Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Tomasz Szwed

Jak nie projektować stron internetowych - czyli najgorsze strony świata

Pokazywałem już jak zaprojektować stronę www oraz jak zaprojektować stronę z własnym portfolio.

Dziś chciałem pokazać Ci coś zupełnie innego, czyli jak nie powinno się projektować stron internetowych - jeśli o jakimś projektowaniu w ogóle można mówić w przypadku tych najgorszych stron świata.

Nie pokazuję Ci tych stron www wyłącznie by dostarczyć świetnej rozrywki (choć przyznaje, że większość z nich wywołuje szeroki uśmiech na twarzy), lecz przede wszystkim, aby pokazać na przejaskrawionych przykładach, jakie błędy są często popełniane podczas tworzenia stron www.

 

Najgorsze strony internetowe w Polsce: zestawienie

 

Listę najgorszych stron świata rozpoczniemy od strony z naszego rodzimego podwórka, na którym znaleźć można kilka perełek (a raczej koszmarów). 

http://www.patimex.com/

Klasyka polskiego internetu - czyli węgiel z piekła rodem. Jeśli włączymy tę stronę internetową bez dźwięku, to ukaże nam się latający w grillu diabeł, który na widłach trzyma ni to kiełbasę, ni to bagietkę, stosy drewna i parę skaczących napisów.

Na pierwszy rzut oka nie jest to gigantyczny dramat. Jeśli jednak włączymy głośniki, to poczujemy powiew piekła - prawdziwie diabelska muzyka, która niesie za sobą smród siarki, uderzy w nas z całą mocą.

Wyobraź sobie sytuację, kiedy szukasz czegoś w sieci i otwierasz kilka zakładek naraz i nagle uderzają w Ciebie te dzikie dźwięki. Nie wiesz, skąd pochodzi ten harmider, więc losowo zamykasz jakieś zakładki, ale to nic nie pomaga! 

Jesteś coraz bardziej przerażony, a Twoja rodzina/koledzy patrzą na Ciebie coraz bardziej zdziwieni i wkurzeni. W ostatecznym geście desperacji wyrywasz wtyczkę z gniazdka... "muzyka" ucichła, a Ty straciłeś całą swoją pracę.

Pokaż tą stronę swojemu następnemu klientowi, który zaproponuje, żeby dodać jakąś fajną muzyczkę do strony.

 

najgorsza strona www Patimex

http://ctrlart.info/www.html  [nie istnieje]

Kolejny przykład jak można stworzyć straszną stronę internetową i to do tego twierdząc, że samemu tworzy się strony. Sama strona www jak wygląda, każdy widzi - stylistyka z początku lat 90, gustowny cień pod logo i "ozdobne" szeryfowe fonty.

Jednak nie to jest tu najważniejsze - najgorszy jest brak jakiegokolwiek portfolio. Jak ten biedny klient, który trafił na tę straszną stronę internetową ma się zdecydować na podjęcie współpracy - jeśli tylko na podstawie tej strony to odpowiedź jest chyba prosta...

najgorsze strony internetowe serwis Ctrlrt

http://naukatanca.com/ [nowa szata graficzna]

Na zakończenie przeglądu najgorszych polskich stron internetowych prawdziwy relikt przeszłości. Kosmiczne zestawienia kolorystyczne, zaokrąglone rogi i natłok informacji, gdzie żadna z nich nie jest wyróżniona.

Strony nie da się przeskanować wzrokiem, ponieważ uzyskano tu niesamowity efekt - każda informacja zarówno przyciąga oko i je odrzuca. Do tego nie są one pogrupowane w żaden sposób - no bo przecież wszystko jest najważniejsze... Spróbuj coś szybko znaleźć na tej stronie www - życzę powodzenia :)

najgorsza strona internetowa naukatanca

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Najgorsze strony internetowe świata

Nie myślcie, że tylko w Polsce powstają najgorsze strony internetowe - na świecie takich witryn jest po prostu mnóstwo. Poniżej przedstawiamy 3 najciekawsze:

http://www.pennyjuice.com/ [nowa szata graficzna]

Wiele razy słyszałem od klientów, żeby dodać jeszcze trochę żywych kolorów na stronę internetową, aby była ona ciekawsza. Może trochę jasnego zielonego i trochę różu?

Na tej stronie www, ktoś nie miał żadnych zahamowań i dodawał wszystkie kolory, jakie znał, po czym zwiększył ich nasycenie o 1000% i ustawił je w losowej kolejności. Na koniec "twórca" stwierdził, że należy wyeliminować jeszcze nawigację, dzięki czemu użytkownik będzie musiał przebrnąć przez całą barwną tęczę...

Wisienką na torcie jest chmurka z pytaniem "Who is Penny Juice?" napisanym... czcionką Comic Sans... 

Osobiście nie wiem kim jest Penny Juice i niestety nigdy się nie dowiem...

najgorsze strony internetowe - PennyJuice

http://www.arngren.net/ [nie istnieje]

Nie mam zielonego pojęcia, co jest na tej stronie internetowej. Czy jest to jakiś katalog, reklama, czy też jakiś rodzaj sklepu internetowego. Jedno jest pewne - znajduje się na niej milion obrzydliwych zdjęć kiepskiej jakości, które są po prostu wszędzie. Po dłuższej chwili udaje się dostrzec coś w rodzaju menu i jakąś wyszukiwarkę - tylko czego tak naprawdę można tu szukać?

Po wejściu w dowolny przedmiot wcale nie jest lepiej - żeby przeglądać stronę, należy przewijać zarówno w dół, jak i w bok, co jest karygodnym błędem, który praktycznie uniemożliwia dotarcie do części informacji (może dlatego na wszelki wypadek umieszczono ich aż tyle na stronie głównej?). To zdecydowanie jedna z najgorszych stron internetowych, które zdarzyło mi się odwiedzać.

najgorsze strony internetowe - Arngren

 

http://heaven.internetarchaeology.org/ [nie istnieje]

Na koniec prawdziwy hit - strona internetowa dla tych, którzy lubią animacje. Tu animuje się po prostu wszystko w celu... pokazania jak wygląda droga do nieba... Po drodze mijamy mnóstwo ptaków, kręcących się wkoło samolotów, koguta grającego na gitarze, bobasy, aniołki, amerykańskiego astronautę i kto wie co jeszcze..najgorsze strony internetowe - I Love You

Jak powinna wyglądać dobra strona?

 

Czego zabrakło tym stronom i dlaczego zasłużyły na miano najgorszych? Pomijając naprawdę fatalną estetykę i brak spójności, były one nieprzejrzyste. Strona internetowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna i prosta w obsłudze dla potencjalnego użytkownika. Wygląd powinien być przyjemny dla oka, a wszystkie najważniejsze funkcje znajdować się tuż pod ręką. Tym stronom zdecydowanie tego zabrakło.

 

W komentarzach czekam na Twoje najciekawsze spostrzeżenia z podróży do nieba, a także Twoje linki do najgorszych stron internetowych.

Koniecznie przeczytaj nasze teksty o dobrych praktykach projektowania stron www:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

16 marca 2015

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: