Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok 9 min. 

Data publikacji: 23.03.2023

Moodboard - czym jest i jak go wykorzystać w projektowaniu

Każdy projekt wymaga jasnej koncepcji i wizji, aby odnieść sukces. Bez wyraźnego celu, wszystko może się zlewać w jedną, niejasną masę, a końcowy efekt może nie spełnić oczekiwań.

Wykreowanie odpowiedniego nastroju dla naszego projektu jest niezwykle istotne z wielu kwestii. Z jednej strony pozwala podkreślić przekaz, jaki ma dotrzeć do odbiorcy, z drugiej stworzyć już u niego jakąś opinie, skojarzenie i ostatecznie zachęcić do zapoznania się z naszą propozycją - czy jest to produkt, usługa, czy chociażby np. wstępna faza pracy artystycznej. Do tego właśnie możemy wykorzystać moodboardy. Czym one są? Jak je stworzyć? Z jakich narzędzi korzystać i gdzie je udostępniać? Sprawdźmy to!

 

Czym jest moodboard? - podstawowe informacje

 

Wielu zapyta najpierw – Moodboard: co to?


Otóż moodboard (znany także jako board, tablica nastrojów lub tablica inspiracji) to narzędzie, które pomaga wizualnie przedstawić pomysł lub koncepcję projektu. Jest to zwykle zestawienie różnych zdjęć, kolorów, tekstur, wzorów i innych elementów, które mają na celu wywołanie określonego nastroju lub uczucia. Wyglądem przypomina znany nam ze szkoły kolaż. 

Moodboard jest często używany przez projektantów, marketerów, architektów wnętrz i innych specjalistów do przedstawienia swoich koncepcji klientom lub współpracownikom.

Podstawowym celem moodboardu jest przedstawienie wizji projektu w sposób, który jest łatwy do zrozumienia i atrakcyjny dla odbiorcy. Dzięki temu moodboard pomaga w porozumieniu się z klientem lub zespołem projektowym i zapewnia, że wszyscy mają jasne wyobrażenie na temat kierunku, w którym projekt się rozwija.

Moodboard może być również wykorzystywany do zbierania inspiracji i pomysłów na projekt, które mogą być później wykorzystane do tworzenia konkretnych elementów projektu.

 

Jak tworzyć moodboard? - w skrócie

Jak zrobić moodboard?

Może być tworzony ręcznie - poprzez wycinanie i układanie zdjęć na kartonie czy też standardowym papierze lub cyfrowo - przy użyciu programów graficznych. Niezależnie od wybranej metody, ważne jest, aby skupić się na tym, co ma być przedstawione na moodboardzie.

Przygotowanie moodboardu wymaga od projektanta zebrania inspiracji i pomysłów na projekt, które mogą być później wykorzystane do tworzenia konkretnych elementów projektu. Warto zacząć od zebrania kolorów, tekstur i innych elementów, które mogą odzwierciedlać wizję projektu. Następnie, należy wybrać zdjęcia, które najlepiej oddają pożądany nastrój i atmosferę. Po zebraniu materiałów warto stworzyć z nich atrakcyjną kompozycję.  Pamiętajmy też, że wszystkie elementy najlepiej gromadzić w jednym miejscu.

 

Rodzaje moodboard'ów wykorzystywanych w projektach graficznych


Co prawda nie ma oficjalnego, a tym bardziej jednego podziału. Niektóre z nich opierają się na samych charakterze, kategorii, przeznaczeniu a inne np. na branży, której dotyczą. 
Oto kilka z nich: 

 • Moodboard kolorystyczny - zawiera paletę kolorów, które mają być wykorzystane w projekcie, aby uzyskać pożądany nastrój lub efekt.
 • Moodboard "stylowy" - skupia się na stylu, który ma być reprezentowany w projekcie, zawiera inspiracje dotyczące form, kształtów, tekstur i innych elementów wizualnych.
 • Moodboard dla klienta - jest to moodboard, który jest tworzony w celu przedstawienia klientowi pomysłów dotyczących projektu i uzyskania od niego opinii.
 • Moodboard sezonowy - koncentruje się na określonym sezonie lub święcie, zawiera inspiracje związane z klimatem i charakterem danego okresu.
 • Moodboard produktowy - zawiera inspiracje dotyczące konkretnego produktu lub usługi, której projekt dotyczy.
 • Moodboard do brandingowy - zawiera inspiracje związane z budowaniem wizerunku marki, zawiera elementy graficzne, kolory, czcionki i inspiracje związane z wartościami, misją i celami marki.
   

Poza tym możemy spotkać się również z:

 • Moodboardem wnętrz 
 • Moodboardem inspiracyjnym/celowym
 • Moodboardem modowym
 • Moodboardem podróżniczym
 • Moodboardem do eventów 
 • Moodboardem do filmów lub animacji 
 • Moodboardem do projektów artystycznych/wizualnych 
 

 

Dlaczego warto stworzyć moodboard i w czym pomaga zebranie wizualnych inspiracji?


Jak już sobie  powiedzieliśmy, w wielu przypadkach moodboard daje nam pogląd na coś co jeszcze nie powstało , pomaga pozbierać różne inspiracje, koncepcje, zdefiniować estetykę i nastrój w sposób wizualny etc.  

Moodboard, jako pewnego rodzaju narzędzie projektowo-artystyczne możemy zastosować w celu:

 • Zebrania inspiracji - Na początku procesu projektowego warto poszukać inspiracji i zbierać różnorodne "materiały wizualne".
 • Selekcji i porządkowania - Po zebraniu materiałów należy je przejrzeć i wybrać te, które najlepiej odzwierciedlają koncepcję projektu. Warto też je posegregować według kategorii, takich jak:
  • kolory
  • style
  • tekstury
  • kształty

Dzięki temu może być nam łatwiej określić, co konkretnie przyciąga naszą uwagę.

 • Tworzenia kompozycji - Na bazie zebranych i wyselekcjonowanych inspiracji można stworzyć moodboard. Warto zwrócić uwagę na spójność elementów, aby uzyskać harmonijny efekt końcowy.
 • Wykorzystanie w procesie projektowym - Gotowy moodboard może stanowić punkt wyjścia dla procesu projektowego. Po określeniu estetyki, stylu i kolorystyki projektu można kontynuować pracę nad konkretnymi elementami projektu, takimi jak grafika, branding, architektura czy design produktu. 
 • Aktualizacji i modyfikacji - Moodboard nie musi być stały i niezmieniony. W trakcie projektowania można aktualizować go, dodając nowe inspiracje, zmieniając kolory lub motywy. W ten sposób można dopasować projekt do zmieniających się potrzeb i oczekiwań klienta czy rynku. Mimo wszystko zachowanie oryginalnych projektów również jest wartościowe, ponieważ pomaga nam obserwować i analizować cały proces.
 • Definiowania celów projektowych - Tablice inspiracyjne pomagają w określeniu, jakie emocje i idee projekt ma reprezentować. Twórcy mogą wykorzystać zdjęcia, kolory, czcionki i tekstury, aby wyrazić swoją wizję i określić cele projektowe.
 • Ujednolicenia stylu - Moodboardy pomagają w ujednoliceniu stylu projektu, dzięki czemu projektanci mogą utrzymać spójność wizualną między różnymi elementami projektu.
 • Komunikowania koncepcji - Tego typu rozwiązanie jest też świetnym sposobem do zakomunikowania koncepcji projektu innym członkom zespołu projektowego, klientom i innym zainteresowanym stronom. Moodboardy pozwalają w prosty sposób przedstawić koncepcje projektowe i pomysły projektowe, bez potrzeby wyjaśniania ich słownie.
 • Inspiracji - Moodboardy same w sobie są również sprawdzonym źródłem inspiracji dla projektantów. Przeglądanie różnych obrazów i elementów projektowych może pomóc w rozwijaniu nowych pomysłów i koncepcji.
 • Oceny projektu - Moodboardy pozwalają projektantom na ocenę projektu we wczesnym etapie procesu projektowania. Mogą one pomóc w określeniu, czy projekt spełnia założone cele i czy estetyka jest spójna.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Narzędzia do tworzenia moodboard'ów

W przypadku gdy decydujemy się na tworzenie moodboardów digitalowych, mamy możliwość skorzystania z różnych rozwiązań - narzędzi bezpośrednio stworzonych do tego typu zadań, platform społecznościowych lub bardziej rozbudowanych i tym samym zaawansowanych edytorów graficznych.

 • Canva –  popularne i łatwe w obsłudze narzędzie do projektowania, które oferuje szeroki wybór szablonów dla  moodboardów. Możemy w nim m.in. dodać własne zdjęcia, kolory i czcionki, a także użyć gotowych elementów, aby stworzyć atrakcyjną prezentację.

 • Milanote – narzędzie, które umożliwia tworzenie moodboardów w formie graficznej sieci, w której to jesteśmy w stanie łączyć różne elementy projektu. Poza tym zapewnia też wiele gotowych szablonów.

 • Pinterest – chyba najpopularniejsza platforma do udostępniania i przeglądania inspiracji w różnych dziedzinach - w tym w projektowaniu. Możemy na niej stworzyć własne tablice z inspiracjami i przypinać do nich zdjęcia, teksty i filmy. Na tym możemy poprzestać i potraktować to jako moodboard lub na podstawie zebranych materiałów stworzyć ten "oficjalny".

 • Adobe Creative Cloud – pakiet narzędzi Adobe, który zawiera programy do projektowania graficznego, takie jak Adobe Photoshop, Illustrator i InDesign. Mogą one być wykorzystane do tworzenia bardziej zaawansowanych moodboardów, wykorzystujących różne efekty graficzne i techniki projektowania.

 • Milanote - narzędzie do budowania tablic kreatywnych, a poza tym także diagramów, notatek i innych projektów.

 • Miro - rozwiązanie do współpracy online, które umożliwia tworzenie moodboardów wraz z zespołem. Pozwala na łatwe przeciąganie i upuszczanie obrazów, a także na dodawanie notatek i komentarzy.

 • Figma - narzędzie do projektowania interface'ów użytkownika, które może być również użyte do tworzenia moodboardów. Udostępnia nam ono szablony, a także biblioteki elementów do projektowania.

 • Niice - platforma, która umożliwia przeszukiwanie internetu w celu odnalezienia ciekawych inspiracji i dodawanie ich do osobistej kolekcji (z której można stworzyć moodboard).

 • Moodboard Kit - aplikacja mobilna dla systemów iOS i Android, która oferuje gotowe szablony i elementy do tworzenia moodboardów.

 • PureRef - darmowe narzędzie, które umożliwia kreowanie tablic z inspiracjami z użyciem plików graficznych i innych zasobów. 

 • SampleBoard - platforma do tworzenia wirtualnych moodboardów, które można udostępniać i edytować wraz z innymi użytkownikami.

Oczywiście wszystkie te narzędzia oferują różne funkcje i możliwości, zależnie od potrzeb użytkownika. Niektóre z nich będą mniej, a inne bardziej zaawansowane, ale to też w wielu przypadkach łączy się z poziomem trudności. Warto więc wybrać narzędzie, które najlepiej pasuje do danego projektu i naszych własnych preferencji.
 


 

Gdzie udostępniać swoje tablice inspiracji?


Moodboardy można udostępniać na różnych platformach, w zależności od indywidualnych preferencji, potrzeb projektowych, branży, w której działamy i grupy odbiorców, do której chcemy dotrzeć oraz tego, do jakich narzędzi mamy dostęp - my i np. zespół projektowy lub zleceniobiorca. 

Samo udostępnianie moodboardu ma tutaj przecież dwa znaczenia - udostępnianie jako przekazywanie ich konkretnemu odbiorcy do wglądu i udostępnianie jako dzielenie się swoimi projektami z szerszym gronem.

Pinterest - jak już sobie przed chwilą powiedzieliśmy jest to popularna platforma do udostępniania inspiracji i tworzenia moodboardów, która umożliwia łatwe zapisywanie zdjęć i grafik na tablicach. Poza tym, że możemy być jej użytkownikami bardziej biernymi, możemy również sami tworzyć posty ze swoimi kompozycjami. 

Behance - czyli platforma przynależna do Adobe, na której twórcy mogą prezentować swoje projekty, w tym moodboardy.

Dribbble - podobnie jak Behance jest to pewnego rodzaju platforma społecznościowa po części spełniająca też funkcję dodatkowego portfolio z projektami 

InVision - platforma do projektowania interaktywnych prototypów, która umożliwia tworzenie moodboardów i ich udostępnianie klientom i zespołom projektowym.

Dropbox lub Google Drive - to platformy do przechowywania i udostępniania plików, które umożliwiają łatwe udostępnianie moodboardów w postaci plików graficznych.

Oczywiście swoje prace możemy publikować również na standardowych social mediach takich jak Twitter i Instagram lub nawet postawić na stworzenie własnej strony internetowej - np. w postaci portfolio
 

Moodboard w projektowaniu stron internetoswych

Moodboard może być również przydatnym rozwiązaniem, w procesie projektowania stron internetowych. Jego głównym zadaniem będzie tutaj, nic innego, jak stworzenie spójnego stylu wizualnego, który będzie odzwierciedlał koncepcję projektu.

W pierwszym kroku należy zdefiniować cele projektu, czyli określić, co chce się osiągnąć dzięki stronie internetowej, następnie należy zabrać się za research i zbieranie inspiracji - można to zrobić, przeglądając różne strony internetowe, sklepy, magazyny czy książki. Te materiały, które przypadną nam do gustu, warto zapisywać, aby później wykorzystać je w moodboardzie.

Kolejnym krokiem jest wybór kolorystyki i fontów. Paleta barw, na jaką postawimy, jest wbrew pozorom bardzo istotna, ponieważ przynajmniej w pewnym stopniu będzie odzwierciedlać charakter strony internetowej i wpływać na emocje/wrażenia osób odwiedzających. Typografia również powinna odpowiadać stylistyce, ale poza tym (a wręcz przede wszystkim) musi być też łatwa do odczytania - przejrzysta.

W momencie kiedy przebrniemy za powyższe etapy, możemy przystąpić do tworzenia moodboardu, a następnie pewnego rodzaju konfrontacji - z samym sobą (jeśli stronę tworzymy dla siebie) lub klientem (jeśli moodboad jest częścią projektów poglądowych, które dla niego przygotowaliśmy). 
Po zaakceptowaniu koncepcji, jaką reprezentuje moodboard, możemy przejść do tworzenia witryny www - W WebWave zrobimy to za darmo.

 

Podsumowanie 


Moodboard to niepozorne, ale jednocześnie ważne "narzędzie" (rozwiązanie) projektowe. Sam w sobie może być pracą artystyczną, ale poza tym też pozwala na wizualizację i zakomunikowanie pomysłu, co ułatwia podejmowanie decyzji projektowych i unikanie zbędnych kłopotów w trakcie całego procesu tworzenia. Dzięki moodboard'owi projektanci mogą lepiej zrozumieć swoją koncepcję/wizję i wyrazić ją w znacznie bardziej przekonujący i spójny wizualnie sposób

 

Przeczytaj także:

 

 

Autor: Kaja Rowicka

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

22 marca 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: