Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 11 min.

Data aktualizacji: 23 grudnia 2022

Jak prowadzić działania marketingowe w social mediach?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że media społecznościowe mają ogromny potencjał marketingowy. Korzysta z nich aktywnie ponad 3 miliardy ludzi, czyli więcej niż 40% populacji. To od obecności w social media w dużej mierze zależy sukces marki na rynku. Dlatego warto zadbać o działania w tym kanale. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym są media społecznościowe (social media)

  • Do czego służą social media?

  • Rodzaje mediów społecznościowych

  • Najpopularniejsze media społecznościowe w Polsce

  • Jakie korzyści przynosi obecność firmy w social media

  • Jak prowadzić kanały społecznościowe, żeby osiągnąć sukces?

  • Jak skutecznie komunikować się z klientem?

  • Trendy w social media 2020

 

Czym są media społecznościowe

 

Według najprostszej definicji social media to platformy stworzone, aby ich użytkownicy mogli komunikować się ze sobą. Ta cecha odróżnia je od mediów tradycyjnych, w których przekaz jest skierowany w jedną stronę. W przypadku gazet, telewizji czy radia, role nadawcy i odbiorcy komunikatu są wyraźnie rozdzielone. 

Odbiorcy w tradycyjnym modelu mają niewielki wpływ na treści. Zdarza się, że gazety publikują listy czytelników a stacje radiowe i telewizyjne umożliwiają widzom i słuchaczom zatelefonowanie do studia. Lwia część treści jest tu jednak tworzona przez profesjonalistów. 

W przypadku social media komunikacja wygląda zupełnie inaczej. Użytkownicy są nie tylko odbiorcami, ale też twórcami komunikatów. Osoby, które publikują wpisy, zdjęcia czy materiały wideo czytają i oglądają treści stworzone przez innych członków społeczności. 

Ważnym aspektem mediów społecznościowych jest interakcja między użytkownikami. Odbiorcy mają możliwości komentowania i oceny treści, twórcy z reguły na bieżąco reagują na ich opinie.

 

Do czego służą social media

 

Jak już wspomnieliśmy, social media służą przede wszystkim komunikacji między użytkownikami. Sama możliwość interakcji to jednak nie wszystko. Osoby korzystające z portali społecznościowych robią to w konkretnym celu. Czego konkretnie tam szukają?

 

Kontakt ze znajomymi

To podstawowa z perspektywy użytkownika funkcja mediów społecznościowych. Aktywność online często jest sposobem na podtrzymanie kontaktów zawartych “w realu”. Wiele osób szuka też w sieci nowych znajomych. Części z nich zależy przede wszystkim na nawiązaniu przyjaźni czy poznaniu ludzi o podobnych zainteresowaniach. Inni szukają możliwości kontaktu z potencjalnymi współpracownikami biznesowymi lub pracodawcami.
 

Wydarzenia

W mediach społecznościowych łatwo jest dotrzeć do spersonalizowanych treści. Dlatego są one dobrym sposobem na zdobywanie informacji o wydarzeniach. Dzięki nim użytkownicy mogą znaleźć interesujące ich wystawy, koncerty czy konferencje. Nie muszą przy tym samodzielnie wyszukiwać ich w gąszczu setek innych propozycji.
 

Zabicie czasu

To stwierdzenie może wydać się banalne, ale prawie 40% użytkowników mediów społecznościowych przyznaje, że korzystanie z Facebooka, Instagrama czy Snapchata to dla nich “wypełniacz” czasu.
 

Treści rozrywkowe

Ponad jedna trzecia użytkowników social media poszukuje w nich rozrywki. Do tej grupy można dotrzeć przez memy, zabawne filmiki czy gify. To potencjalni odbiorcy marketingowych treści viralowych.

 

Rodzaje mediów społecznościowych

 

Poszczególne kanały social media bardzo się od siebie różnią. Możemy je podzielić na kilka grup ze względu na ich przeznaczenie. Sposób prowadzenia działań marketingowych w dużej mierze zależy od tego, do której grupy należy dana platforma.

 

Sieci społecznościowe

Są wykorzystywane przede wszystkim do nawiązywania i podtrzymywania znajomości. Należą do nich między innymi Facebook i Linkedin.

Sieci społecznościowe mogą być użyte do budowania świadomości marki, obsługi klienta czy generacji leadów. 
 

Platformy do udostępniania treści wizualnych 

Służą do udostępniania zdjęć i filmów. Do najpopularniejszych narzędzi tego typu należą Instagram, YouTube i Snapchat.

Działania marketingowe na tych platformach skupiają się zwykle na budowaniu świadomości marki, angażowaniu użytkowników w interakcje i generacji lead'ów. 

Granica pomiędzy platformami do udostępniania treści wizualnych a sieciami społecznościowymi jest płynna. Materiały wizualne można przecież umieszczać na przykład na Facebooku. Różnica polega raczej na rozłożeniu akcentów - w przypadku tych pierwszych narzędzi chodzi bardziej o wyeksponowanie obrazu, w drugich - większe znaczenie może mieć tekst. 
 

Fora dyskusyjne

To przede wszystkim miejsca wymiany poglądów. Użytkownicy szukają tu też odpowiedzi na konkretne pytania, na przykład jak zrobić stronę internetową albo jak zrobić landing page? Popularne fora dyskusyjne to między innymi Reddit, Quora i Digg. 

Tego typu platformy to dobre źródło wiedzy na temat problemów i potrzeb Twojej grupy docelowej. Można tu też promować swój produkt w komentarzach. Trzeba jednak uważać, żeby nie zostały uznane za spam. Nie powinny więc mieć wyraźnie reklamowego charakteru i muszą być dobrze osadzone w kontekście. 
 

Platformy do zbierania treści

Chodzi o serwisy, które umożliwiają użytkownikom zapisywanie i dzielenie się zdobywającymi popularność treściami takimi jak grafiki, filmy czy teksty. Najbardziej znanym serwisem w tej kategorii jest Pinterest. 

Takie narzędzia są przydatne w budowaniu świadomości marki, zaangażowania użytkowników i kierowania ruchu na stronę. 
 

Serwisy z recenzjami konsumenckimi

Yelp, Tripadvisor czy Zomato umożliwiają dzielenie się opiniami na temat produktów i usług. Wielu potencjalnych klientów zwraca uwagę na umieszczone tam recenzje i kieruje się nimi, podejmując decyzję o zakupie. 

Pozytywne opinie zamieszczane na stronach z recenzjami to społeczny dowód na jakość Twojej oferty. Można je też wykorzystać do rozwiązywania problemów związanych z negatywnymi ocenami. Tego typu serwisy dają możliwość odpowiedzi na recenzję i porozumienia się z niezadowolonym klientem. 
 

Platformy blogowe

Służą użytkownikom do publikowania i odkrywania treści, przeważnie w formie tekstu pisanego. Najpopularniejsze to Wordpress i Tumblr. 

Tworzenie bloga, w którym użytkownicy znajdą interesujące i angażujące treści jest bardzo skuteczną metoda na budowanie świadomości i pozytywnego wizerunku marki. Przekłada się też na generację leadów i sprzedaży. 

Jedną z popularnych form są mikroblogi - czyli platformy umożliwiające publikacje bardzo krótkich treści. Najbardziej znanym serwisem tego rodzaju jest Twitter, który umożliwia tworzenie komunikatów o długości do 140 znaków. 
 

Sieci zakupowe 

Dzięki nim indywidualni użytkownicy mogą odkrywać trendy, dzielić się inspiracjami, śledzić marki i dokonywać zakupów. Popularne platformy tego typu to Polyvore i Etsy. 

Sieci zakupowe łączą elementy serwisu społecznościowego i sklepu internetowego. Mogą posłużyć do budowania świadomości marki i zaangażowania użytkowników. Są też dobrym kanałem sprzedażowym. 

Zastanawiasz się jak otworzyć sklep internetowy? Wydaje ci się to skomplikowane? Kreator stron www WebWave to idealne rozwiązanie dla Ciebie!
 

Sieci oparte na wspólnych zainteresowaniach

Skupiają osoby, które łączy pasja. Na przykład w wypadku Last.fm jest to podobny gust muzyczny, goodreads skierowany jest do miłośników książek, a houzz - zainteresowanych wystrojem wnętrz. 

Ponieważ takie serwisy koncentrują się na wąskich niszach, łatwo dotrzesz w nich do potencjalnych klientów. Oczywiście pod warunkiem, że Twoja działalność jest związana z tematyką serwisu.
 

Sieci ekonomii współdzielenia

To coraz popularniejszy model działalności. Platformy takie jak Airbnb czy Uber łączą osoby oferujące dany produkt lub usługę (na przykład mieszkanie na wynajem krótkoterminowy czy podróż samochodem). 

Serwisy tworzące ekonomię współdzielenia to dobry kanał sprzedaży. Poza gigantami jak wspomniane wyżej Uber czy Airbnb istnieją bardziej niszowe narzędzia, w których można zaoferować na przykład przyrządzenie domowego posiłku czy usługę wyprowadzania psa.
 

Najpopularniejsze media społecznościowe w Polsce

Jeszcze kilkanaście lat temu na polskim rynku social media dało się zauważyć dominację lokalnych rozwiązań. Popularnością cieszył się portal Nasza Klasa i Grono a najczęściej używanym komunikatorem było Gadu-Gadu. 

Dzisiaj rolę liderów przejęli światowi giganci na czele z Facebookiem. Serwis Marka Zuckerberga ma w Polsce już ponad 17 milionów użytkowników (liczba wszystkich osób korzystających z mediów społecznościowych w naszym kraju to około 18 milionów). 

Drugie miejsce zajmuje należący do Facebooka Instagram z ponad 6 milionami użytkowników. 

Kolejne miejsca zajmują Snapchat i LinkedIn. Z każdego z tych serwisów korzysta ponad 3 miliony Polaków. 

Jeśli chodzi o aktywne wykorzystanie mediów społecznościowych, to w top znajdziemy m.in. YouTube, Facebook, Messenger i Instagram.
 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Jakie korzyści przynosi obecność firmy w social media

Popularność mediów społecznościowych sprawia, że obecnie praktycznie każda marka powinna być w nim obecna. Jakie konkretnie korzyści przynoszą działania marketingowe w social media?

 

Dotarcie do właściwej grupy docelowej

Media społecznościowe oferują szerokie możliwości targetowania. Komunikaty można kierować do bardzo skonkretyzowanych grup odbiorców. Wiek, płeć, miejsce zamieszkania, zainteresowania czy zawód to tylko niektóre z nich. 
Obecność w social media pozwala na dotarcie do osób potencjalnie zainteresowanych Twoją ofertą. Dzięki temu nie musisz tracić zasobów na komunikację z dużą grupą odbiorców, z których tylko garstka należy do Twojej grupy docelowej, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych mediów. 
 

Poznanie odbiorców

Użytkownicy social media są aktywni. Tworzą wpisy, udostępniają treści, komentują i lajkują. Dzięki analizie zachowań Twojej grupy docelowej w mediach społecznościowych łatwiej stworzysz dopasowany do niej komunikat. 
 

Budowanie autentycznego zaangażowania 

Social media dobrze sprawdzają się w bezpośredniej komunikacji marki z grupą docelową. Tworzenie treści, które zainteresują odbiorców, przełoży się na ich zaangażowanie. 
 

Łatwiejsza obsługa klienta

Wysłanie wiadomości czy komentarz na Facebooku to jedna z wygodniejszych form nawiązania kontaktu z firmą. Zadbaj o to, żeby użytkownicy zawsze mogli liczyć na kompetentną i szybką odpowiedź.

 

Jak prowadzić kanały społecznościowe, żeby osiągnąć sukces?

 

Prowadzenie mediów społecznościowych to niełatwe zadanie. Wymaga wyczucia, zaangażowania i znajomości grupy docelowej. Skuteczność działań marketingowych w social media zależy od kilku czynników.

 

Dostosuj komunikację do grupy docelowej

Jeśli dobrze poznasz swoich odbiorców, łatwo stworzysz dopasowany do niej komunikat. Nie jest ważne co Ty chcesz powiedzieć. Chodzi o to co chcą usłyszeć Twoi potencjalni klienci. Odpowiadaj na ich potrzeby, pytania i wątpliwości.
 

Działaj szybko

Nikt nie lubi długo czekać na odpowiedź. Dlatego nie zwlekaj z odpisywaniem na komentarze i wiadomości od użytkowników. Kiedy tworzysz nowe treści, sprawdzaj co wcześniej pisali użytkownicy. Odnosząc sie do ich wypowiedzi zwiększysz zaangażowanie odbiorców.
 

Reagowanie na kryzysy

Kryzysy w mediach społecznościowych pojawiają się dosyć często. Ważne, żeby pożary gasić w zalążku. Szybka reakcja na negatywne komentarze jest kluczowa. Trzeba tu pamiętać o złotej zasadzie sprzedaży: klient ma zawsze racje. Ignorowanie, albo – co gorsza – obrażanie użytkowników działa jak benzyna na ogień. 

W reagowaniu na kryzysy przydaje się zasada 5 p. Przeproś za zaistniałą sytuację. Przyznaj się do błędu. Przygotuj się do działań, dzięki którym zażegnasz kryzys. Powetuj użytkownikom stratę. Popraw się - zapobiegaj pojawieniu się podobnych problemów w przyszłości. 

 

Jak skutecznie komunikować się z klientem?

 

Komunikacja w social media to złożone zagadnienie. W skrócie można przyjąć, że opiera się na trzech filarach. 

 

Stwórz angażujące treści

Daj użytkownikom to, na czym im naprawdę zależy. Dzięki temu Twoje komunikaty nie będą niechcianym spamem, a staną się wartościowe dla odbiorców.
 

Odpowiadaj na pytania

Nie pozostawiaj wątpliwości bez odpowiedzi. Płynna komunikacja pomoże Ci w stworzeniu trwałej więzi z odbiorcami. Dzięki sprawnemu prowadzeniu rozmowy zbudujesz wizerunek godnego zaufania profesjonalisty. 
 

Prowadź dialog

Staraj się dopasować język i styl wypowiedzi do odbiorców. Do grupy prawników na LinkedIn nie będziesz przecież mówił w taki sam sposób jak do nastoletnich fanów popularnych youtuberów. Znalezienie wspólnego języka pomoże Ci nawiązać dialog.

Trendy i sprawdzone rozwiązania w social mediach

Rynek mediów społecznościowych zmienia się dynamicznie. Rozwój technologii i zmiana nawyków użytkowników sprawiają, że coraz trudniej nadążyć za zmianami.

 

Insta Stories, reels'y etc. 

Funkcja Stories jest coraz popularniejsza wśród użytkowników. W dużej mierze wyparła popularnego kilka lat temu snapchata. Trend zauważyli też marketingowcy, którzy coraz chętniej sięgają po to narzędzie w swoich działaniach.

 

Tik Tok zyskuje nowych użytkowników

Lawinowy wzrost popularności Tik Toka zaczął się już w 2016 roku, kiedy ta aplikacja połączyła się z Musically. Do tej pory ta platforma była jednak traktowana przede wszystkim jako narzędzie dla nastolatków. Okazuje się jednak, że Tik Tok ma coraz starszych użytkowników. 
 

Personalizacja treści

Rozwój narzędzi analitycznych sprawia, że łatwiej określić preferencje bardzo skonkretyzowanych grup docelowych. w związku z tym treści stają się coraz bardziej spersonalizowane.
 

UGC

User generated content, czyli treści tworzone przez użytkowników zyskują na znaczeniu. Posty czy komentarze, których autorami są Twoi klienci, są bardziej autentyczne dla odbiorców, a w związku z tym pomagają w zwiększeniu zaufania do marki.
 

Dalszy wzrost popularności treści wideo

Ten trend jest już obecny od kilku lat, ale wydaje się, że nie przestaje zyskiwać na znaczeniu. Różnego rodzaju treści wideo - od krótkich animacji po filmiki z rozbudowanymi scenariuszami odgrywają coraz większą rolę.

Podsumowując, prowadzenie działań w mediach społecznościowych może szybko przełożyć się na sukces. Pod warunkiem jednak, że działania będą one prowadzone według założonego planu, systematycznie i z głową. Podstawa to dopasowanie konkretnych rozwiązań do poszczególnych kanałów, rozpoznanie potrzeb grupy docelowej, sprawna komunikacja i nadążanie za trendami. Dzięki spełnieniu tych warunków marketing w social media stanie się naprawdę skuteczny. 

 

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

 

Autorzy:

Treść - Jan Chmielowski

Grafiki - Irina Jewsiewickaja

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

23 grudnia 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: