Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Data: 24.03.2022

Sztuka w sieci - pojęcie, funkcje, twórcy

jak wybrać nazwę bloga

Zawsze powtarzamy, że internet daje nam wiele możliwości - zarówno w życiu zawodowym, jak i tym prywatnym. Social media, strony www, aplikacje etc. Wszystko to pozwala nam prezentować swoje prace, ale też i odkrywać dzieła innych twórców. Czym więc tak w ogóle jest sztuka, jakie przybiera formy i czy możemy zaliczyć do niej web design? Co odróżnia dzieła sztuki nowych mediów od wcześniejszych form twórczości? Sprawdźmy to! 

 

1. Pojęcie sztuki 

 

Z epoki na epokę pojęcie sztuki ewoluowało - rozrastało się i brało pod uwagę coraz to nowe formy tworzenia, kanony piękna.  

Uogólniona definicja mówi nam, że jest to dziedzina działalności artystycznej oraz jej wytwory wyróżnione ze względu na reprezentowane przez nią wartości estetyczne

Pamiętajmy jednak, że sztuka wciąż nie jest czymś jednolinijnym i ma wiele twarzy. Często mówi się też, że sztuka nie jest dla każdego, ale w rzeczywistości nie jest to prawdą. Dlaczego? Stereotypowo słysząc słowo “sztuka” myślimy o obrazach, rzeźbach, starej architekturze…i jeszcze ewentualnie muzyce klasycznej. 

W rzeczywistości sztuką może być niemalże wszystko:

 • film

 • teatr

 • performance

 • muzyka

 • obraz

 • rzeźba i instalacje 

 • grafika cyfrowa

 • animacja

 • moda 

 • literatura

 • architektura budowli i krajobrazu 

etc.

Lista nie jest wyczerpana. Mamy w końcu jeszcze m.in. popularny street art i land art. 

 

2. Funkcje sztuki

 

Tak samo jak samych rodzajów sztuki, tak też jej funkcji jest wiele. Oczywiście jako pierwszą wymienimy tą typowo artystyczną - estetyczną, czyli po prostu - sztuka ciesząca oko odbiorcy. Poza nią warto wymienić jeszcze następujące:

 • komunikacyjna – artysta poprzez swoje dzieło przekazuje odbiorcy jakiś komunikat (przedstawia jakieś zjawisko, opinie)

 • poznawcza – odkrywanie przeszłości, zjawisk, perspektywy, zwyczajów etc.poprzez obserwacje i analizę dzieła 

 • propagandowa, wychowawcza – edukowanie poprzez sztukę, prezentowanie wzorców zachowań i skłanianie do refleksji

 • metafizyczna (kultowa) – oddanie hołdu/czci, bardzo popularna funkcja niemalże w każdej epoce - od malunków na ścianie, poprzez czczenie bożków, bogów i inne święte istoty w różnych kulturach/wiarach 

 • emocjonalna – przekazuje i wzbudza emocje np. tak jak taniec, film, muzyka - oczywiście wszystko zależy od wrażliwości odbiorcy

 • terapeutyczna – często mówi się, że sztuka może mieć kojący wpływ, taki, który leczy (katharsis, czyli oczyszczenie - różnego rodzaju terapie)

 • ludyczna (mówiąc prościej -  rozrywkowa) – czyli taka forma sztuki, która pozwala nam się zrelaksować - oczywiście możemy w niej uczestniczyć biernie lub czynnie 

 • identyfikacyjna i integracyjna – sztuka pozwala łączyć ludzi o podobnych przekonaniach, czy np. guście (eventy, wystawy, koncerty etc.). Może też pomóc w zachowaniu tożsamości kulturowej

 • użytkowa – jest to sztuka, z której korzystamy np. mogą być to, chociażby przedmioty codziennego użytku 

 • symboliczna - w dziele został ukryty głębszy sens, który trzeba rozszyfrować posiadając pewną bazę wiedzową - klucz

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

3. Design a sztuka

Czy design to to samo co sztuka? Zależy jak na to spojrzeć. Z czasem znaczenie dwóch tych pojęć zaczęło się zacierać. Teoretycznie najważniejszą rzeczą w designie jest funkcjonalność, ale kiedy słyszymy to określenie, kojarzy nam się z niekonwencjonalnym, w pewnym sensie też prostym, ale zarazem nowoczesnym stylem. 

Myśląc o designie, do głowy przychodzi też Bauhaus i modernistyczne podejściu do sztuki i projektowania (np. wnętrz i mebli). Można więc powiedzieć, że design i sztuka, to nie to samo, ale mimo wszystko jednak się ze sobą łączą. W końcu w designie (również w tym zwanym web designem) oprócz funkcjonalności estetyka też jest niezwykle istotna. 

 

3.1. Czy web design możemy zaliczyć do sztuki?

 

Tak samo jak w przypadku ogólnego designu, tak samo jest też jeśli mówimy o tym skupiającym w sobie projektowanie stron internetowych i aplikacji - funkcjonalność i intuicyjność przemieszczania się jest kluczowa. Sam wygląd zaczyna odgrywać tutaj jednak coraz istotniejszą rolę, ponieważ przyciąga uwagę i zatrzymuje na dłużej. Najlepszym rozwiązaniem jest umiejętne powiązanie dwóch tych elementów.

Powiedzmy, że użytkownik miałby do wyboru dwie strony - na obydwóch z łatwością można się przemieszczać i obie zawierają w sobie odpowiednio dopracowane treści, ale tylko ta druga “zamknięta jest jeszcze w przyjaznej dla oka oprawie graficznej”...Co wybierze? Najprawdopodobniej propozycje nr. 2. 

Już same trendy pokazują, jak istotna jest estetyka, a pamiętajmy też, że w zakres ten wchodzą nie tylko materiały wizualne takie, jak grafiki, ale też sama typografia, którą możemy wykorzystać technicznie, ale też artystycznie. 

 

4. Gdzie w internecie znajdziemy sztukę

 

Prawdę mówiąc, jest to dość trudne pytanie, ponieważ znajdziemy ją niemalże wszędzie. 

 • Oczywiście będą to social media i aplikacje stricte zrzeszające społeczność artystyczną - Instagram, Facebook, Pinterest, Behance. 

 • Strony internetowe niezależnych artystów, firm, muzeów, organizacji, wytwórni etc.

Internet zrodził jednak jeszcze wiele innych żródeł inspiracji, ale też i samych form korzystania ze sztuki.

 

4.1. Wirtualne zwiedzanie

Ciekawym rozwiązaniem są też wystawy online. W ostatnich latach wiele rzeczy otrzymało swoją zdalną alternatywę - praca, nauka…zwiedzanie również. Będąc w domu, jesteśmy w stanie, obejrzeć kolekcje dzieł, które znajdują się np. we Francji. Oczywiście pamiętajmy też, że nie będą to zazwyczaj “wejścia” darmowe, ale często są one tańsze. 

 

4.2. Wombo Dream

Jeśli chodzi o aplikacje, to wartą uwagi jest Wombo Dream, które jest niczym sztuczna inteligencja - tworzy ilustracje samodzielnie - wpisujemy hasło, które nas interesuje (np. WebWave), wybieramy styl (np. a'la Dali) i przy wykorzystaniu m.in. materiałów z sieci, narzędzie generuje nam gotową grafikę. Możemy ją po prostu zapisać na telefonie lub zamówić wydruk (płatny). 

 

 

4.3. Internet jako czysta inspiracja 

Same możliwości dzisiejszego świata - w tym też te, które daje internet (np. w komunikacji) bezpośredno zainspirowały twórców różnych form sztuki. Mowa tutaj oczywiście m.in. o performance'ach i filmach poruszających ten temat (prezentując rzeczywisty, utopijny, dystopijny lub fantastyczny obraz).

 

5. Sztuka w WebWave 

 

W związku z tym, że projektowanie stron jest również, w pewnym sensie rzemiosłem artystycznym możemy mówić o tym, że WebWave jest ściśle powiązane ze sztuką. Dodatkowo po naszym rebrandingu na stronie logowania oraz rejestracji zaczęły pojawić się prace, mniej lub bardziej znanych artystów - twórców obrazów, ilustracji, kolaży etc. Co miesiąc, prace, które zobaczymy na tych stronach, będą się zmieniały. Na ten moment WebWave przedstawiło u siebie 4 autorów. Co sądzą o sztuce i czym jest ona dla nich? Odpowiedź najlepiej usłyszeć od nich samych:

 

Adam Kosik:  Na co dzień zajmuję się ilustrowaniem i w zasadzie w tym zdaniu zamyka się moja cała opowieść. Całe życie mieszkam w Warszawie i tak się składa, że najciekawsze tematy na ilustracje, znajduję w zakamarkach stołecznych ulic. Nie ukrywam, że najbardziej inspiruje mnie architektura i kontekst, w którym znajduję się człowiek. Klimat swoich prac wydobywam za pomocą zdecydowanej kolorystyki, która nie odnosi się bezpośrednio do rysowanych obiektów, a raczej jest próbą znalezienia kompromisu, między dosłownością architektury, a ilustracyjną fantazją.

 

Marysia Panas: Rysuje nawet nie trzymając ołówka w ręku, myślami kreślę szkice i nowe koncepcje. Moja praca zajmuje mi niemal każdą wolną chwilę, bo jest moją wielką pasją.

 

Natalia Biegalska: Wyrażam siebie przez malarstwo i ilustracje. Przeważającym tematem moich prac są postaci - głównie kobiece. Zarówno malarstwo jak i ilustracje łączą intensywne kolory, często towarzyszy im delikatna kreska. Nie pamiętam, żebym nie zajmowała się tworzeniem i już jako mały podlotek wiedziałam, jaką ścieżką pójdę. Nie wyobrażam sobie dnia bez narysowania chociaż jednej kreski czy namalowania jednej plamki. Tworzenie jest dla mnie formą medytacji i odbodźcowania się. Kiedy chwytam za narzędzia cały świat kurczy się i pozostaje tylko płótno i farba, papier i pióro.

 

Gusia Szlachciak: Chociaż z zawodu jestem architektką to w moich pracach trudno o ładne kadry budynków. Wolę budować nieistniejące miasta i światy pełne metafor. Szukam skojarzeń we wszystkim co mnie otacza, lubię wyolbrzymiać i żartować sobie z tego co się dzieje wokół nas. Moją wyobraźnię ogranicza tylko liczba stron w gazetach, przy czym mam ich tyle, że mogłabym niedługo otworzyć własny antykwariat.

 

6. Sztuka w sieci - podsumowanie 

Sztuka jest wszędzie. Co prawda ma ona swoją definicję, ale tak naprawdę dla każdego będzie to coś innego. Nie jest to niczym złym, a wręcz przeciwnie, ponieważ dzięki temu powstaje jej tak wiele, a każda przybiera inną formę, pozwalając na utrzymanie oryginalności.

Oczywiście w sieci i w realnym świecie spotkamy też dużo kopii, ale nie każda z nich to plagiat. Może to być inspiracja (w dobrym tego słowa znaczeniu). Nawet najpopularniejsze marki modowe i reżyserzy czerpali z twórczości wielkich artystów. 

Internet pozwala nam zarówno na łatwiejsze eksplorowanie sztuki, ale też jej tworzenie i promowanie. Content stricte artystyczny w mediach społecznościowych jest w końcu bardzo obszerny. Do tego dochodzą jeszcze strony internetowe prezentujące dzieła danego twórcy (z możliwością kupna lub bez), portfolio online w postaci witryn www, zbiory muzealne, a nawet wirtualne wystawy i performance’e. Można wymieniać dalej - przecież mamy jeszcze platformy streamingowe (legalne) z filmami, serialami występami teatralnymi oraz oczywiście jeszcze te muzyczne. 

Warto wykorzystać możliwości, jakie daje nam teraz internet. WebWave też może nam w tym pomóc - osoby kochające sztukę (lub jakąś jej konkretną dziedzinę) i chcące zarażać swoją pasją innych mogą zdecydować się na tworzenie bloga i to nawet za darmo. Z kolei Ci, którzy tworzą mają szansę zareprezentować się w sieci, tworząc swoją profesjonalną stronę - portfolio. 

 

Może Cię zainteresować:

Autor: Kaja Rowicka 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

23 marca 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: