Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Data: 9.01.2024

Nauka tworzenia stron - studia, kursy i inne formy edukacji

Kontakty towarzyskie, praca, edukacja, zakupy... całe życie przenosi się do sieci. Stąd też tak duże zapotrzebowanie na programistów. Speców, którzy będą potrafili stworzyć profesjonalną stronę internetową. Jak zostać jednym z nich? Jak zdobyć nie tylko przyszłościowy, ale też dobrze płatny zawód?

Dostępnych jest tak wiele form edukacji, że można się w tym trochę pogubić. Chcesz wybrać najlepszą opcję dla siebie? Pozwól, że Ci w tym pomogę!

 

Tworzenie stron internetowych: kiedyś i dziś 

 

Do niedawna tworzenie stron internetowych polegało tylko i wyłącznie na ich kodowaniu. Zaczęło się od prostych konstrukcji. Z czasem do języka HTML dołączył JavaScript, a następnie CSS. W międzyczasie narodził się też pomysł stworzenia narzędzia, które pozwoli zakładać witryny www bez umiejętności kodowania – zalążek kreatora.

Ponieważ nie każdy posiadał umiejętności programowania, jedynym sposobem na naukę tworzenia stron www była po prostu nauka programowania. Co za tym idzie, rynek był dość ograniczony. Na szczęście dziś, w erze automatyzacji wielu czynności, projektowanie platform internetowych jest niemalże ogólnodostępne. 

 

Programy w stylu drag&drop

Z czasem, gdy internet zaczął się rozrastać, a strona nie miała tylko “być”, ale też wyglądać, zaczęto przykładać uwagę do designu. 

Ale nie każdy programista potrafił wykonać ją tak, aby oprócz funkcjonalności mogła być również przyjemna dla oka – potrzebna jest do tego makieta projektu. 

Z drugiej strony nie każdy specjalista od web designu sprawdził się w programowaniu. Jak pokonać tę trudność?

Na to pytanie odpowiem za chwilę. 

Formy edukacji

 

Form edukacji jest w tym momencie bardzo dużo. Oczywiście w przypadku wielu osób studia będą pierwszym wyborem, ale warto poznać także alternatywy.

 

Jakie studia wybrać, aby tworzyć strony internetowe?

Wolisz kodować czy może tworzyć projekty graficzne? A może marzy Ci się kariera UI'a lub UX'a?

Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie kierunek omawia zarówno “tradycyjne” metody tworzenia stron jak i te, które dały nam np. kreatory. Dzięki temu zbudujesz solidny fundament swojej wiedzy. Studia powinny oferować także specjalistyczną edukację w danym (mniejszym) zakresie. 

Możesz zacząć karierę projektanta witryn www na kierunkach:

 • grafika komputerowa,

 • informatyka,

 • programowanie,

 • tworzenie aplikacji internetowych i mobilnych.

 

To tylko kilka przykładów. Lista z roku na rok się powiększa i możemy znaleźć coraz więcej konkretnych ofert kształcenia. Najwięcej na uczelniach zagranicznych. 

 

 

Kursy i szkolenia tworzenia stron

W przypadku tej formy edukacji masz trochę większy wybór. Możesz wybierać spośród ogólnych zagadnień i tych bardziej szczegółowych. Pozwala to na zdobycie wiedzy dokładnie w tym temacie, jaki Cię interesuje. Znajdziesz tu wiele pozycji doszkalających w temacie UI i UX, a to dwa bardzo istotne elementy projektowania witryn www.

Kursy mogą lepiej sprawdzić się niż studia, w przypadku osób, które na co dzień pracują. 

Do platform oferujących kursy tworzenia stron zaliczamy np. Udemy, Edugrafię, Strefę kursówCourserę.

 


 

Jeśli chcesz nauczyć się tworzyć strony w WebWave, sprawdź nasz kurs tworzenia stron internetowych z certyfikatem. Wykorzystując gotowe szablony stron www zbudujesz swoją stronę w jeden weekend.

 


 

Webinar

Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju forma szkolenia, tyle że bardzo krótkiego – w pigułce. Webinar przeprowadzany jest z wykorzystaniem technologii webcast: transmisja wideo, dźwięku i tekstu, a wszystko to na żywo. Może być udostępniany na platformach internetowych lub w konkretnych aplikacjach.  

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Praktyka, czyli nauka poprzez samo tworzenie stron www

A może po prostu przejść do praktyki?

Teoria teorią, ale w pracy musisz przede wszystkim wiedzieć jak projektować w określonych sytuacjach, mając różne wytyczne i oczekiwania od klientów. Dlatego warto od razu ćwiczyć swój warsztat. Jak to zrobić?

Wystarczy, że zaczniesz samodzielnie projektować strony internetowe. Możesz postawić na kodowanie lub tworzenie stron przy pomocy kreatora. Wybierz tę formę, w której czujemy się pewniej. 

Dobrze…ale skąd wziąć "zlecenia", na których będziemy ćwiczyć nasze umiejętności?

Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie tworzenie sobie zadań: sam określamy temat, dany styl, rodzaj treści etc. (coś jak brief). Jeszcze lepiej będzie, jeśli “zlecenia” będą wymyślać dla Ciebie np. znajomi. Przekonasz się, czy sprostasz czyimś oczekiwaniom. Na koniec poproś bliskich o feedback. 

 

 

W jaki sposób ćwiczyć swoje umiejętności tworzenia stron 

 

Niezależnie od tego, jaką formę nauki tworzenia stron wybierzesz – studia, kursy, materiały edukacyjne w formie książek, artykułów, czy wideo – praktyka i tak będzie najważniejsza.

Zdecydowałeś się na tworzenie stron za pomocą kodów? Zacznij od nauki języków i operowania nimi…a później spróbuj “napisać stronę”.

Wolisz projektowanie przy użyciu kreatora? Załóż darmowe konto, na którym zapoznasz się z narzędziem, sposobem jego działania oraz możliwościami. To pozwoli Ci:

 • ustalić, czy posiadasz określony styl tworzenia, czy może wręcz przeciwnie – jesteś elastyczni i Twoje projekty są bardzo różnorodne;
 • Przeanalizować różne kombinacje: układ elementów, stosunek tekstu do obrazu itd. 

 

Jeśli strona okaże się dobrym produktem do publikacji, to w WebWave nie będzie z tym problemu: wystarczy jedno kliknięcie!

 

WebWave a nauka tworzenia stron 

 

Oferta edukacyjna WebWave jest znakomicie rozwinięta.

Praktyczne treści znajdziesz w:

 • przynajmniej części naszych artykułów na blogu;

 • Bazie Wiedzy (materiały typu “jak podłączyć domenę”, “jak obsługiwać kreator” etc.)

 • filmach na YouTube (instruktażowe na tematy bardziej ogólne, czyli np. “jak zrobić landing page" oraz takie objaśniające rolę i sposób użycia danej funkcji, czy chociażby elementu strony np. “stopka na stronie”);

 • webinarach;

 • kursie tworzenia stron, który powstał przy współpracy z Udemy;

 • e-bookach:

  • Od pomysłu do własnej strony www,

  • ABC Web Designera,

  • Jak stworzyć stronę przyjazną użytkownikom,

  • Jak założyć własny blog,

  • Jak skutecznie pozycjonować stronę internetową?,

  • Jak zrobić sklep internetowy za darmo i zacząć sprzedawać w internecie?,

  • Strona www bez kodowania.

 • platformie Edu.WebWave, na której gromadzimy nasze materiały edukacyjne z różnych kanałów (znajdziesz tam e-booki, informacje o webinarach, część filmów z YT i i artykułów z bloga). 

 

Co najważniejsze – wymienione sposoby czerpania wiedzy na temat tworzenia stron internetowych są dostępne za darmo

Jak nauczyć się projektowania stron? Podsumowanie

Sposobów do nauki tworzenia stron internetowych jest naprawdę wiele. Jedni preferują studia, inni kursy, a jeszcze innym najlepiej „siądzie” forma praktyczna, czyli nauka poprzez wykonywanie witryn www. Czasami warto połączyć kilka z nich. 

Wiele też zależy od Twoich naturalnych umiejętności oraz nabytych umiejętności. Jeśli już posiadasz zmysł estetyczny, to Twoja praca nad nauką tworzenia stron będzie dużo sprawniejsza. Być może wystarczy Ci jedynie dostęp do narzędzia takiego jak kreator WebWave... i możemy działać.  

 

Chcesz dowiedzieć się jak tworzyć określone typy stron?

 

Autor: Kaja Rowicka

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

10 marca 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: