Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

4 min. 30 sek.

24 lutego 2025

Monitoring pozycji w Google – zrób to dobrze! 

Nie ma dobrej strategii marketingowej bez wprowadzenia skutecznego monitoringu pozycji. I – choć można ten proces przeprowadzić w sposób automatyczny z pomocą darmowych narzędzi lub funkcjonalności – to wciąż potrzebny jest człowiek, by wyciągnąć wnioski i podjąć na ich podstawie mądre decyzje. 

Pozwól, że opowiem Ci o tym więcej!

Wypróbuj WebWave

Ranking stron internetowych – co to w ogóle jest?

 

Ranking widoczności. Co myślisz słysząc tę nazwę? Może brzmieć jak kolejny neologizm z korpoświata.

Jednak... jeśli masz swoją stronę i nie służy Ci ona jedynie do nauki web designu, to ranking widoczności musi wejść także do Twojego języka. 

Zatem: ranking odnosi się do kolejności, w jakiej witryny pojawiają się w wynikach wyszukiwania (SERP) dla określonych słów kluczowych i fraz. Google ocenią Twoją stronę www pod kątem trafności (odpowiedzi na intencje użytkownika), autorytetu i jakości treści. 

 

Dlaczego warto znaleźć się w TOP 3?

 

Niestety, nie wystarczy, że masz wyjątkowo obszerną wiedzę w jakimś temacie czy świetny produkt w rozsądnej cenie. Żeby Twoja domena została uznana za wartościową, potrzebna Ci jest także przemyślana strategia SEO. Tylko wtedy przyciągniesz do siebie potencjalnych klientów. 

Większość użytkowników klika pierwsze kilka wyników wyszukiwania. A specjaliści SEO żartują między sobą, że trupa to najlepiej ukryć na drugiej stronie wyników wyszukiwania. Bo i tak nikt tam nie zagląda!

A mówiąc jeszcze prostszym językiem: wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania, to większy ruch w witrynie, lepsza widoczność marki i bardziej znacząca obecność online.  

Zainteresowałam? Sprawdź ze mną, jak możesz to osiągnąć!

Zacznij teraz

Stwórz stronę na własnych zasadach

Wybór właściwych słów kluczowych 

 

Słowa kluczowe to (zaskoczę!) słowa lub frazy definiujące zawartość strony internetowej. To one pomagają wyszukiwarkom zrozumieć cel strony. To te same słowa, które użytkownicy wpisują w Google, by coś znaleźć. Używają zwrotów typu: buty damskie na obcasie, ferie zimowe w górach lub jaki najlepszy monitor do pracy. 

Rozumiesz chyba, że musisz wybrać te najbardziej trafne. Jeśli Twój biznes opiera się o sprzedaż części samochodowych, to nie powinien pozycjonować się na frazę "jaki samochód dla dużej rodziny" lecz "części zamienne do mercedesa". Nawet jeśli masz zamiar pisać na tematy pokrewne (co jest bardzo dobrym posunięciem!), to i tak najważniejsze będą te ściśle związane z tym, co oferujesz

Chcesz wybrać najlepsze frazy dla siebie? Użyj odpowiednich narzędzi, takich jak Ahrefs, Keywords Explorer czy Senuto. A jeśli chwilowo nie masz na to budżetu, zapytanie o to ChatuGPT też będzie dobrym pomysłem. 

 

Sprawdzanie pozycji strony poprzez frazy kluczowe

 

Wiesz już sporo – czym jest pozycja w Google i jak wybrać frazy kluczowe, które przyciągną potencjalnych klientów. Nastał moment, by nauczyć się sprawdzać swoje pozycje. 

Czym?

Na początek wystarczy ci bezpłatne narzędzie – Google Search Console. Narzędzie zaprojektowane z myślą o sprawdzeniu pozycji w Google. Jest ono dość bardzo proste w użyciu. 

Kliknij kartę "Wyniki Wyszukiwania" i przeanalizuj dostępne informacje. Upewnij się, że sprawdzisz wykres nie tylko dla komputerów stacjonarnych, ale też urządzeń mobilnych. W GSC możesz m.in sprawdzać, na której pozycji jest Twoja strona lub słowa kluczowe oraz ile wyświetleń / kliknięć mają poszczególne podstrony. W ten sposób dowiesz się, co działa dobrze, a co jeszcze warto poprawić!

Wybierz jeden z darmowych szablonów i szybko stwórz swoją stronę

Zacznij teraz

Narzędzie do monitorowania pozycji słów kluczowych od WebWave

 

Teraz chcę Ci powiedzieć o czymś nowym i fantastycznym. Kreator WebWave dodał do swojego narzędzia funkcjonalność, która pozwala na monitoring Twojej pozycji, słów kluczowych i śledzenie zmian w tej kwestii. I jest to bardzo proste! Także dla kogoś, kogo Google Search Console trochę przeraża. 

Więcej konkretów?

W zależności od wybranego przez Ciebie planu, możesz śledzić widoczność od 3 do 6 fraz. Wybierz te najistotniejsze – ważne z punktu widzenia Twojego biznesu i najczęściej szukane przez klientów.

I tu już masz pierwsze wsparcie od WebWave – dzięki monitoringowi fraz sprawdzisz średnią miesięczną liczbę wyszukiwań i potencjał ruchu. Dowiesz się więc, czy fraza, którą wybrałeś/aś jest naprawdę taka kluczowa ;) Monitoring przyda się więc już na etapie  planowania treści!

A potem śledzisz spadki i wzrosty z ustawionego przez Ciebie okresu. Co tydzień dostajesz też raport z podsumowaniem ruchu oraz zmian w pozycji witryny. 

Łap krótki poradnik, jak tego używać w praktyce!

 

 

Oczywiście musisz też zrobić coś, co poprawi Twoją widoczność. Co? Przeczytasz o tym w artykule napisanym przy okazji wydania innego narzędzia: "SEO Writer – jak wspiera pozycjonowanie stron?". Koniecznie tam zajrzyj!

 

Interpretacja wskaźników SEO

 

Fajnie. Masz już gotowy raport. Trzeba teraz wyciągnąć jakieś wnioski.

Oto, w czym pomoże Ci monitoring pozycji:

  • Ocena trendów ruchu organicznego. Łatwo dostrzeżesz możliwości dalszego wzrostu lub słabe punkty. Co, jeśli zauważysz nagły spadek ruchu na stronie? Sprawdź, czy algorytm Google nie został odświeżony lub czy nie pojawiły się techniczne problemy na Twojej stronie (pora się przez wszystko ponownie przeklikać...).

  • Analiza kliknięć i wyświetleń. Tu znajdziesz kolejne podpowiedzi np. które artykuły / strony wymagają poprawy. Z kolei te o dużej liczbie wyświetleń, a małej liczbie kliknięć pewnie wymagają optymalizacji (np. dodaj bardziej zachęcające meta opisy i tytuły).

  • Monitoring oceny domeny (DR) i adresu URL (UR). Sprawdzaj, czy te wskaźniki rosną, czy maleją. Poprawić DR możesz np. poprzez pozyskiwanie wartościowych linków zwrotnych (publikacja artykułu z linkiem do Twojej strony na innych portalach poprzez platformy typu WhitePress). 

 

Prawda, że nie jest to takie trudne? 

A teraz sprawdźmy, jak przeanalizować wyniki Monitoringu Fraz od WebWave...

 

Sprawdź pozycję w wyszukiwarce dzięki funkcji w kreatorze WebWave

 

Kliknij Monitoring Fraz w Panelu Webmastera, a pokaże Ci się taka tabelka:

 

 

Fraza to słowo kluczowe, na które chcesz się pozycjonować. Jest "mocna", jeśli zarówno średnia miesięczna liczba wyszukiwań, jak i szacowany ruch wskazują wysoki wynik (np. 300 i 100). Właśnie to słowo kluczowe powinno powtórzyć się na całej stronie i/lub w kluczowych artykułach blogowych. 

Teraz musisz uzbroić się w cierpliwość. Bo musi upłynąć trochę czasu, aby pozyskać dane na przestrzeni jakiegoś okresu. 

Czwarta tabelka pokaże Ci aktualną średnią pozycję w wynikach wyszukiwania. Ustaw zakres (na początek może być to tydzień lub miesiąc) i śledź piątą i szóstą kolumnę – zobaczysz tam zmiany, jakie zachodzą.

Teraz naprawdę masz wszystko pod kontrolą!

 

Monitoring pozycji w Google. Krótkie podsumowanie

 

Masz stronę internetową i zgaduję, że nie prowadzisz jej tylko dla siebie. Chcesz przyciągać użytkowników, angażować ich, a może nawet skłaniać do zakupów. 

By to wszystko mogło się zdarzyć, musisz znaleźć odpowiednie słowa kluczowe. Używać ich w nagłówkach, treści i zdjęciach. A potem śledzić efekty. I oczywiście reagować – powielać to, co się udało oraz ulepszać to, co radzi sobie gorzej.

Voila! SEO już wkrótce nie będzie mieć przed Tobą tajemnic!

 

 

 

FAQ

Jak sprawdzić na której pozycji jest strona?

 

Aby sprawdzić pozycję strony w wyszukiwarce Google, możesz skorzystać z tych metod:

  • Wyszukiwanie ręczne: Wpisz w wyszukiwarkę Google interesujące Cię słowo kluczowe i sprawdź, na której pozycji pojawia się Twoja strona. Pamiętaj, że wyniki wyszukiwania mogą się różnić w zależności od lokalizacji i historii przeglądania.

  • Narzędzia SEO: Istnieje wiele narzędzi SEO, które pozwalają na monitorowanie pozycji strony w Google. Niektóre z nich to m.in. Google Search Console, Senuto, Ahrefs, SEMrush. Narzędzia te oferują bardziej precyzyjne dane i dodatkowe informacje na temat widoczności strony w wyszukiwarce.

 

Jak sprawdzać tagi strony?

 

Aby sprawdzić tagi strony, najprościej jest kliknąć prawym przyciskiem myszy na stronie i wybrać opcję "Wyświetl źródło strony" lub podobną (w zależności od przeglądarki). W kodzie HTML strony znajdziesz tagi w sekcji <head>. Możesz też użyć narzędzi online, które analizują stronę i wyświetlają jej tagi.

 

Jak sprawdzić, czy strona jest widoczna w Google?

 

Aby sprawdzić, czy strona jest widoczna w Google, najprościej jest wpisać w wyszukiwarkę Google komendę "site:adres_Twojej_strony" (np. "site:www.example.com"). Jeśli strona pojawi się w wynikach wyszukiwania, oznacza to, że została zaindeksowana przez Google i jest widoczna dla użytkowników.

 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: