Czas czytania: ok. 8 min
Data publikacji: 13.10.2022
Wcześniejsza możliwość rezerwacji terminu jest rozwiązaniem znanym nie od dzisiaj. Znajdziemy tu wiele plusów, patrząc zarówno z perspektywy klienta, jak i sprzedawcy/usługodawcy.
Oczywiście wciąż stosowane są też praktyki prowadzenia zapisów na własną rękę (zapisywanych w standardowym dokumencie typu Word/Exel lub na papierze). Czasem jednak może okazać się to kłopotliwe - szczególnie w momencie gdy popyt wzrasta. Aby usprawnić cały proces, przydatny może okazać się system rezerwacji. Do jednego z nich zaliczamy Bookero. Czym jest dokładnie? Jak działa i jak wprowadzić go na stronę budowaną w WebWave? Sprawdźmy!
Jak już sobie zapowiedzieliśmy, Bookero jest systemem wykorzystywanym do rezerwacji online. Tak samo jak nasz kreator stron jest to polski produkt. Na rynku pojawił się on dopiero w 2017 roku. Jednym z założycieli jest Paweł Nowakowski. Jak sam powiedział ,,Chcieliśmy stworzyć produkt innowacyjny, a zarazem prosty w obsłudze. “
Zakładając konto w Bookero w formularzu rejestracyjnym musimy wprowadzić nazwę firmy, adres mailowy oraz hasło (tak jak i w przypadku innych stron uzupełniamy je dwukrotnie). Jak zawsze musimy zapoznać się też z regulaminem i polityką prywatności i jeśli nie mamy żadnych zastrzeżeń “odhaczamy” ikonkę akceptacji. Teraz wystarczy tylko potwierdzić wszystko klikając w button “Zarejestruj się”. Nie musimy już wchodzić na maila, aby dodatkowo potwierdzić założenie konta. Od razu jesteśmy przekierowywani do panelu zarządzania Bookero. Co ciekawe od razu po zarejestrowaniu uruchamia nam się czternastodniowy czas testowy z uwzględnieniem wersji premium. Niektórzy mogą się zastanawiać, czy po upływie tego czasu pakiet przedłuża się automatycznie i pobiera tym samym nasze środki. Otóż nie. Konto staje się wtedy nieaktywne i jeśli chcemy je uruchomić na nowo, musimy wybrać interesujący nas pakiet.
W Bookero logowanie jest tak proste, że poradzi sobie z nim każdy! Wystarczy zarezerwować na to odrobinę czasu.
Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste
Bookero oferuje funkcje bezpośrednio powiązane z rezerwacją terminów oraz te które pomagają w organizacji i usprawnieniach całego procesu.
Na swojej stronie Bookero przedstawia następujące możliwości:
Koszyk rezerwacji - możliwość dodawania wielu usług w jednym czasie
Warunki rezerwacji - określanie warunków i limitów rezerwacji
Reguły cen - opcja stworzenia własnego mniej lub bardziej rozbudowanego cennika
Harmonogram otwarcia - możliwość ustalenia godzin pracy, dni wolnych oraz urlopów poszczególnych członków zespołu
Parametry - wyszczególnienie szczegółów rezerwacji mogących np. wpłynąć na usługę i jej koszt (np. ilość, lokalizacja, poziom)
Zakres usług - możliwość przedstawienia pełnej oferty, dodatkowych usług
Rezerwacje cykliczne - opcja ustawienia przez administratora powtarzalności (cykliczności) rezerwacji
Kody rabatowe - tworzenie rabatów na przypisane usługi w konkretnym terminie
Płatność online - możliwość dokonania płatności online i anulacja rezerwacji w przypadku braku przelewu w wyznaczonym terminie
Strona www - opcja stworzenia prostej strony do składania rezerwacji
Formularz rezerwacji - wkorzystanie jednej z wtyczek w celu podglądu ostatecznego wyglądu formularza
Konta pracowników - możliwość dodania członków zespołu do systemu Bookero i przypisania im kont do zarządzania własnymi rezerwacjami
Listy klientów - automatyczne tworzenie profilu klienta z przypisanymi rezerwacjami
Wirtualna recepcja - konto organizacyjne, usprawniające zarządzanie
Integracje systemu - nic innego jak możliwość integracji z innymi narzędziami
RODO - moduł umożliwiający dodawanie zgód RODO
Powiadomienia email - opcja stworzenia własnego komunikatu mailowego
Powiadomienia SMS - możliwość wysyłania przypomnień do klientów, którzy złożyli rezerwacje
Anulowanie rezerwacji przez klienta - powiadomienia SMS lub email
Historia płatności - wyszukiwanie, filtrowanie i zmiana statusów
Kalendarz - różne formy podglądu, filtrowanie i możliwość dodawania rezerwacji
Podsumowanie - podgląd do podsumowania rezerwacji na dany dzień
Raporty Excel - opcja wyeksportowania raportu do pliku xlsx (Exel)
Wyszukiwarka terminów - wyszukiwanie wolnych terminów oraz konkretnych usług i pracowników
Terminy niestandardowe - możliwość wprowadzenia rezerwacji do systemu ręcznie
Customizacja systemu - opcja zgłoszenia własnych potrzeb i dokonania modyfikacji w standardowych rozwiązaniach
Google i Outlook - integracja z kalendarzami, odznaczenie rezerwacji dokonanych w Bookero w Google lub/i Outlook (istnieje też możliwość dwustronna)
Wersje językowe - wyświetlanie w różnych językach (kalendarz, powiadomienia, RODO etc.)
Rezerwacje z wyprzedzeniem - dokonywanie rezerwacji z wyprzedzeniem i możliwość ustalenia przedziału (maksymalnego wyprzedzenia)
Listy rezerwowych - tworzenie listy rezerwowych po przekroczeniu limitu + wysyłanie powiadomień w momencie zwolnienia miejsca
Forma akceptacji rezerwacji - możliwość wyboru czy rezerwacje akceptowane są ręcznie, czy automatycznie
W ofercie Bookero nie ma niestety wersji darmowej. Pakiet Basic, zapewnia tylko najpotrzebniejsze funkcje (zresztą jak sama nazwa wskazuje), a cena jego wynosi kilkanaście złotych miesięcznie. Jeśli system rezerwacji online odgrywa w na naszej stronie i ogólnie w naszym biznesie dość istotną rolę, to może pierwsza opcja może okazać się niewystarczająca. Kolejny jest Plan Standard, który został poszerzony m.in. o powiadomienia SMS, Ankiety, integrację z fakturownią. Cena jest tutaj jednak już trzykrotnie wyższa (40 zł). Najwyższy plan - Plan Premium wyniesie nas ok. 70 zł i poza tym co oferowały te poniższe, daje również:
możliwość zamówienia dodatkowo płatnych indywidualnych modułów systemu
integracje z kalendarzem Google i Outlookiem (ważna funkcja - szkoda, że pojawia się dopiero tutaj)
opcje korzystania z wielu wariantów językowych
zarządzanie regułami cen oraz rabatów
Przejdźmy do kolejnego ważnego pytania: Jak zrobić system rezerwacji na stronie?
Sam proces nie powinien nikomu sprawić trudności. jeśli mielibyśmy to opisać z perspektywy klienta, to jedyne co musimy zrobić to zaznaczyć interesujący nas termin i godzinę (lub zakres czasowy), a następnie uzupełnić niezbędne dane, o które zostaniemy poproszeni w formularzu. Po zatwierdzeniu rezerwacja ta zostanie przekazana do właściciela oferty.
Z kolei jeśli mówimy o firmie lub też osobie prywatnej, korzystającej z systemu Bookero, to cały proces zarządzania rezerwacjami, mailami etc. przebiega właśnie z pozycji panelu narzędzia. Przedsiębiorcy są zgodni: ten system rezerwacyjny sprawdza się świetnie.
Kreator WebWave oferuje integracje z systemem rezerwacji online Bookero.
Aby korzystać z narzędzia, na stworzonej u nas stronie musimy wejść w integracje i pobrać kod konfiguracji. Teraz wystarczy, że wejdziemy do kreatora i dodamy nowy element HTML. Tam wprowadzamy skopiowany wcześniej kod. Dodatkowo przed nim należy też umieścić następujący fragment -> <div id="bookero"></div> Dodatkowo warto też pamiętać o odpowiednim dostosowaniu wielkości pola, na którym będzie znajdował się formularz - w standardowym podglądzie 775x800 powinno być wystarczające. Kolejnym krokiem jest zapisanie wszystkich zmian, publikacja strony i kontrolne sprawdzenie, czy wszystko działa prawidłowo.
Tutaj nikogo nie zaskoczymy, mówiąc, że Bookero wykorzystujemy do prowadzenia zapisów rezerwacji online. Pytanie brzmi, w jakiej branży może okazać się to faktycznie korzystne.
Do przykładów możemy zaliczyć:
szkoły/kursy tańca
hotele/ pensjonaty i inne ośrodki wypoczynkowe
trener personalny
dietetyk
florysta/poczta kwiatowy
coach/ prowadzący event’ów
salony piękności
działalości “solo” (make-up'iści, fryzjerzy, styliści paznokci)
baseny i kluby rekreacyjne (/rozrywkowe)
Co ciekawe, nie znajdziemy zbyt wielu zewnętrznych opinii na temat Bookero. Poza tymi, które umieszczone są bezpośrednio na stronie, możemy wypisać jeszcze kilka plusów i minusów (oraz neutralnych spostrzeżeń):
łatwa konfiguracja z innymi systemami
szybki feedback i pomoc techniczna
możliwość darmowego testowania planu premium
brak reklam (na stronie nie wyświetla się informacja o tym, że wykorzystano program zewnętrzny)
nie ma limitu liczby rezerwacji
niektóre funkcje są “ukryte” - mogą nie być zauważalne na pierwszy rzut oka i warto dopytać o nie konsultanta.
cena mogłoby być niższa
pomimo że do pakietu Standard i Premium otrzymujemy opcje powiadomień SMS, to wciąż musimy za nie płacić (od 15 gr)
W prowadzeniu działalności i udostępnianiu tym samym usług niezwykle istotna jest sama organizacja. Oczywiście na mniejszą skalę jesteśmy w stanie zapanować na wszystkim na własną rękę, ale jeśli mówimy o większym formacie lub po prostu zależy nam na wygodzie i oszczędności czasowej, to w takim przypadku wykorzystanie systemu rezerwacji może okazać się pomocne i zdecydowanie usprawnić cały proces.
Sprawdź, czy na Twojej stronie nie jest potrzebne takie rozwiązanie. W kreatorze WebWave bez problemu wykorzystasz tę opcję.
Przeczytaj także:
Autor: Kaja Rowicka
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na:
Kreator WebWave.
Oferta.