Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Anna Pawłowska

Data aktualizacji: 12 czerwca 2024

Co zamiast WordPress? 
Poznaj najlepsze alternatywy dla WordPressa!

jak wybrać nazwę bloga

 

Żyjemy w czasach wyboru. Jeśli jakaś opcja Ci się nie podoba, najprawdopodobniej masz jeszcze kilka innych. 

Nie inaczej jest w przypadku kreatorów stron internetowych. WordPress nie spełnia Twoich oczekiwań? 

Mam dla Ciebie 9 lepszych rozwiązań!

 

 

Kluczowe wnioski:

 • WordPress przestaje być numer 1 m.in. przez trudność w użyciu i coraz wyższe koszty utrzymania witryny.

 • Masz co najmniej 9 innych narzędzi, które pozwalą Ci stworzyć własną witrynę bez pomocy specjalistów.

 • Aktualnie najlepszym polskim narzędziem jest kreator WebWave.

 

Może Cię również zainteresować:

Różnica między WebWave a WordPress

Kreator stron vs edytory

Jakie witryny stworzysz w kreatorze?

 

Po co szukać alternatywy dla WordPressa?

 

WordPress dla wielu jest wciąż wyborem numer 1. Ale... rośnie całkiem spora grupa użytkowników, którym to narzędzie przestało odpowiadać. Wskazują oni na trzy podstawowe trudności:

 • Ilość funkcjonalności jest tak duża, że WordPress przestaje być łatwy w użyciu.

 • Uruchomienie witryny może obejmować wiele elementów takich jak domena, hosting, motyw, wtyczki itp., a to wszystko podnosi koszty projektu.

 • Interfejs stał się (delikatnie mówiąc) przestarzały.

 • Aby blogować nie potrzebujesz wszystkich opcji, za które i tak musisz zapłacić.

 

Chcesz dowiedzieć się, co masz do wyboru? Jesteś na właściwej stronie! Projektowanie stron nigdy nie było prostsze! 

 

Alternatywa dla WordPress – 8 narzędzi

 

Platforma Shopify: nr 1 dla rozbudowanych sklepów internetowych

 

Shopify to wiodący konkurent WordPressa dla internetowych sklepów eCommerce. Narzędzie skupia się na zapewnieniu sprawnego i przyjaznego środowiska, które ułatwia konfigurowanie i prowadzenie sklepu. Shopify zapewnia Ci także hosting i jego utrzymanie.

 

 

Najważniejsze cechy:

 • Wyłącznie dla handlu elektronicznego lub mieszanego.

 • Zapewniony hosting i utrzymanie strony.

 • Możliwość rozbudowy sklepu o nowe motywy i aplikacji (część opcji jest płatnych, a część nie). 

 

Dla kogo? Trzeba przyznać, że Shopify jest dość proste, więc sprawdzi się tym użytkownikom, którzy nie chcą zaprzątać sobie głowy problemami technicznymi.

Wady: Ale ma też swoje wady – np. pobiera prowizję od sprzedaży, a jeśli chcesz rozszerzyć swój handel na rynek zagraniczny (i sprzedawać w kilku walutach), musisz stworzyć każdy sklep na osobnej domenie. 

Wydaje się więc, że grupą docelową Shopify są przedsiębiorcy z rozwiniętą działalnością, którzy nie chcą uczyć się kodować, czy zatrudniać programistów i nie myślą o wejściu na nowe rynki ze swoją ofertą. Czy jest tutaj ktoś taki?

 

Wix: mnóstwo szablonów

 

Wix to na pewno dużo prostszy system zarządzania treścią niż WordPress. Jednocześnie oferuje naprawdę dużo dobrych szablonów na każdą okazję. Platforma chwali się również intuicyjnym interfejsem (m.in. dzięki opcji „przeciągnij i upuść”)... ale pozwoliłam przyjrzeć się temu bliżej. W rzeczywistości trzeba przygotować się na to, że wszystkie lepsze i bardziej zaawansowane opcje są dodatkowo płatne.

 

 

Najważniejsze cechy Wixa:

 • Jest w pełni hostowany oraz przyjazny dla osób bez umiejętności kodowania.

 • Obszerny wybór szablonów

 • Opcja „przeciągnij i upuść”.

 

Dla kogo?  Wix przeznaczony jest dla właścicieli małych firm lub osób, które chcą zaistnieć w internecie. Spodoba się zwłaszcza tym, którym zależy na ładnym designie bez konieczności zagłębiania się w kod.

Wady:  Narzędzie może Cię ograniczać, jeśli szukasz zaawansowanych opcji dostosowywania lub planujesz rozwijać swoją działalność – raz zrobiona przez Ciebie strona nie może być już rozbudowywana. Zawsze też ogranicza Cię szablon, który wybierasz na początku. Poza tym przeszkodą w prowadzeniu działalności jest brak pełnej własności i kontroli nad danymi i zawartością witryny oraz brak zaawansowanych rozwiązań SEO.

 

Squarespace: by móc przyjemnie blogować

 

Kolejna alternatywa dla WordPressa to Squarespace. Oprogramowanie to zapewnia kompleksowe rozwiązania, obejmujące nazwę domeny, hosting, projekt, marketing e-mailowy i wsparcie techniczne. Owszem, nie może zapewnić tak szerokiego dostosowania, jak jego bezpośredni konkurent, ale też dużo łatwiej się go nauczyć.

 

 

Najważniejsze cechy:

 • Kompleksowe podejście obejmujące m.in. projekt, domenę i hosting.

 • Wbudowane narzędzia SEO i pomoce w marketingu online.

 • Ponad 100 szablonów do wyboru.

 

Dla kogo: Squarespace nie zmusza Cię do zainstalowania wielu wtyczek, za to oferuje łatwość w użyciu. Sprawdzi się w przypadku osób prywatnych i małych firm, które oczekują bezproblemowego tworzenia strony. 

Wady: brak możliwości tworzenia wielojęzycznych stron i wykorzystywania wtyczek (np. wspierających SEO). Dużym minusem jest również fakt, że strony stworzone w Squarespace mają niskie wyniki w Google Page Speed To.

 


 

Dla 95% użytkowników WebWave posiada wszystkie niezbędne funkcje do stworzenia pełnowartościowego projektu.

 


 

 

Weebly: proste narzędzie do tworzenia stron internetowych

 

Weebly jest bardzo intuicyjnym kreatorem (znów nie musisz wiedzieć, co to html, a co css). Co charakterystyczne, wybierając bezpłatny plan, zgadzasz się na umieszczenie szarego baneru firmy w stopce Twojej witryny. 

Weebly posiada także zintegrowany odtwarzacz wideo i audio w Planie Pro. Niestety, zauważyłam, że od jakiegoś czasu Weebly nie jest już na bieżąco aktualizowane, co z czasem może bardzo pogorszyć jakość usług. 

 

 

Najważniejsze cechy:

 • Łatwość w użyciu, także dla początkujących.

 • Ilość i różnorodność funkcji.

 • Wbudowane narzędzia eCommerce

 

Dla kogo? Weebly będzie dobrym wyborem dla tych, którzy chcą założyć witrynę zorientowaną na sprzedaż bez konieczności nauki nowych rozwiązań. Szczególnie, jeśli witryna sprzedażowa ma zostać uruchomiona szybko, a właściciel nie przewiduje prowadzenia rozbudowanego bloga. 

Wady: Użytkownicy najczęściej narzekają na brak dobrego wsparcia technicznego (jest on zależny od wykupionego planu), brak funkcji cofania w całym interfejsie i problemy z edycją zdjęć. 

 

Webflow: lepszy wybór dla projektantów witryn internetowych

 

Webflow to właściwie cały kombajn możliwości. Oferuje niemal pełną swobodę w projektowaniu i wiele wbudowanych funkcji, m.in. te wspierające SEO, bezpieczeństwo strony, handel elektroniczny oraz integrację z wtyczkami innych firm.

 

 

Najważniejsze cechy: 

 • Webflow to kompleksowa platforma SaaS z wbudowanymi funkcjami.

 • To niestandardowy kreator CMS do tworzenia elastycznych systemów treści.

 • Ma zaawansowane opcje przypominające CSS dla każdego elementu i układu.

 

Dla kogo? Dla tych, którym zależy na zaprojektowaniu strony na najwyższym poziomie (i którzy nie boją się uczyć bardziej skomplikowanego narzędzia). 

Wady: Przede wszystkim koszty – abonamenty są jednymi z najdroższych na rynku, a do tego dochodzi jeszcze wyższa cena hostingu. Trzeba przyznać też, że Webflow nie jest dla każdego. Poziom skomplikowania niektórych opcji powoduje, że osoby bez doświadczenia w projektowaniu stron szybko się zniechęcą.

 

Joomla: mnóstwo funkcjonalności

 

Joomla jest jednym z głównych konkurentów WordPressa, a jednocześnie oprogramowaniem opartym o open source. O jego wysokim poziomie świadczy m.in. duża społeczność użytkowników oraz programistów.  Pod względem trudności jest czymś pośrodku pomiędzy WordPressem, a dużo bardziej zaawansowanym Drupalem.

 

 

Najważniejsze cechy Joomli:

 • Oferuje wiele motywów, wtyczek, rozszerzeń i szablonów.

 • Posiada system wsparcia społeczności z obszerną dokumentacją.

 • Działa na większości platform hostingowych.

 

Dla kogo? Dla bardzo zmotywowanych początkujących projektantów oraz zaawansowanych profesjonalistów.

Wady: Joomla posiada kilkukrotnie mniejsze repozytorium wtyczek (w porównaniu do WP). Dodałabym jeszcze to, że wiele rozszerzeń i komponentów nie posiada darmowej wersji, więc nie możemy ich przetestować przed zakupem. No i system aktualizacji jest dość złożony. 

 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Drupal: pomaga w marketingu szybko rozwijających się firm i freelancerów

 

Platforma oferuje połączenie mocy i elastyczności, ale nie zapewnia pełnego wsparcia podczas procesu tworzenia strony. Nie znajdziesz więc tu tylu podpowiedzi, co w WordPress. Interfejs również wydaje się mniej przyjazny dla użytkownika. 

Drupal może pochwalić się za to solidną strukturą, która jest gotowa do dostosowywania i skalowania.

 

 

Najważniejsze cechy:

 • Obszerna biblioteka modułów i motywów.

 • Wysoka skalowalność w przypadku złożonych struktur treści.

 • Duży nacisk na bezpieczeństwo dzięki regularnym aktualizacjom.

 

Dla kogo? Drupal nadaje się dla osób z pewnym doświadczeniem w projektowaniu stron internetowych, ponieważ oferuje bardziej techniczne (ale też bardziej satysfakcjonujące) rozwiązania. 

Wady: wymaga znacznie więcej czasu i pracy na stworzenie witryny (zwłaszcza na początku). Korzystanie z narzędzia wiąże się z częstym sięganiem do dokumentacji i instrukcji. Dodatkowo aktualizacje do nowszej wersji bywają niemożliwe do wykonania ich samodzielnie (zwykle wymagają zaangażowania programisty).

 

WebWave: łatwy w użyciu i bezpłatny cms

 

WebWave można pochwalić za wiele rzeczy, ale ja wspomnę tylko o kilku: intuicyjny interfejs, duża ilość funkcji, baza gotowych szablonów i znakomita obsługę klienta (po polsku!). A ostatnio do kreatora wprowadzono funkcję AI, która pozwala na wygenerowanie gotowej i świetnie wyglądającej witryny w kilka sekund. I zupełnie za darmo. 

 

 

Najważniejsze cechy:

 • Wizualny edytor "przeciągnij i upuść".

 • Generowanie strony przy użyciu AI.

 • Możliwość skalowania swojego biznesu.

 • Wsparcie w pozycjonowaniu strony pod kątem SEO.

 

Dla kogo? Myślę, że WebWave powinny wybrać osoby i firmy, które chcą postawić profesjonalną witrynę bez kodowania czy wsparcia programistów. Może być to Twój pierwszy wybór, gdy chcesz zaistnieć w przestrzeni internetowej. 

Wybór użytkowników – darmowa witryna w kreatorze bez nauki kodu

 

Może jestem ciut nieobiektywna, ale podpieram się opiniami innych. Jedną z najlepszych alternatyw WordPress jest dla wielu WebWave. Ten internetowy kreator stron jest prosty w użyciu (bez znajomości kodowania) i pozwala na osiągnięcie zachwycających efektów. Moim zdaniem interfejs użytkownika jest też znacznie przyjaźniejszy i nowocześniejszy niż w innych programach.

Polskie narzędzie stanowi zatem najlepszy wybór dla wszystkich, którym WordPress przestał już wystarczać. Co więcej, oferuje plan darmowy, w którym możesz przetestować niemal wszystkie funkcje, a nawet opublikować własną stronę. I na tym skończę. Bo o zaletach narzędzia musisz przekonać się na własnej skórze. 

No więc... Czy masz już swoją stronę w WebWave?

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

12 czerwca 2024

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: