Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Mobile First Indexing - już jest

Mobile First Indexing – w końcu wprowadzony

20 września 2018

Wczoraj wielu właścicieli i administratorów stron dostało maila od Google Search Console.

Wniosek z tych maili jest jeden: o pozycji w wynikach wyszukiwania będzie decydowała wersja mobilna.

Innymi słowy: Mobile First Indexing, o którym pisałem kilka miesięcy temu, w końcu weszło w życie.

Co to oznacza?

 

Mobile First Index

Zgodnie z treścią maili, Google deklaruje, że pozycja stron w wynikach wyszukiwania będzie określana na podstawie wersji mobilnej strony.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego tak się stało, to już pędzę z odpowiedzią.

Większość ruchu w internecie generują dziś urządzenia mobilne, więc tylko kwestią czasu było, kiedy Google wybierze wersje mobilne jako podstawę do indeksowania stron.

Zwłaszcza że w wielu przypadkach strony nie mają wersji na urządzenia mobilne, lub różnią się one znacząco od wersji na komputer.

Innymi słowy – wprowadzenie Mobile First Indexing było raczej kwestią „kiedy” niż „czy w ogóle”. I wygląda na to, że to dzieje się właśnie teraz.

 

Co zmieni Mobile First Indexing?

Konia z rzędem temu, kto to wie na pewno ;).

Jednak można coś wnioskować na podstawie samej informacji z maila, którą otrzymali administratorzy stron, oraz z wcześniejszych doniesień.

Przede wszystkim – ważna stanie się spójność wersji stron. Jeśli treści na wszystkich wersjach (na każdym widoku RWD) są spójne lub różnice między nimi są drobne, to nie powinno być kłopotu.

Problemy z indeksowaniem pojawią się zapewne w przypadku stron, które znacząco się różnią w tych widokach. Lub nie mają wersji dostosowanej do potrzeb urządzeń mobilnych.

Czyli, zgodnie z listą wytycznych Google, dotyczących czynników wpływających na pozycję w wynikach wyszukiwania, bardzo ważne stają się (czas teraźniejszy celowo) punkty dotyczące jakości wersji mobilnej strony.

Dołącz do 110 tysięcy ludzi, którzy tworzą responsywne strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Ważne staje się też Mobile Usability, czyli łatwość obsługi stron mobilnych i dobrze dostosowany interfejs.

Innymi słowy: wszystko wskazuje na to, że jeśli strona internetowa nie jest dostosowana do potrzeb urządzeń mobilnych, lub jej wersja na te urządzania jest kiepska, to zapewne ta strona spadnie w wynikach wyszukiwania.

Zgodnie z polityką „nagradzania” stron, które robią coś lepiej, w SERP-ach wyżej pojawią się strony, które mają nie tylko świetne treści, ale też mają dobrze zrobioną wersję mobilną.

Google to zapowiadało, więc ta zmiana nie powinna nikogo zaskoczyć.

Google, póki co, milczy na temat Mobile First Indexing

Co o tym mówi Google?

Google – póki co (20 września, chwilę po południu polskiego czasu) – milczy.

Jednak osoby związane z SEO dużo mówią o tej zmianie. Raczej nie ma w tych wypowiedziach przerażenia (jak po ostatnim Quality Update), jest raczej oczekiwanie.

Na oficjalnym blogu Google też cisza, więc wszyscy czekają z zapartym tchem na informację o tym, co dalej.

 

Co trzeba zrobić?

Jeśli wersja mobilna Twojej strony dalej wymaga dopracowania, to najwyższa pora, żeby to zrobić. Ulepszyć interfejs, popracować nad szybkością i spójnością między wersjami. Albo – zrobić wersję responsywną, jeśli takiej nie ma.

A jeśli wszystko jest OK, to… pozostaje tylko czekać. Zawsze warto sprawdzić, czy strona jest przystosowana do urządzeń mobilnych oraz przejrzeć wytyczne Google dotyczące przygotowania strony do Mobile First Indexing

I dalej robić swoje :).

Jeśli pojawią się jakieś ciekawe rzeczy związane z Mobile First Indexing to na pewno dodam je do tego artykułu.

W międzyczasie możesz też zobaczyć jak łatwo zrobisz stronę responsywną w WebWave. 

Szybki update: wygląda na to, że Google testował wcześniej Mobile First Indexing na mniejszej grupie stron, a dopiero teraz wprowadziło to rozwiązanie dla wszystkich indeksowanych stron (o swoich zaindeksowanych wcześniej stronach wspomniał Krzysztof Radziszewski w dyskusji na FB). 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

Autor: Bartek Raducha. Prowadził i konsultował projekty stron internetowych w sektorze kultury. Pracując w agencji reklamowej prowadził i współprowadził projekty stron dla klientów (m.in. Beko, Bonduelle Food Service czy Froneri Polska). W WebWave – człowiek od marketingu i nie tylko.

Twój e-mail
Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog

- 50%

WIELKA PROMOCJA NA BLACK FRIDAY!

na Pakiet Premium w WebWave

ODBIERZ RABAT