Czas czytania: ok 8 min.
Data: 29.09.2022
Social media, strony internetowe - Grafika komputerowa przewija się w sieci niemalże wszędzie i przybiera rozmaite formy. Canva to jedno z najpopularniejszych ogólnodostępnych narzędzi, wykorzystywanych do twórczości graficznej. Na jego temat możemy usłyszeć różne opinie - jedni będą chwalić możliwości i łatwość użycia, a inni będą wypominać ograniczenia. Jak to wygląda w rzeczywistości? W jaki sposób działa? Co oferuje? Komu sprawdzi się najlepiej i czy w ogóle warto z niej korzystać? Sprawdźmy to!
Na samej stronie Canvy nie znajdziemy zbyt wielu informacji na temat samej firmy - a przynajmniej nie na podstronie, która jest temu dedykowana.
Mimo wszystko możemy wyciągnąć z niej kilka istotnych danych.
Została uruchomiona w 2013 roku
Posiada +/- 60 mln aktywnych użytkowników (w ciągu miesiąca)
Przy jej pomocy stworzono +/- 7 mld projektów
Jest dostępna w blisko 200 krajach
Obsługuje 100 języków (oczywiście w tym również i polski)
Swoje lokalizacje ma w Pekinie, Sydney i Manili
Canva to narzędzie, z którego możemy korzystać za pośrednictwem przeglądarki lub pobierając dedykowaną aplikację. Jak już sobie powiedzieliśmy, umożliwia ona tworzenie różnego rodzaju projektów wizualnych - ilustracji na social media, prezentacji, plakatów, etc. Przy okazji warto dodać, że tłumaczenie słowa ,,canva” (z języka angielskiego na polski) brzmi płótno. Już sama nazwa sugeruje zastosowanie - czyli narzędzie to jest płótnem przeznaczonym dla twórców internetowego contentu (graficznego).
Canva, tak samo jak np. kreator WebWave działa na zasadzie drag&drop (przeciągnij i upuść). Jej interface, nie należy do skomplikowanych. Narzędzie to jest wyposażone m.in.:
Poza wersją desktopową - uruchamianą z pozycji wyszukiwarki, posiada również aplikację mobilną.
Projekty stworzone w Canvie możemy udostępnić za pomocą linku, ale też po prostu pobrać. Eksport możemy przeprowadzić wybierając najpopularniejsze istniejące formaty plików, czyli:
Pomimo tego możemy znaleźć tutaj pewne niedociągnięcia. Tak jest np. w przypadku SVG, które powinno być lekkim plikiem, natomiast po pobraniu z tego narzędzia, bardzo często jest on cięższy od PNG.
Rejestracja darmowego konta w Canvie nie powinno nikomu sprawić trudności. Możemy skorzystać ze standardowej opcji, czyli stworzenia nowego profilu lub wykorzystać do tego jedno z już posiadanych. Wtedy wystarczy kliknąć ,,Zaloguj się/kontynuuj za pomocą”Opcje rozwiązań, jakie otrzymujemy to::
Apple
Adres e-mail
Microsoft
Numer telefonu stacjonarnego lub komórkowego
Wybieramy opcje ,,Kontynuuj za pomocą adresu e-mail”
Wpisujemy adres e-mail, który chcemy wykorzystać do logowania.
Wprowadzamy wymyślone przez nas hasło.
Potwierdzamy proces rejestracji na podstawie wiadomości otrzymanej na maila
Nie ma jednej, prostej odpowiedzi na to pytanie. Canva jako narzędzie do projektowania różnego rodzaju grafik, może być naprawdę praktycznym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli nie czujemy się pewnie w tworzeniu ich od początku do końca samodzielnie lub po prostu nie tylko zależy nam estetyce, ale też na czasie. Jej zastosowanie jest szczególnie popularne w przypadku prezentacji oraz social mediów - do budowania grafik do postów.
Jeśli jednak zależy nam na pełnej kontroli, to Canva może się tutaj nie sprawdzić. Oczywiście jesteśmy w stanie stworzyć w niej mniej, ale też i bardziej skomplikowane projekty, ale nie mamy tak szerokiego pola manewru, jaki dają narzędzia typu Photoshop. Jeśli oczekujemy takiego poziomu, Canva może nas rozczarować.
Canva udostępnia możliwość wykorzystywania gotowych szablonów, elementów graficznych, animacji oraz zdjęć z takich platform jak Pixabay i Pexels. Posiadanie praw autorskich do projektu z Canvy jest w dużym stopniu zależne od sposobu jego wykonania. Jeśli do ilustracji użyliśmy ,,treści stron trzecich (takich jak multimedia stockowe z biblioteki Canva)", to prawa te są od nich uzależnione.
Oczywiście Canva posiada darmowy plan, ale posiada on pewne ograniczenia, m.in. w postaci ograniczonych zasobów - np. część elementów graficznych, zazwyczaj tych w lepszej jakości posiada znak wodny, który znika dopiero po wykupieniu premium. Jeśli prowadzimy niewielką działalność i chcemy tworzyć do niej content (na stronie lub social mediach), a nie mamy czasu (chęci lub umiejętności) na budowanie grafik od podstaw, samodzielnie, to można zastanowić się nad skorzystaniem z planu jednoosobowego. W przypadku chęci zaangażowania większej grupy w ofercie znajdziemy pakiet wieloosobowy. Co jest jednak w nim ciekawe, to to, że jego cena nie skaluje się w sposób "im więcej, tym niższa kwota w przeliczeniu na osobę" - jest wręcz przeciwnie i wtedy może już nie być ona tak opłacalna. Wtedy to też zdecydowanie lepiej zainwestować nawet trochę więcej w lepsze narzędzie.
Poza standardowymi planami, Canva posiada również opcje dla ośrodków edukacyjnych i np. grup charytatywnych.
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na: