Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Data: 17.03.2022

Kod QR - czym jest i jak zeskanować kod? Jak działają generatory kodów QR?

Zabrzmi to może dość dramatycznie, ale można powiedzieć, że kody są wszędzie - zbudowane są z nich strony internetowe, znajdziemy je na produktach w sklepie etc. Do tego grona możemy doliczyć kody QR. Czym są dokładnie? Co wiąże je z witrynami www? Jakie dają nam możliwości - zarówno w codziennym życiu, jak i w biznesie? 

Sprawdźmy to! 

 

1. Zastosowanie kodów QR

 

Zacznijmy od rozwinięcia tego skrótu. W  języku angielskim jest to Quick Response Code (w dosłownym tłumaczeniu kod szybkiej odpowiedzi). Już sama nazwa sugeruje nam jego charakterystykę. Według definicji jest to pewien rodzaj kodu kreskowego. Skanujemy go za pomocą specjalnie przeznaczonego do tego urządzenia, aplikacji lub aparatu wbudowanego w nasz smartphone (jeśli daje nam taką możliwość). Ewentualnie możemy też skorzystać ze skanerów online - bezpośrednio na stronie internetowej.

Po zeskanowaniu oprogramowanie na urządzeniu zamienia elementy kodu na cyfry (maksymalnie 7089) lub a ciąg znaków (maksymalnie 4296).

Przykładowo: Skanując kod QR z ulotki możemy przejść na powiązaną z nią stronę internetową.  

 

Historia powstania 

Wszystko zaczęło się w 1994 roku. Spółka Denso Wave potrzebowała w swojej działalności lepszego rozwiązania niż standardowy kod kreskowy. Pracy nad tym ulepszeniem podjął się Masahiro Hara (oczywiście wraz ze swoim zespołem). 

Każdy wzór musiał być niepowtarzalny. Konieczne było więc zbadanie stosunku obszarów białych do czarnych. Ustalono, że idealny wynik to: 1:1:3:1:1.

Umożliwiło to również wykrywanie kodu niezależnie od kąta skanowania (z góry, z dołu, z lewej, czy też z prawej strony)

W związku z tym, że kod QR nie został opatentowany, stał się on technologią typu open-source

 

 

 

 2. Budowa kodu QR

 

 • Wzór wyszukiwania - 3 znaczniki położenia, które umożliwiają czytnikowi kodów QR identyfikację i zorientowanie obrazu.

 • Strefa ciszy - są to po prostu marginesy kodu QR - pomagają zapewnić optymalne skanowanie. Warto pozostawić 2-3 bloki tej strefy - Jest to coś w rodzaju bezpiecznej strefy takiej jak np. w przypadku logo lub whitespac’ów na stronie internetowej. 

 • Znacznik formatu - zawiera informacje dotyczące maski kodu i korekcji błędów.

 • Znacznik wersji - pozwala zidentyfikować wersję kodu QR, a wszystko przez to, że każda wersja posiada różne poziomy przepustowości danych i korekcji błędów.

 • Wzór synchronizacji - oreśla współrzędne (dla skanera)

 • Wzór osiowy - namierza różnego rodzaju zniekształcenia kodu i umożliwia dokonanie niezbędnych korekt.

 

Pamiętajmy też, że im więcej dodajemy danych, tym bardziej zwiększa się rozmiar kodu, jego struktura staje się bardziej złożona.

 

 

3. Typy QR kodów 

 

 • Kod QR w wersji Model 1 (maksymalnie 73x73 moduły) i Model 2 (maksymalnie 177x177 modułów). Jest  najczęściej stosowany ze wszystkich typów. 

 • Frame QR to taki rodzaj kodu QR, który daje możliwość umieszczenia w nim jakiegoś obiektu (np. logo) lub zawarcia pewnego wzoru. Może więc posłużyć jako dodatkowy element promocyjny

 • SQRC nie odbiega wyglądem do standardowego kodu QR, ale różni się pod względem zabezpieczeń. Zazwyczaj wykorzystywany jest do zapisywania prywatnych danych osobistych lub np. tych należących do firmy/organizacji. 

 • Kod iQR jest bardziej plastyczny i pojemny. Może być zapisany zarówno w kwadracie, jak i prostokącie. Pozwala na zawarcie większej ilości informacji pomimo tej samej wielkości co standardowy kod QR. Jego maksymalna wielkość to 420x420 modułów.

 • Kod MicroQR jest zazwyczaj wykorzystywany na opakowaniach produktów. Jak sama nazwa wskazuje, jest mniejszy i zawiera w sobie jeden “wzór wyszukiwania”. Jego maksymalna wielkość to 17x17 modułów.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

4. Jak zeskanować kod QR? Czy każdy smartfon ma dostęp do skanowania?

 

Już o tym wspominaliśmy przy definicji, ale dla formalności warto to powtórzyć. Kod QR możemy zeskanować przy pomocy dedykowanego urządzenia lub kamery w naszym telefonie - w przypadku Samsung będzie to Bixby Vision a Apple system operacyjny iOS 11. Nie każde smartphony będą miały do tego dostęp, ale nic straconego, ponieważ mamy jeszcze aplikacje, a tych odczytujących kody QR jest na rynku dość sporo. 

 

5. Jak wygenerować kod QR

 

Jeśli jesteśmy po stronie twórcy, a nie odbiorcy, to z pewnością przyda nam się ta informacja. Kody QR są obecnie proste do uzyskania. Do ich stworzenia możemy zastosować specjalne programy, takie jak np. Barcode Producer (przeznaczony do kreowania różnego rodzaju kodów kreskowych), ale też wystarczy nam do tego aplikacja lub platforma www, która jest tzw. generatorem kodów QR. Zaliczamy do nich m.in. QRcode oraz QR Code Generator (strona www i aplikacja).

6. Zastosowania kodów QR

 

Kody QR mogą być wykorzystywane na naprawdę wiele sposobów. Do głównych zaliczamy m.in.:

 • kod QR do strony internetowej lub landing page’a (strona produktowa)

 • kod QR do materiału wideo

 • kod QR do nagrania głosowego (MP3)

 • kod QR do galerii zdjęć

 • kod QR do PDFa

 • kod QR do zapisu na wydarzenie np. webinar, koncert, spotkanie autorskie 

 • kod QR do audiobooka lub e-booka

 • kod QR restauracji - np.do jej menu czy opinii

 • kod QR do WiFi

 • kod QR kuponu - może to być rabat lub jakiś gratis

 • kod QR do aplikacji

 • kod QR lokalizacji (Google Maps QR Code)

 • kod QR do social mediów (Facebook, Instagram, Pinterest, LinkedIn etc.)

 • kod QR do danych osobowych - wizytówka 

 • kod QR do tekstu 

 • kod QR do treści lub adresatów wiadomości SMS lub e-mail

 • kod QR do nr. telefonu

 

Kod QR - statyczny czy dynamiczny

 

Content w sieci jest płynny - ciągle się zmienia, udostępniamy nowe wpisy, posty, czy też promujemy różne usługi przy pomocy, chociażby różnych landing page’y.

Kody QR mogą nam tu pomóc - bardzo często potrafią wpłynąć na zwiększanie ruchu na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Warto postawić na taką wersję kodu, którą nazywamy dynamiczną. Jest on edytowalny - zawiera krótki adres URL (z możliwością zmiany), który następnie przekierowuje nas na ten docelowy.

Z kolei statyczny kod QR, jak już można się domyślać to taki, który jest stały i w momencie kiedy powstanie nie mamy opcji wprowadzania w nim zmian. Nie oznacza to jednak, że nie jest przydatny, ponieważ bardzo dobrze sprawdzi się jako kod osobisty np. taki który przyznajemy pracownikom lub wolontariuszom. 

 

 

 

Kody QR są wszędzie 

 

Jeszcze kilka lat temu kody QR nie występowały na aż tak szeroką skalę. Teraz mamy je u siebie w telefonach np. w aplikacjach, widzimy je na plakatach - zarówno tych cyfrowych jak i na ulicy. Spotkamy je też np. w komunikacji miejskiej i w restauracjach. 

Zadajmy sobie pytanie - Czy kody QR są zawsze potrzebne? Otóż odpowiedź brzmi - Nie. Nie są.

Możemy np. podać adres strony www, a odbiorca go po prostu wpisze w wyszukiwarkę, w tramwaju bilet możemy kupić w automacie, a nie skanować kod w aplikacji. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to rozwiązanie, które jest po prostu wygodne i jeżeli mamy taką możliwość, to warto również u siebie wprowadzić takie rozwiązania. Bardzo prawdopodobne, że przynajmniej w pewnym zakresie naszej działalności nam to pomoże. 

Przykład: Mamy swoją stronę www i wydaliśmy ostatnio książkę. Prowadzimy akcję promocyjną na platformach internetowych, ale też zdecydowaliśmy się na banery w mieście. W takim wypadku nie możemy przekierować naszego odbiorcy (przechodnia) bezpośrednio na własną stronę internetową lub do fragmentu naszej książki (który ma zachęcić do zapoznania się z całością). Oczywiście w teorii możemy umieścić adres strony, ale w takiej sytuacji najprawdopodobniej niewiele osób z tego skorzysta, ponieważ proces będzie “zbyt skomplikowany”. - żyjemy w biegu i wszystko chcemy mieć jak najszybciej. Jeśli umieścilibyśmy go na banerze (lub np. plakacie) to wystarczy zeskanować kod - i już trafia tam, gdzie go kierujemy.

Czym są kody QR - podsumowanie 

Obecnie możemy korzystać z wielu odsłon kodów QR. Wachlarz ich zastosowań jest równie imponujący. Co prawda kody QR znajdą też i swoich przeciwników, ale nie jest to rozwiązanie, z którego muszą korzystać wszyscy. Można to nazwać bardziej alternatywą do tradycyjnych sposobów. Nie zmienia to jednak faktu, że są one bardzo praktyczne. Stosowane są zarówno na większą, jak i mniejszą skalę. 

Skracają naszą drogę do osiągnięcia jakiegoś celu np. pobrania e-booka, skorzystania z promocji na dany produkt etc. Między innymi właśnie dlatego są tak mile widziane w szeroko pojętym marketingu  i sprzedaży (np. akcjach promocyjnych). 

Jeśli posiadamy własną stronę internetową stworzoną w WebWave lub planujemy jej zaprojektowanie, warto też rozważyć wygenerowanie dla niej (unikalnego) kodu QR. 

 

 

Autor: Kaja Rowicka 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

17 marca 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: