Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 10 min. 

Data publikacji: 27.04.2023

Strony z portfolio - inspiracje, przykłady, szablony.

jak wybrać nazwę bloga

Strony z portfolio to doskonały sposób na zaprezentowanie swoich umiejętności, doświadczenia i osiągnięć w swojej dziedzinie (zamiast zwykłego CV). Dzięki nim podnosimy szanse pokazania się potencjalnym klientom lub pracodawcom. Oczywiście stworzenie profesjonalnego portfolio online może wymagać czasu - szczególnie jeśli nie mamy na nie koncepcji.W związku z tym przygotowaliśmy materiał, w którym zebraliśmy kilka inspiracji, kreatywnych przykładów oraz gotowych szablonów, które może chociaż w niewielkim stopniu pomogą w stworzeniu atrakcyjnego, a zarazem funkcjonalnego projektu. Oprócz tego dodaliśmy też kilka wskazówek jak niektóre rozwiązania wizualne na swojej stronie głównej można osiągnąć w naszym kreatorze. 
 

Inspiracje projektowe dla profesjonalnego portfolio online 

Zanim zaczniemy omawiać sobie najlepsze prace, warto podkreślić, że komentujemy tutaj różne rozwiązania, ich atrakcyjność i oryginalne rozwiązania, jednak to, że dana strona internetowa stosuje dużo mniej lub bardziej skomplikowanych animacji, nie oznacza, że nie może być inspiracją dla tego statycznego. W końcu nie mówimy tu o odtwarzaniu strony internetowej – to byłby już plagiat.

Znajomość różnych rozwiązań projektowych pozwala nam lepiej opracować własną koncepcję i po to właśnie przygotowaliśmy kilka propozycji. 

https://www.eliotbesson.com/

Gra fontem, minimalizm i neo-brutalizm wciąż są w trendach (minimalizm prawdopodobnie nigdy ich nie opuści, ale i tak trzeba podkreślić jego drugą młodość).
Ciężki na pełen ekran napis z imieniem i nazwiskiem jest nie tylko rozwiązaniem stylistycznym, ale też sposobem na dosadne zwrócenie uwagi na swoją markę osobistą. Projekt zawiera dużo mikrointerakcji i animacji, a prezentacja projektów co prawda bardziej przypomina interaktywną animację, ale stronie nie można odmówić spójności, aktualności (“bycia na czasie”) i wpasowania w stylistykę/klimat branży.

 

https://www.azzurrabagni.com/it

Portfolio online ze zbiorami wystrojów wnętrz, zawierające rozwinięcie m.in. o materiały news’owe i katalogi. Paleta kolorów jest raczej ograniczona, ale wpasowana pod tonacje barw zdjęć. Przepływ strony jest raczej płynny, a grafiki pełnią również funkcję przycisków, kierujących do konkretnych zestawów realizacji. 
Sam efekt przesuwania się głównego tekstu, możemy osiągnąć w naszym kreatorze, wykorzystując zaczepianie i odczepianie elementów - ustawiając parametry, w których ma pojawić się napis oraz moment, w którym ma się on zatrzymać. 
 

https://stevenboniface.com/

Strona internetowa oparta na motywie zdjęć i materiałów wideo. Jest to więc rozwiązanie idealne dla fotografów i operatorów/ filmowców. Taki motyw może też sprawdzić się w innych profesjach, ale rozróżnienie projektów może wtedy być trochę utrudnione. 
Dla urozmaicenia możemy nałożyć na zdjęcia np. efekt Ken Burns - dostępny w kreatorze WebWave. 
 

https://www.goldazahra.com/

Prosty pierwszy podgląd i dużo whitespace’u (wolnej przestrzeni). Zdjęcie - portret właścicielki strony “otulone” jest animacją imienia. Reszta strony operuje dość prostymi interakcjami i animacjami -  sliderem, przewijaniem elementów, Parallax’ą etc. 
Motyw z header’a (z wyłączeniem motywu ładowania strony) jesteśmy w stanie osiągnąć przemieszczania się elementów po scrollu. 

 

https://www.shepel.eu/

Portfolio dla freelancera - web designera/web developera. Trzeba przyznać, że dużo się tu dzieje, ale na pewno w projekcie można wyróżnić co najmniej kilka ciekawych i praktycznych rozwiązań. Z pewnością warto tutaj wspomnieć o informacji na temat dostępności - wykorzystanie takiego motywu u siebie na stronie może przydać się posiadaczom portfolio, którzy pracują w pełni (lub przede wszystkim) na zlecenie, czyli właśnie jako freelancerzy tak jak właściciel powyższej witryny www.  Umieszczenie w pierwszym widoku firm/marek, z którymi współpracowaliśmy, również może przyczynić się do zwiększenia efektywności. 

 


https://www.youssrirahman.com/projects

Co prawda reszta strony jest tutaj dość skomplikowana, to jednak warto przedstawić tutaj ciekawe rozwiązanie na przedstawienie zbioru swoich projektów. Na ich spis składa się cały projekt podstrony - ten minimalistyczny, a jednak dosadny przekaz informacji idealnie kontrastuje z dynamizmem jaki możemy zauważyć na konkretnych podstronach. W kreatorze WebWave taki układ możemy stworzyć za pomocą przycisków  - kolor kształtu ustawiamy na przezroczysty i zmieniamy kolor napisu przed i po najechaniu.   

 


https://surya-aditya.com/

Kolejny minimalistyczny projekt i tym razem dotyczy to również podstron, do jakich kieruje nas główny podgląd. Nieregularnie rozmieszczone, ale spójne ze sobą zdjęcia stanowią ciekawe zagranie artystyczne. Główne przyciski, które stanowią pewnego rodzaju podmenu współgrają ze zdjęciami - po najechaniu na jeden z buttonów grafika podświetla nam się w kolorze lub zmienia na inną, a pozostałe znikają - to potęguje skupienie na dany projekt. Jak zrobić swoją wersję w kreatorze? Ponownie działamy na przyciskach i pojawianiu i ukrywaniu się elementów. 
W skrócie wygląda to następująco: Akcja po kliknięciu -> Wykonaj interakcję -> Zmień widoczność elementów -> Wybierz elementy… Dokładniejszy opis znajdziemy w tym materiale pomocniczym. 

 

Spostrzeżenia 

Wszystkie powyższe projekty wyglądają atrakcyjnie i przykuwają spojrzenie odbiorcy. W niektórych co prawda zbyt wiele się dzieje. Przeglądając inspiracje projektowe, jesteśmy w stanie wyłapać jakie rozwiązania są dla nas ciekawe, a które niekoniecznie. Ważne jednak, aby podczas projektowania portfolio online (i każdego innego rodzaju strony internetowej) nie zapominać o funkcjonalności i intuicyjności. Oczywiście kreacja wizualna jest bardzo istotna - dla zawodów, dla których jest to jeden z elementów przewodnich (np. projektant modowy/graficzny) szczególnie, ale skrajna “wystylizowanie” i napakowanie efektami czasem może przynieść odwrotne skutki - przynajmniej w momencie jeśli witrynę www traktujemy jako faktyczną “teczkę”/prezentację prac, a nie kolejny projekt mający być formą sztuki. 
 

 

Jak stworzyć porfolio online: elementy projektu

Opinie/Wartości marki 

Sposób na dość przejrzyste, a jednocześnie atrakcyjne przedstawienie wartości, jakimi kreuje się nasz brand lub zawarcie opinii osoby/firmy, z którą współpracowaliśmy. Taka kompozycja sprawdzi się też do zawarcia w niej cytatu z czasopisma lub platformy, która o nas pisała lub na której pojawił się nasz wywiad. 

 

Galeria

Prosta, a jednocześnie estetyczna galeria - sposób na przedstawienie wykonanych zdjęć lub innych projektów. Nieregularne formaty i rozmiary sprawiają, że projekt jest znacznie ciekawszy, ale przez to, że wciąż jest zamknięty w jednym kształcie (różnych prostokątach), nie traci też na porządku i przejrzystości. To, co dodatkowo przyciąga uwagę, to animacja (a raczej zbliżenie) po najechaniu na konkretny obraz i co istotne, jest to jak najbardziej wykonalne w kreatorze. Korzystając z galerii obrazów,  dostępnej w gotowych kompozycjach efekt jest już nałożony. Jeśli tworzymy układ od początku samodzielnie możemy też postawić na Ken Burns lub np. efekt Parallax. 

 

Współprace

Dość uniwersalne rozwiązanie na przedstawienie opinii klientów lub zaprezentowanie bulletpoint’ów naszej oferty. Tego typu sekcja sprawdzi się w niemalże każdej branży. Możemy ją umieścić zaraz pod pierwszym podglądem lub jako podsumowanie - na końcu strony (tuż przed stopką). 

Warto też ją uwzględnić w momencie gdy  nasze portfolio pełni też rolę landing page’a z ofertą. Takie wkomponowanie treści nie będzie przytłaczające, a jednocześnie “pomieści” w sobie wystarczającą ilość informacji.

 

Zbiór realizacji

Kolejne rozwiązanie na przedstawienie swoich realizacji w portfolio online. W oryginalnym projekcie strony, którą widzimy powyżej jest to animacja, ale możemy też postawić na układ statyczny lub karuzelę obrazów, która niedługo pojawi się już wśród funkcji dostępnych w kreatorze WebWave. Oczywiście jeśli posiadamy umiejętności związane z tworzeniem animacji, to jak najbardziej możemy taką stworzyć. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Zrobione w WebWave – przykłady porfolio online, najlepsze projekty

https://www.lukaszdrozdzik.pl/
Łukasz Droździk, fotograf, którego już niedługo będziecie mogli poznać trochę lepiej. 
W stronie portfolio, jakie stworzył w WebWave zobaczymy zarówno zdjęcia portretowe, jak i modowe. Wizualny podział jaki stworzył w projekcie jest zarówno spójny, jak i oddający dobrze dwa charaktery twórczości. 

https://loveletter.pl/

Nie jest to co prawda typowe portfolio, ale bardzo dobrze prezentuje ofertę i umiejętności, jakimi chcemy się pochwalić, a w portfolio, które ma również sprzedawać to bardzo istotne. Dodatkowo cała oprawa strony odpowiednio przekłada się na klimat projektów.
 

https://kasiaheinrich.pl/

Kolejna strona internetowa od fotografa - tym razem jest to Kasia Heinrich, która zdobyła u nas tytuł najlepszej strony w jednym z odcinków w prowadzonym przez nas kiedyś cyklu ,,Oceniam Wasze strony”.  Tutaj do prezentacji zdjęć wykorzystujemy element przenikania, funkcję slidera i animacje Parallax - wszystko dostępne już z pozycji kreatora.

 

Szablony WebWave a strony portfolio: jak dobrze zaprezentować swoje portfolio?


Ten szablon to forma portfolio online i strony osobistej. Zawiera w sobie zarówno miejsce na przedstawienie swoich projektów oraz związaną z nich ofertą oraz przestrzeń na lepsze przedstawienie siebie i swojego charakteru - tutaj mamy motyw artystyczny, ale oczywiście możemy to przearanżować - w końcu to szablon. Dodatkowo zawiera on w sobie blog - w nim możemy lepiej przedstawić swoje umiejętności, doświadczenie, znajomość branży, w jakiej działamy etc., a także podnieść poziom pozycjonowania strony.

 

Prosta i jednocześnie atrakcyjna strona. Dla fotografa oczywiście będzie idealna (w kocu taka jest tematyka tego darmowego szablonu), ale w związku z tym, że szablon jest skonstruowany w taki sposób, że zawiera kompleksowe i uniwersalne informacje (oferta, opinie, kontakt etc.), możemy dostosować go do różnych profesji  - np. ceramika, szydełkowanie, naturalne świece, czy chociażby grafika.

 

Bardzo prosty i przejrzysty szablon dla tych, którzy chcą stworzyć portfolio online stricte  sprzedażowe - stworzone projekty podstawiamy bezpośrednio pod zdjęcia i edytujemy “profile” poszczególnych pozycji.

Dobre strony z portfolio: inspiracje, przykłady, szablony - podsumowanie 

W sieci znajdziemy mnóstwo projektów stron stworzonych na wzór portfolio.

Powyższe inspiracje, które tu omówiliśmy (oczywiście oprócz projektów stworzonych w WebWave i szablonów) pochodzą z bazy Awwwards czyli platformy internetowej gromadzącej i wyróżniającej w różnych kategoriach innowacyjne projekty witryn www.  Źródeł jest jednak znacznie więcej, a to które wybierzemy zależy od naszych prywatnych preferencji. 
 

Przeczytaj także:

 

Zacznij już teraz 

 

 

Autor: Kaja Rowicka 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

26 kwietnia 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: