Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paweł Krzywina

Publikacja: 18 stycznia 2024

Czy nazwa domeny wpływa na SEO? Jak wybrać dobrą nazwę domeny? 

Zaczynasz od projektu. Przechodzisz do treści i materiałów graficznych. W końcu wybierasz dobry program do tworzenia stron i działasz. 

Wkładasz w to tak dużo wysiłku, że może umknąć Ci jeden istotny szczegół: wybór odpowiedniej nazwy witryny. A przecież nie zmienisz jej tak łatwo. 

Jak zatem wybrać dobrą domenę? Czy warto w adresie upychać słowa kluczowe? I jak nazwa domeny wpływa na pozycjonowanie? Przekonaj się!

 

Co znajdziesz w tym artykule:

 1. Czym jest domena i do czego służy?

 2. Dokładnie dopasowane domeny (EMD – Exact Match Domain)

 3. Jak domena wpływa na pozycjonowanie strony internetowej (i czym jest autorytet domeny)?

 4. Jak kupić swoją domenę (a raczej: jak wybrać dobrą domenę)?

 5. Własna domena i strona www a budowanie marki (firmy, ale nie tylko)

 6. Jakie rozszerzenie domeny wybrać – .pl, .com czy może inną?

 7. Jak powinna wyglądać dobra domena strony internetowej (i czego w niej nie umieszczać)? 

 8. Czy nazwa domeny wpływa na SEO – podsumowanie
   

Czym jest domena i do czego służy?

 

W największym skrócie nazwa domeny pozwala zlokalizować daną sieci. Wskazuje też na kraj i rodzaj organizacji. Jest podstawowym składnikiem internetowej tożsamości, dlatego też wielu kojarzy się z nazwami własnymi firmy lub jej produktów. 

Mając to na uwadze, wybierz taką nazwę, która zwyczajnie pasuje do Twojej marki i celu strony. A co z SEO? Dla Googla największą wartość mają domeny krótkie i łatwe do zapamiętywania. Ułatwiają one budowanie pozycji i pozyskiwanie linków. 

 

Dokładnie dopasowane domeny (EMD – Exact Match Domain)

 

Wybierając nazwę domeny część osób może pomyśleć krok naprzód i naszpikować ją słowami kluczowymi.

Jeżeli chcesz wypozycjonować stronę na frazę „sztuczne nawozy rolnicze”, możesz zarejestrować domenę www.sztucznenawozyrolnicze.pl. Takie domeny, ang. Exact Match Domain (EMD – w wolnym tłumaczeniu „domeny dokładnego dopasowania”), zawierają w nazwie frazę lub kilka fraz kluczowych. Na pierwszy rzut oka może to być świetnym pomysłem. Przecież więcej słów kluczowych to lepsze SEO, prawda?

Niestety nie. To mit.

W 2012 roku Google zauważył, że wielu właścicieli stron www próbowało poprawić pozycjonowanie przez wybór domen EMD. Wtedy przynosiło to efekty. Dlatego Google wprowadziło zmiany w algorytmie nazywane aktualizacją EMD. W wyniku tego strony pozycjonowane w oparciu o EMD spadły, zwłaszcza gdy brakowało im dobrej jakości linków i dobrych treści.

Poza tym użytkownicy widząc adres typu www.najlepszetanietelefonykomorkowe.pl, traktują go jako spam.

Jeśli więc zastanawiasz się nad wyborem nazwy domeny, upewnij się, że Twój pomysł nie zawiera całej frazy kluczowej.

czy nazwa domeny wpływa na pozycjonowanie stron

Jak domena wpływa na pozycjonowanie strony internetowej i czym jest autorytet domeny?

 

Jeśli udało Ci się zbudować markę wokół strony EMD i do dzisiaj strona ma mocny ruch organiczny i dobrą konwersję, to znaczy, że oferuje coś dobrego.

Tak trzymaj.

Jest jednak związek między pozycją strony internetowej a nazwą domeny. Nazywa się on autorytetem domeny. Polega to na prostej zależności: jeśli domena ma pewien wiek, a strona do której odsyła ma spory ruch i wiele wartościowych stron linkuje do niej, to autorytet domeny jest jednym z ważnych wskaźników dla algorytmu Google.

Wtedy strona z domeną o wysokim autorytecie jest polecana w wynikach wyszukiwania. Czyli: pozycja strony jest wysoka.

Jak zbudować autorytet domeny?

Publikuj dobre treści, pozyskuj naturalnie dobrej jakości linki.

 

Jak kupić swoją domenę (a raczej: jak wybrać dobrą domenę)?

 

Gdy wiesz dokładnie, jakiej nazwy domeny potrzebujesz, zabierz się za rejestrację.

Możesz to zrobić przez jeden z rejestratorów domen, a następnie przekierować domenę do wybranej strony przez podanie odpowiednich adresów DNS.

W WebWave dodasz domenę do strony kilkoma kliknięciami, a do rocznego Pakietu Premium dostajesz domenę .pl za darmo. Jeśli chcesz przekierować domenę zarejestrowaną u innego dostawcy również zrobisz to bez kłopotu.

Ale pamiętaj, że domena nie jest nigdy Twoją własnością. To raczej forma dzierżawy.

 


 

W WebWave wykonasz swoją bezpłatną stronę internetową z wykorzystaniem gotowych szablonów stron internetowych. Sprawdź nasz kurs tworzenia stron internetowych aby dowiedzieć się jak wykonać ją prosto, szybko i przyjemnie!

 


 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Własna domena i strona www a budowanie marki 

Nazwa marki odróżnia firmę lub projekt od konkurencji. Jest to wystarczający powód, aby zdecydować się na umieszczenie jej w nazwie domeny.

Ponadto znaczna część ruchu w stronie internetowej pochodzi z „wyszukiwania nawigacyjnego”, czyli zapytania, przez które użytkownicy próbują odnaleźć naszą witrynę.

Przykłąd: nazwa naszej marki to WebWave, klienci mogą korzystać m.in. z następujących zapytań nawigacyjnych:

 • webwave

 • web wave

 • waveweb

 • webwave.com

 • webwejw (pomyłki mogą się zdarzyć każdemu)

czy nazwa domeny wpływa na pozycjonowanie strony - jak wybrać dobrą domenę

Po aktualizacji EMD, branding stał się jeszcze ważniejszy. Znacznie lepszym lepszą decyzją jest pozycjonowanie strony dzięki wiedzy i pozyskiwaniu wartościowych linków niż umieszczanie w nazwie domeny słów kluczowych.

Popatrz na największe firmy. Ich domeny to nazwy marek: google.com, netflix.com, apple.com. Pójdź ich przykładem. Im więcej osób zapamięta nazwę firmy i korespondującą z nią nazwę domeny, tym szybciej znajda Twoją stronę.

 

Jakie rozszerzenie domeny wybrać – .pl, .com czy może inną?

 

Kolejną ważną rzeczą przy wyborze nazwy domeny jest jej rozszerzenie, czyli domena najwyższego poziomu (top level domain – TLD)

Wiele rozszerzeń domen jest charakterystycznych dla kraju – dlatego w Polsce najwięcej zarejestrowanych domen kończy się na .pl. Są też inne rozszerzenia. Rozszerzenie .com jest globalne, .co.uk – angielskie, .org – dla organizacji pozarządowych i tak dalej.

Od kilku lat jest dostępnych też kilkaset „nowych domen”. Pomagają podkreślić markę (co jest bardzo ważne!), bo wśród tych rozszerzeń jest na przykład .hotel. Który hotel nie chciałby takiej domeny?

Domena, podobnie jak rozszerzenie, nie wpływa na pozycję w wynikach wyszukiwania.

 

Jak powinna wyglądać dobra domena strony internetowej (i czego w niej nie umieszczać)?

 

Idealnie jest, gdy nazwa domeny jest krótka i łatwa do zapamiętania.

Chociaż możesz rejestrować domeny z polskimi znakami, to nie warto dodawać ich do adresu strony www – polskie znaki diakrytyczne trudno wpisać z układów klawiatury innych niż polskie.

Na pewno też warto unikać myślników. Panuje obiegowa opinia, że domeny z myślnikami (na przykład najlepszy-sklep-rowerowy-w-miescie.pl) uchodzą za spamerskie.Taka konstrukcja domeny może wprawić użytkowników w zdziwienie i nie wzbudzi ich zaufania. Poza tym trudniej ją zapamiętać i wpisać z pamięci. A to już konkretny problem.

Czy wiek domeny wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania? To kolejny z mitów na temat SEO. Żadna z wyszukiwarek nie potwierdziła, że uważa wiek witryny za czynnik rankingowy. Od wieku witryny znacznie ważniejsza jest jej zawartość, autorytet, struktura oraz zgodność treści z zapytaniami użytkowników.

Oczywiście nie możemy też traktować tego elementu zero-jedynkowo. Starsze domeny mają prawdopodobnie większą liczbę linków zwrotnych, wypozycjonowanych podstron i artykułów, co ma znaczenie przy wyszukiwaniu.

Czy nazwa domeny wpływa na SEO – podsumowanie

Zdecydowanie się na własną domenę powinno być świadomym i przemyślanym wyborem.

Pamiętaj, żeby nie szukać na siłę słów kluczowych w swojej nazwie i unikaj innych powszechnych błędów. o których pisałem.

Ważniejsze jest zrobienie dobrej strony internetowej i uzupełnienie jej świetnymi treściami.

Jedno jest pewne – w WebWave zrobisz taką stronę bez kłopotu :).

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

08 lutego 2018

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: