Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Data: 10.03.2022

Nauka tworzenia stron - studia, kursy i inne formy edukacji

Stworzenie strony internetowej jest coraz prostsze. Oczywiście swoje zasługi mają tutaj programy takie jak kreator stron www WebWave. Zrozumiałe jest jednak, że w coś, co jest dla nas nowe, trzeba się czasem wdrożyć. Form edukacyjnych, czy też instruktażowych mamy wiele. Możemy wybierać spośród kursów stacjonarnych, zdalnych, materiałów wideo lub opisów tekstowych. Dzisiaj właśnie omówimy sobie ten temat…,czyli gdzie możemy uczyć się tworzenia stron? Sprawdźmy to!

 

Tworzenie stron internetowych

Kiedyś a dziś 

 

Jak zapewne większość już wie, kiedyś tworzenie stron internetowych polegało tylko i wyłącznie na ich kodowaniu. Wszystko zaczęło się od prostych konstrukcji. Z czasem do języka HTML dołączył JavaScript, a następnie CSS. W międzyczasie narodził się też pomysł stworzenia narzędzia, które pozwoli zakładać witryny www bez umiejętności kodowania - zalążki kreatorów.

W związku z tym, że nie każdy posiadał umiejętności programowania jedynym sposobem na naukę tworzenia stron www była po prostu nauka programowania. Co za tym idzie, rynek był dość ograniczony. Obecnie w erze automatyzacji wielu czynności, projektowanie platform internetowych jest niemalże ogólnodostępne. 

 

Programy w stylu drag&drop

To właśnie dzięki nim coraz więcej osób mogło zainteresować się tworzeniem witryn www.

Z czasem, gdy internet zaczął się rozrastać, a strona nie miała tylko “być”, ale też wyglądać, zaczęto przykładać uwagę do designu. 

Osoba zajmująca się tworzeniem stron za pomocą kodowania, niekoniecznie będzie potrafiła wykonać ją tak, aby oprócz funkcjonalności mogła być również przyjemna dla oka - potrzebna jest do tego makieta projektu

Z drugiej strony osoba znająca się na web designie i posiadająca umiejętności w dziedzinie UX i UI nie zawsze sprawdzi się w programowaniu.

Korzystając z kreatora, nie będzie to koniecznością (co prawda WebWave daje taką możliwość, ale nie każdy musi z niej skorzystać), a mimo wszystko jesteśmy w stanie stworzyć funkcjonalną, a zarazem estetyczną platformę.

 

Formy edukacji

 

Form edukacji jest w tym momencie bardzo dużo. Oczywiście w przypadku wielu osób studia będą pierwszą myślą w tym kierunku, ale warto poznać też alternatywy.

 

Jakie studia możemy wybrać, aby móc zacząć tworzyć strony internetowe?

Tak naprawdę to zależy od tego, na czym chcemy się skupić - czy wolimy kodować czy może tworzyć projekty graficzne…a może kariera UI”a lub UX’a? 

Oczywiście bardzo ważne jest to, aby wybrany przez nas kierunek omawiał zarówno “tradycyjne” metody tworzenia stron jak i te, które dały nam np. kreatory. W ten sposób będziemy mogli zbudować pewien fundament naszej wiedzy. Niezwykle istotne jest jednak też to aby poza samą “bazą” studia oferowały też specjalistyczną edukację w danym (mniejszym) zakresie. 

Do kierunków studiów, od których możemy zacząć karierę projektanta witryn www należą m.in.

 • grafika komputerowa

 • informatyka

 • programowanie

 • tworzenie aplikacji internetowych i mobilnych

To tylko kilka przykładów. Na ten moment nie ma ich tak dużo jak byśmy chcieli, a część studiów jest wielostopniowa, ale na szczęście lista z roku na rok się powiększa i możemy znaleźć coraz więcej konkretnych ofert kształcenia. 

Więcej tego typu kierunków znajdziemy na uczelniach zagranicznych. 

 

 

Kursy i szkolenia tworzenia stron

Jeśli nie chcemy poświęcać czasu na kierunki, które nie do końca sprostają wymaganiom naszych oczekiwań lub po prostu wymarzonemu stanowisku, to warto rozważyć udanie się na kurs. Dlaczego? W przypadku tej formy edukacji mamy trochę większy wybór. Możemy wybierać spośród ogólnych zagadnień, po skonkretyzowany jej element. Pozwala to na zdobycie wiedzy dokładnie w tym temacie, jaki nas interesuje. Z pewnością znajdziemy tu wiele pozycji doszkalających w temacie UI i UX, a to dwa bardzo istotne elementy projektowania witryn www.

Kursy mogą lepiej sprawdzić się niż studia, w przypadku osób, które na co dzień pracują. Oczywiście są studia zaoczne i wieczorowe, ale tak jak już sobie wspomnieliśmy, nie zawsze znajdziemy kierunek, omawiający tematykę naszych zainteresowań - np. “tworzenie stron internetowych, a web design”

Obydwie formy są oczywiście płatne- jedne będą trwały dłużej, a drugie krócej. To, którą wybierzemy, będzie zależało od tego, która lepiej sprosta naszym oczekiwaniom.

Do platform oferujących kursy tworzenia stron zaliczamy np. Udemy, Edugrafię, Strefę kursówCourserę.

 


 

Jeśli chcesz nauczyć się tworzyć strony w WebWave, sprawdź nasz kurs tworzenia stron internetowych z certyfikatem. Wykorzystując gotowe szablony stron www zbudujesz swoją stronę w jeden weekend.

 


 

Webinar

Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju forma szkolenia, tyle że bardzo krótkiego - w pigułce. Webinar przeprowadzany jest z wykorzystaniem technologii webcast - transmisja wideo, dźwięku i tekstu, a wszystko to na żywo. Może być udostępniany na platformach internetowych, ale też i w konkretnych aplikacjach.  

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Praktyka, czyli nauka poprzez samo tworzenie stron www

Poza udaniem się na studia lub kurs specjalistyczny możemy postawić po prostu na praktykę.

Do tworzenia stron internetowych nie jest nam wyłącznie potrzebna teoria. Musimy wiedzieć jak projektować w określonych sytuacjach, mając różne wytyczne i oczekiwania od klientów, dlatego też warto ćwiczyć swój warsztat. Jak to zrobić?

Wystarczy, że zaczniemy samodzielnie projektować strony internetowe. Możemy postawić na kodowanie lub tworzenie stron przy pomocy kreatora. Najlepiej wybrać tę formę, w której czujemy się pewniej. 

Dobrze…ale skąd wziąć "zlecenia", na których będziemy ćwiczyć nasze umiejętności?

Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie tworzenie sobie zadań - określamy temat, dany styl, jakie mniej więcej treści miałyby znaleźć się na stronie etc. (coś jak brief). Jeszcze lepiej będzie, jeśli “zlecenia” będą wymyślać dla nas np. znajomi. Będziemy mogli się w ten sposób przekonać czy sprostamy czyimś oczekiwaniom. Bardzo ważny jest tutaj feedback. 

 

 

W jaki sposób ćwiczyć swoje umiejętności tworzenia stron 

 

Oczywiście to o czym była mowa wcześniej, czyli praktyka. Przyda się nam niezależnie od tego, jaką formę nauki tworzenia stron wybierzemy jaką tą główną - studia, kursy, materiały edukacyjne w formie książek, artykułów, wideo etc. Praktyka i tak będzie tu koniecznością - prędzej czy później. 

Jeśli chodzi o tworzenie stron za pomocą kodów, to rzecz jasna musimy nauczyć się języków i operowania nimi…a później możemy zacząć “pisać stronę”.

Z kolei jeśli chodzi projektowanie stron przy użyciu kreatora, to najprostszym sposobem jest założenie darmowego konta, na którym zapoznamy się z narzędziem, sposobem jego działania oraz możliwościami, jakie nam daje. 

 • Będziemy mogli ustalić, czy posiadamy określony styl tworzenia, czy może wręcz przeciwnie - jesteśmy elastyczni i nasze projekty są bardzo różnorodne.
 • Warto też przeanalizować różne kombinacje: układ elementów, stosunek tekstu do obrazu etc. 

 

Jeśli strona okaże się dobrym produktem do publikacji, to w WebWave nie będzie z tym problemu, ponieważ zrobimy to tak naprawdę za pomocą jednego kliknięcia. 

 

WebWave a nauka tworzenia stron 

 

Nie chcemy tutaj się jakoś przechwalać, ale nie będzie kłamstwem jeśli powiemy, że nasza “oferta” edukacyjna jest naprawdę dobrze rozwinięta. 

Do listy zaliczyć można tutaj:

 • przynajmniej część naszych artykułów na blogu

 • Bazę Wiedzy, czyli stronę, na której korzystając z wyszukiwarki jesteśmy w stanie znaleźć materiały typu “jak podłączyć domenę”, “jak obsługiwać kreator” etc.

 • filmy na YouTube, zarówno te instruktażowe na tematy bardziej ogólne, czyli np. “jak zrobić landing page", ale też takie objaśniające rolę i sposób użycia danej funkcji, czy chociażby elementu strony (np. “stopka na stronie”)

 • webinary - Mieliśmy krótką przerwę w ich prowadzeniu, ale w najbliższy czwartek wracamy. Konrad Smuga, czyli nasz Customer Support Specialist pokaże wszystkim jak samodzielnie stworzyć responsywną stronę internetową - od założenia konta po publikacje w sieci.

 • kurs tworzenia stron, który powstał przy współpracy z udemy 

 • e-booki - na ten moment na liście mamy ich 7. Czego dotyczą? Najprościej będzie jeśli wypiszemy ich tytuły:

  • Od pomysłu do własnej strony www

  • ABC Web Designera

  • Jak stworzyć stronę przyjazną użytkownikom

  • Jak założyć własny blog

  • Jak skutecznie pozycjonować stronę internetową?

  • Jak zrobić sklep internetowy za darmo i zacząć sprzedawać w internecie?

  • Strona www bez kodowania

 • platformę Edu.WebWave, na której gromadzimy nasze materiały edukacyjne z różnych kanałów (znajdziemy tam e-booki, informacje o webinarach, część filmów z YT i i artykułów z bloga). 

 

Co najważniejsze - wszystkie te powyżej wymienione sposoby czerpania wiedzy na temat tworzenia stron internetowych są dostępne za darmo

Podsumowanie

Sposobów do nauki tworzenia stron internetowych jest naprawdę wiele. To, na jaki się zdecydujemy to już nasz wybór. Jedni preferują studia, inni kursy, a jeszcze kolejnym osobom najbardziej będzie odpowiadała forma praktyczna, czyli nauka poprzez wykonywanie witryn www. Najlepiej oczywiście połączyć kilka z nich - wzajemnie je uzupełniać…ale to tylko sugestia. 

Wiele też zależy od naszych umiejętności, ponieważ jeśli posiadamy już zmysł estetyczny, to nasza praca nad nauką tworzenia stron (czy to tylko i wyłącznie dla siebie, czy też w kierunku zawodowym) będzie dużo sprawniejsza. Wtedy tak naprawdę potrzebujemy narzędzia takiego jak kreator WebWave, znajomości zasad projektowania...i możemy działać.  

 

Chcesz dowiedzieć się jak tworzyć określone typy stron?

 

Autor: Kaja Rowicka

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

10 marca 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: