dostarczona pod Twoje drzwi w max 30 minut,  w przeciwnym razie otrzymujesz ją za darmo.")
 • The North Face ,,Shaping the future of human/nature."  (wolne tłumaczenie ,,Kształtowanie przyszłości człowieka/natury")
 • Nike ,,Bring inspiration and innovation to every athlete in the world. If you have a body, you are an athlete."  (wolne tłumaczenie ,,Nieś inspirację i innowację dla każdego sportowca na świecie. Jeśli masz ciało, jesteś sportowcem")
 • Starbucks ,,Expect more than a coffee."  (wolne tłumaczenie ,,Oczekuj czegoś więcej niż samej kawy")
 • FedEx  ,,When it absolutely, positively has to be there overnight.”   (wolne tłumaczenie ,,Wtedy kiedy absolutnie, pozytywnie musi być z dnia na dzień")
 • Stripe  ,,The new standard in online payments.”   (wolne tłumaczenie ,,Nowy standard płatności online")
 • Head&Shoulders  ,,100% dandruff protection.”  (wolne tłumaczenie ,,100% ochron przed łupieżem")
 • Shopify  ,,The platform commerce is built on."  (wolne tłumaczenie ,,Platforma, na której zbudowany jest handel.")
 • Tiffany & Co.  ,,The right one is worth waiting for."   (wolne tłumaczenie ,,Ten/ta właściwy/-a jest wart/-a czekania.")
 • IKEA  ,,To create a better everyday life for the many people."   (wolne tłumaczenie ,,Aby stworzyć dla wielu (ludzi) lepsze życie codzienne.")

 

Jak ustalić swoje USP (unique selling point)?

 

Wiemy już czym jest samo USP i jak może ono wyglądać. Teraz przyszła pora na poznanie kilku istotnych porad, które pozwolą nam przejść przez cały proces ustalania unikalnej oferty i jej ewentualnego doprecyzowania. 

Z pewnością już na początku warto być świadomym tego, że USP nie musi zawierać w sobie wszystkiego. Sama nazwa na to wskazuje. Skupiamy się na czymś, co nas wyróżnia. Oczywiście sama baza (reszta elementów składowych oferty - produktu, czy też usługi) jest równie istotna. Jak się można jednak domyślać, znajdziemy ją również u konkurencji, a my chcemy podkreślić coś, czego oni nie mają i dotrzeć z tym komunikatem do odbiorców.

 

Co jest ważne w skutecznym USP oraz samym jego ustalaniu?   

 • Korzyści, jakie możemy zaoferować 

 • Emocje, czyli ludzkie nastawienie, relacja i przekaz 

 • Kluczowa różnica między ofertą Twojej firmy a tą należącą do konkurencji, 

 • Świadomość i uwzględnienie mocnych punktów (przewagi) konkurencji

 

Jakie pytania warto sobie zadać podczas budowania USP?

 •  Co mamy do zaoferowania, czego nie może dać nasza konkurencja?

 • Czego chcą i potrzebują nasi klienci? - to możemy rozbić na dwie kategorie, czyli te kwestie, o których wiedzą od razu oraz te, których nie są jeszcze świadomi.  

 

USP - jak tego nie formułować 

Unique Selling Proposition nie może być zbyt ogólne. Jest to raczej zrozumiałe - w końcu ma być unikalne. Bez sprecyzowania swojej “wyjątkowości” i podkreślenia jej w USP, moemy nie przekonać naszego odbiorcy i skończymy ze standardowym, wykorzystywanym przez wielu hasłem reklamowym.

 

Proces ustalania USP

USP może być krótkim sformułowaniem, ale na pewno jego ustalenie nie trawa 5 min. Nie zawsze będzie to bardzo długi proces, ale z pewnością trzeba przebrnąć przez pewne kroki, które pomogą w jego jak najlepszym sprecyzowaniu. 

1. Zdefiniowani rynku - research

2. Sprawdzenie czego szukają użytkownicy należący do naszej grupy docelowej 

3. Analiza konkurencji z branży 

4. Ustalenie, co czyni dany produkt (/usługę) wyjątkową

5. Stworzenie wstępnych szkiców 

6. Wybór właściwego sformułowania USP - krótkie, ale klarowne (z ustalonym wyróżnikiem)

7. Testowanie USP - sprawdzenie czy działa tak jak zakładaliśmy

Jak stworzyć skuteczne Unique Selling Proposition - podsumowanie 

USP może na początku wydawać się zwykłym hasłem reklamowym, ale tak naprawdę jest to skoncentrowana koncepcja marki oraz pewna forma gwarancji dla użytkownika. Odpowiednie sformułowanie USP pozwoli na ugruntowanie swoich założeń i podkreślenie najważniejszych wyróżników (tego co sprawia, że nasza oferta jest unikatowa). To z kolei umożliwi nam tworzenie najlepszych komunikatów i dalszą pracę nad udoskonalaniem oferty. Ostatecznie, konsekwencją takich działań będzie najprawdopodobniej wzrost zainteresowania naszym produktem (usługami) i większe zyski. 

 


 

Zastanawiasz się jak założyć stronę internetową za darmo? Obawiasz się że będzie to za trudne? Kreator stron www WebWave to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Dzięki szablonom stron internetowych szybko stworzysz stronę i wypełnisz ją treścią, a dzięki

kursowi tworzenia stron internetowych szybciej nauczysz się dostosowywać ją do swoich potrzeb.

 


 

Autor: Kaja Rowicka 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

06 października 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: