Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Tomasz Szwed

Data aktualizacji: 24 kwietnia 2024

Jak nie projektować stron internetowych - czyli najgorsze strony świata

jak wybrać nazwę bloga

Łatwiej uczyć się na czyichś błędach, niż na swoich. Stąd mój pomysł na zestawienie najgorszych stron świata. Będzie ono dla Ciebie świetną wskazówką, jak NIE powinna wyglądać strona internetowa. Wskakujmy!

Kluczowe wnioski:

  • Odpuść sobie dodawania muzyki, licznych animacji i innych „efektów specjalnych”
  • Jeśli proponujesz jakieś produkty lub usługi, zadbaj o zachwycające portfolio
  • Pomóż użytkownikowi znaleźć najważniejsze dla niego informacje
  • Użyj kilku stonowanych kolorów i wprowadź intuicyjną nawigację

 

Sprawdź także:

Gdzie szukać inspiracji w web designie?

Minimalizm na stronie internetowej

Ewolucja web designu

 

Najgorsze strony internetowe w Polsce: zestawienie

 

Projektowanie stron tylko z pozoru wydaje się łatwym zajęciem. Listę najgorszych stron świata rozpocznę od witryn z własnego podwórka, na którym znalazłem kilka perełek (a raczej koszmarów). 

http://www.patimex.com/

Klasyka polskiego internetu, czyli węgiel z piekła rodem. Jeśli włączysz tę stronę internetową bez dźwięku, to ukaże Ci się latający w grillu diabeł, który na widłach trzyma ni to kiełbasę, ni to bagietkę. Poza tym są jeszcze stosy drewna i parę skaczących napisów.

Na pierwszy rzut oka nie jest to gigantyczny dramat. Jeśli jednak włączysz dźwięk, poczujesz powiew piekła - prawdziwie diabelską muzykę, która niesie za sobą smród siarki.

Wyobraź sobie sytuację, kiedy szukasz czegoś w sieci, otwierasz kilka zakładek naraz i nagle uderzają w Ciebie te dzikie dźwięki. Nie wiesz, skąd pochodzą, więc losowo zamykasz zakładki, ale to nic nie pomaga! 

Jesteś coraz bardziej przerażony, a Twoja rodzina/koledzy patrzą na Ciebie trochę zdziwieni, a trochę wkurzeni. W ostatecznym geście desperacji wyrywasz wtyczkę z gniazdka... "Muzyka" ucichła, a Ty straciłeś całą swoją pracę.

Pokaż tą stronę swojemu następnemu klientowi, który zaproponuje, żeby dodać jakąś fajną muzyczkę do strony.

 

najgorsza strona www Patimex

http://ctrlart.info/www.html  [nie istnieje]

Przykład jak można stworzyć straszną stronę internetową i to do tego twierdząc, że samemu się je projektuje. W oczy rzuca się stylistyka z początku lat 90, gustowny cień pod logo i "ozdobne" szeryfowe fonty.

Jednak nie to jest tu najważniejsze. Najgorszy jest brak jakiegokolwiek portfolio. Jak ten biedny klient ma się zdecydować na podjęcie współpracy tylko na podstawie tej strony? Odpowiedź jest chyba prosta...

najgorsze strony internetowe serwis Ctrlrt

http://naukatanca.com/ [nowa szata graficzna]

Na zakończenie przeglądu najgorszych polskich stron internetowych prawdziwy relikt przeszłości. Kosmiczne zestawienia kolorystyczne, zaokrąglone rogi i natłok informacji.

Witryny nie da się przeskanować wzrokiem, ponieważ uzyskano tu niesamowity efekt – każda informacja zarówno przyciąga oko, jak i je odrzuca. Spróbuj coś szybko znaleźć na tej stronie www, życzę powodzenia :)

najgorsza strona internetowa naukatanca

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Najgorsze strony internetowe świata

Nie myślcie, że tylko w Polsce powstają najgorsze strony internetowe - na świecie takich witryn jest po prostu mnóstwo. Przedstawię 3 najciekawsze:

http://www.pennyjuice.com/ [nowa szata graficzna]

Wiele razy słyszałem od klientów, żeby dodać jeszcze trochę żywych kolorów na stronę internetową, żeby była ciekawsza. Może trochę jasnego zielonego i trochę różu?

Na tej stronie www, ktoś nie miał żadnych zachamowań i dodawał wszystkie kolory, jakie znał, po czym zwiększył ich nasycenie o 1000%, ustawiając w losowej kolejności. Na koniec "projektant" stwierdził, że należy wyeliminować jeszcze nawigację, aby użytkownik musiał przebrnąć przez całą barwną tęczę...

Wisienką na torcie jest chmurka z pytaniem "Who is Penny Juice?" napisanym... czcionką Comic Sans... 

najgorsze strony internetowe - PennyJuice

http://www.arngren.net/ [nie istnieje]

Nie mam zielonego pojęcia, co jest na tej stronie internetowej. Czy jest to jakiś katalog, reklama, czy też jakiś rodzaj sklepu internetowego. Jedno jest pewne – znajduje się na niej milion zdjęć kiepskiej jakości, rozmieszczonych w sposób przypadkowy. Po dłuższej chwili udaje się dostrzec coś w rodzaju menu i jakąś wyszukiwarkę. Tylko czego tak naprawdę można tu szukać?

Po wejściu w kliknięciu jakiegokolwiek obrazka wcale nie jest lepiej. Żeby przeglądać stronę, należy przewijać zarówno w dół, jak i w bok, co jest karygodnym błędem, który praktycznie uniemożliwia dotarcie do części informacji (może dlatego na wszelki wypadek umieszczono ich aż tyle na stronie głównej?). To zdecydowanie jedna z najgorszych stron internetowych, które zdarzyło mi się odwiedzić.

najgorsze strony internetowe - Arngren

 

http://heaven.internetarchaeology.org/ [nie istnieje]

Na koniec prawdziwy hit – strona internetowa dla tych, którzy lubią animacje. Tu animuje się po prostu wszystko po to by... pokazać, jak wygląda droga do nieba. Po drodze mijasz mnóstwo ptaków, kręcących się wkoło samolotów, koguta grającego na gitarze, bobasy, aniołki, amerykańskiego astronautę i kto wie co jeszcze.najgorsze strony internetowe - I Love You

 

Jak powinna wyglądać dobra strona?

 

Czego zabrakło tym stronom i dlaczego zasłużyły na miano najgorszych? Pomijając naprawdę fatalną estetykę i brak spójności, były one nieprzejrzyste. Strona internetowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna i prosta w obsłudze dla użytkownika. Wygląd powinien być przyjemny dla oka, a wszystkie najważniejsze opcje znajdować się tuż pod ręką. Tym stronom zdecydowanie tego zabrakło.

 

W komentarzach czekam na Twoje najciekawsze spostrzeżenia z podróży do nieba, a także Twoje linki do najgorszych stron internetowych.

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

24 kwietnia 2024

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: