Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paula Niziołek

Influencer marketing. Kim są mikroinfluencerzy i czy warto z nimi współpracować?

Wpływowe osoby z Instagrama lub z YouTube? Założę się, że jesteś w stanie wymienić przynajmniej kilku z nich. W czasach kiedy większość z nas posiada co najmniej jeden profil w mediach społecznościowych, pojęcie influencer nie jest nikomu obce. Dzięki popularności tego typu twórców, nawiązanie z nimi współpracy jest idealną drogą do promocji własnej marki w internecie i co za tym idzie - zdobycia nowych klientów. 

Jednak co w przypadku, kiedy posiadasz małą firmę, lub dopiero z nią wystartowałeś? Przecież nie posiadasz aż tak dużego budżetu, aby zatrudnić popularną influencerkę, za której post zapłacisz nawet 20 tysięcy. Odpowiedź jest prosta - zawsze możesz skorzystać z usług nieco mniej wpływowych osobowości, jednak nadal posiadających stałe grono odbiorców. 

Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się kim są mikroinfluencerzy i czy warto z nimi współpracować.

 

Kim jest mikroinfluencer?

 

Mikroinfluencer to osoba, która posiada od tysiąca do dziesięciu tysięcy fanów na social media. Tak samo jak w przypadku influencera, jest to osoba wpływowa, mająca własne i stałe grono aktywnych odbiorców. Content, jaki tworzy, zazwyczaj jest skierowany do konkretnej grupy i nie jest tak ogólny jak w przypadku dużych influencerów. Mimo że mikrofinfluencer raczej nie utrzyma się ze swojej działalności w internecie, to może nawiązać wiele współprac, głównie barterowych lub za dość niską, w porównaniu do większych influencerów stawkę.

Obecnie obserwujemy dosyć wysoki przyrost profili, prowadzonych z niezwykłą dokładnością i pomysłowością. Początkowo influencerem mógł być jedynie celebryta lub osoba publiczna. Teraz może stać się nim praktycznie każdy. Wystarczy trochę kreatywności i systematyczności. W dzisiejszych czasach każdy ma dostęp do sprzętu audio oraz wideo, dzięki któremu może tworzyć własny profesjonalny content - wystarczy dobry smartfon. Popularne stały się również tutoriale, z których możemy dowiedzieć się jak tworzyć profesjonalne zdjęcia i filmy, czy zdobywać nowych fanów na kontach społecznościowych. To właśnie dlatego, pojawił się nowy rodzaj influencera, który ma cechować osobę o niższych zasięgach i mniejszej liczbie osób obserwujących, jednak nadal wpływową, szczególnie w gronie swoich aktywnych i udzielających się odbiorców. 

Dziedziny, w jakich obracają się mikroinfluencerzy są przeróżne. W internecie znajdziemy zarówno osoby relacjonujące podróże i recenzujące linie lotnicze oraz hotele, jak i tę zafascynowane tworzeniem zdjęć z użyciem chrupków Cheetos, z liczbą ponad 36 tys. obserwujących. Jak widać, rozstrzał jest ogromny. Dlatego prowadząc jakikolwiek biznes, możesz być pewien, że bez problemu znajdziesz odpowiednie konto, z którym nawiążesz współpracę. 

 

Jak znaleźć odpowiedniego influencera i nawiązać z nim współpracę?

 

Wybierając odpowiedniego mikroinfluencera musisz zwracać uwagę na jego statystyki. Sama liczba obserwujących o niczym nie świadczy. Bardzo popularne stało się wykupowanie odbiorców, którzy tak naprawdę są tylko kolejną cyfrą. Tego typu konta, nie przyniosą żadnych korzyści, nie polubią ani nie skomentują posta i tym bardziej nie kupią naszego produktu.

Zatem gdzie ich szukać?

Mikroinfluencerów znajdziesz na mediach społecznościowych. Obecnie najbardziej popularnymi kanałami w Polsce, używanymi do promowania produktów są Instagram oraz YouTube, coraz bardziej staje się popularny również TikTok. W niektórych przypadkach będzie to również popularny blog. 

Odnalezienie odpowiedniego konta, nie będzie prostym zadaniem, z uwagi na ich dużą ilość oraz różnorodność. Jednym ze sposobów jest wpisanie konkretnego hasztagu, odpowiadającego dziedzinie Twojej marki i wyszukanie ciekawych kont, zajmujących się tworzeniem contentu w zakresie tej samej branży. W przypadku YouTube’a wystarczy wpisać temat, który Cię interesuje, przejrzeć wyniki i wybrać odpowiedniego twórcę. 

Kolejnym sposobem jest skorzystanie z dostępnych baz influencerów. To portale zrzeszające konta z liczbą powyżej tysiąca obserwujących, pogrupowanych w kategorie. Wyszukasz ich poprzez wpisanie liczby odbiorców, regionu czy chociażby stawek. Tego typu platformy są zazwyczaj płatne, dlatego dla początkującej firmy, lepszym sposobem będzie poszukanie ich na własną rękę. 

Planując współpracę z wybranym mikroinfluencerem, konieczne będzie stworzenie briefu, który określi warunki współpracy. Ważne jest ustalenie wysokości stawki, lub zasad barteru. Należy dokładnie określić, w jaki sposób nasz produkt ma zostać zaprezentowany oraz w jakiej częstotliwości. Może być to jednorazowy film czy post, wzmianka lub dedykowany materiał, możliwości jest naprawdę dużo i każdą wycenia się inaczej. 

 

Koszty współpracy z mikroinfluencerami

 

Zacznijmy od tego, że cena w każdym przypadku będzie inna, gdyż zależna jest od naprawdę wielu czynników. Pierwszy z nich to oczywiście liczba obserwatorów, ale nie jest to główny wyznacznik. Zdecydowanie bardziej liczy się zaangażowanie odbiorców. Profesjonalnie nazywa się to wskaźnikiem Engagement Rate, który mówi nam o stosunku liczby followersów do ilości polubień i komentarzy. 

Kolejny to zakres działań. Może to być nagranie filmu na YouTube, wstawienie posta lub Instastories, przeprowadzenie konkursu, zwykła wzmianka, ale także udział w evencie lub użyczenie wizerunku marce. Ważna jest też częstotliwość działań oraz długość współpracy. W przypadku podjęcia stałej i długotrwałej kolaboracji, firmy mogą liczyć na mniejsze stawki. Cena zależy również od kanału, na jakim dane treści będą udostępniane. Post na Instagramie będzie kosztował zdecydowanie mniej niż nagrany i zmontowany przez twórcę film na YouTube. 

Posiadając wszystkie informacje w postaci wysłanego przez nas briefu, wykonawca wycenia swoją pracę. Należy się liczyć się z tym, że stawki będą bardzo różne. Cena za post może zacząć się już od 100 zł i sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. 

Jednak nie zawsze współpraca z mikroinfluencerami musi się wiązać z kosztami. Bardzo często opiera się na zwykłym barterze. Firmy proponują darmowy produkt, lub budżet do wykorzystania na oferowane przez nich usługi. W przypadku osób z najmniejszymi zasięgami często są to też zwykłe kody rabatowe.

 

Czy warto współpracować z mikroinfluencerami?

 

Współpraca z influencerami, z pewnością się opłaca i wiedzą o tym największe marki na świecie. Jednak mikroinfluencer, wcale nie znaczy gorszy. Szczególnie jeśli posiada własną i stałą grupę odbiorców, wierną od kilku lat, która wykazuje duże zaangażowanie. Jego relacja z odbiorcami jest bliższa. On sam, poświęca więcej czasu na publikowanie odpowiednich treści, a produkty i usługi, które reklamuje, najpierw dokładnie analizuje oraz testuje - przecież nie chciałby stracić swoich ciężko zdobytych fanów. Jego odbiorcy częściej okazują mu wsparcie oraz są bardziej ufni, dzięki czemu łatwiej jest ich przekonać do kupna wybranego produktu. 

Bardziej popularne osoby, często reklamują wiele rzeczy, które nie mają nic wspólnego z tematyką ich profili, przez co ich konta przypominają baner reklamowy. W sytuacji kiedy użytkownik widzi zbyt wiele reklam, jednocześnie może być zagubiony i nie zwracać uwagi na promowane produkty. 

Warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście zależy nam na dotarciu do jak największej liczby odbiorców, jednak nie do końca zainteresowanej naszym produktem, czy może na mniejszej i konkretnej grupie?

 


 

Bardziej popularne osoby, często reklamują wiele rzeczy, które nie mają nic wspólnego z tematyką ich profili, przez co ich konta przypominają baner reklamowy.

 


 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Plusy i minusy współpracy z mikroinfluencerami

Współpraca z mikroinfluencerami ma swoje wady jak i zalety. Jakie są plusy tego typu kooperacji? 

 

 • niskie koszty promocji, przystępne stawki mikroinfluencerów

 • większe szanse na dotarcie do grupy odbiorców, na której nam zależy

 • zwiększenie zaufania do marki, poprzez dowód społeczny

 • budowanie świadomości marki

 • możliwość długofalowej współpracy

 • dotarcie do różnorodnych kanałów 

 • oryginalny content

 

Jakie są minusy tego rozwiązania?

 • poświecenie czasu na konkretny research

 • konieczność dokładnej analizy konta przez rozpoczęciem współpracy

 • nie każda współpraca okaże się owocna

 • zależność od mikroinfluencera

 • możliwe konsekwencje, w przypadku wpadki wizerunkowej danej osoby

 • konieczność monitorowania efektów współpracy

 • możliwość wyrażenia nieprzychylnej opinii przez mikroinfluencera

Podsumowanie - co warto wiedzieć o mikroinfluencerach?

Każde marketingowe działanie, które stosujemy, jest dla nas szansą na sukces, tym samym warto inwestować w kampanie marketingowe. Nigdy nie wiesz, która z nich się sprawdzi. Dlatego warto próbować wszystkich możliwych sposobów. Obserwując pozytywne skutki kampanii z influencerami i mikroinfluencerami prowadzonych przez największe firmy na świecie, wniosek nasuwa się sam. Warto podjąć się promocji marki w internecie. Jednak, aby nasze działania miały sens, należy skupić się na tym, do jakich odbiorców chcielibyśmy dotrzeć, jakich kanałów warto użyć oraz z jakimi mikroinfluencerami nawiązać współprace. To klucz do sukcesu i zwiększenia poziomu zaangażowania.

Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że już na samym starcie potrzebujesz dobrego contentu oraz profesjonalniej strony internetowej. Bez tego ani rusz. Dlatego jeśli nadal nie posiadasz własnej strony internetowej, możesz ją stworzyć szybko i bez programowania.

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

01 lipca 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: