Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Grzegorz Ćwik

Dla kogo WebWave dla kogo Wordpress

Strona internetowa to w dzisiejszych czasach jeden z najskuteczniejszych rodzajów wizytówki dla firmy.

To także reklama, zwiększenie wiarygodności firmy – w końcu to w sieci szukamy informacji.

Działa to w drugą stronę – brak własnej strony skutecznie odstręczy od Ciebie klientów.

Jak wiemy – „jeśli czegoś nie ma w Google, to nie istnieje”.

Świadomość tego cały czas rośnie, stąd bardzo często zadajemy pytanie „jak zrobić stronę internetową?”.

A konkretnie: z jakiego narzędzia do tworzenia stron www skorzystać?

Zarówno laicy, jak i profesjonaliści, wymienią na pewno Wordpressa. Nie jest to dziwne, to obecnie najpopularniejszy program, który wykorzystuje się do tworzenia stron internetowych.

Z drugiej strony mamy nasze, firmowe rozwiązanie – kreator stron WebWave. Jakie są różnice między tymi dwoma programami, dla kogo będą najlepsze i komu można je polecić?

 

CMS, który stał się „kreatorem”

 

Podstawową różnicą między WebWave a Wordpress jest to, czym te narzędzia są z definicji. O ile WebWave to faktycznie rasowy, pełnokrwisty kreator (czyli soft do tworzenia stron www bez konieczności kodowania), o tyle Wordpress powstał jako CMS dla blogerów, czyli system zarządzania treścią.

Miał służyć nie do tworzenia stron internetowych (nawet tych prostych), ale przede wszystkim do łatwego dodawania i moderowania treści, na stronach które już zostały utworzone. Docelowym rodzajem stron, które miały być obsługiwane były oczywiście blogi, czyli generalnie proste i schematyczne strony.

Szybko jednak narzędzie zaczęli wykorzystywać profesjonalni webdesignerzy i na Wordpressie zaczęto tworzyć od podstaw autorskie projekty. Było to jednak czasochłonne i wymagało znajomości kodowania HTML, CSS i PHP.

Coś co nie przeszkadzało blogerom, bo tego w ogóle nie wykorzystywali, dla profesjonalistów stało się żmudną codziennością. Czasochłonność i pracochłonność Wordpressa jest widoczna zwłaszcza przy wykonywaniu prostych poprawek, które zawsze wymagają „grzebania” w kodzie.

 

Kreator stron www, który ma CMS (i nadal jest kreatorem)

 

A WebWave? To oprogramowanie od początku do końca zaprojektowane do tego, do czego jest wykorzystywane przez użytkowników. Czyli do tworzenia stron internetowych, bez kodowania.

A skoro nie trzeba kodować, to jak już się domyślacie – oszczędzamy czas. Tworzenie dwóch, jednakowych stron na WebWave i Wordpress wykazuje, że na naszym kreatorze zajmuje to o wiele mniej czasu.

Nie okłamujmy się – większość stron składa się z podobnych elementów – galerii, map, sliderów, tekstu. Mówiąc wprost – nie potrzebują rozwiniętych funkcji, dodatków i narzędzi.

Można to zrobić tym co niejako „standardowo” dostajemy do użytku. W takim wypadku liczy się więc czas, a w tym temacie WebWave wygrywa bezapelacyjnie.

 

Druga sprawa to łatwość użytkowania. Oczywiście, korzystający z Wordpressa szereg lat powiedzą bez zająknięcia, że to narzędzie proste, łatwe i intuicyjne. Problem w tym, że ilość tematów na forach branżowych typu „proszę o pomoc!” jest ogromna, a to przeczy temu, że jest to proste narzędzie.

WebWave to zaś kreator stron www, który od początku tworzony był z myślą o tym, aby stanowić rozwiązanie przejrzyste i łatwe w użyciu, a jednocześnie nic nie tracące ze swego zaawansowania. Tworząc projekt w WebWave po prostu łapie się bakcyla na to i szybko można stworzyć w pełni zadowalającą stronę.

 

Wtyczki i dodatki

 

Wordpress znany jest z ogromnej ilości gotowych pluginów. Tworzone przez profesjonalistów, jak i laików, mają dodawać nowe narzędzia do Wordpressa.

Opcje edycji, dodawania niestandardowych elementów, zaawansowane SEO i pozycjonowanie, konfigurowanie linków, adresów etc. Trzeba przyznać, że wtyczek są tysiące i robi wrażenie to ile możemy zmienić dzięki nim.

Nie ma jednak róży bez kolców. Wtyczki często nie mają przewidzianych tych funkcji, których my potrzebujemy. Lub mają je, ale tylko w wersji płatnej. Bo niestety nie każda wtyczka jest darmowa. Do tego dochodzi fakt, iż pluginy do Wordpressa tworzone były latami.

Tak więc większość z nich nie jest już kompatybilna z najnowszymi wersjami i zwyczajnie mogą nie działać. Ponadto samo znalezienie odpowiedniej wtyczki to godziny przekopywania banku pluginów.

Tym bardziej, że do najbardziej podstawowych potrzeb (choćby do SEO) wtyczek oferujących takie same możliwości jest nieraz kilkanaście. Często też są ze sobą powiązane, tak że aby działały konieczna jest instalacja wielu z nich.

opinie o webwave - co wybrać - webwave czy wordpress

Mimo to pozytywnie trzeba ocenić ten aspekt działania Wordpressa. Większość użytkowników, zwłaszcza tych szukających typowych rozwiązań, na pewno znajdzie coś dla siebie.

 

A jak to wygląda w WebWave? Wszystkie potrzebne rozwiązania są dostępne standardowo a korzystanie z nich jest łatwe i intuicyjne. Zarówno elementy wyglądu, SEO, funkcje na stronie www i jej elementy – mamy w czym wybierać. Jeśli jednak danej opcji u nas nie ma – zawsze można ją dodać wpisując własny kod html, css, js.

Nie jest to w 100% dogodne rozwiązanie, ale w większości wypadków wystarcza. W skrajnych sytuacjach pozostaje nasza stronka vote.webwavecms.com, gdzie użytkownicy mogą zaproponować nową funkcję lub zagłosować na tę, która już pojawiła się w spisie propozycji. Im więcej użytkowników wyrazi zainteresowanie taką funkcją, tym prędzej programiści WebWave wprowadzą ją do kreatora.

 


 

Dla 95% użytkowników WebWave posiada wszystkie niezbędne funkcje i narzędzia, jakie potrzebne będą przy Waszym projekcie.

 


 

Podsumowując: dla 95% użytkowników WebWave posiada wszystkie niezbędne funkcje i narzędzia, jakie potrzebne będą przy Waszym projekcie. W wypadku jednak bardzo specyficznych wymagań i zapotrzebowania na naprawdę rzadkie i niespotykane aspekty tworzenia stron internetowych – być może sensowniej będzie spróbować zaprojektować stronę na Wordpressie.

 

Ale czy to aby na pewno bezpieczne?...

 

Kwestia w dzisiejszych czasach bardzo ważna – czyli bezpieczeństwo w sieci. Wordpress niestety w tej materii znany jest jako platforma lubiana przez hakerów, jak i ze względu na swoją specyfikację ułatwiająca im niejako działania.

Po pierwsze: Wordpress to moloch, tworzone są na nim miliony stron www na świecie. A większość z nich jest tworzona na tych samych szablonach, wtyczkach i narzędziach. Jeśli więc haker znajdzie lukę choćby w jednym takim elemencie, to otwiera mu to drogę do włamania się na wszystkie inne strony z taką luką.

Co więcej, istnieją specjalne aplikacje wykorzystywane przez hakerów, których zadaniem jest skanowanie stron opartych na Wordpressie i wyszukiwanie w nich znanych już luk i dziur.

Oczywiście Wordpress wprowadza kolejne aktualizacje swojego silnika, aby temu zapobiec, tylko że… trzeba wgrywać je ręcznie. Niestety przeważająca większość użytkowników Wordpressa dokonuje aktualizacji z opóźnieniem, lub nie wykonuje jej wcale. A takim postępowaniem ułatwia się tylko działania hakerów.

W WebWave sytuacja jest dużo lepsza. Nad WebWave nieustannie czuwa grono programistów i administratorów, którzy w przypadku najmniejszych awarii i luk bezpieczeństwa natychmiast je naprawiają.

Aktualizacje wgrywane są automatycznie na wszystkie stworzone strony dzięki czemu użytkownik sam nie musi o tym pamiętać.

Ponadto o bezpieczeństwie stron tworzonych w kreatorze WebWave świadczy fakt, iż jeszcze nigdy nie odnotowano skutecznego ataku na taką witrynę.

Codziennie też tworzone są kopie zapasowe wszystkich stron stworzonych w WebWave przez co nie ma obawy przed utratą danych – zawsze będzie możliwość ich odzyskania.

W przypadku Wordpressa usługa taka nie jest dostępna. Jeśli użytkownik chciałby samemu ustawić tworzenie kopii zapasowych strony, wymaga to dodatkowego hostingu i sporego nakładu czasu i pracy.

 

Komu Kreator, komu CMS

 

Porównując WebWave i Wordpress pamiętać trzeba, że oba systemy tworzone były do innych celów, w związku z czym stanowią narzędzie dla innych działań.

WebWave to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie czas – a więc dla webmasterów, grafików, twórców stron internetowych. Standardowo tworzone strony – kodowane w html, css czy php wymagają dużego nakładu czasu, a praca związana z pisaniem ogromnej ilości linijek kodu często w negatywny sposób wpływa na kreatywność.

Nasze narzędzie pozwala część stricte techniczną ograniczyć i ułatwić, przez co więcej czasu można włożyć w dopieszczenie wizualnych elementów projektu. WebWave ze względu na swoją konstrukcję pozwala na wprowadzenie daleko idących zmian nawet na zaawansowanym etapie pracy nad stroną.

W wariancie standardowego kodowania, takie zmiany zazwyczaj są już niemożliwe, lub wymagają de facto stworzenia projektu strony od nowa. Tak więc dla tworzenia mniej lub bardziej typowych stron WebWave jest narzędziem idealnym.

 

Wordpress to narzędzie potencjalnie dające ogromne możliwości: programistycznie, wizualnie, strukturalnie. Można w nim stworzyć stronę naprawdę wyjątkową, zupełnie niepowtarzalną. Tyle tylko, że aby to zrobić trzeba naprawdę świetnie znać się na programowaniu i grafice.

Worpdress to narzędzie, którego poznanie i opanowanie zajmuje dużo czasu. I nie chodzi tu tylko o umiejętność umieszczania wpisów czy wgrywania grafik (to akurat jest proste), ale przede wszystkim o zmianę umiejscowienia elementów, wszystkie funkcje SEO, przekierowania, opcje związane z hostingiem i wiele innych.

Tylko ci, którzy znają te kwestie na poziomie bardzo zaawansowanym są w stanie „wycisnąć” z Wordpressa ostatnie soki i stworzyć na nim faktycznie niepowtarzalną stronę. W innych wypadkach – na Wordpressie powstanie strona, która będzie wyglądała identycznie jak w WebWave, ale za to jej zbudowanie zabierze nam kilka razy więcej czasu (i nerwów).

 

Podobnie wygląda z wszelkimi funkcjami i wtyczkami. 95% użytkowników tworzących strony potrzebuje tylko podstawowych i najpopularniejszych narzędzi jak chociażby estetycznej galerii, albo slidera. Te funkcje w WebWave są dostępne w standardzie, a przede wszystkim ich użycie jest łatwe i intuicyjne.

Wordpress, dzięki znanym już nam wtyczkom, pozwala na zaimplementowanie lub nawet stworzenie zupełnie unikalnego dodatku do naszej strony. Pytanie jednak czy faktycznie będzie on nam użyteczny, oraz czy czas poświęcony w jego napisanie (lub znalezienie) będzie się przekładał na realne korzyści.

 

Szybkość ma znaczenie

 

To jak szybko ładuje się i działa strona www wpływa na wiele kwestii. Nie tylko na odczucia internautów, także na pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Szybkość bowiem jest jednym z czynników jaki roboty indeksujące biorą pod uwagę przy wyświetlaniu wyników w wyszukiwarce.

Im szybsza witryna, tym lepsza pozycja. Szybkość zaś wynika m.in. z jakości kodu przetwarzanego przez stronę, jego optymalizacji etc.

Jak tu wypada Wordpress, a jak WebWave? Wordpress to narzędzie, które z CMS-a stało się kreatorem i z tego powodu musi spełniać wiele różnych wymagań. A to negatywnie wpływa na ilość i jakość kodu. Kod ten można oczywiście samemu optymalizować, ale wymaga to znajomości tego zagadnienia, po drugie wymaga czasu.

Z drugiej strony potencjalnie Wordpress daje możliwość aby optymalizację taką „podkręcić” naprawdę wysoko i czas wczytywania się strony oraz jej wielkość znacząco usprawnić.

 

WebWave kod optymalizuje „z urzędu”. Konstrukcja kreatora powoduje, że kod HTML, CSS i JS optymalizowane są automatycznie i strony nie mają problemu z szybkim wgraniem i doczytaniem (zwłaszcza jeśli zrobić audyt SEO i np. przeskalować i zoptymalizować dodatkowo zdjęcia).

Kod generowany jest automatycznie i nie ma możliwości ręcznego dopracowania go. Pytanie co to znaczy w praktyce?

Jeśli 2 identyczne strony (pod względem wyglądu i struktury) wykonać w WebWave i Wordpress, to ta wykonana w WebWave będzie miała mniejszy rozmiar i lepiej zoptymalizowany kod, czyli czas wgrywania będzie korzystniejszy.

Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na ręczne czyszczenie kodu ze zbędnych elementów – to w Wordpressie potencjalnie uda mu się więcej zrobić.

Jest wiele różnych wskazówek dotyczących tworzenia kodu optymalnie dostosowanego pod szybkie wyświetlanie się w przeglądarkach. Jawne wskazanie wymiarów obrazków, odpowiednia kolejność ładowania zasobów zewnętrznych CSS i JS czy minimalizacja kodu JS i CSS to tylko kilka z wytycznych. Tworząc stronę w Wordpress trzeba o tym samemu pamiętać i za każdym razem robić to ręcznie.

 

A czy można to poprawić?

 

Kwestia znana wszystkim osobom tworzącym zawodowo strony. Projekt jest w zaawansowanej fazie, powoli zaczynamy finalizować całość, a klient zaczyna grymasić i wymaga poprawek. Pół biedy jeśli trzeba zmienić kolor klawiszy w menu, gorzej jeśli zmiany są bardziej strukturalne.

WebWave w takich momentach wykazuje swą wielkość, bowiem łatwość z jaką wykonuje się tu nawet mocno inwazyjne poprawki jest ogromna. Nieważne czego dotyczą, czy chodzi o element wizualny, konkretną podstronę czy konstrukcję samej witryny – łatwo i bezboleśnie można wykonać zmiany. A Wordpress? Tu już wspomnieliśmy, nawet bardzo małe zmiany wymagają kłopotliwego kodowania.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Czy ja już tego gdzieś nie widziałem?

Wordpress znany jest nie tylko z wtyczek i dziur wykorzystywanych przez hakerów, ale także z ogromnej ilości dostępnych szablonów. Wiele z nich faktycznie zapiera dech w piersiach, choć też równie często są one płatne i to słono – od 50$ wzwyż.

Z drugiej strony warto pamiętać, że szablony z definicji są rozwiązaniem dla bardzo wielu użytkowników i jeśli chcemy mieć 100% unikatowy projekt to szablony nie są optymalnym rozwiązaniem. A tworzenie projektu graficznego i jego implementacja jest i czasochłonna i wymaga kodowania.

Dla kogo więc to rozwiązanie? Przede wszystkim dla osób, którym nie zależy na oryginalności tworzonej strony (bloga), a na prostym rozwiązaniu typu CMS. Tak więc odbiorcą Wordpressa są przede wszystkim blogerzy.

wordpress czy kreator stron internetowych

WebWave to z kolei kreator stron www, który pozwala na wdrożenie dowolnego projektu stworzonego wcześniej w Photoshopie. Tak więc WebWave to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które chciałyby stworzyć niepowtarzalny i indywidualny projekt strony.

Bardzo dużym plusem jest to, że dzięki oparciu WebWave o mechanikę WYSIWYG od razu widzimy skutek wszelkich zmian. Zaś Wordpress zmusza do ciągłej zmiany widoku – między edytowalnym zapleczem, a wyświetlanym frontem.

 

Mam taki mały problem…

 

Nawet profesjonaliści mający wieloletnie doświadczenie czasami potrzebują zasięgnąć rady czy pomocy technicznej. Tym bardziej dotyczy to użytkowników mniej biegłych w tworzeniu stron internetowych. Tak więc jakość suportu jest bardzo ważna. Jak wygląda to w Wordpressie?

Firma nie oferuje żadnego firmowego kanału pomocy. To wie każdy, kto choć raz korzystał z jej narzędzia. Zamiast tego uznano, że najlepsza pomocą będą inni użytkownicy i tak powstała jedna z największych społeczności internetowych (w języku angielskim).

Całość opiera się o zadawanie pytań, na które odpowiadają inni użytkownicy. Jak łatwo się domyślić, poziom tych odpowiedzi jest różny i zależy od tego kto nam odpowiada.

Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, które już kiedyś zadano – jest to naprawdę meczące i frustrujące. Jest też polskie forum Wordpressa, ale ilość postów i tematów jest na nim wielokrotnie niższa niż na anglojęzycznej wersji.

W sieci dostępnych jest bardzo dużo artykułów, tematów na forach i innych treści dotyczących wszelkich kwestii związanych z używaniem Wordpressa. Jednak ich przejrzenie jest czasochłonne, a ze względu na to, że Wordpress istnieje wiele lat i często wgrywana jest jego nowa wersja – większość wpisów straciło już aktualność.

 

WebWave pozytywnie wyróżnia się w tym aspekcie nie tylko na tle Wordpressa, ale i większości konkurencji. Po pierwsze mamy możliwość konsultacji na czacie, mailowo lub telefonicznie. Odpowiedzi udzielane są często natychmiast, a zawsze tego samego dnia.

Po drugie w WebWave przygotowaliśmy profesjonalny zestaw poradników, który stanowi odpowiedź na pytania sporej części użytkowników (zwłaszcza tych dopiero poznających nasze narzędzie).

Co ważne, w WebWave są ludzie, którzy dbają o to, aby wszelkie dostępne materiały były aktualne, a ich jakość była najwyższa z możliwych.

I po trzecie wreszcie – jeśli coś według Ciebie wymaga poprawy lub zmiany to zagłosuj na to na stronie vote.webwavecms.com.

Podsumowania kilka słów – czyli czego tak naprawdę potrzebujesz?

Artykuł ten to odpowiedź na pytanie „jaki program do tworzenia stron internetowych jest odpowiedni do Twoich potrzeb”. WebWave i Wordpress powstały jako oprogramowanie mające służyć do konkretnych działań.

O ile WebWave zaprojektowano jako kreator stron www i tak jest wykorzystywany, o tyle Wordpress powstał jako CMS, a jego obecne zastosowanie jako oprogramowania do tworzenia stron internetowych wynika z zaadaptowania przez użytkowników. Nie zmienia to faktu, że Wordpress nie był planowany jako kreator stron www a jego ograniczenia z tego wynikające, są cały czas widoczne i ważne.

 

Dla kogo najlepszym narzędziem jest WebWave, a dla kogo Wordpress?

Wordpress aby pokazał drzemiące w nim możliwości wymaga dużej wiedzy, doświadczenia i znajomości samego narzędzia. Wówczas faktycznie możliwe staje się stworzenie na nim bardzo specyficznych stron, mających niepowtarzalne funkcjonalności, dodatki i elementy.

Ogromna liczba gotowych wtyczek to pole do popisu przy naprawdę niezwykle wymagających projektach i klientach, przy których standardowe działania i funkcje nie wystarczą.

Jeśli masz taki projekt do realizacji i posiadasz niezbędną wiedzę (informatyczną, graficzną, etc.) i sporo czasu to Wordpress jest rozwiązaniem dla Ciebie. W przeciwnym wypadku lepiej wybierz WebWave, ponieważ stworzenie takiego samego projektu u nas jest dużo szybsze i mniej pracochłonne niż w Wordpressie.

 

Dowiedz się więcej:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

24 marca 2016

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: