Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paweł Krzywina

Czy certyfikat SSL jest potrzebny? Dlaczego warto go mieć na stronie internetowej?

Jeżeli macie swoją własną stronę internetową lub planujecie ją stworzyć, na pewno słyszeliście o takich pojęciach jak "certyfikat SSL" oraz "HTTPS".

Oba terminy są ze sobą ściśle powiązane i odnoszą się bezpośrednio do bezpieczeństwa strony www. 

Choć niektórym osobom wydawać się może, że takie elementy ważne są tylko dla informatyków i speców od IT, to są w błędzie.

Wiele kradzieży numerów kart kredytowych czy danych personalnych użytkowników ma miejsce na stronach pozbawionych protokołu SSL, a to istotne jest z punktu widzenia użytkownika, jak i właściciela witryny.

Jeżeli zastanawiacie się czy również i Wasza strona internetowa potrzebuje SSL, spieszymy z odpowiedzią.

 

Czym jest certyfikat SSL?

 

Secure Sockets Layer (SSL) jest technologią szyfrowania ruchu sieciowego między serwerem internetowym, na którym znajduje się dana witryna i przeglądarką użytkownika, co umożliwia ochronę informacji wymienianych pomiędzy nimi.

Zanim prywatne informacje użytkownika trafią do określonej strony www, mogą przejść przez wiele innych serwerów i sieci, w których bez odpowiedniego zaszyfrowania mogłyby zostać odczytane.

Jeżeli posiadamy SSL na swoim serwerze, odwiedzający zobaczą przy nazwie naszej domeny ikonę kłódki oraz protokół HTTPS (szyfrowaną wersję HTTP), które świadczą o bezpiecznym połączeniu naszego serwera z ich przeglądarką.

 

Jak działa certyfikat SSL?

 

Certyfikat SSL oparty jest na zasadach kryptografii klucza publicznego, która to wykorzystuje dwa klucze będące długimi ciągami losowo wygenerowanych liczb.

Pierwszy klucz, publiczny, służy do zaszyfrowania dowolnej wiadomości i znany jest Waszemu serwerowi i jest również dostępny w domenie publicznej. Drugi, prywatny, jest w wyłącznym posiadaniu adresata informacji i tylko za jego pomocą może ją odczytać.

Posłużmy się przykładem - jeśli osoba A chce wysłać wiadomość do osoby B, musi ją najpierw zaszyfrować kluczem publicznym osoby B. Następnie B odszyfruje wiadomość za pomocą klucza prywatnego, który tylko ona posiada. Jeśli haker przechwyci wiadomość zanim B ją odszyfruje, otrzyma tylko nieznany mu kod kryptograficzny.

certyfikat ssl na stronie internetowej webwave

Jakie strony potrzebują certyfikatu SSL?

 

Zdobycie poufnych informacji przez osoby trzecie może doprowadzić m.in. do utraty pieniędzy oraz konsekwencji prawnych związanych z naruszeniem prywatności. Korzystanie z certyfikatu SSL powinno mieć miejsce głównie na stronach, które:

  • przetwarzają informacje finansowe (konta bankowe, zamówienia online);

  • posiadają uwierzytelnianie użytkowników (hasła i loginy);

  • przechowują wrażliwe dane klientów (daty urodzenia, numery ubezpieczenia) i informacje medyczne;

  • posiadają poufne i zastrzeżone informacje (dokumenty prawne, listy klientów, umowy).

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Nie każda strona www musi posiadać certyfikat SSL, ale...

 

Certyfikat SSL służy zazwyczaj do zabezpieczania transakcji kartami kredytowymi, przesyłania danych i logowania, a ostatnio staje się normą przy zabezpieczaniu serwisów społecznościowych.

W tym miejscu część z Was może głośno pomyśleć, że przecież nie przetwarza ani ważnych informacji o użytkownikach na swojej stronie internetowej ani nie posiada sklepu internetowego. Po co więc starać się o instalację certyfikatu SSL?

 

Search Engine Optimization

Już w 2014 roku Google poinformował, że zacznie faworyzować strony z protokołem HTTPS. Od stycznia zeszłego roku przeglądarka Chrome oznacza strony HTTP jako niezabezpieczone. Obecnie trzema najpopularniejszymi czynnikami wpływającymi na algorytm SEO są:

  • szybkość strony internetowej;

  • responsywność;

  • strony z certyfikatem SSL.

 

Zaufanie

Ludzie, którzy widzą zieloną kłódkę przy nazwie domeny z reguły traktują jako godną zaufania. To potrafi wpłynąć na przekonanie użytkownika do rejestracji, konwersji na stronie czy kontaktu. W końcu certyfikat SSL na stronie potwierdza wiarygodność każdej strony internetowej.

 

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo strony www, czyli to o czym wspominaliśmy wcześniej - witryny bez certyfikatu SSL są bardziej narażone na ataki hakerów. A przecież każdemu właścicielowi strony www zależy na bezpieczeństwie jego użytkowników.

 

Jak dodać certyfikat SSL do swojej strony internetowej stworzonej w WebWave?

 

Wszystkie witryny, które zostały stworzone w kreatorze stron www WebWave, mogą liczyć na wydanie certyfikatu SSL. Jedynymi wymaganiami, które stawiamy, są opłacony hosting oraz podpięta domena. Usługa certyfikatu SSL nie zwiększa ani Waszego abonamentu, ani nie wymaga dodatkowej jednorazowej opłaty.

Poradnik opisujący jak włączyć SSL na swojej stronie internetowej znajdziecie w tym miejscu.

Zrób bezpieczną i świetnie wyglądającą stronę bez kodowania w WebWave! Wykorzystaj nasze darmowe szablony stron internetowych i stwórz swoją stronę w kilka chwil!

Podsumowanie

Wraz z nieustannym wzrostem liczby stron internetowych, zwiększa się również liczba hakerów. Z tego powodu zdecydowana większość witryn e-commerce korzysta z certyfikatu SSL, by możliwie jak najbardziej zwiększyć bezpieczeństwo swoich użytkowników. Jednak zwykłe, informacyjne strony internetowe również mogą wiele zyskać na posiadaniu protokołu HTTPS. W końcu SSL potwierdza wiarygodność strony www.

Jakie jest Wasze podejście do SSL? Czy korzystacie z niego na swoich stronach internetowych? Unikacie rejestracji na niezabezpieczonych witrynach? Zapraszamy do dyskusji i komentarzy.

 

Koniecznie przeczytaj te teksty:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

24 sierpnia 2017

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: