Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzy zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na:


Kreator WebWave.

Pomoc. 

Oferta. 

Materiały. 

Firma.

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Dołącz do ponad 460 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania. 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

Jak zrobić newsletter? Poradnik krok po kroku!

08 lipca 2021

Chcesz zbudować bazę klientów, do których będziesz mógł dotrzeć z jeszcze bardziej precyzyjną reklamą? Zależy Ci na budowaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z klientami lub pracownikami? Chciałbyś, aby Twój klient zapamiętał Cię na dłużej? Jednym ze sposobów, w jaki możesz to wszystko osiągnąć, jest mailing.

 

W tym poradniku pokażemy Ci krok po kroku jak zrobić profesjonalny newsletter i co możesz dzięki niemu zyskać.

Co to jest newsletter?

Do czego służy newsletter? Korzyści mailingu

Jak napisać newsletter? Poradnik krok po kroku!

Programy do wysyłania mailingu

Newsletter - przykłady

Jak stworzyć newsletter? Przygotowanie projektu - lista kontrolna

 

Co to jest newsletter?

 

Newsletter służy do stałej komunikacji z klientami w celu informowania ich o nowościach, zmianach, ofertach lub aktualizacjach w danej branży. Powinien mieć stały układ, w którym zmienia się tylko jego treść. Dzięki temu odbiorca przyzwyczai się do wyglądu i układu wiadomości. 

Kiedy wysyłać newsletter? Najlepiej to robić w określonym dniu ze stałą częstotliwością. Newsletter powinien zawierać treści premium. Jest to wartość dodana do tego, co znajduje się na stronie internetowej lub w sklepie. 

W dzisiejszych czasach każdy jest zabiegany. Zatem dlaczego Twoi czytelnicy mieliby poświęcać swój czas na czytanie o Twoim biznesie? Jak zrobić newsletter, tak aby ich do tego zachęcić? Odpowiedź jest prosta - muszą mieć dobry powód, aby w ogóle otworzyć maila. Przykładem mogą być zniżki, poradniki, e-booki lub informacje z pierwszej ręki o nowych produktach, lub wyprzedażach. Podziel się wartością. Twoi odbiorcy to zauważą i docenią.

Do czego służy newsletter? Korzyści mailingu

 

Tworzysz bazę klientów

Osoby, które wyraziły zgodę na otrzymywanie Twojego newslettera, są zainteresowane czymś, co masz do zaoferowania. Wraz z mailingiem, mogą otrzymywać specjalne oferty, rabaty, materiały promocyjne lub też reklamy. Dopóki nie zrezygnują, pozostają w Twojej bazie klientów, a Ty masz szansę na udaną sprzedaż.

Dotrzesz do wszystkich swoich klientów

Wysyłany przez Ciebie newsletter dociera do wszystkich Twoich subskrybentów - w przeciwieństwie do komunikacji za pośrednictwem portali społecznościowych. Wysyłając newslettery nie tracisz kontaktu z klientami. Nie ryzykujesz też, że zasięg Twoich postów spadnie, bo tak zażyczy sobie jeden z algorytmów. Nie jesteś zależny w swojej komunikacji od innych i nie potrzebujesz już pośrednika w postaci filtru. 

Poprawisz wyniki sprzedaży

Przed otrzymaniem newslettera klienci muszą wyrazić na to zgodę. Dzięki temu od samego początku jesteś w lepszej sytuacji, ponieważ mailing nie będzie postrzegany jako nachalna próba dotarcia do klienta. To z kolei przekłada się na lepsze wyniki sprzedaży. Niektóre statystyki pokazują, że wiadomości otrzymywane w ramach działań e-mail marketingowych wpływają na decyzje zakupowe blisko 60% użytkowników. 

 


 

Regularnie wysyłany newsletter nie pozwoli Twoim klientom o Tobie zapomnieć.

  

Zwiększysz świadomość marki

Powiedzmy, że jesteś głodny i chcesz zjeść ciepły posiłek. Może czas na fast food? Ale skąd? Czy masz już w głowie jakąś restauracje? No właśnie - to jest sukces specjalistów od budowania świadomości marki. Firmy, o których pomyśleliśmy, zainwestowały ogromne środki na to, aby znaleźć się w pierwszej trójce skojarzeń, które przychodzą Ci do głowy, gdy ktoś porusza temat fast foodów. Nie ogranicza się to jednak tylko do branży spożywczej. Szybki samochód? Ferrari. Dobry zegarek? Rolex. Dobra kawa? Starbucks. Tak naprawdę nie muszą być najlepsze, ale szybko przychodzą na myśl. To jest właśnie świadomość marki.Jest wiele sposobów, w jaki możesz ją stworzyć. Jednym z nich jest pisanie newslettera. Regularnie wysyłany newsletter nie pozwoli Twoim klientom o Tobie zapomnieć. Jest to integralna część jeszcze lepszego sukcesu sprzedażowego. 

 

Utrzymasz pozytywne relacje z klientami

Możesz zachęcić klienta, aby po zakupie ponownie do Ciebie wrócił. Newsletter pomoże Ci osiągnąć ten cel, ponieważ jego regularne wysyłanie - za zgodą odbiorcy - pomaga budować pozytywną, długotrwałą relację. Można to porównać do przyjaźni. Dobry przyjaciel pyta, jak się czujesz, co nowego, zachęca do robienia fajnych rzeczy razem, pomaga łatwiej i szczęśliwiej przejść przez życie. Zaoferuj wartość swoim klientom poprzez rewelacyjny newsletter!

 

Zacznij teraz 

Jak napisać newsletter? Poradnik krok po kroku!

 

1. Określ cel newslettera

Musisz określić jasny cel dla swojego newslettera oraz dostosować jego formę. Odpowiedź sobie na pytanie, po co docierasz do swoich klientów? Może po to, aby lepiej poznać swoich odbiorców? Zwiększyć sprzedaż? A może budować markę i wizerunek firmy czy zwiększyć ruch na swojej stronie?

Określ swoją grupę docelową. Zastanów się, do jakiego typu odbiorców skierowana jest Twoja oferta lub jacy klienci będą zainteresowani działalnością Twojej firmy. 

Zalecamy spisanie wszystkich celów, jakie chcesz osiągnąć za pomocą newslettera oraz grupy docelowej, do której chcesz dotrzeć.

 

2. Wybierz typ swojego newslettera

Budowanie autorytetu - pomaga zwiększyć sprzedaż poprzez przedstawienie swojej firmy jako godnej zaufania i pokazanie, że jesteś wiarygodnym źródłem informacji. Zawiera poradniki, wskazówki i sztuczki, informacje wewnętrzne, wiadomości i porady ekspertów, czyli budowanie reputacji. 

Budowanie zaufania - wyobraź sobie, że jesteś właścicielem warsztatu samochodowego. Masz świetny warsztat, narzędzia i świetną załogę mechaników gotowych naprawić wszystko. Dlaczego klienci mieliby wybierać właśnie Twoje usługi, a nie innych? Każdy z nas miał sytuację, w której nie był do końca zadowolony z jakości wykonanej naprawy. Na początku wszystko wydawało się w porządku. Skąd mam pewność, że mój samochód nie będzie się już psuł, gdy zostawię go do naprawy właśnie w tym miejscu? Czy mam jakąś gwarancję? Musisz udowodnić, że nie zawiedziesz swoich klientów i że ludzie mogą Ci już zaufać i są zadowoleni z Twoich usług. Zamieść referencje, komentarze, zdjęcia prac, z których jesteś dumny. 

Sprzedaż - zbudowałeś swoją reputację i zaufanie, nadszedł czas, aby zaoferować coś wspaniałego i uzyskać za to odpowiednie wynagrodzenie! Czy jest to usługa, produkt, rozwiązanie - firma musi zarabiać pieniądze, aby funkcjonować i się rozwijać. Zamieść opis produktu, zdjęcia, referencje i wszystko inne, co masz w swoim arsenale sprzedażowym. Korzystaj z reklam, specjalnych rabatów, ofert i sprzedaży wakacyjnej, aby skutecznie zwiększyć sprzedaż. 

Firma - biuletyn służy do komunikacji wewnętrznej w Twojej firmie. Co udało Ci się osiągnąć w ciągu ostatniego miesiąca? Czy masz jakieś sukcesy, które chciałbyś podkreślić? Czy są pracownicy, których chciałbyś publicznie pochwalić za ich pracę i zmotywować innych? Świętować świetne wyniki, dzielić się statystykami? Wybór należy do Ciebie.

Organizacja - jest podobna do biuletynu firmowego, ale jest przeznaczona do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Zazwyczaj jest on wykorzystywany do dzielenia się ważnymi informacjami o rozwoju działalności, nowościach i innych rzeczach, które mogą mieć wpływ na relacje z klientami (ulepszenia lub błędy), na cały rynek (zmiany w grze, takie jak nowe prawo krajowe lub międzynarodowe) lub na świadczone usługi (lepsza technologia, nowe funkcje itp.).

Praktyczny - zazwyczaj dostarcza wartości poprzez informacje, które można wykorzystać - "Zastanawiałeś się jak zbudować domek na drzewie dla swojego syna lub młodszego brata? Sprawdź, jak to zrobić w tym artykule!" "Chciałbyś wiedzieć jak zrobić najlepsze naleśniki? ' - Przygotuj swoją patelnię! Pamiętaj, aby nie używać słowa newsletter w tytule tematu swojego mailingu.

Blog - wybierz go, jeśli Twoja witryna posiada dodatkowy blog, pomagający kierować ruch na stronę i dostarczać wartość poprzez Twoje artykuły. Jest to świetne rozwiązanie dla marketerów afiliacyjnych i firm chcących przyciągnąć potencjalnych klientów do swojej oferty sprzedażowej.

Artystyczny - pokaż swoją wizję, podziel się swoją pracą, stwórz coś pięknego. Dzieło sztuki, piosenka, kreatywny projekt? Sky is the limit.

Analiza - jest to zazwyczaj wykres lub statystyka wykonywana przez ekspertów. Może to być niezwykle pomocne dla specjalistów pracujących w danej niszy. Muszą być na bieżąco ze wszystkimi trendami i technologiami, więc tego typu newsletter bardzo im się spodoba.

Różne cele oznaczają różne sposoby, w jakie można je osiągnąć. Wiemy już, jaka jest nasza grupa docelowa. Dajmy im to, czego potrzebują w taki sposób, w jaki tego chcą.

 

3. Wiarygodny nadawca

Co jakiś czas każdy z nas dostaje wiadomość z adresu e-mail, który wyglądał trochę tak. ''lucas2theking132@shadydomain.com'', ''sales@scamaccounts.com'' lub ''youwon!@loseyourmoneynow!.com''. Nie chcesz, aby Twój adres e-mail brzmiał podobnie. Nie używaj pseudonimów ani dziwnie wyglądających domen. Załóż profesjonalny, biznesowy adres. Użyj swojego nazwiska lub nazwy swojej organizacji.

Jeśli potrzebujesz dostępu do specjalnej, unikalnej domeny biznesowej, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Jako użytkownik naszego Planu Premium, możesz ustawić dowolny adres e-mail.

 

4. "Szanowny Panie... Co!? Właśnie przegapiłeś swoją....." - stwórz angażującą linię tematu

Co zrobić, jeśli stworzysz świetny newsletter, ale nikt go nie otworzy? Cóż, wszyscy nie znosimy clickbaitów, ale znamy też sytuacje, w których zostaliśmy zwabieni do otwarcia wiadomości lub linku, a następnie znaleźliśmy coś wartościowego. Musimy wymyślić coś takiego jak pozytywny clickbait.

Wywołaj emocje u swoich czytelników, przyciągnij ich uwagę i pozwól im dostrzec wartość, jaką masz do zaoferowania. Unikaj używania słowa ''newsletter'' w temacie wiadomości, ponieważ wiele osób uważa newslettery za nudne/spamowe; może to obniżyć współczynnik otwarć. I nie pisz niczego ALL CAPS, ponieważ w sieci symbolizuje to krzyk.

Wykorzystaj w swojej treści Fear of Missing Out (FOMO), aby stworzyć poczucie pilności do otwarcia maila, a następnie kliknięcia Call to Action.

 

5. Nagłówek

Jest to pierwsza rzecz, którą widzisz po otwarciu wiadomości e-mail lub strony internetowej. Musisz sprawić, aby była ona jak najbardziej interesująca i angażująca. Jeśli w tym miejscu stracisz uwagę czytelnika, prawdopodobnie nie przeczyta newslettera do końca. Wybierz odpowiedni tekst i grafikę. Chwytliwy tytuł? Kolorowy a może dynamiczny obraz? Atrakcyjna osoba lub przyciągająca wzrok grafika? Wybór należy do Ciebie.

 

6. Tworzenie treści do Twojego newslettera

Jak zrobić newsletter tak, aby dostosować treść do potrzeb odbiorców?

Skoro mamy już ustalone cele, wiemy co to jest newsletter i wybraliśmy jego typ, grupę odbiorców i temat wiadomości, musimy teraz zdecydować, jakie treści chcemy pokazać naszym czytelnikom. Powinieneś oferować wartość, tak aby osoby, które otrzymają Twoją wiadomość, wróciły po więcej. Jeśli zmarnujesz ich czas, możesz być pewien, że nie już nigdy nie otworzą Twojego maila. Zwróć uwagę na dostosowanie języka do odbiorców; czy powinien być on bardziej formalny, czy nieformalny? Czy powinienem pisać do ogółu społeczeństwa, czy do specjalistów? Czy powinno być więcej obrazów, czy tekstu? Jakie kolory wybrać? To wszystko zależy od Ciebie - myślę, że już wiesz i masz wiele doskonałych pomysłów na to, jak zrobić efektywny newsletter! 

Warto, abyś zapoznał się również z naszym poprzednim artykułem o tym jak pisać wiadomości które konwertują. 

 

7. Stwórz szablon newslettera

Musisz zadbać o to, aby Twój newsletter podążał za pewnego rodzaju schematem, do którego Twoi użytkownicy się przyzwyczaili. To tak jak z wejściem do ulubionej restauracji fast food, czy korzystaniem z ulubionej aplikacji lub strony internetowej. Już je rozpoznajesz, wiesz gdzie co jest i wiesz czego się spodziewać.

Aby dać Ci jeszcze jeden przykład, możemy to porównać do piosenek - słuchacze oczekują tych samych elementów struktury piosenki (zwrotka, refren, itd.), ale lubią być pozytywnie zaskoczeni, gdy zmieniają się szczegóły w środku. Lubią słyszeć nowe instrumenty, dźwięki, teksty, odczuwać nowe emocje. Stwórz swoje zwrotki i refreny, zmiksuj je i wypełnij swoją wspaniałą treścią.

 

8. Projekt - spraw, aby wyglądał świetnie

Nikt nie chce czytać newslettera, który wygląda jak strona wydrukowana w XVIII wieku (no, chyba że tego właśnie chce Twoja grupa docelowa). Używaj kolorowych grafik, motywów, nowoczesnych czcionek i schematów kolorystycznych. Możliwości jest mnóstwo. Więcej o designie piszemy w kolejnych artykułach:

 

9. Wezwanie do działania - Przeczytaj to teraz!

Teraz gdy mamy już przygotowaną treść i projekt, wydaje się, że to już wszystko. Ale zaraz, czy Twoi odbiorcy powinni po prostu przeczytać Twój newsletter i go zamknąć? Nie ma mowy! Jeśli go otworzyli, poświęcili czas na jego przeczytanie, to jest szansa, że będą chcieli kliknąć przycisk odsyłający ich do pożądanej strony. 

Chcesz sprzedać najnowszy T-shirt, który właśnie zrobiłeś? Dodaj przycisk, w który Twoi klienci będą mogli kliknąć, aby przejść do strony produktu. Właśnie wziąłeś dodatkowy kurs i masz teraz kwalifikacje do świadczenia nowego rodzaju usług? Zostaw przycisk do bezpośredniej komunikacji lub rezerwacji! Najlepszą praktyką jest pozostawienie tylko jednego przycisku Call To Action w jednym newsletterze - oznacza to, że Twój wysiłek jest skoncentrowany, a odbiorcy klikają tylko w to, w co chcesz, aby kliknęli.

 

10. Informacje kontaktowe i dotyczące mediów społecznościowych

Być może istnieje potencjalny partner, który mógłby z Tobą współpracować. Możesz dokonać fantastycznej sprzedaży i budować partnerstwo, jeśli tylko pozwolisz na najłatwiejszy sposób kontaktu.

Wszystkie nowoczesne firmy rozumieją, że muszą zadbać o obecność w mediach społecznościowych. Jest to istotne, ponieważ pozwala to na kontakt z publicznością. Mogą to być Twoi nowi, obecni lub powracający klienci, kontrahenci, pracownicy, ich rodziny, organizacje rządowe, influencerzy. Ludzie będą się z Tobą kontaktować. Wszystko, co musisz zrobić, to trzymać drzwi otwarte i pozwolić im poznać swoją firmę.
 

Programy do wysyłania mailingu

 

 

Mailer Lite

Według wielu rankingów - najlepszy program do wysyłki mailingów, tworzenia lejków sprzedażowych czy landing pageów. Jest bardzo prosty w obsłudze i posiada wiele przydatnych funkcji. Użytkownicy WebWave mogą z niego korzystać, gdyż jest zintegrowany z naszym kreatorem. Chciałbyś poznać więcej szczegółów? Sprawdź jak zacząć korzystać z Mailer Lite.

 

Fresh Mail

To intuicyjny program do wysyłania newsletterów, mailingów i autoresponderów. Pozwala zautomatyzować wysyłkę mailingów i budowanie listy odbiorców. W tym celu wystarczy wykorzystać szablon, uzupełnić go własną treścią i uruchomić kampanię mailową. 

 

MailChimp

Podobnie jak w przypadku Fresh Mail to bardzo intuicyjny program. MailChimp również pozwala tworzyć własne szablony jak i wybierać te gotowe. Ma bardzo przyjemny  i prosty w obsłudze interfejs. 

 

Sales Manago

To profesjonalny produkt, który posiada wiele narzędzi do analityki ruchu i możliwości marketingowych. Idealny zarówno dla małych jak i dużych firm. Jego obsługa jest prosta, a interfejs intuicyjny.

 

Newsletter - przykłady

 

Jak powinien wyglądać newsletter? Należy zastanowić się nad jego układem, gdyż to on będzie odpowiadać za sukcesywny mailing.

Na samej górze warto umieścić treść, na której najbardziej nam zależy i która przykuje uwagę użytkowników.

Przykładowo:

- Sprawdź nasz najnowszy produkt/kolekcję

- Skorzystaj z naszej nowej nowej oferty

- Wypróbuj nowych smaków

- Czy korzystałeś już z naszej najnowszej funkcji?

 

Oczywiście nie zapomnij odpowiednio podlinkować tego pola, tak aby zainteresowany użytkownik został przekierowany na Twoją witrynę.

Poniżej możesz umieścić kod rabatowy, lub informację o promocji, aby jeszcze bardziej zachęcić swoich odbiorców do odwiedzenia Twojej strony.

Na samym dole możesz umieścić dodatkowe treści. Prawdopodobieństwo, w to że odbiorca w nie kliknie jest zdecydowanie mniejsze, jednak warto nie rezygnować z tej możliwości. 

 

Jak stworzyć newsletter? Przygotowanie projektu - lista kontrolna

 

Po tym, jak dowiedzieliśmy się, jakie są najważniejsze elementy newslettera, czas go napisać. Otwórz swój edytor tekstu. Następnie, pamiętając o wszystkich tych krokach, stwórz fantastyczny newsletter! Zatem jak zrobić newsletter?

 • Określ cel newslettera

 • Zastanów się jaka jest Twoja grupa docelowa

 • Wybierz odpowiedni rodzaj newslettera

 • Ustaw profesjonalny adres e-mail

 • Sprawdź, jak wyglądają świetne nagłówki, zainspiruj się

 • Zaprojektuj nagłówek, przygotuj przyciągającą uwagę grafikę i tekst

 • Pomyśl, jakie sekcje i linki chciałbyś mieć w swoim newsletterze

 • Napisz nagłówki lub nazwy sekcji

 • Stwórz szablon tekstu, konspektu

 • Napisz treści 

 • Wklej hiperłącza

 • Rozważ, gdzie powinny być umieszczone przyciski call to action

 • Stwórz szablon newslettera

 • Umieść przyciski

 • Utwórz stopkę

 • Zamieść informację o social mediach

 • Przetestuj pocztę + zrób spam test

 • Wybierz właściwych odbiorców

 • Wyślij newslettera

 • Śledź statystyki

Zacznij teraz 

Jak zrobić newsletter - podsumowanie

Newsletter to najbardziej znane narzędzie w e-mail marketingu. Służy do zbierania leadów, pozyskiwania klientów, zwiększania sprzedaży oraz budowania relacji z klientami. Napisanie świetnego newslettera jest bardzo przydatne, pozwala utrzymać ciągłą komunikację z klientami i informuje o tym, co dzieje się w Twojej firmie. Mam nadzieję, że jesteś teraz gotowy do stworzenia fantastycznego biuletynu! Życzymy powodzenia!

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Autor: Przemysław Pajdak, Paula Niziołek

Panel Webmastera

Zarejestruj się

Zaloguj się