Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 9 min

Data publikacji: 18. 08. 2022

Inbound marketing - co to i dlaczego warto go stosować.

Marketing jest rozbudowanym i “wielopoziomowym” pojęciem. Przybiera wiele form, strategii. Oczywiście najczęściej jest on wykorzystywany w działaniach biznesowych, ale można też pokusić się o pewne stwierdzenie, że w życiu prywatnym, relacjach społecznych również w pewnym sensie wykonujemy pewne czynności, które bylibyśmy w stanie zakwalifikować w do tego pojęcia. Co prawda niektóre definicje streszczają to pojęcie w ,,działaniach/działalności polegających na promowaniu i sprzedaży produktów lub usług.” Jest to jednak na tyle ogólnikowe, że sugeruje nam, że marketing to nastawienie na zakup (sztywna, nachalna sprzedaż), a to jednak nie wszystko. Niektóre jego typy obierają trochę inną drogę. Dzisiaj pod lupę bierzemy inbound marketing. Czym jest? W jakich formach się przejawia? Jakie może przynieść nam korzyści? Sprawdźmy to!

 

Typy marketingu 

 

Jak już sobie zapowiedzieliśmy podział typów i strategii marketingowych jest naprawdę wiele. Między innymi to właśnie dlatego tak trudno jest określić jedną, pełną definicję. 

Oczywiście pierwsze co możemy zrobić, to podzielić  marketing na ten tradycyjny (stacjonarny, twarzą w twarz) i internetowy. Rozbijmy to jednak trochę bardziej.

Wyróżniamy m.in.:

 • viral marketing

 • SEO marketing (t. pozycjonowanie i optymalizacja strony w wynikach wyszukiwania)

 • email marketing (np. newsletter)

 • content marketing

 • influencer marketing

 • event marketing (komunikacja bezpośrednia)

 • social media marketing 

 • marketing reklamowy ( reklamy i komunikaty w TV, ulotki, plakaty etc.)  

Wymienione powyżej rodzaje możemy przyporządkować do dwóch przeciwnych typów - omawianego dzisiaj inbound marketingu, a także outbuond marketingu. 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Inbound marketing: co to?

Czym jest inbound marketing?

Inbound marketing (lub: marketing wychodzący) to proces pomagania potencjalnym klientom w rozwiązaniu problemów, czy chociażby zaspokojenia ich ciekawości, ale też przy okazji odnalezienia nas (/naszej firmy) i tego co mamy do zaoferowania. Zazwyczaj odbiorcą jest tutaj osoba, która jakkolwiek jest powiązana z tematem naszej działalności, a nawet taka, która jest już niemalże gotowa do dokonania zakupu (wysoka pozycja w tzw. lejku sprzedażowym). Technika ta buduje świadomość naszej marki wśród potencjalnych klientów i szerszej grupie internautów. To co jest w niej ważne to to, że bardziej skupia się ona na pomocy (np. poprzez publikowanie poradników) i relacji z użytkownikiem niż sprzedaży, czyli tylko i wyłącznie czerpaniu zysków. Pozwala zbudować autorytet marki czy konkretniej: bloga firmowego, a następnie wysoką pozycję w wyszukiwarce. Efektem takich działań zwykle jest zyskanie lojalności leadów (klientów). 

Wskazówka: Zastanawiasz się, jak założyć sklep internetowy? Pamiętaj, że poza kwestiami technicznymi konieczny jest także wybór odpowiedniej strategii marketingowej. 

 

Trochę historii

Termin "inbound marketing" został sformułowany w 2006 roku przez współzałożyciela HubSpot, Briana Halligana. Z samej strategii korzystano jednak już wcześniej. W książce ,,Permission Marketing" autorstwa Setha Godina mowa jest o szanowaniu odbiorcy i o tym,że to on sam powinien zrobić pierwszy krok, a nie sprzedawca. Już sam podtytuł sugeruje zalążki inbound marketingu -> Turning Strangers Into Friends And Friends Into Customers.

Opisywany przez siebie rodzaj działań zdefiniował jako ,,...przywilej dostarczania oczekiwanych, osobistych i istotnych wiadomości ludziom, którzy faktycznie chcą je otrzymać." i faktycznie widać tutaj zalążki marketingu przychodzącego.

 

Rodzaje działań ibound marketingowych 

Treśc,i jakie zaliczamy do inbound marketingu, przyjmują różną formę. Mogą to być w pełni rozwinięte prace, ale też materiały w pigułce. Wiele zależy od kanału, na jakim sę udostępniane i do kogo mają dotrzeć. Posiadając swoją firmę i prowadząc stronę internetową również możemy wdrażać tego typu działania, chociażby poprzez content blogowy. Opcji jest jednak znacznie więcej. 

Marketing przychodzący to m.in.:

 • Badania/Case stusy

 • Tworzenie bloga

 • Artykuły

  • naukowe

  • publicystyczne

  • informacyjne

 • E-booki 

 • Audiobooki

 • Podcasty

 • Materiały graficzne

  • infografiki

  • wizualizacje danych

 • Wideo

 • Webinary

 • Posty w social mediach 

 

Inbound marketing vs outbound marketing

Już same nazwy sugerują nam różnice pomiędzy inbound i outbound marketingiem.Jak juz wiemy inbound marketing skupia się na przyciąganiu potencjalnych klientów interesującymi i jednocześnie rzeczowymi materiałami. Z kolei outbound marketing polega na wypuszczaniu na zewnątrz informacji o firmie i jej ofercie. Inbound marketing pomaga poza finalnym zakupem, skupia się na przykuciu uwagi i budowaniu świadomości, a outbound marketing zdecydowanie stawia na sprzedaż.

Outbound marketingiem będzie najczęściej opierała się na działaniach płatnych. Spotkamy się z nim przede wszystkim w  postaci reklam (offline i online) video, banerów, ulotek, eventów promocyjnych, czy chociażby płatnych maili i postów etc. 

 

 

Metodologia marketingu przychodzącego, którą warto wykorzystać wobec klienta

 

W przypadku omawiania marketingu przychodzącego (bo tak inaczej możemy nazwać inbound marketing), możemy spotkać się z wyróżniniem ttrójetapowej metodologii.

Attract (przyciągnij uwagę) - za pomocą wartościowych treści (a także dobrze wypozycjonowanych pod kątem wyszukiwarek), przyciągamy uwagę właściwej grupy osób - takich odbiorców, którzy będą gotowi się zaangażować.

Engage (zaangażuj) - dzięki prowadzonym działaniom i ich rozwiązaniom - pomocnym dla odbiorcy lub pokrywającymi się z jego przekonaniami angażujemy go do daleszej relacji i skorzystania z oferty.

Delight (zachwyć) - zarówno przed, jak i w trakcie oraz po realizacji zakupu zapewniamy swoje wsparcie, aby pomóc klientom w osiągnięciu celu (i przy okazji osiągnąć też swój własny). 

 

Korzyści ze strategii inbound marketingu

 

Odpowiednia grupa odbiorców 

Korzystanie z inbound marketingu pozwala dotrzeć i pozyskać odbiorców, którzy faktycznie mogą być zainteresowani naszą ofertą, ponieważ to oni sami do nas trafili. Teoretycznie liczba może wydać się mniejsza niż ta, którą osiągnięto przy przeprowadzanej, płatnej kampanii, ale pomimo tego jesteśmy w stanie otrzymać wyższy poziom konwersji, ponieważ w tym drugim przypadku najprawdopodobniej większa część osób nie będzie zainteresowana naszym przekazem i ofertą, a tym samym nie przyczyni się do założonych przez nas celów. 

 

Renoma i zaufanie odbiorcy 

Tworząc wysokiej jakości materiały, które przynoszą jakąś korzyść dla odbiorcy - np. przekazują jakieś informacje, pomagają rozwiązać jego problem etc., budują opinię na nasz temat oraz zaufanie. Świadomość (potencjalnego klienta) na nasz temat wzrasta. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w momencie, gdy zdecyduje się na realizację zakupu, którą my również oferujemy, wybierze właśnie nas - a to ze względu na jego wcześniejsze doświadczenia.   

Wniosek: Im bardziej wartościowa strona internetowa, tym chętniej użytkownicy zdecydują się na zakup oferowanego produktu czy usługi. 

Różne formy i kanały odbioru 

W związku z tym, że inbound marketing jest dość złożony i ‘posiadamy wiele sposobów na jego prowadzenie, kreujemy w ten sposób różne kanały przekazu naszych treści. Dzięki temu jeszcze bardziej zwiększamy szansę dotarcia do tych odbiorców, którzy faktycznie skorzystają z naszej oferty. Dodatkowo jest to też pewnego rodzaju zabezpieczenie się przed ewentualnymi (nieoczekiwanymi) spadkami. Mając więcej form dotarcia do klienta  

 

Mniejsze (lub zerowe) koszta i długofalowe efekty

W wielu przypadkach działania inbound marketingu nie będą wymagały inwestycji finansowych i jesteśmy w stanie przeprowadzać je organicznie. W związku z tym, że dużą rolę odgrywa tutaj content marketing (czyli np. wpisy blogowe, vlogi, podcasty etc.) budujemy bazę materiałów, dzięki którym mogą trafić do nas nowi odbiorcy, a które nie znikną, gdy opłata za reklamę wygaśnie.

Wskazówka: Tworzenie bloga może lepiej wypozycjonować naszą stronę internetową

Jak działa inbound marketing - podsumowanie 

Inbound marketing jest tym rozwiązaniem, które czasem nawet nie wiemy, że stosujemy w przypadku prowadzenia swojej działalności. Z jednej strony jest złożony, ale z drugiej nie jest trudny do opanowania. Dla niektórych może też po prostu okazać się rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

Marketing przychodzący powinien sprawdzić się zarówno w przypadku prowadzenia większych i mniejszych firm, a strona internetowa to jedno z "miejsc", do którego warto zacząć wdrażać tego typu działania.

 

Być może zaciekawi Cię również:

 

Autor: Kaja Rowicka

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

18 sierpnia 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: