Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Julia Mądraszewska

Szablon strony HTML i jego alternatywa

Jeżeli zdarzyło Ci się mieć kontakt z szablonami na strony internetowe, na pewno skrót “HTML” obił Ci się już o uszy. Jednak czy jesteś w stanie (bez podglądania!) powiedzieć, co on oznacza?

Zgaduję, że większość osób odpowie, że nie. I nie ma w tym nic złego, nie jest to przecież informacja, bez której nie stworzysz swojej strony internetowej.

Jest spora szansa, że — o ile nie jesteś zaawansowanym webdesignerem lub programistą — nie wiesz zbyt wiele na temat tego, jak zbudowany jest szablon strony HTML.

 

Co to jest HTML?

 

HTML oznacza Hypertext Markup Language. Pozwala użytkownikowi tworzyć i strukturyzować sekcje, akapity, nagłówki, linki i cytaty dla stron internetowych i aplikacji. Nie jest on językiem programowania, co oznacza, że nie ma możliwości tworzenia dynamicznych funkcji.

Został wymyślony przez Tima Bernersa-Lee, fizyka z instytutu badawczego CERN w Szwajcarii i po raz pierwszy opublikowany w 1991 roku. Ze względu na szybki wzrost popularności HTML jest obecnie uważany za oficjalny standard podczas tworzenia nowych obiektów w internecie. Specyfikacje HTML są utrzymywane i rozwijane przez World Wide Web Consortium (W3C). Możesz sprawdzić najnowszy stan języka w dowolnym momencie na stronie W3C.

Najnowsza główna wersja HTML4, który obecnie powszechnie określany jest jako „HTML”, ukazała się w 2014 roku. Nazwana HTML5, aktualizacja wprowadziła wiele nowych funkcji do języka.

 

Z czego składa się szablon HTML dla strony www?

 

Jeżeli chcesz stworzyć własny szablon, musisz wiedzieć już coś na temat programowania, ponieważ do jego napisania musisz posiadać taką umiejętność. Choć możesz opublikować witrynę opierając się wyłącznie o wcześniej opisany HTML, to aby miała ona “duszę” i przede wszystkim była profesjonalna, potrzebujesz również znajomości dwóch języków kodowania: 

  • CSS pełniący rolę wizualnego dopełnienia dla wszystkiego, co zostało stworzone przy pomocy HTML. 

  • JavaScript, który odpowiada za takie funkcje, jak interaktywność stron www czy budowanie elementów nawigacyjnych.

Jeżeli pozostaniesz przy szablonie bazującym wyłącznie na HTML będzie on niestety bardzo ubogi. 

 

HTML i CSS – różnice

Jest to skrót od Cascading Style Sheets, czyli Kaskadowych Arkuszy Stylów z naciskiem na słowo „Styl”. Podczas gdy HTML jest używany do strukturyzacji dokumentu internetowego, czyli definiowania takich rzeczy, jak nagłówki i akapity oraz pozwalanie na osadzanie obrazów, wideo i innych mediów, to CSS określa wizualny aspekt tego dokumentu — układy stron, kolory i czcionki. HTML można potraktować jako suchy szkielet, a CSS jako jego wizualne wypełnienie.

 

Czym jest JavaScript?

Jest to dynamicznie typowany język wysokiego poziomu, który umożliwia wdrożenie na stronie internetowej skomplikowanych elementów. Dzięki nim strona ta może nie tylko wyświetlać statyczne treści, ale też pozwala kontrolować multimedia, animować obrazy, czy wyświetlać interaktywne mapy.

Co ciekawe, jednak łatwym językiem do rozpoczęcia nauki programowania i również bardzo popularnym. Do jego tworzenia wystarczy notatnik oraz przeglądarka!

 


 

Jest spora szansa, że — o ile nie jesteś zaawansowanym webdesignerem lub programistą — nie wiesz zbyt wiele na temat tego, jak zbudowany jest szablon strony HTML

 


 

Gotowe szablony www na stronę internetową

 

Możliwe, że Twoim oczom ukazały się strony, które oferują starannie przygotowane i gotowe do implementacji szablony stron. Są one zazwyczaj dostępne dla takich CMS jak Wordpress.

Jednak, aby móc pochwalić się stroną, która mogłaby być wykorzystywana jako firmowa, musisz wziąć pod uwagę wiele ważnych elementów, które potrzebujesz. Nie wszystkie gotowce są wyposażone w potrzebne Ci rzeczy. Mogą to być formularze kontaktu, mapa dojazdu czy cennik. Profesjonalna strona nie powinna też mieć szablonu, który jest stale powielany na innych stronach, a niestety nie da się tego uniknąć, jeżeli korzystasz z darmowych gotowców.

Dlatego, jeżeli planujesz mieć spersonalizowaną stronę, która nie zostanie skopiowana na inne witryny, będzie Cię to dużo kosztować. Zatrudnienie osoby, która stworzy dla Ciebie stronę, wiąże się z wydatkiem kilku tysięcy złotych minimum. Możesz o tym więcej poczytać w naszym artykule, gdzie sprawdzaliśmy koszt założenia strony internetowej 2019 roku.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Szablony strony html bez kodowania

Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na to, czym jest szablon strony HTML, to prawdopodobnie nie czujesz się bardzo pewnie w kwestii programowania. Nie ma to jednak znaczenia, jeżeli pracujesz w kreatorze stron www WebWave. Nasz kreator stron nie wymaga pisania przez Ciebie nawet jednej linii kodu — wystarczy, że masz wizualny pomysł na swoją witrynę.

Dzięki takim funkcjom jak drag&drop umożliwiamy Ci stworzenie w pełni responsywnej, bardzo profesjonalnej strony, która wymagałaby lat doświadczenia w zawodzie programisty. Łączymy ze sobą nie tylko prosty HTML i CSS, ale też JavaScript. Wszystko to jest dostępne za darmo w naszym kreatorze, który zrobi za Ciebie najtrudniejszą rzecz, jaką jest napisanie kodu całej strony czy serwisu. Dodaliśmy też funkcję optymalizacji treści pod SEO. Możesz się o tym przekonać na naszym kanale Youtube, gdzie regularnie publikujemy nowe szkolenia pokazowe.

Odpocznij z kreatorem stron

W WebWave nie musisz się martwić o to, czy ktoś ma taki sam szablon jak Ty, bo jeżeli był zrobiony przez Ciebie, to nie ma takiej szansy!

Udostępniamy narzędzie, które pozwala każdej osobie stworzyć własną stronę internetową za darmo. Jest intuicyjne, bezpieczne i nie wymaga umiejętności kodowania. Co więcej — możesz swoją witrynę stworzyć nawet w jeden dzień, zwłaszcza jeśli wspomożesz się naszym darmowym kursem tworzenia stron internetowych!

Ilość nowych funkcji i usprawnień, które nasi programiści stale tworzą, jest tak ogromna, że aż ciężko nadążyć. Możesz o nich stale czytać zarówno na naszym Facebooku, jak i na podstronie Nowości. 

Dlatego, zamiast spędzać kolejne tygodnie, poznając podstawy jednego z kilku języków kodowania, pobaw się jeden wieczór w kreatorze i zobacz, jak przyjemnie może być zrobienie własnej strony internetowej. Możesz zacząć od artykułu na temat 7 najważniejszych zasad tworzenia witryn, lub bezpośrednio przenosząc się do kreatora WebWave. 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

29 sierpnia 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: