Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania:  ok. 8 min. 

Data publikacji: 20.10. 2022

Podcasty, które warto obserwować - marketing, SEO i projektowanie  

Podcasty wciąż przyciągają coraz to większą liczbę słuchaczy. Mogą stanowić konkurencję mi.in. dla filmów, seriali, muzyki, audiobook'ów, ale też i kursów oraz innego rodzaju form edukacyjnych.
Nie zawsze będzie to nasze docelowe źródło wiedzy, ale z pewnością nie można nie nazwać tego rozwiązania, praktyczną metodą poszerzania jej zakresu oraz ogólnego rozwoju i spojrzenia na dane tematy z różnych perspektyw (każdy specjalista z dziedziny może mieć inne spostrzeżenia).

Oczywiście podcasty mogą być też formą rozrywki (co mogła sugerować wcześniej wymieniona "konkurencja"), ale  tym razem powiemy sobie o tych, które przydadzą nam się, jeśli zajmujemy się rozwojem własnego biznesu, personal brandingiem lub mamy styczność z projektowaniem i/ lub UX/UI designem.
Które dostępne w sieci podcasty warto obserwować? Sprawdźmy to!

 

Podcasty o marketingu i biznesie jako forma rozwoju i rozrywki 

 

Podcasty przybierają obecnie różną formę - mogą to być słuchowiska, wywiady, “monologi” etc. Część z nich posiada wersję z obrazem - przede wszystkim te, które udostępniane są również na You Tube. Nie jest to jednak jego forma docelowa, ponieważ tutaj najważniejszy jest dźwięk. 

Wśród materiałów podcastowych znajdziemy zarówno te omawiające ogólne taktyki biznesowe, jak i praktyczne “patenty”, które pomogą nam ulepszyć nasze działania np. marketingowe lub takie związane z SEO/SEM. Nie brakuje też tematów stricte związanych z projektowaniem stron - UI/UX design, projektowanie graficzne etc. 

 

Do popularnych platform, na jakich hostowane są podcasty, wliczamy: 

  • Apple Podcasts (iTunes) 

  • Podcasters  (Spotify)

  • Google Podcasts 

  • YouTube

  • SoundCloud 

  • Stitcher
     

Oczywiście nie sposób stworzyć listę podcastów, które sprawdzą się dla każdego - każdy ma inne potrzeby, ale też i gust/preferencje - płynny, stonowany przekaz, coś bardziej dynamicznego lub nawet coś chaotycznego, mniej rozplanowanego. Poniżej przedstawimy zaledwie kilka przykładów podcastów z dziedziny designu, marketingu oraz SEO. Wybór jest znacznie większy. 
 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Design, projektowanie, UX/UI – źródło praktycznej wiedzy o nowoczesnym marketingu

User experience i user interface, to podstawa projektowania stron internetowych. Znajomość idących za tym zasad jest niezwykle istotna w momencie gdy tworzymy strony dla innych, ale nie oznacza to, że podstawy nie przydadzą się też osobom zakładającym własną witrynę www. 
 

Design Practice

Podcast hostowany przez Agę Naplochę i Paulinę Kacprzak. Publikacje pojawiają się 2 razy w miesiącu i biorą pod lupę temat projektowania oraz związane z nim różne aspekty, a także to, co ogólnie tyczy się z pracą w branży - może to być produkt design, UX/UI, web design, oraz samo zarządzanie procesami. 

 

UXED PL

Kolejny podcast omawiający zagadnienia i procesy związane z projektowani produktów cyfrowych oraz to jak zadbać o odpowiedni UX - tak aby przynieść satysfakcję każdej ze stron, czyli użytkownikowi, projektantowi i właścicielowi produktu. Warto jednak zaznaczyć, że ostatni materiał został wydany w zeszłym roku. Cykl prowadził Michał Mazur. 
 

Nie tylko design

Z tym programem możemy spotkać się w wielu 'poleceniach' omawiających polskie kanały branżowe. Podcast prowadzony jest przez Tomasza Skórskiego, który jest projektantem graficznym oraz wykładowcą. Zakres tematyczny podejmowany w tym programie dotyczy zarówno samego designu, technologii, jak i procesów związanych z projektowaniem.

 

Strefa Designu Uniwersytetu SWPS

Ten podcast jest projektem zorganizowanym przez Uniwersytet Humanistycznospołecznego w Warszawie. Porusza on tematy związane z designem, projektowaniem, ale też bardziej ogólne - dotyczące szeroko pojętej kultury i sztuki, oraz komunikacji.

 

Marketing podcast ze świata SEO

 

Znajomość zasad pozycjonowania i optymalizacji strony (działań, które polegają na lepszym dostosowaniu strony do konkretnych potrzeb), przyda się nam zarówno do prowadzenia własnej platformy, jak i podczas budowania i/lub późniejszego zarządzania tą należącą do zleceniobiorcy. Umiejętne przeprowadzenie całego procesu może wpłynąć na rozwój biznesu. 

 

SEO Friday’s podcast

SEO Fridays jest pierwszym podcastem na polskim rynku, który skupia swoją uwagę na SEO. Przede wszystkim spotkamy się tutaj z rozmowami z prowadzonymi przez Dawida Medwediuka ze swoimi gośćmi, do których zaliczymy zarówno doświadczonych specjalistów, jak i tych aspirujących (jak to zostało określone na stronie ,,młodych adeptów sztuki SEO” ).

 

Senuto Podcast

Senuto jest platformą Saas’ową, działającą w zakresie SEO i marketingu. Prowadzą oni również swój podcast. Mowa tutaj o ,,Nienazwanym podcaście Damiana Sałkowskiego”. Znajdziemy go na takich platformach jak Spotify, Google Podcasts, iTunes oraz na YouTube. 

 

Zapytaj o SEO – grupa iCEA

W tym podcaście Wojciech Haremza razem ze swoimi gośćmi porusza tematy związane z SEO i marketingiem internetowym. Każdy odcinek wnosi nowe spojrzenie na pozycjonowanie stron i może oznaczać rewolucję w pracy wszystkich specjalistów SEO. 

 

Biznes online i marketing B2B- podcasty dla przedsiębiorców, które warto słuchać 

 

Mała Wielka Firma

W swoim zakresie tematycznym należy chyba do największych podcastów w Polsce. Prowadzony jest przez  Marka Jankowskiego. Możemy natknąć się tutaj na odcinki solo, ale też z gośćmi. Mała Wielka Firma (jako nazwa) doskonale oddaje to, czego dotyczy podcast. Jest on prowadzony dość przystępnie, przez co przekazywana wiedza omawiająca m.in. tematy inwestowania, zarządzania, relacji z klientami i pracownikami etc. powinna być zrozumiała dla osób, które nie miały jeszcze styczności z tymi zagadnieniami. 

 

Everybody Hates Marketers 

Podcast prowadzony przez Louisa Greniera pokrywa zagadnienia marketingowe. Przeznaczony jest przede wszystkim dla tych, którzy chcą rozwijać swoją własną stronę internetową, zdobywać większą ilość odwiedzających i finalizować więcej zakupów, ale przy okazji też nie chcą stosować podejrzanych metod marketingowych.
 

Konkretnie o marketingu – Artur Jabłoński

Podcast Artura Jabłońskiego. Jak sam tytuł już sugeruje, obejmuje on zagadnienia związane zarówno z samym marketingiem, jak i działaniami nastawionymi na sprzedaż. Materiały najczęściej nie przekraczają 25 minut i omawiają m.in. zagadnienia oraz rozwiązania stosowane w content marketingu, porady na ustawianie reklam oraz ogólne zarządzanie social mediami. 

 

Dziennik budowy firmy

Dziennik Budowy Firmy to podcast biznesowy i marketingowy przeznaczony dla przedsiębiorców i prowadzony przez zespół Fox Strategy. W każdym z kolejnych odcinków mamy szansę zapoznać się z różnymi specjalistami w dziedzinie marketingu i biznesu. 

 

Marketing Masterclass

Ten podcast stworzono dla przedsiębiorców chcących odnieść sukces i zbudować mocny biznes, którzy nie mają wielkich budżetów na promocję i finansują wszystko z własnych środków. 

 

Wyższy poziom marketingu

Główne tematy omówione w tym podcaście dotyczą planowania marketingowego, analizy SWOT, segmentacji rynku, pozycjonowania, budowania strategii marki, digital marketingu, content marketingu, analityki i wielu innych ważnych zagadnień, na których opiera się dobry biznes. 

 

Golczyk o marketingu

Na końcu wspomnę o programie skierowanym do osób, które chcą lepiej wykorzystać potencjał działu marketingowego. W podcaście „Golczyk o marketingu” usłyszą porady dotyczące m.in. zarządzania zespołem w marketingu, przesądach w biznesie, lepszej organizacji pracy, typologii klientów wewnętrznych, czy wskazówki co do samego contentu. 

 

Podcasty warte uwagi, które rozwiną sprzedaż i marketing - podsumowanie 

Edukacja i szeroko pojęty rozwój nie zawsze musi wiązać się z ciągłym przywiązaniem do biurka. Podcasty doskonale sprawdzą się nie tylko osobom, które, które są słuchowcami, ale też tym, którzy posiadają ograniczony czas lub po prostu lubią robić wiele rzeczy, w tym samym czasie. 

Prowadzenie własnej działalności nie zawsze jest proste. Czasem może przydać nam się pomoc. Część będziemy w stanie zrobić sami, a jedyne czego będziemy potrzebować to porada specjalisty, drobna sugestia lub inspiracja. Nie musimy ze wszystkim kierować się bezpośrednio do agencji, freelancerów etc. Niektóre odpowiedzi znajdziemy w internecie - na blogu, w poradnikach, e-bookach, materiałach na YouTube i właśnie w podcastach.

Warto, chociaż przetestować tę metodę (rozwoju, rozrywki etc.), ponieważ tak jak już wspomnieliśmy, publikacji podcastowej możemy słuchać "w międzyczasie". 


Autor: Kaja Rowicka 

 

Dowiedz się o najlepszych praktykach tworzenia stron:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

20 października 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: