Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paweł Krzywina

Data publikacji: 5 stycznia 2024 

6 najpopularniejszych błędów na stronie kontaktowej

Chociaż wielu internautom strona kontaktowa kojarzy się jako mała i prosta rzecz, to prawdopodobnie należy ona do najważniejszych elementów strony internetowej (sklepu internetowego także).

Miejsce to stanowi jedno z ostatnich elementów uwzględnianych w projekcie, ale to dzięki niemu najczęściej użytkownicy wchodzą w interakcję z naszą witryną.

Pozyskiwanie klientów jest wymagającym zadaniem, dlatego nie możemy pozwolić sobie na ich utratę z powodu irytującej lub ciężko dostępnej strony kontaktowej. 

Strona kontaktowa jest łącznikiem między naszym biznesem, a światem zewnętrznym.

Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak zrobić dobrą stronę kontaktową. 

Warto zadbać o to, aby właśnie tutaj trafili ludzie i wypełnili formularz czy skontaktowali się w inny sposób.

Wielu twórców niestety nie przykłada do tego elementu należnej uwagi, co może kosztować niezadowolenie i utratę odwiedzających.

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych błędów, które występują na stronach kontaktowych.

 

1. Utrudniony dostęp

 

Odwiedzający stronę powinni od razu zobaczyć odnośnik do kontaktu nawet bez przewijania witryny początkowej. Strona ta może zawierać alternatywne nazwy, takie jak "skontaktuj się z nami" czy "napisz do nas", chociaż najpopularniejszą jest oczywiście "kontakt".

Zwykle pozycję do kontaktu znajdziemy w głównym menu naszej witryny i rzeczywiście jest to najlepsze (intuicyjne) miejsce dla użytkowników. Nie powinniśmy umieszczać jej tylko w stopce, ponieważ sfrustrowany użytkownik prędzej opuści naszą witrynę nim przewinie do końca witryny.

To samo tyczy się innych miejsc. W przypadku, gdy posiadamy całą sekcję poświęconą kontaktowi na stronie startowej, powinniśmy i tak dodać odpowiednią pozycję w menu i w stopce. Najlepiej, by użytkownik mógł dotrzeć na stronę kontaktową z każdego miejsca w witrynie.

 

2. Goły formularz

 

Formularz kontaktowy jest bardzo prostym i dobrym narzędziem do kontaktu, gdyż ułatwia życie czytelnikom, którzy nie muszą otwierać programu czy strony pocztowej, by nawiązać kontakt.

Musimy być jednak świadomi, że nie wszyscy rozumieją, akceptują czy potrzebują korzystać z formularza. Być może niektórzy mają pilną sprawę, którą woleliby rozwiązać telefonicznie, bądź po prostu preferują napisać maila i mieć zapisaną jego kopię w skrzynce nadawczej.

Osoby, którym zależy na kontakcie, są wystarczająco zainteresowane naszymi usługami. Z powodu ich wygody powinniśmy podać wszystkie możliwości, dzięki którym dotrą do nas czy do naszych pracowników. Mamy na myśli tutaj serwisy społecznościowe, adres mailowy, telefon czy również mapę Google.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

3. Niedziałający formularz

Czasami z nieznanych i niezależnych od nas przyczyn formularz może się zepsuć, co jest również jednym z powodów posiadania innej metody kontaktu. Czasami aktualizacje czy wprowadzone zmiany mogą przypadkowo doprowadzić do nieprawidłowości.

Bez względu na przyczynę, niedziałający formularz irytuje użytkowników, którzy mogą nie otrzymać żadnych wieści o błędach, a także nas, gdyż nie dowiemy się o próbach kontaktu. Często czytelnicy podejrzewają, że ich wiadomość nie dotarła do adresata, ale nie wiedzą jak inaczej się skontaktować i zaniechają dalszych prób.

Zaradzić temu może regularne testowanie własnych formularzy, co zajmuje chwilę, a może ustrzec nas przed utratą potencjalnych klientów. Ponadto powinniśmy sprawdzać poprawność wyświetlania się na urządzeniach mobilnych.

Należy zwrócić uwagę czy przycisk wysyłania jest łatwy do dotknięcia, czy nie nakładają się na siebie pola, tekst i obrazy, a także czy wiadomości z formularza trafiają na odpowiedni adres, a nie np. do folderu ze spamem.

 


 

Ludzie powinni mieć możliwość oceny jednym spojrzeniem czy są w stanie wypełnić formularz w krótkim czasie.

 


 

4. Zbyt długi formularz

 

Skompletowanie wielu informacji na temat użytkowników może okazać się pomocne, ale prawda jest taka, że ludzie nie lubią wypełniać długich formularzy. Osoby, które je wypełniają, przyszły po pomoc lub chciały spytać o naszą ofertę, a przy licznych pytaniach i rosnącemu zniecierpliwieniu, mogą poszukać odpowiedzi u konkurencji.

Uproszczenie formularza to najprostszy sposób na poprawienie wyników konwersji. Krótka lista, w przeciwieństwie do długiej ankiety, wręcz zachęca użytkowników do jej wypełnienia. W pierwszej kolejności powinniśmy pozbyć się zbędnych pól tj. kod pocztowy czy kilka numerów telefonów.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Hubspot, ograniczenie do zaledwie 3 pól pozwala zwiększyć konwersję nawet o 25%. Jeżeli koniecznie wymagamy większej ilości pól, ich liczba nie powinna przekraczać sześciu.

To samo tyczy się rozmiaru. Nawet jeśli ograniczymy się do 3 czy 4 pozycji, przy których użytkownik zmuszony jest do przewijania w celu wypełnienia i wysłania formularza, możemy go zniechęcić. Ludzie powinni mieć możliwość oceny jednym spojrzeniem czy są w stanie wypełnić formularz w krótkim czasie. Jeśli tak, zwiększamy szanse, że będą kontynuowali ten proces.

 

5. Irytująca CAPTCHA

 

Spam, który dociera do nas przez formularze na stronie, może być bardzo uciążliwy. Większość ludzi walczy z tym za pomocą CAPTCHA, czyli opcji pomagającej ustalić, czy formularz jest wypełniany przez bota czy człowieka.

Niestety za CAPTCHA nie przepadają użytkownicy, gdyż najczęściej jest mylący i trudny do odszyfrowania. Ponadto jest dużym utrudnieniem dla osób z niepełnosprawnością wizualną czy rozwojową.

Choć intencja korzystania z CAPTCHA jest zrozumiała, niestety nie jest warta stawiania na szali z użytkownikami. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Stanford University, w przypadku CAPTCHA obrazkowego, trzech różnych użytkowników zaznaczy te same pozycje tylko w 71% przypadków.

Zabezpieczenie po prostu ciężko przejść za pierwszym razem, a ludzie nie chcą tracić czasu i odświeżać kolejnych testów. Wielu z nich po prostu opuści naszą stronę.

6 błędów na stronach z kontaktem

6. Brak powiadomień

 

Częstym błędem formularzy jest brak jakichkolwiek powiadomień. Użytkownicy nie wiedzą czy pomyślnie wysłali wiadomość lub czy gdzieś popełnili błąd. Może zdarzyć się przecież, że źle podadzą adres email czy numer telefonu.

Aby uniknąć tego problemu i pozbawić się konwersji, powinniśmy zawsze wyświetlać komunikaty o błędach, najlepiej u góry strony i dolnej części formularza. Użytkownicy muszą dokładnie wiedzieć, gdzie popełnili błąd oraz jak mogą go poprawić.

To samo tyczy się pomyślnie wysłanych wiadomości. W większości przypadków spotykamy się ze standardowym komunikatem informującym, że "formularz został wysłany".

Użytkownik jednak nie wie, kiedy może spodziewać się odpowiedzi i czy w pełni rozwiążemy jego problem. Zamiast tego, by podtrzymać bliższy kontakt z klientem, w komunikacie o pomyślnej wysyłce, możemy podać dodatkowe wiadomości o kolejnych krokach i planowanym terminie informacji zwrotnej.

Jak nie popełniać najczęstszych błędów: podsumowanie 

Jeżeli opisane przez nas problemy występują na Waszych stronach kontaktowych, zmniejszacie w ten sposób szanse na dotarcie do potencjalnego klienta. Zapewnijcie Waszym odbiorcom lepsze wrażenia poprzez np. dodanie mapy Google, udostępnienie wielu opcji kontaktu, poprawienie widoczności i skrócenie formularza czy też dodanie zdjęć biura i zespołu.

Nie zapominajcie także o cyklicznym testowaniu Waszego formularza oraz upewnienia się, że wszystko wyświetla się poprawnie na urządzeniach mobilnych.

Czasami nawet kilka niewielkich zmian w kontekście optymalizacji konwersji może znacząco wpłynąć na liczbę pozyskiwanych lidów. Przekonaj się jak łatwo stworzysz świetne formularze kontaktowe w WebWave!

 

Dowiedz się więcej o tworzeniu dobrych stron www:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

04 stycznia 2018

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: