Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Bartek Raducha

Prosta strona internetowa - Kiedy się przydaje i czym jest?

Wiesz dokładnie jak wygląda prosta strona internetowa.

Widujesz takie strony każdego dnia.

I nie chodzi tu wcale o flat design czy minimalizm.

Prosta strona internetowa jest nieodłącznym elementem internetu.

Wbrew pozorom – to właśnie taka strona zaspokaja większość potrzeb.

A to, że strona jest prosta, wcale nie oznacza, że jest zła czy prostacka.

Albo tym bardziej brzydka.

W tym tekście wytłumaczę Ci na czym polega fenomen prostych stron i dlaczego lepiej kijek krócić niż grubasić (na siłę).

 

Dlaczego prosta?

 

Z kilku powodów.

Prosta strona internetowa charakteryzuje się kilkoma rzeczami.

Przede wszystkim: oferuje użytkownikom przejrzystą nawigację oraz znane rozwiązania. Zawiera dokładnie tyle elementów, ile potrzeba, żeby realizować cel – użytkowników i twórcy.

Najczęściej to oznacza, że taka strona wygląda jak „klasyk”, czyli ma podstrony takie jak: strona główna, oferta, o nas, kontakt. Czasem blog.

I – w praktyce – tyle wystarczy.

Brzmi znajomo? No jasne, że tak.

W bardzo podobny sposób zbudowanych jest naprawdę wiele stron www. Jednak nie o każdej z nich można powiedzieć, że jest prosta.

Zarazem prosta strona nie jest tym samym, czym jest strona-wizytówka. Ta druga to najczęściej wygenerowany onepager, który rzadko da się edytować i/lub zrobić coś poza szablonem.

Prostą stronę da się rozbudować lub skalować, w zależności od tego, kto czego potrzebuje.

Jak pisałem w tekście o narzędziach do robienia stron – strona wizytówka może być z czasem źródłem problemów, podczas gdy prosta strona może z czasem dać się rozbudować.

Jednak robienie jej wymaga przemyślenia kilku rzeczy.

prosta strona internetowa

Prosta strona czy minimalistyczna?

 

Warto jeszcze to sobie wyjaśnić.

Minimalizm przydaje się przy robieniu prostej strony, co do tego nie mam wątpliwości. Jednak nie warto się mu zwariować. Zwłaszcza że minimalizm dobre wdrożony na stronę naprawdę błyszczy, a taki „na siłę” wygląda parszywie.

Chodzi oczywiście o to, żeby skupić się na kluczowych elementach prostej strony internetowej. Takich, które pomogą Ci i Twoim użytkownikom zrealizować cel.

 

Jak zrobić prostą stronę?

 

W praktyce – jak każdą inną.

Jednak na początkowym etapie tworzenia warto zastanowić się nad tym, jak wielu elementów potrzeba.

Pomaga w tym (niezmiennie) określenie celu strony i (być może) stworzenie person, a przy okazji – wybór dobrego programu do tworzenia stron.

Może się okazać, że jest ich na tyle niewiele, że nie warto rozciągać ich na kilka podstron, ale podzielić je na potrzebne podstrony. Masz materiał tylko na stronę główną oraz podstrony z ofertą i kontaktem? Super, tyle wystarczy.

Prosta strona jest jednak wymagająca, bo czasem – nie mając jasno określonego pomysłu – możesz zacząć szukać różnych „uzupełniaczy”.

Jednym z nich jest na przykład blog. Chociaż warto go prowadzić, to jednak musisz mieć pewność, że będą się na nim ukazywały kolejne wpisy. Raz na jakiś czas, ale regularnie.

Jeśli zabraknie jednak czasu lub ochoty na tworzenie kolejnych wpisów, to taki blog będzie raczej kłopotem niż zaletą.

Wspominałem o tym przy tekście o tworzeniu stron responsywnych: eliminacja rzeczy na stronie bardzo się przydaje, zwłaszcza na etapie projektowania.

Prosta strona internetowa wymaga właśnie takiej eliminacji. Mają być na niej kluczowe rzeczy, takie, które pomogą użytkownikom zrealizować cel strony.

Bez niepotrzebnych ozdobników – sam konkret.

Z resztą – pomyśl o tym, jak odbierasz strony, na których jest za dużo rzeczy. A jak korzysta Ci się ze stron, na których jest tylko to, co trzeba. Ta różnica jest znaczna i to na korzyść tych drugich.

Widoczne i komunikatywne menu, kluczowe elementy na górze, uzupełniające poniżej „pierwszego ekranu”. Jasne informacje, fajna stopka strony i gotowe.

Tak, to ma sporo wspólnego z minimalizmem, ale pomyśl o minimalizmie raczej jako o narzędziu, dzięki któremu łatwiej zrobić prostą stronę internetową.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Kiedy sprawdza się takie rozwiązanie?

W naprawdę wielu przypadkach. Jak wspomniałem, to, co znamy jako „internetowy klasyk” to prosta strona.

I jak pewnie wiesz, ten klasyk jest różnie realizowany. Zdarzają się fajne pomysły, zdarzają się mniej fajne realizacje.

Taka prosta strona przyda się gdy zależy Ci na umieszczeniu w internecie wyraźnego sygnału swojej obecności i działania.

Niezależnie od tego, czy jest to strona internetowa lokalnego przedsiębiorstwa, czy organizacji pozarządowej – kluczowych informacji na takiej stronie może być niewiele. A raczej dokładnie tyle, ile trzeba.

Dlatego lepiej jest pójść drogą prostej strony internetowej, a nie strony-wizytówki.

Bo często na początku na takiej stronie nie będzie dużo do umieszczenia. Informacja o tym, czego dotyczy strona, jakiś kontakt, może oferta lub nieco pogłębiony opis działalności. I w praktyce tyle. Tyle wystarczy, żeby użytkownicy wiedzieli, tyle, ile potrzebują.

Do tego strony-wizytówki rzadko pozwalają na zrobienie czegoś więcej w kwestii SEO i pozycjonowania. Warto się zastanowić, czy szybkie wygenerowanie strony nie będzie potem ograniczać jej możliwości. Albo widoczności.

Jednak pojawia się też kwestia wzrostu tej strony, czyli skalowania. Bo za jakiś czas może znajdziesz czas na regularne prowadzenie bloga, rozbudowanie podstron lub rozbudowanie samej strony.

Wtedy strona-wizytówka po prostu się nie sprawdzi, a Ty znowu staniesz przed wyborem między zrobieniem nowej strony, a męczeniem się z obecną.

Tak bywa naprawdę często.

 


 

Strony-wizytówki rzadko pozwalają na zrobienie czegoś więcej w kwestii SEO i pozycjonowania. Warto się zastanowić, czy szybkie wygenerowanie strony nie będzie potem ograniczać jej możliwości. Albo widoczności.

 


Czy wszystko trzeba zrobić samodzielnie?

Tak i nie.

Możesz skorzystać z szablonu strony internetowej i to też całkiem niezłe rozwiązanie na początek, zwłaszcza kiedy nie masz jasno wyklarowanego pomysłu na swoją stronę.

Szablon może Ci pomóc lepiej dookreślić pomysł czy po prostu być podstawą do podzielenia treści między blokami lub podstronami.

Za podzielenie treści odpowiadasz Ty – niezależnie od tego, czy zlecisz zrobienie takiej strony, czy postanowisz ją zrobić samodzielnie.

Możesz zrobić stronę od zera, jednak wtedy przyda Ci się albo całkiem sporo wiedzy na temat tworzenia stron, lub narzędzie, w którym ogarniesz swoja prostą stronę internetową :).

WebWave pozwala zrobić małą i dużą stronę; od pustej karty lub w oparciu o szablon. Do tego samo robienie strony jest proste – wystarczy, że dostosujesz każdy element do swoich potrzeb i opublikujesz stronę w internecie jednym kliknięciem. A gdy będzie trzeba – rozbudujesz ją bez żadnych ograniczeń.

Spróbujesz?

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

01 listopada 2018

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: