Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok 12 min.

Data publikacji: 29.12.2022

Słownik web designu
i e-marketingu

Oto słownik pojęć związanych z web designem i e-marketingiem, a co za tym idzie, z tym, z czym możemy się spotkać bezpośrednio lub też pośrednio podczas tworzenia (i późniejszego prowadzenia) stron internetowych. 

 

 


Audyt strony internetowej

Ocena strony internetowej pod kątem jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Pozwala na znalezienie słabych i mocnych punktów witryny i wdrożenie poprawek.
 

Anchor 

Link na stronie internetowej,  który wyświetla się w postaci tekstu.
 

Algorytm Google 

Ciąg czynności wykonywany przez roboty Google, czyli  programy mające za zadanie analizowanie treści stron www. Algorytm Google bada zawartość witryn i wpływa na kolejność ich wyświetlania w wynikach wyszukiwania. 

 

 


Backlink

Link zwrotny, odnośnik umieszczony na dowolnej stronie internetowej, który prowadzi do docelowej witryny w celu jej lepszego wypozycjonowania. Więcej o pozycjonowaniu przeczytasz tutaj.
 

Back-end

Struktura strony internetowej konieczna do jej prawidłowego działania, niewidoczna z poziomu użytkownika, “zaplecze” witryny.
 

Baner

Rodzaj graficznej reklamy internetowej, która najczęściej stanowi odnośnik do strony umożliwiającej zakup produktu (landing page).
 

Baner blindness

“Ślepota banerowa” to zjawisko polegające na odruchowym ignorowaniu banerów reklamowych przez użytkowników.
 

Benchmark 

W e-marketingu jest to badanie konkurencji pod kątem rozwiązań, które można wdrożyć we własnym biznesie.
 

Bert

Algorytm, który powstał, aby roboty Google lepiej rozumiały naturalny język użytkowników.
 

Black hat SEO

Nieuczciwe praktyki, które mają za zadanie oszukać algorytmy Google tak, aby strona znalazła się wyżej w wynikach wyszukiwania.
 

Branding

Budowanie świadomości oraz pozytywnego wizerunku marki w grupie potencjalnych klientów.
 

Brief

Dokument, który zawiera najważniejsze informacje konieczne do przeprowadzenia kampanii marketingowej.

 

 


Cache

Rodzaj pamięci komputera przechowującej najczęściej wykorzystywane informacje.

 

Chat

Narzędzie, dzięki któremu wiele osób może komunikować się ze sobą w czasie rzeczywistym przez internet bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.
 

Cloaking

Udostępnianie robotom Google innej treści niż ta, która jest widoczna dla użytkowników. Należy do działań Black Hat SEO.
 

Copy

Materiał "reklamowy" w formie tekstu.
 

Cookie

Pliki wysyłane przez serwis internetowy na urządzenie, z którego użytkownik wchodzi na stronę. Stosuje się je w celu utrzymania sesji i zebrania innych informacji ułatwiających personalizację treści.
 

CMS

Content Management System (System Zarządzania Treścią). Panel umożliwiający zmianę wybranych treści na stronie internetowej bez konieczności kodowania.
 

Content designer

Osoba odpowiedzialna za dobór, tworzenie i redakcję treści content marketingowych
 

CSS

Cascading Style Sheets, czyli kaskadowe arkusze stylu. Język programowania służący do opisu formy, w jakiej wyświetlana jest strona, czyli jej wyglądu dla użytkownika.
 

CTA

Call to Action, czyli wezwanie do działania. Element komunikacji marketingowej stworzony aby skłonić użytkownika do podjęcia pożądanej akcji, np. dokonania zakupu czy zapisania się na newsletter.

 

 

Dofollow

Atrybut linku, który przekazuje część wartości witryny na której się znajduje, stronie do której prowadzi.
 

Dostępność serwisów internetowych

Stopień dostosowania witryn internetowych do użytkowników z różnych grup, wliczając między innymi osoby niepełnosprawne, starsze czy gorzej wykształcone.
 

DMS  

Document Management System, czyli system zarządzania dokumentami. Narzędzie wykorzystywane do przetwarzania dokumentów.
 

Domena 

W praktyce to adres strony w internecie.   Po wpisaniu poprawnej nazwy domeny, przeglądarka wyświetli stronę, która jest z tą nazwą połączona.  Działanie domen obsługuje DNS, . który tłumaczy nazwy domen zrozumiałe dla użytkowników  na adres IP zrozumiały dla urządzeń obsługujących sieć.
 

Duplicate content

Powielanie treści na różnych podstronach w ramach jednej witryny.

 

 

E-commerce

Prowadzenie działań sprzedażowych w sieci, najczęściej poprzez tworzenie sklepu online.
 

Email marketing

Działania marketingowe prowadzone za pomocą mailingu. Jest wykorzystywany najczęściej przy programach lojalnościowych.
 

Edytor stron www

Narzędzie, które umożliwia wprowadzanie zmian na stronie internetowej. Wyróżnia się dwa rodzaje tego typu narzędzi. Edytory graficzne i edytory tekstowe.
 

ESP

Emotional Selling Proposition. Wartości kojarzone z marką oparte na emocjach i wyobraźni. ESP może odnosić się między innymi do poczucia wartości, atrakcyjności, akceptacji czy bezpieczeństwa.
 

Farma linków

Grupa stron stworzonych w celu wzajemnego linkowania. Jest to uznawana przez Google za nieuczciwą metoda pozyskiwania linków. Stosuje się ją w celu poprawy pozycji stron w wynikach wyszukiwania.

 

 

Fraza kluczowa

Słowa na które pozycjonowana jest witryna. Frazy kluczowe wybiera się na podstawie analizy zapytań użytkowników wyszukiwarki. Możemy je podzielić na: ogólne, szczegółowe, brandowe i lokalne.
 

Favicon

Favourite icon, czyli ulubiona ikona. Grafika pojawiająca się w górnej części okna przeglądarki obok tytułu strony. Najczęściej ma ona wymiary ok. 16x16 pikseli.
 

Front-end

Początkowa faza procesu programowania. Front end odpowiada za pozyskanie danych od użytkownika i przekazanie ich do bac-kendu.
 

FTP

File Transfer Protocol - Protokół Przesyłu Plików. Za jego pomocą możliwe jest przesyłanie plików na serwer i udostępnianie ich użytkownikom.
 

Formularz kontaktowy

Miejsce na stronie internetowej, w którym użytkownik pozostawia swoje dane. Zwykle otrzymuje w zamian dostęp do oferty prezentowanej na stronie. Często używany do generacji leadów.

 

 

Generacja leadów

Proces polegający na zbieraniu danych potencjalnych klientów. Do generacji leadów wykorzystuje się między innymi email marketing, content marketing (e-booki, raporty, case studies), czy social media.
 

Google Ads

System reklamowy Google, który daje możliwość wyświetlania linków sponsorowanych na stronie wyników wyszukiwania i w witrynach korzystających z Google Adsense.
 

Google Adsense

Serwis reklamowy Google, który umożliwia właścicielom stron umieszczanie na nich reklam kontekstowych dopasowanych do konkretnych użytkowników na podstawie ich zachowania w internecie.

 

 

Header 

Inaczej nagłówek. Wyróżniony tekst, który zawiera tytuł i podtytuły tekstu. W nagłówku na stronie internetowej najczęściej umieszcza się słowa kluczowe na które pozycjonuje się dana witryna.
 

HTML

HyperText Markup Language, czyli hipertekstowy język znaczników. Język programowania używany do prezentacji treści stron internetowych. -> Kompleksowy artykuł dotyczący języka HTML
 

Hosting

Usługa polegająca na udostępnianiu miejsca na pliki tworzące stronę na serwerze, czyli komputerze na stałe podłączonym do internetu. Hosting umożliwia publikację strony w sieci.
 

HTTP

Hypertext Transfer Protocol. Zbiór zasad dotyczących komunikacji serwera z klientem. Protokół HTTP umożliwia użytkownikom dostęp do informacji zawartych na stronie.
 

HubSpot

Producent oprogramowania służącego do marketingu w mediach społecznościowych, zarządzania treścią, tworzenia stron docelowych (landing page), analizy stron www, obsługi klienta i SEO.
 

HTTPS

Hypertext Transfer Protocol Secure. Odpowiednik protokołu HTTP, w którym przesyłane informacje są szyfrowane. Dzięki temu połączenie jest bardziej bezpieczne.

 

 


Keyword stuffing

Praktyka polegająca na przesadnym nasycaniu tekstu słowami kluczowymi i umieszczaniu ich w niewłaściwym kontekście. Należy do zabiegów black hat SEO.
 

Konwersja

Wykonanie przez użytkownika pożądanej czynności na stronie, na przykład dokonanie zakupu, zapisanie się na newsletter, pobranie e-booka.
 

KPI

Key Performance Indicators, czyli kluczowe mierniki dokonań. Wskaźniki, które stosuje się do pomiaru poziomu osiągnięcia celu, na przykład liczba pozyskanych klientów czy zrealizowanych wysyłek.
 

Kreator stron internetowych

Kreator stron internetowych to program umożliwiający tworzenie działających witryn internetowych bez kodowania i szybką publikację ich w internecie.

 

 

Landing page

Strona docelowa wyświetlają się użytkownikowi, który kliknął w baner, reklamę AdWords lub inny element reklamowy umieszczony na innej stronie.
 

Lead

Dane kontaktowe użytkowników. Leady pozyskuje się najczęściej poprzez zaoferowanie użytkownikowi korzyści (np. znaki, e-booka) w zamian za pozostawienie danych.
 

Lead nurturing

Działania mające na celu budowy zaangażowania użytkowników na różnych etapach ścieżki zakupowej. W tym celu oferuje się użytkownikowi atrakcyjne dla niego informacje.
 

Link baiting

Działania mające na celu pozyskanie linków zewnętrznych bez konieczności płacenia za nie, najczęściej dzięki skłonieniu użytkownika do dzielenia się treścią.
 

Link

Inaczej odnośnik lub hiperłącze to element witryny internetowej, który po kliknięciu przenosi użytkownika na inną stronę lub podstronę.
 

Link kanoniczny

Informacja zawarta w kodzie strony wskazująca algorytmom wyszukiwarki pożądany adres URL strony. Ich stosowanie pomaga uniknąć duplikacji treści.
 

Linki naturalne

Rodzaj odnośników do strony www, które zostały dodane bez ingerencji właściciela witryny do której prowadzą. Linki naturalne nie posiadają parametrów śledzenia URL, a ruch z nich nie przechodzi przez narzędzia monetyzuje.
 

Linki nienaturalne

Rodzaj odnośników do strony www, które zostały dodane za wiedzą i zgodą właściciela witryny do której prowadzą. Z reguły za ich umieszczenie płaci właściciel strony docelowej. 
 

Lorem Ipsum

Przykładowy tekst, którym wypełnia się projekt graficzny strony internetowej, czasopisma, lub innych materiałów graficznych. Stosuje się go w celu zaprezentowania wyglądu tekstu niezależnie od jego treści.
 

LSI

Latent semantic indexing (ang. utajone indeksowanie semantyczne), powiązane ze sobą określenia, które pomagają algorytmie wyszukiwarki Google w lepszym zrozumieniu tekstu.
 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Słownik web designu i e-marketingu: M-Z

Makieta strony

Projekt witryny internetowej, który umożliwia zbadanie jej funkcjonalności, na przykład metody prezentacji informacji, sposobu w jaki użytkownik porusza się po serwisie itp. 
 

Menu strony

Element nawigacji witryny internetowej. Najczęściej znajduje się w górnej części strony. Umożliwia użytkownikowi dostęp do poszczególnych podstron serwisu. 
 

Meta opis

Fragment j kodu HTML strony, który opisuje, co znajduje się na danej witrynie. Użytkownicy Google widzą go jako opis strony w wynikach wyszukiwania. 
 

Meta słowa kluczowe

Wyróżnione przez twórcę strony frazy, które mają pomóc algorytmom Google we właściwym odczytaniu jej treści. Obecnie nie są brane pod uwagę przy indeksowaniu strony.
 

Meta tytuł

Fragment kodu HTML witryny. Wyświetla się jako tytuł strony w wynikach wyszukiwania w Google, nazwa strony w zakładce wyszukiwarki oraz w zakładce dodanej do paska ulubione.
 

Monetyzacja

Proces polegający na generowaniu dochodu z ruchu na stronie internetowej. Najczęściej wiąże się z pobieraniem opłat za wyświetlające się w danej witrynie reklamy.
 

Nagłówek strony internetowe

Element kodu witryny ograniczony znacznikami <head> i </head>. Zazwyczaj znajduje się w nim tytuł strony stworzony z myślą o jej wypozycjonowaniu na dane słowa kluczowe.

 

 


 

Nawigacja

Element strony internetowej ułatwiający użytkownikom poruszanie się po witrynie. Najczęściej występuje w formie menu umieszczonego na górze strony.
 

Nesting

Umieszczanie elementów kodu HTML wewnątrz innych elementów. Jest szczególnie ważny przy korzystaniu z CSS, od którego zależy wygląd strony.
 

Nofollow

Atrybut linku sugerujący, że dany link nie powinien być brany pod uwagę w czasie oceny strony przez roboty Google. Prowadzą najczęściej do treści reklamowych lub podstron, które nie zawierają rozbudowanych tekstów, np. formularzy rejestracji.

 

 


Off-page SEO

Działania, mające na celu poprawę pozycji witryny w wynikach wyszukiwania, wprowadzone na stronie. Należą do nich poprawa kodu, struktury i szybkości ładowania witryny, dobór odpowiednich słów kluczowych i meta tagów. 
 

Omnichannel marketing

Marketing wielokanałowy, działania promocyjne wykorzystujące jednocześnie wiele kanałów komunikacji, na przykład stronę internetową, social media, mailing i artykuły sponsorowane.
 

On-page SEO

Działania mające na celu poprawę pozycji witryny w wynikach wyszukiwania, prowadzone poza stroną. Polegają głównie na pozyskiwaniu linków docelowych z blogów, forów, portali społecznościowych i innych witryn.
 

Open source

Rodzaj oprogramowania, które może być bezpłatnie pobierane i kopiowane. Dzięki udostępnieniu kodu źródłowego możliwe jest też jego rozbudowywanie i dokonywanie modyfikacji przez użytkowników.
 

Otwarte dane

Informacje dostępne publicznie dla wszystkich użytkowników internetu, najczęściej publikowane przez organy administracji.
 

Organiczne wyniki wyszukiwania

Część wyników wyszukiwania, która nie obejmuje wyników płatnych. Kolejność wyświetlania się witryn na liście jest zależna od ich dopasowania do zapytania użytkownika wyszukiwarki.

 

 


PageRank

Wskaźnik opracowany przez firmę Google, który ocenia jakość strony na podstawie prowadzących do niej linków. Jest jednym z czynników decydujących o pozycji witryny w wynikach wyszukiwania.
 

Permalink

Stały adres URL, który odnosi się do danego zasobu, na przykład strony, podstrony czy postu. Najczęściej składa się z nazwy domeny i sluga, czyli ciągu znaków, który znajduje się za nazwą domeny. 
 

Podstrona

Element strony internetowej zawierająca część informacji, które można znaleźć w witrynie. Celem tworzenia podstron jest usystematyzowanie treści strony i ułatwienie nawigacji użytkownikom. 
 

Pozycjonowanie

Działania mające na celu poprawę pozycji strony  w Google. Należą do nich między innymi tworzenie treści zawierających odpowiednie słowa kluczowe, zdobywanie linków, prace nad przyspieszeniem ładowania się strony czy jakością jej kodu. 

 

 


Rebranding

Zmiana jednego lub wielu elementów składających się na markę, takich jak logo, nazwa czy zakres oferowanych usług. Rebranding ma na celu podniesienie wartości marki. 
 

Remarketing

Ponowne kierowanie komunikatu reklamowego do użytkowników, którzy wcześniej wyrazili zainteresowanie ofertą. Prowadzenie kampanii remarketingowych umożliwia system Google AdWords.
 

Robot Google

Program służący do odnajdywania i analizowania witryn pod kątem jej wartości dla wyszukiwarki Google. Ocena witryny dokonana przez roboty Google wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. 
 

Robots.txt

Rodzaj pliku informujący roboty Google, które treści na stronie nie mają być zaindeksowane.
 

RTB

Real Time Bidding, model kupowania powierzchni reklamowej na stronie internetowej poprzez zautomatyzowaną aukcję. Reklamodawcy licytują powierzchnię reklamową, która wyświetla się użytkownikowi strony podczas konkretnej sesji. 
 

RWD

Responsive Web Design. Podejście do projektowania stron internetowych, które zakłada projektowanie witryn automatycznie dostosowujących swój wygląd do wielkości ekranów, na których są wyświetlane. 

 

 


SaaS

Software as a service, oprogramowanie jako usługa. Model działania oprogramowania, w którym dany program jest przechowywany na serwerach należących do jego twórców i udostępniany użytkownikom przez internet. 
 

Sandbox

przestrzeń na dysku komputera, która umożliwia bezpieczne uruchamianie programów mogących stanowić zagrożenie. Ułatwia bezpieczne korzystanie z oprogramowania nieposiadającego pewnych zabezpieczeń. 
 

SEM

Search Engine Marketing, marketing w wyszukiwarkach internetowych. Działania reklamowe, które mają na celu poprawę pozycji strony w organicznych i płatnych wynikach wyszukiwania. 
 

SEO

Search Engine Optimization, optymalizacja stron internetowych. Proces który ma na celu umieszczenie strony internetowej jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Dzieli się na On-site SEO, czyli działania prowadzone na stronie, i Off-site Seo, czyli działania prowadzone poza stroną, głównie pozyskiwanie linków. 
 

SERP 

Search Engine Results Page, strona wyników wyszukiwania. Podstrona wyszukiwarki internetowej, na której wyświetla się lista witryn zawierających wpisaną wcześniej w okno wyszukiwarki frazę kluczową.
 

Serwer

Komputer podłączony do internetu, na którym znajdują się pliki udostępniane innym urządzeniom. Określenie serwer może też odnosić się do oprogramowania umożliwiającego udostępnianie plików.
 

Serwis internetowy

Grupa powiązanych ze sobą stron udostępniana pod wspólnym adresem głównym. Do serwisów internetowych należą między innymi blogi, portale społecznościowe czy biblioteki internetowe.
 

Sklep internetowy

Rodzaj serwisu internetowego, który pozwala na dokonanie zakupów online. Jest jedną z najpopularniejszych form handlu w sieci. Zakupu dokonuje się najczęściej poprzez dodanie produktów do wirtualnego koszyka i wypełnienie formularza z opcjami dostawy i płatności. Sklep internetowy w WebWave założysz tutaj.
 

Słowo kluczowe

Wyrażenie wpisywane przez użytkownika w okno wyszukiwarki. Na jego podstawie wyszukiwarka wyświetla listę stron, na których znajduje się dana fraza. 
 

Snippet

Krótki opis zawartości strony internetowej. Znajduje się na liście wyników wyszukiwania pod tytułem witryny. Zawiera najczęściej podstawowe informacje dotyczące treści strony.
 

SSL

Secure Socket Layer. Protokół służący do bezpiecznego przesyłania danych przez internet. Obecnie jest uznawany przez Google za standard, a strony, które go nie mają są oznaczane przez wyszukiwarkę Chrome jako niezabezpieczone. 
 

Stopka

Element strony internetowej, który znajdziemy na dole witryny. Najczęściej znajduje się na wszystkich podstronach. Znajdują się tu podstawowe informacje, takie jak dane kontaktowe, mapa czy linki do podstron. 
 

Strona internetowa

Umieszczony w internecie dokument zawierający tekst, obraz, pliki wideo lub inną treść. Połączone strony tworzą witrynę lub serwis internetowy. 
 

Szablon strony internetowej

Gotowy wzór witryny, najczęściej dostępny w kreatorze stron www. Zawiera wszystkie niezbędne elementy, które pozwalają stworzyć na jego podstawie działającą stronę. 

 

 


UI

User Interface, interfejs użytkownika. Część oprogramowania lub urządzenie, która odpowiada za interakcję z użytkownikiem. UI w dużej mierze wpływa na doświadczenie użytkownika (UX).
 

URL

Uniform Resource Locator, jednolity wskaźnik zasobu. Ustandaryzowany format określania lokalizacji zasobów, takich jak dane, informacje czy usługi. Stosuje się go w internecie i sieciach lokalnych.
 

USP

Unique Selling Property, unikatowa propozycja sprzedaży. Cecha produktu lub usługi, która wyróżnia ją spośród konkurencji. USP daje klientowi konkretną korzyść wynikającą z nabycia danego towaru. 
 

Utrzymanie strony

Czynności związane z prowadzeniem opublikowanej w internecie strony. Należą do niej między innymi aktualizacja treści i zabezpieczeń, opłacanie domeny i hostingu czy pozycjonowanie.
 

UX

User Experience, doświadczenie użytkownika. Ogół wrażeń, jakie odnosi użytkownik podczas korzystania z danego produktu, na przykład strony internetowej, programu czy aplikacji. 

 

 


Web design

Dziedzina zajmująca się projektowaniem stron internetowych pod kątem ich wyglądu i funkcjonalności. Do projektowania używa się najczęściej programów graficznych. 
 

Web development

Dziedzina zajmująca się wdrażaniem projektu strony internetowej. Skupia się na technicznych aspektach jej funkcjonowania.
 

WebP

Format kompresji plików graficznych rozwijany przez Google. Jego wprowadzenie ma na celu przyśpieszenie ładowania się plików na stronie bez znacznej utraty jakości. 

White Hat SEO

Zgodne z zasadami Google działania mające na celu optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek. Należą do nich między innymi tworzenie wysokich jakości treści, jakość kodu czy skrócenie czasu ładowania się strony.
 

Współczynnik odrzuceń

Odsetek użytkowników, którzy weszli na stronę, ale opuścili ją, nie przechodząc na żadną z podstron. Im niższy współczynnik odrzuceń, tym lepsze dopasowanie strony do potrzeb odwiedzających.
 

Wyniki organiczne

Lista linków do stron, która wyświetla się po wpisaniu przez użytkownika zapytania w wyszukiwarce. Pozycja strony na liście zależy od tego, w jakim stopniu dana witryna odpowiada na dane zapytanie.
 

Wyniki płatne

Lista linków sponsorowanych prowadząca do stron podmiotów, które wykupiły miejsce reklamowe w karcie wyników wyszukiwania. Są oznaczone jako reklama.
 

WYSIWYG

What You See Is What You Get - akronim opisujący proces projektowania strony internetowej, w którym opublikowana strona jest identyczna lub zbliżona w wyglądzie do obrazu wyświetlanego na ekranie. Do narzędzi WYSIWYG należą graficzne kreatory stron www.
 

Wyszukiwarka internetowa

Witryna, która umożliwia użytkownikom znajdowanie informacji w internecie. Przechowuje informacje na temat treści innych stron i udostępnia je online. 
 

WYWIWYG

Inaczej What You Write Is What You Get - akronim opisujący proces projektowania strony internetowej, w którym na ekranie widoczny jest kod strony. Do narzędzi WYWIWYG należą tekstowe edytory stron www.

Słownik web designu i e-marketingu - podsumowanie 

To tylko podstawowa baza określeń, z jakimi możemy spotkać się w momencie, gdy działamy w web designie lub po prostu zakładamy dla siebie własną stronę internetową (lub sklep). Każda z poddziedzin (SEO, UX/UI, e-commerce, programowanie) również będzie posiadała własne słownictwo specjalistyczne. W momencie, gdy chcemy skupić się na którejś z nich, warto faktycznie je zgłębić -posłuży nam nie tylko do lepszego komunikowania się z osobami z branży, ale też odkrywania możliwości, jakie oferuje dana “dziedzina”.

 

Przeczytaj także:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

27 grudnia 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: