https://webwave.me/lib/hue725/logo-WebWave-lf1e6wof.png" } }, "Data opublikowania" : " 2016-10-06" , "Data modyfikacji": "2024-07-03"}

Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Anna Pawłowska

Jak zarobić więcej pieniędzy jako freelancer

Jesteś freelancerem więc to oczywiste, że… każdego miesiąca chciałbyś zarabiać nieco więcej. Właśnie dlatego nie pracujesz już na etacie.

Z tych samych powodów koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz tu wszystko, co niezbędne w obszarze zwiększenia swoich dochodów. 

Gotów? Wskakujemy!

 

Kluczowe wnioski:

  • Nawet jako początkujący w branży buduj wizerunek eksperta i nie zaniżaj stawek.

  • Wzbudź zaufanie i zachwyt przez dostarczenie wartościowych opinii i prezentację najlepszych projektów w portfolio.

  • Powoli podnoś swoje stawki, proponuj klientom dodatkowe usługi, zawsze negocjuj ostateczną cenę.

  • Rozwijaj swoje umiejętności, by móc zaproponować najwyższą jakość.

 

Może Cię również zainteresować:

Ubezpieczenie zdrowotne freelancera

Jak stworzyć dobrą ofertę?

Prowadzenie działalności: formalności i koszty

 

Jak zwiększyć wartość swojej pracy?

 

Dopóki nie zatrudnisz pracowników, musisz znaleźć sposób na zrobienie większej ilości rzeczy w tym samym czasie lub na zwiększenie dochodów z tej samej działalności. Jak może to wyglądać? 

Na podstawie własnego doświadczenia przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek!

 

 

Dla “dużych graczy” pracuj za mniej lub darmo

 

Szczególnie jako początkujący. Brzmi dziwnie? Być może, ale praca za darmo ma jeden duży plus - da się ją znaleźć nieporównywalnie szybciej, niż tę płatną, a gdy już Ci się uda, masz dodatkową pozycję w portfolio lub CV.

Jeśli pomęczysz się trochę (ale nie za długo), zbudujesz dorobek freelancerski. Będzie Ci on służył jako dowód skuteczności i doświadczenia. Nie unoś się dumą, bo jeśli jesteś początkujący, na świetnie płatne projekty możesz czekać w nieskończoność. Praca na własny rachunek zaczyna się zwykle od bezpłatnych lub nisko płatnych zleceń. 

A kiedy na Twoim koncie pojawią się już pierwsze zrealizowane projekty…

 

 

Nigdy nie zaniżaj swoich kwalifikacji

 

To najczęstszy błąd początkującego: ustalanie zbyt niskich cen i przedstawianie siebie jako początkującego copywritera, programisty, czy web designera. To tak jakbyś przedstawiał się klientowi jako tanie, ale niezbyt dobre rozwiązanie. Nikt poważny nie nawiąże z Tobą współpracy.

Co zrobić zamiast tego?

  • Bądź nieugięty w kwestii naliczania opłat za godzinę i wartości swojej pracy;

  • Raportuj, ile czasu poświęciłeś na dane zlecenie (rzeczywistą pracę, spotkania, e-maile, poprawki, burzę mózgów itp.) i bierz to pod uwagę przy planowaniu kolejnych;

  • Ustal cenę wyższą niż minimalna kwota, za którą jesteś w stanie pracować (możesz ją obniżyć już w bezpośrednich negocjacjach z klientem).

 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Twórz wizerunek specjalisty

 

Na tym etapie rada "uwierz w siebie" nie wystarczy. Nie przekonasz nikogo do współpracy samą pewnością siebie. Musisz stworzyć silną markę osobistą (więcej o personal branding dowiesz się z tego artykułu). 

W skrócie wygląda to tak:, zakładasz bloga, kanał na Youtube, czy nawet fanpage na Facebooku. Tworzysz treści edukacyjne, które pomagają innym użytkownikom. W rezultacie zbierasz dostatecznie dużo zleceń bez budżetu reklamowego. Za to wyłącznie z pomocą własnej wiedzy i Internetu.

Brzmi dobrze, prawda?

Jeśli tak, koniecznie zainteresuj się tematyką content marketingu, czyli promocji tworzonej poprzez publikowanie poradników, tutoriali itp..

 

Dawaj dużo mocnych dowodów zaufania

 

Ludzie, którzy Cię nie znają, będą wobec Ciebie ostrożni, a nawet nieufni. Aby przełamać ich obawy, musisz dostarczyć dowody swojej skuteczności. 

Najważniejsze w większości takich branż, jak webdesign, czy copywriting będzie portfolio i nazwy/loga firm, z którymi pracowałeś. Jednak do swojej strony internetowej i bloga możesz dołożyć jeszcze kilka innych elementów:

  • testymoniale i opinie klientów;

  • studia przypadku, w których omawiasz proces wykonywania projektu pokazując swoją wiedzę i techniki;

  • symbole i certyfikaty wiarygodności, takie jak Rzetelna Firma;

  • certyfikaty z odbytych kursów i szkoleń;

  • statystyki i raporty (np. ilość odwiedzin na stronie,  zebranych adresów email etc.)

 

 

Stwórz wysokiej jakości portfolio

 

Możesz być superspecjalistą w swojej dziedzinie. I nadal nie mieć klientów. Będzie tak, jeśli nie jesteś w stanie odpowiednio się zaprezentować. 

Najlepiej już na starcie stworzyć zabójcze portfolio online. Skup się zarówno na jakości, jak i różnorodności. Tego właśnie oczekują Twoi klienci -- chcą zobaczyć, że potrafisz wykonać różne rodzaje projektów, a każdy z osobna wzbudza zachwyt. 

Mam też dla Ciebie inną radę: z biegiem czasu Twoje najlepsze projekty, staną się jedynie wystarczająco dobrymi. Nie chwal się nimi i na bieżąco zamieniaj je na nowsze, bardziej dopracowane. Dzięki temu zyskasz pewność, że portfolio jest dokładnym odzwierciedleniem Twoich obecnych możliwości. 

I na koniec: po stworzeniu strony internetowej, umieszczaj odnośnik do niej w swoim podpisie e-mail i na profilach społecznościowych.

 

Powoli podnoś swoje stawki

 

Podniesienie stawek to działanie, które bezpośrednio przełoży się na Twój dochód. (Jeśli masz problem już z samym ustalaniem cen, zapoznaj się z naszym poprzednim postem: jak wycenić pracę freelancera).

To normalne, że wraz ze wzrostem doświadczenia, umiejętności i ambicji pierwotne ceny mogą wydać się niesatysfakcjonujące. Nie mówiąc już o tym, że co roku rosną podatki i inne zobowiązania…

To prawda, że podniesienie stawek wiąże się ze strachem, że stracisz więcej klientów niż zyskasz. Pracując na etat, nie miałeś takich wyzwań. Ale jako freelancer,  musisz się z tym zmierzyć. 

Moja rada brzmi: odpowiednio wcześniej przygotuj swoich klientów na zmianę cen. Jeśli będą tym zaskoczeni, narazisz się na utratę ich zaufania, a nawet zerwanie współpracy. Ogłoś to e-mailem na miesiąc lub dwa przed faktycznym podniesieniem cen.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ci, którzy już Ci zaufali i przyzwyczaili się do Twojej pracy, zostaną. Zrezygnują tylko tacy, którzy cenią sobie bardziej własne finanse niż dobrze wykonany projekt. Czy na pewno chcesz o nich walczyć?

 

 

Dodawaj bonusy, których nie dodają inni

 

Zwiększ wartość postrzeganą swoich usług poprzez dodanie do nich elementów, o których inni nie pomyśleli

Może warto mieć drugi telefon i niektórym klientom podawać numer, pod którym jesteś dostępny całą dobę?

A może stworzysz poradnik, który będzie uczył klienta skutecznego wykorzystywania produktów Twojej pracy? To da im “ponadprogramowe” korzyści, których nie było u innych. Wtedy i Ty zarobisz więcej.

Przyjrzyj się konkurencji. Co robią? Czego nie robią? To co robią, rób lepiej. To czego nie robią – wprowadź u siebie.

 

Ćwicz swoje umiejętności negocjacyjne

 

Nieważne, czy zaczynasz od useme, czy klienci sami się do Ciebie zgłaszają dzięki dobrze wypozycjonowanej stronie. Prowadzenie negocjacji będzie ważną częścią Twojej pracy. 

Nie jesteś zależny już od humorów pracodawcy, ale za to musisz być własnym agentem, strategiem marketingowym i sprzedawcą. Potrzebna jest Ci do tego umiejętność rozmowy z klientami i przekonywania ich do wartości swoich usług. 

Co możesz zrobić, by się w tym wyćwiczyć? Spróbuj:

  • Zamieścić swoje ogłoszenie na stronach z ofertami pracy i trenować negocjacje przy każdym kontakcie z klientem;

  • Sprawdzić, jaki jest Twój próg cierpliwości i poziom pewności siebie oraz świadomie pracować nad ich podniesieniem (jeśli nie masz wystarczającej pewności siebie, czujesz niepokój lub łatwo się rozdrażniasz, będzie Ci trudniej w pracy freelancera).

 

 

Zróżnicuj swoje umiejętności

 

Na koniec jeszcze jedna podpowiedź: jeśli chcesz zwiększyć swoje zarobki jako freelancer, rozważ dywersyfikację swoich umiejętności. Nie jest tajemnicą, że ci, którzy są w stanie wykonać różne rodzaje prac, zdobędą więcej lepiej płatnych zleceń

Zacznij od sprawdzenia, czego dokładnie oczekują klienci w Twojej branży. A potem przejdź do działania: wykorzystaj wiedzę dostępną online, podpytaj bardziej doświadczonych kolegów lub zainwestuj w kurs. Choć przez jakiś czas może to spowolnić Twoją pracę, naprawdę warto podjąć ten wysiłek!

 

Freelancing: jak zarabiać więcej? Podsumowanie

Wybrałeś drogę freelancingu, więc jesteś odważny, cenisz sobie niezależność i lubisz nietypowe rozwiązania. Te cechy przydadzą Ci się w dalszym rozwoju działalności. 

Swoje zarobki możesz zwiększać już od pierwszych dni – zadbaj o najlepsze projekty do swojego portfolio, twórz markę osobistą pisząc bloga lub dzieląc się swoim doświadczeniem na innych platformach, dostarcz klientom dowodów swojej skuteczności. A kiedy już trochę okrzepniesz, nie bój się podnosić cen, zdobywaj nowe kwalifikacje i ćwicz umiejętności negocjacyjne.

Jestem pewna, że w ten sposób odniesiesz prawdziwy zawodowy sukces!

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

06 października 2016

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: