Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 5 min. 

Data publikacji: 29.06.2022

Nagłówki HTML - czym są i jak stosować H1 - H6?

Wyszukiwarka Google od jakiegoś czasu kładzie duży nacisk na wartość dla użytkowników. Z tego względu najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania osiągają serwisy zoptymalizowane zarówno pod kątem SEO, jak i UX, a więc również SXO. Jednym z elementów, które spełniają jednocześnie potrzeby robotów indeksujących i użytkowników, są nagłówki HTML. Czym są i jak je stosować przy pozycjonowaniu strony?  

 

Czym są nagłówki HTML?

 

Nagłówki HTML to wyróżnione graficznie fragmenty tekstu na stronie. Ich zadaniem jest strukturyzacja treści, czyli uporządkowanie jej poprzez podzielenie na sekcje. W języku HTML istnieje sześć nagłówków: H1, H2, H3, H4, H5 oraz H6. Litera H przed cyfrą to skrót od wyrażenia Heading, czyli po prostu nagłówek. Cyfry natomiast mówią nam o hierarchii nagłówków na stronie internetowej

H1, nazywany też tytułem tekstu (nie należy mylić go ze znacznikiem title, czyli meta tytułem strony), odgrywa najważniejszą rolę na każdej podstronie i jest też największy. Analogicznie najmniej istotny oraz najmniejszy jest nagłówek H6. 

W dokumencie HTML (z j.ang. HyperText Markup Language – hipertekstowy język znaczników) nagłówki opisane są specjalnymi znacznikami: 

<hx> Treść nagłówka </hx>. 

W dokumencie HTML tekstu, który właśnie czytasz, oznaczenie nagłówka H1 wyglądałoby tak: 

<h1> Czym są i jak stosować nagłówki HTML w SEO? </h1>. 

Natomiast pierwszy nagłówek H2 wyglądałby tak:

<h2> Czym są nagłówki HTML? </h2>.  

 

Nagłówki z perspektywy wyszukiwarki

 

Nagłówki HTML mają znaczenie dla SEO, ze względu na sposób działania mechanizmu Google. Wyszukiwarka wyświetla użytkownikom strony, które pasują do szukanych przez nich słów kluczowych oraz kontekstu. Jednak zanim to zrobi, roboty muszą w indeksie odnaleźć serwisy, które zawierają treści związane z daną frazą kluczową. Nagłówki pomagają im zrozumieć strukturę tekstu i lepiej zinterpretować treść, która znajduje się na stronie. W ten sposób wyniki wyświetlane na stronie SERP trafnie odpowiadają na pytania użytkowników.  

Nagłówki HTML stosowane w odpowiedniej hierarchii są jednym z czynników SEO on-site.  

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Nagłówki z perspektywy użytkownika

 

Nagłówki są jednym z tych elementów, które mają znaczenie zarówno jeśli chodzi o wymagania wyszukiwarki, jak i wrażenia użytkowników. Długie ściany tekstu, niepodzielone na krótsze sekcje zdecydowanie nie są mile widziane. Takie treści są bardzo trudne w odbiorze, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że użytkownik zrezygnuje z ich czytania i opuści stronę.

Odbiorca już po kilku sekundach powinien wiedzieć, o czym jest tekst,  czego dotyczą poszczególne sekcje oraz w jakim miejscu znajdzie informacje, które najbardziej go interesują. Trzeba pamiętać, że większość użytkowników nie czyta tekstów od początku do końca. W sieci mamy raczej do czynienia ze zjawiskiem skanowania. Dlatego, jeśli chcesz zainteresować odbiorcę i zachęcić go do zapoznania się z tekstem, stosuj nagłówki. 

Pamiętaj jednak, że nie są to slogany reklamowe, a komunikaty, które pomagają użytkownikowi odnaleźć się w treści. Dlatego powinny być zwięzłe i jasno przekazywać, o czym jest dana sekcja w tekście.  

 

Jak stosować nagłówki HTML w SEO?

 

Aby nagłówki HTML były pomocne w SEO i dla czytelnika, przede wszystkim muszą być stosowane zgodnie ze swoją hierarchią. Co to znaczy? Pierwszy jest zawsze nagłówek H1, który może być tytułem artykułu, nazwą produktu w sklepie internetowym lub po prostu opisem tego, co znajduje się na danej podstronie. 

Następnie tekst należy dzielić na sekcje opatrzone śródtytułami H2-H6. Choć warto wspomnieć, że nagłówki od H4 w dół stosuje się raczej w bardzo długich tekstach, w których szczegółowo wyjaśnia się różne kwestie. Jeśli treść jest krótka, nie ma potrzeby, aby na siłę upychać śródtytuły tak niskiego rzędu. 

 

Schemat nagłówków w artykule blogowym 

Prawidłowa struktura nagłówków wygląda tak: 

Nagłówek H1

     Nagłówek H2

           Nagłówek H3

           Nagłówek H3

     Nagłówek H2

           Nagłówek H3

                 Nagłówek H4

                 Nagłówek H4

      Nagłówek H2

Oczywiście nie jest to jedyny poprawny schemat. Wiele zależy od długości tekstu oraz tego, jak chcesz podzielić poruszane w nim tematy. Istotne jest to, aby po nagłówku H2 znajdował się nagłówek H3, a nie H4 – analogicznie w przypadku śródtytułów niższego rzędu. 

Ile nagłówków H1 na jednej stronie?   

Warto też poruszyć temat umieszczania kilku nagłówków H1 na jednej stronie. Zdania na ten temat długo były podzielone – niektórzy uważali, że można to robić, inni, że absolutnie nie. Przełomowa okazała się wypowiedź  Johna Muellera, który jako Senior Webmaster Trends Analyst w firmie Google przekazuje nam istotne informacje dotyczące wyszukiwarki. W jednym ze swoich filmów na kanale YouTube o nazwie Google Search Central John Mueller powiedział: „Our systems don’t have a problem when it comes to multiple H1 headings on a page.”

To sugeruje nam, że kilka nagłówków pierwszego rzędu nie powinno negatywnie wpłynąć na SEO. Jednak w tym samym filmie Mueller powiedział także: „In short when thinking about this topic SEO shouldn’t be your primary objective instead think about your users.”

Senior Webmaster Trends Analyst rekomenduje, aby przy strukturyzacji tekstu w pierwszej kolejności skupiać się na wrażeniach użytkownika, a nie na SEO. I tego należy się trzymać. Trudno wyobrazić sobie artykuł na blogu, który ma więcej niż jeden nagłówek H1, prawda? 

 

Słowa kluczowe w nagłówkach 

W nagłówkach/śródtytułach powinny znaleźć się istotne dla danej podstrony słowa kluczowe. Najważniejsze z nich warto umieścić w H1. Dzięki temu roboty wyszukiwarki otrzymają jasną informację o tym, czego dotyczy strona. 

Nagłówki są też pomocne, jeśli chodzi o umieszczanie trudnych i nienaturalnych słów kluczowych. Fraza „pozycjonowanie stron Poznań” lepiej będzie brzmiała w nagłówku niż w samej treści.

 

Dowiedz się więcej o najlepszych praktykach tworzenia stron:

 


Artykuł został stworzony przez Grupę iCEA

Grupa iCEA to kluczowa spółka holdingu Digital Now!, która działa w sektorze marketingu internetowego. Dzięki biznesowemu podejściu do pozycjonowania stron internetowych realizuje strategie, które bezpośrednio przekładają się na wzrost sprzedaży i zysków swoich klientów. Od 2007 roku wyznacza standardy w branży SEO/SEM. Dysponuje największym działem technicznym w Polsce, liczącym ponad 300 pracowników, ekspertów SEO z wieloletnim doświadczeniem. Firma rozwija się także poza granicami Polski, gdzie z powodzeniem realizuje projekty w USA i Azji. Pracuje dla takich klientów jak: Romet, Viessmann, PZU, Orange, Bielenda, Sneaker Peaker, nokaut.pl, epaka.pl, 123 Łazienka, Lou, Gerda, merlin.pl i wielu innych.

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

29 czerwca 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: