Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Kilka dni temu na oficjalnym blogu Google Chrome Emily Schechter, szefowa bezpieczeństwa przeglądarki, opublikowała informację, że zmieni się polityka bezpieczeństwa Chrome’a.

Nowa, 69. wersja przeglądarki (lipiec 2018) nie będzie już informowała o tym, że strona internetowa jest bezpieczna.

Oznacza to, że najpopularniejsza przeglądarka przyjmuje, że certyfikat SSL jest standardem.

Strony bez niego…  będą oznaczane jako niezabezpieczone. Na czerwono. 

 

[Aktualizacja 25.07.2018]

Emily Schechter potwierdziła na oficjalnym blogu Google, że strony bez certyfikatu SSL będą oznaczane jako niezabezpieczone. Innymi słowy: 68. wersja Google Chrome spełnia obietnicę piętnowania stron bez certyfikatu SSL. Czekamy na 69.

 

Certyfikat SSL na stronie internetowej – co to jest

Certyfikat SSL pozwala na bezpieczne łączenie się ze stroną internetową. Połączenie jest szyfrowane, a dzięki temu dane, które przepływają w obie strony są (w praktyce) niemożliwe do przechwycenia.

Ze stronami, które mają certyfikat SSL, łączysz się za pomocą protokołu HTTPS. „S” na końcu oznacza secure, czyli bezpieczne.

Do tej pory takie połączenie było standardem na stronach sklepów, banków i miejsc, w których można zostawić dane.

Od kilku lat Google promuje politykę „HTTPS everywhere” (ang. Wszędzie HTTPS), która oznacza jedno: bezpieczny internet.

A skoro Google tworzy najpopularniejszą przeglądarkę na świecie, to ma mocny argument, żeby przeforsować ten pomysł.

 

Bezpieczne strony internetowe i niebezpieczne strony internetowe

Kolejna wersja Chrome – kontynuująca zmiany wprowadzone przez 69. – zaplanowana na wrzesień 2018 roku, nie będzie już informowała o tym, że jakieś strony internetowe są bezpieczne, bo mają certyfikat SSL. Będzie odwrotnie.

Od września 2018 każda strona internetowa, którą odwiedzisz na Chrome, a która nie łączy się z internetem przez HTTPS, będzie oznaczana jako niebezpieczna (ang. Not Secure).

Temu komunikatowi będzie oczywiście towarzyszyła ostrzegawcza ikona. Czyli użytkownicy, którzy wylądują na takiej stronie internetowej, zobaczą najpierw komunikat „niebezpieczna” przy adresie.

Większość z nich nie będzie patrzeć co jest dalej. Po prostu zamkną kartę.

Emily Schecter stwierdziła, że normą w internecie mają stać się strony bezpieczne. To duża zmiana i… sporo kłopotów dla wielu stron internetowych.

 

Certyfikat SSL na stronie internetowej w Polsce – to dalej mniejszość

Według Statystyk Polskiego Internetu tylko 6,41% stron w polskim internecie łączy się przez połączenie szyfrowane (HTTPS).

Czyli od września większość stron internetowych w Polsce będzie uznawana przez Chrome za niebezpieczne.

To już nie są przelewki. Pomyśl – wchodzisz na stronę, na której się czasem logujesz lub zostawiasz maila.

I pierwszą rzeczą, którą widzisz jest informacja „strona internetowa nie jest bezpieczna”. Taki komunikat na pewno Cię zaskoczy. Nieprzyjemnie.

 

Bezpieczeństwo w internecie

Google ma ogromny wpływ na internet, który znamy dziś. Decyzje związane z wyszukiwaniem w internecie wpływają na trendy w tworzeniu stron internetowych.

Jeszcze kilka lat temu responsywna strona internetowa była nowinką. Dzisiaj – to standard. Pojawianie się wersji responsywnych stron wymusił nowy algorytm wyszukiwania Google’a kilka lat temu.

Podobnie było z szybkością działania stron internetowych i wieloma innymi rzeczami.

Nie oszukujmy się – pozycja Google’a w internecie jest tak silna, że decyzje podejmowane przez tę firmę wpływają na całą sieć.

Wprowadzenie nowego standardu wyświetlania stron internetowych w Chrome’ie pokaże to dobitnie.

Obecnie z Chrome korzysta ponad 57% użytkowników internetu na świecie.

Google wyznacza dzięki tej przeglądarce standardy korzystania z sieci.

Dlatego jeśli certyfikat SSL na stronie internetowej stanie się standardem według Google’a, to reszta internetu musi się dostosować.

Wiem, że to zabrzmi przewrotnie, ale to dobra wiadomość. I osobiście cieszę się z tego, że certyfikat SSL na stronie intenetowej będzie standardem.

Biorąc pod uwagę to, że Google Chrome wyznacza standardy na rynku przeglądarek internetowych – podobne rozwiązanie wprowadzi konkurencja.

A to wymusi na twórcach stron dodanie odpowiedniego certyfikatu.

Dołącz do 100 tysięcy ludzi, którzy tworzą bezpieczne strony www za darmo i bez kodowania

Otrzymaj darmowy certyfikat SSL w Pakiecie Premium w WebWave. Daj swoim klientom możliwość bezpiecznego korzystania z Twojej strony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Strony internetowe i certyfikat SSL – doskonałe połączenie?

Tak. Lubię wiedzieć, że dane, które wymieniam ze stroną internetową są bezpieczne. Nawet jeśli nie zostawiam na niej maila ani za nic nie płacę.

Do tej pory drażniło mnie, że właściciele blogów i stron, które zbierają maile do newsletterów lub kontaktu nie podłączają certyfikatu SSL.

Teraz – jeśli nie chcą liczyć się ze spadkiem ruchu na stronie internetowej – muszą to zmienić.

 

Czy certyfikat SSL wpływa na pozycjonowanie?

Do niedawna certyfikat SSL był jednym z 200 czynników, które wpływają na pozycjonowanie (według… Google).

Bezpieczne połączenie ze stroną wpływa na user experience, czyli użytkownicy, którzy korzystają ze strony internetowej widzą, że jest bezpieczna.

Zostają na niej dłużej, nie zamykają karty po kilku sekundach. Innymi słowy – obniżają współczynnik odrzuceń.

Czyli stwierdzenie, że certyfikat SSL wpływa na pozycjonowanie nie będzie tylko gadaniem idealistów. Stanie się niepodważalnym faktem.

Od września 2018, kiedy Google wprowadzi w Chrome nowe standardy wyświetlania stron, certyfikat SSL będzie jeszcze ważniejszy na stronie internetowej.

Bez niego użytkownicy będą zamykać stronę bez sprawdzania, co na niej jest. Tak działa informacja „niebezpieczna”.

 

Darmowy certyfikat SSL na stronie internetowej

Jak widzisz, warto mieć certyfikat SSL na stronie internetowej. Między innymi dlatego udostępniamy darmowy certyfikat SSL dla każdej strony internetowej zrobionej w WebWave.

Może spróbujesz zrobić stronę internetową za darmo i skorzystać z darmowego certyfikatu SSL w WebWave?

Interesujesz się bezpieczeństwem w internecie? Te artykuły na pewno Cię zainteresują:

Autor: Bartek Raducha. Prowadził i konsultował projekty stron internetowych w sektorze kultury. Pracując w agencji reklamowej prowadził i współprowadził projekty stron dla klientów (m.in. Beko, Bonduelle Food Service czy Froneri Polska). W WebWave - człowiek od marketingu i nie tylko.

Mity o seo, mity o pozycjonowaniu
24 maja 2018

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

Nowe wymagania Google’a: strony internetowe muszą mieć certyfikat SSL

 

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona internetowa za darmo? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
tel. +48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

PL

EN

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Zacznij Teraz

RO

Porozmawiaj z nami na czacie.

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie