Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Kaja Rowicka i Jan Chmielowski

Jak wykorzystać możliwości kreatora do promocji na Black Friday

jak wybrać nazwę bloga

Black Friday to czas żniw dla firm oferujących produkty, czy też usługi. W porównaniu do pozostałych dni w roku, sprzedaż jest wtedy nawet kilkukrotnie większa. Szczególnie duże zainteresowanie budzi kilka segmentów rynku. Należą do nich moda, kosmetyki, artykuły AGD i elektronika.

Dlaczego? Są one po prostu najbardziej powszechne (codzienne), a decyzja o ich zakupie nie wymaga aż tak zaawansowanych rozważań. Poza tym produkty te stanowią dobry pomysł na prezent z okazji zbliżających się świąt. 

Aby wyróżnić się spośród konkurencji, firmy oferujące tego typu usługi lub asortyment angażują się w wysokim stopniu w blackfriday-ową promocję.

 

Oczywiście tak naprawdę każda branża może liczyć w tym czasie na zwiększone zyski, a dla wszystkich, którzy oferują swoje produkty lub usługi online, jest to ogromna szansa. 

Konieczne jest jednak przygotowanie odpowiedniej oferty, przeprowadzenie przemyślanej kampanii marketingowej (na Black Friday) i wreszcie przygotowanie strony internetowej. 

Jak ją przygotować i w jaki sposób pomoże nam w tym kreator? Sprawdźmy to! 

 

Zwiększony ruch na stronie

 

Black Friday generuje spory ruch w internecie, w związku z czym należy zadbać o to, by strona działała jak najlepiej

Według Google na witrynach, które ładują się wolniej (co oznacza ok. 4s.), współczynnik konwersji znacznie spada. 

Sprawdzenie i poprawa szybkości wczytywania się strony jest bardzo proste, a może uratować nas przed znacznymi problemami. 

 

Co wpływa na szybkość ładowania się strony?  

 

Często spotykanym źródłem kłopotów jest duża ilość podłączonych do strony wtyczek. To mankament zwłaszcza witryn stworzonych przy pomocy narzędzi takich jak np. Wordpress. Innym aspektem jest m.in sama wielkość platformy- ilość danych, które ją tworzą:

  • animacje

  • filmy

  • zdjęcia etc.

 

Korzystając z kreatora stron WebWave możemy zoptymalizować czas ładowania się strony. Serwery gwarantują wysoką przepustowość, a kreator automatycznie konwertuje pliki graficzne do formatu WebP.

 

Nowy projekt czy szablon

 

Załóżmy, że mamy już stronę internetową. 

Mamy teraz dwa wyjścia. Możemy zaprojektować nową stronę - specjalnie przygotowaną na potrzeby Black Friday i ustawić ją jako główną lub stworzyć osobny landing page z ofertą dedykowaną. Obie wersje są dobre. To, która sprawdzi się w naszym przypadku, zależy m.in. od tego jakiego tematu dotyczy platforma i jak bardzo złożoną ma budowę. Jeśli jest prosta, to jak najbardziej możemy skopiować projekt i przearanżować go tak, że będzie pasował do klimatu Black Friday. 

Z kolei jeśli nie za bardzo chcemy ‘grzebać’ przy stronie głównej możemy postawić na landing page, na którym umieścimy tylko i wyłącznie informacje dotyczące przygotowanej przez nas promocji specjalnej.

Ten format znacznie lepiej sprawdzi się jeśli nasz komunikat do odbiorcy chcemy oprzeć na korzyściach- co zyska, dlaczego powinien wybrać właśnie tę ofertę. W końcu landing page to strona sprzedażowa. No dobrze, ale jak użytkownik ma trafić na nową witrynę? Możliwości jest kilka- social media, stopka, zakładka w menu etc.  Dobrym rozwiązaniem jest tu również przekierowanie z banera. Użytkownik, klikając w umieszczone na nim CTA o treści “poznaj ofertę promocyjną” przeniesie się na zaprojektowaną stronę lądowania.

 

Szablony dedykowane 

Jeśli nie chcemy edytować naszej głównej strony lub po prostu jej nie posiadamy i nie mamy czasu na tworzenie jej od początku do końca, możemy skorzystać z szablonów, jakie proponuje kreator WebWave. Spośród wszystkich dostępnych, dwa projekty bezpośrednio nawiązujące do Black Friday- jeden ma formę standardowego landing page’a z ofertą, a drugi powinien sprawdzić się również w przypadku sklepu internetowego. Oczywiście, szablony stron możemy  dowolnie aranżować, zmieniać kolejność warstw (oraz dodawać je i usuwać z poziomu edycji podstrony).

Na końcu warto wprowadzić do prokektu akcenty, które nadadzą im oryginalnego charakteru.

 

Gotowe elementy 

Kompromisem między nowym projektem, a szablonem jest skorzystanie z gotowych elementów, dzięki którym składamy stronę z sekcji.  Możemy użyć do tego te, które udostępnia nam WebWave lub stworzyć własne i załadować je do kreatora. Dzięki temu, że mamy opcje zakładania specjalnych folderów, jesteśmy w stanie utrzymać w nich porządek i łatwiej nimi zarządzać.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Elementy na stronie, które warto wprowadzić na stronę dedykowaną pod Black Friday

Baner

Baner należy do jednej z najpopularniejszych form przekazywania informacji promocyjnych- również tych na Black Friday. Umieszczany jest na górnej części strony. Cały projekt powinien mieć prostą formę, tak żeby sam komunikat był jednoznaczny. Co więc powinniśmy umieścić w takim banerze? Przede wszystkim:

  • hasło informujące o specjalnej ofercie promocyjnej (można też dodać ramy czasowe, które dodatkowo zmobilizują odbiorcę do szybszej realizacji celu)

  • grafikę- najlepiej taką, która nawiąże do całej naszej kampanii na Black Friday 

  • CTA, czyli przycisk zawierający tekst wzywający do działania- np. “kup teraz”

  • kod rabatowy- Jeśli do otrzymania zniżki użytkownik musi wpisać specjalny kod, możemy umieścić go już na banerze.

 

Tworząc teksty i grafiki na baner, trzeba skupić się na rzeczowych informacjach. Warto wyeksponować wysokość obniżki procentowej, a przycisk, czyli wcześniej wspomniane CTA nie powinno wtapiać się w tło projektu. 

 

Jak stworzyć baner w kreatorze WebWave?

Jeśli chcemy umieścić baner na naszej stronie wykonanej w WebWave, możemy postawić na projekt zewnętrzny- wykonany np. w Illustratorze lub zrealizować cały projekt bezpośredni w kreatorze. Jak? Wybieramy tworzące go elementy- kształt, ole tekstowe oraz przycisk. Gdy dodamy je już na stronie, możemy zająć się ich edycją. Poza zwykłymi aspektami stylistycznymi musimy pamiętać o ustawieniu kształtu na 100%, tak aby baner dopasował się do szerokości witryny. Jeśli już mamy idealne miejsce, w którym chcemy go umieścić- czy to właśnie na górze, czy też pomiędzy sekcjami, musimy go tam zaczepić. Teraz nie będzie już się przemieszczał podczas scrollowania. Warto też, w rogu baneru ustawić ‘x’. Aby baner zniknął, ustalamy akcje po kliknięciu- ukryj element…i gotowe teraz jeśli ktoś nie będzie chciał, aby na 

 

Pop-up

Pop-up to tzw. wyskakujące okienko. Zazwyczaj pojawia się kilka sekund po wejściu na stronę. Jego zaletą jest to, że przyciąga uwagę użytkownika- bardziej niż baner. Jednak z drugiej strony może być drażliwy. Dlatego tak jak w przypadku banera należy pamiętać, aby: po pierwsze- umieścić na nim informację atrakcyjną dla użytkownika, a po drugie- wyraźnie zaakcentować pole, które zamyka popup (znak ‘x’).

Projekt pop-upu na Black Friday może zawierać te same informacje  co na banerze oraz mieć podobną stylistkę. Jednak w związku z tym, że ma on inny format i może być większy, daje on też opcje zawarcia większej ilości szczegółów

Ustawiając go w kreatorze WebWave, możemy określić dokładne miejsce, w którym pokaże się osobom odwiedzającym stronę oraz w którym momencie automatycznie zniknie. W przypadku tego drugiego zdecydowanie lepiej jest jednak postawić na wcześniej wspomniany ‘x’.  

 

Header 

To pierwsza sekcja, którą widzimy po załadowaniu strony. Warto zadbać o to, aby sygnalizowała, że my również bierzemy udział w promocjach na Black Friday. Możemy postawić na pojedynczą grafikę, skupić się na chwytliwym nagłówku tekstowym lub wykonać slider- dzięki kreatorowi efekt, z jakim go otrzymamy, będzie płynny, a wygląd dostosuje się do różnych ekranów

 

Ikony 

Aby uatrakcyjnić projekt strony i nie przeładować go tekstami, dobrym zabiegiem jest stosowanie grafik oraz ikon. W WebWave tworząc nowy projekt lub edytując obecny, możemy skorzystać z darmowych zasobów banków zdjęć i ikon. Bez potrzeby wychodzenia z kreatora załadujemy i edytujemy  interesujące nas elementy.

 

Kolory na stronie 

 

Tworząc specjalny wygląd strony, w związku z promocją blackfriday-ową, warto ustalić nową kolorystykę. Można to zrobić na dwa sposoby. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie czarnych akcentów w niektórych elementach strony. Wtedy zmianie ulegać mogą np. przyciski lub ikony.  

Bardziej ryzykowne jest użycie czarnego jako dominującego- na przykład jako barwę tła. W związku z tym, że jest neutralny, nie będzie raczej “gryzł się” z pozostałymi kolorami. 

Z drugiej strony, taka radykalna zmiana może źle wpłynąć na użyteczność całego projektu, ponieważ czerń jest odbierana jako intensywna. Niesie to za sobą ryzyko, że przez jej nadmiar pogorszy się doświadczenie użytkownika. Jeśli jednak projekt będzie odpowiednio przemyślany i przetestowany, to jak najbardziej taki zabieg jest warty rozważenia. 

Użytkownicy spodziewają się, a nawet oczekują mocnych komunikatów marketingowych. W związku z tym można zaryzykować połączenie czerni z żywymi kolorami- np. czerwienią lub żółcią. To typowo “marketingowe” kolory, które w promocjach na Black Friday wciąż nieźle się sprawdzają. 

 

 

Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych

 

Coraz większa grupa użytkowników internetu chętniej korzysta z urządzeń mobilnych. Są po prostu lżejsze i bardziej praktyczne w drodze. Z pozycji, chociażby smartfona możemy przeglądać social media, czytać artykuły, a także zapoznawać się z ofertą różnych marek i realizować zakupy online. Aby jednak było to wygodne należy zadbać o RWD (responsive web design). Każda strona musi być dostosowana do ekranów urządzeń mobilnych. 

Dzięki WebWave z łatwością stworzymy kilka wersji widoku strony - na ekrany komputera, tabletu i telefonu. Otrzymujemy opcje skorzystania z funkcji Auto RWD, która dopasowuje układ i wielkość elementów do poszczególnych typów urządzeń, ale też mamy możliwość modyfikowania każdej wersji z osobna. Dodatkowym plusem jest to, że jesteśmy w stanie stworzyć odmienny wygląd każdego z widoków. Oczywiście nie poleca się tworzenia komletnie innego projektu dla desktopu i urządzeń mobilnych, ale warto zastanowić się czy niektóre dane są istotne dla użytkownika odwiedzającego naszą stronę z telefony. Jeśli nie, śmiało możemy wyłączyć ich widoczność (na pozostałych wersjach pozostaną bez zmian). Gdy odzyskamy trochę więcej wolnej przestrzeni w projekcie, warto powiększyć najistotniejsze elementy, aby przykuwały uwagę.

 

Kod rabatowy czy link promocyjny?

 

Promocje na metce, kupony, kody rabatowe. Każde z nich to forma zniżki- inny jest jedynie proces jej realizacji. W związku z tym, że mówimy tutaj przede wszystkim o stronach internetowych, to skupimy się na tym jak to funkcjonuje w wirtualnym świecie. Kod rabatowy jest standardową formą udzielania dodatkowej zniżki.  Najlepiej aby był on prosty i nawiązywał tematycznie do ‘okazji’. W przypadku Black Friday może to być, chociażby ‘blackfriday2021’. Inną formą jest link, którego posiadanie upoważnia do realizacji zakupu w obniżonej cenie. W tym roku WebWave przygotowując swoją ofertę promocyjną na Czarny Piątek, zdecydowało się na uproszczenie użytkownikom sposobu wykorzystania rabatu. Nie trzeba już dodawać go z panelu webmastera. Co więc trzeba zrobić? Wystarczy, że klikniemy w button i zostaniemy automatycznie przeniesieni do płatności z aktywowanym już kodem zniżkowym

 


 

Zaktualizowana strona lub dedykowany landing page to podczas promocji na Black Friday istny must have

 


Podsumowanie 

Black Friday to czas wielkich promocji. Warto przygotować się do niego jak najlepiej. Zaktualizowana strona lub dedykowany landing page to istny must have. Jeśli goni nas czas zawsze możemy skorzystać z gotowych szablonów. Jeśli mamy już gotową bazę warto zastanowić się nad dodatkowymi elementami informacyjnymi- może to być np.baner albo pop-up. Właściciele stron, na których prezentowana jest oferta dla klientów, mogą liczyć na większy ruch, a więc warto zadbać o ten aspekt podczas kampanii na Black Friday szybkie ładowanie się witryny, zmodyfowany wygląd i dostosowanie projektu do urządzeń- to kilka z wielu elementów, o których należy pamiętać. Jeśli edytujemy lub tworzymy nową witrynę www w kreatorze WebWave, wszystkie najważniejsze zmiany jesteśmy w stanie wprowadzić samodzielnie, bez potrzeby kodowania. Zaoszczędzimy tym samym nie tylko czas, ale też i pieniądze. 


 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

11 listopada 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: