Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzy zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na:


Kreator WebWave.

Pomoc. 

Oferta. 

Materiały. 

Firma.

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Dołącz do ponad 460 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania. 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

Trendy w web designie 
na 2022

23 grudnia 2021

Jak to z modą bywa, jest zmienna, ale też i powraca. Projektując strony internetowe, warto być na czasie z obecnymi i nadchodzącymi trendami, aby wiedzieć, co może spodobać się naszym odbiorcom, a także, które z tych rzeczy jesteśmy w stanie wdrożyć do naszego projektu. 

Zapoznajmy się więc z trendami w web designie na 2022. Co nowego się pojawiło, a co pozostało z 2021?

Sprawdźmy to!

 

W przypadku efektów i ogólnie rzecz biorąc kwestii wizualnych, słowa nie zawsze potrafią oddać ich prawdziwą istotę…dlatego też w tym materiale postawimy na dużą ilość przykładów. Dzięki temu zobaczymy, jak każdy z trendów prezentuje się na stronie w praktyce. 

 

Nowoczesny minimalizm

 

Minimalizm chyba nigdy nie zniknie z zestawienia trendów web designu na dany rok. Ta forma jest tak uniwersalna, że aż żal byłoby z niej zrezygnować. Nie oznacza to jednak, że mamy postawić na białą kartkę z czarnym napisem i ewentualnie zdjęciem. Minimalizm jako trend web designu to temat rzeka. Najważniejsze jest nieprzekombinowanie, czyli wykluczamy przerost formy nad treścią. 

Żródło: https://www.mcchill.in/

 

Gra fontem 

 

Ukierunkowana stylistyka. Charyzmatyczna. Dla niektórych może być za ciężka, ale jeśli nasza strona dotyczy tematów związanych ze sztuką, designem, czy chociażby chcemy stworzyć portfolio w formie strony internetowej, to jak najbardziej taki styl przyciągnie uwagę. Może przyjąć formę stałą, ale też dobrze sprawdzi się z elementami interaktywnymi. W przypadku tego stylu nie musimy skupiać się na ilustracjach. Jesteśmy w stanie  z nich nawet zrezygnować, ale jeśli jednak tego nie zrobimy, to nie należy się tu obawiać sytuacji, w której tekst nachodzi na element graficzny- jest to mile widziany zabieg artystyczny. 

Żródło: http://ussr.obys.agency/1930-1940/

 

Neo-brutalizm

 

Mowa o modern-brutaliźmie pojawiała się już od jakiegoś czasu. 

Podobnie jak zabawa fontem, jego stylem i wielkością, tak samo ten trend web designu na rok 2022 najprawdopodobniej nie przypadnie każdemu do gustu. Jest bardzo charakterny i wyrazisty. Nie musi być bardzo przerysowany, jednak zestawienia kolorów, grafik i fontów potrafią sprawić wrażenie nasycenia. 

Źródło: http://howilearnedtolovetheindiestry.info/

 

 

Scroll-telling

 

W związku z tym, że z roku na rok siła urządzeń mobilnych wzrasta, uwzględnienie ich charakterystyki również będzie miało wpływ na web design i najbliższe trendy. Świadczyć może o tym nie tylko samo tworzenie animacji, ale też kreowanie z nich historii scrollowanej czy chociażby wyznaczenie punktu zaczepienia, angażującego naszego odbiorcę. Stosując takie rozwiązania mamy znacznie wyższe szanse, że użytkownik pozostanie dłużej na stronie i ‘przebrnie’ przez więcej znajdujących się tam treści. 

Jeśli chcemy wykonać taki zabieg w kreatorze, możemy skorzystać np. z funkcji interakcji po scrollu. 

Źródło: https://stonestyle.co.th/

 

Virtual- reality 

 

Wirtualna rzeczywistość wkracza w coraz więcej odłamów naszego życia. Oczywiście spotykamy ją w filmach, teledyskach, grach…i właśnie na stronach internetowych. Taka forma projektu może okazać się bardzo wartościowa dla witryn oferujących np. sprzedaż mebli i nieruchomości, ale rzecz jasna nie jest to jakieś ograniczenie. Liczy się kreatywne podejście. 

Źródło: https://showroom.littleworkshop.fr/

 

Micro-animacje

 

Można powiedzieć, że ponownie pojawia się temat minimalizmu. Oczywiście z micro-animacji korzystano już wcześniej, ale to właśnie teraz przyszedł ich czas świetności. Ten web designerski trend 2022 roku pozwoli ożywić stronę, a także znajdującą się na niej ofertę…a także może stać się elementem ‘zabawy’.

Dzięki pewnej interaktywności podnosimy też poziom UX. Taka forma może sprawdzić się np. w przypadku e-commerce, ponieważ prezentowany produkt staje się bardziej atrakcyjny w odbiorze i ‘namacalny’  co tym samym znacznie łatwiej skłania do zakupu. 

Źródło: https://matruecannabis.com/en

 

Dark mode

 

Dark mode zagarnął dużą część social mediów. Oczywiście nie jest on czymś przymusowym, bardziej alternatywą dla standardowej kolorystyki. Dlaczego tak wiele osób wybrało go, rezygnując z ‘jasnej oprawy’? Dla niektórych będzie to kwestia upodobań estetycznych, a dla innych po prostu wygoda. Darkmode jest mniej ‘rażący’, więc jeśli ktoś spędza dużo czasu przed ekranem, będzie to dla niego bardziej komfortowe. 

Kolejnym krokiem może być również zafundowanie swojej stronie możliwości wyboru, czyli udostępnienie włącznika, dzięki któremu wybieramy, z jakiego mode’a korzystamy. 

Żródło:  https://www.apple.com/pl/airpods-pro/

 

Gradienty

 

Gradienty wracają do łask. Co prawda nigdy tak oficjalnie nie straciły na popularności, ale też bardzo często efekt ten kojarzył się tylko i wyłącznie z dwoma opcjami: tęczową lub czarno-białą.

Jeszcze jakiś czas temu były wykorzystywane tylko i wyłącznie jako tło. Teraz mogą być stosowane jako wypełnienie dla wyróżnionego tekstu lub dodawać ilustracji głębi i dynamizmu. Krótko mówiąc, rozmaite gradienty stają się bardziej teksturą niż samym tłem. Pozwalają na stworzenie płynnego przejścia, a dzięki odpowiedniemu doborowi palety barw otrzymujemy nowoczesny wygląd projektu

Źródło: https://zeusjones.com/

 

Frosted Glass

 

Ten efekt będzie nawiązywał do glassmorphismu (a także neomorphismu), który już kiedyś omawialiśmy na naszym blogu. Z tym że, jak sama nazwa wskazuje, dodajemy tutaj wrażenie oszronienia. Efekt ten opiera się przede wszystkim na nadaniu obiektowi pewnego poziomu przezroczystości, rozmyciu elementów, które znajduję się bezpośrednio za nim i operowaniu cieniem. Frosted glass z pewnością sprawdzi się w projektach mających wiele warstw. Całość pozostanie lekka, treści nie będą się od siebie gwałtownie odcinały, a mimo tego pozostaną przejrzyste. 

Źródło: https://dribbble.com/shots/14650014-Frosted-Glass-Credit-Card

 

Neomorphism

 

Moda na neomorphism wciąż trwa. Jest bardzo oszczędnym stylem-zarówno jeśli chodzi o użycie kolorów, jak i ilość elementów. Głównie opiera się on na cieniach i niewielkich zmianach barw (nadal w podobnym tonie). Między innymi dzięki temu tworzymy wrażenie niezwykłej czystości, co pozwala na skupienie uwagi użytkownika na ważnych treściach, minimalizując tym samym powstania wizualnego bałaganu.

Najlepiej sprawdzi się on w designie aplikacji na mobile.

W związku z tym, że elementy takie jak np. button nie są w kontrastujących do tła kolorach, projekt należy stworzyć niezwykle umiejętnie, w przeciwnym razie możemy sobie zaszkodzić. 

Żródło:  https://dribbble.com/shots/9517002--Light-Mode-Simple-Music-Player

 

Animacja 3D

 

Tak samo jak w przypadku scrollowania, dzięki trójwymiarowości jesteśmy w stanie opowiedzieć jakąś historię, przyciągnąć naszego użytkownika i zaangażować go na dłużej. 

Animacja 3D to krok dalej niż te w wersji micro, jednak podobnie (a nawet lepiej) pozwala uchwycić przekaz i dodać mu głębi oraz realizmu. Pozwala odbiorcy na lepszą wizualizację. Może pomóc w prezentacji produktu, przestrzeni lub idei. 

Nie zapominajmy jednak, że taka animacja będzie dużo cięższa niż grafika (a tym bardziej sam font), a więc w związku z tym należy zadbać o jak najlepsze skompresowanie i wcześniejsze przetestowanie na stronie, w celu sprawdzenia, czy nie spowalnia ona szybkości ładowania witryny. 

Źródło:  https://admireamaze.debijenkorf.nl/

Zacznij teraz 

Retro

Lata 70’, 80’, a może 90’... pod hasłem retro web design trends kryje się każda z tych opcji. 

Przekłuwając sentyment w projekt, otrzymujemy coś, co jest jednocześnie zabawne (w dobrym tego słowa znaczeniu), kreatywne…ale też wbrew pozorom nowoczesne. 

Przykładowo inspiracja latami 90’ pozwala na dużą zabawę. wyraziste kolory, proste, cięte formy i spore nasycenie. Niektórym może wydawać się to komiczne lub też kiczowate, ale z drugiej strony gwarantuje to oryginalność projektu, i kreuje wokół niego unikatową atmosferę i nostalgię.  

Źródło:  https://starface.world/collections/all-products

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w projektach na najbliższy rok? 

 

Scrollowanie boczne 

 

Co prawda z scrollowanie z góry do dołu jest bardziej naturalne i intuicyjne- szczególnie dla osób przeglądających treści na komputerze, to jednak taka alternatywa wprowadzi odrobinę oryginalności i zaskoczenia.

Warto też dodać, że w przypadku użytkowników mobilnych będzie to coś normalnego i wygodnego- niczym przeglądanie galerii zdjęć. 

Źródło:  https://homesociete.ca/en/

 

White space

 

Nie jest to może styl, ale na pewno wpływa na odbiór całego projektu oraz jego przekaz. White space to nic innego jak wolna przestrzeń pozostawiona pomiędzy elementami rozmieszczonymi na stronie. Dla niektórych może wydawać się to marnotrawstwem, ale w ostatecznym rozrachunku podnosi poziom estetyczności. Z resztą negative space, bo tak też inaczej możemy to nazywać, jest powszechne nie tylko w web designie, ale też w szeroko pojętej grafice. 

Źródło:  https://www.juliana-cavalcanti.com/

 

Szybkie ładowanie

 

To cecha, która nigdy nie wyjdzie z mody, ale z pewnością z roku na rok będzie się coraz bardziej zacieśniać- obecnie 2s. to standard. Nie jest to projekt wyglądu strony, ale z drugiej strony to, w jaki sposób ją zakomponujemy i jakich elementów do tego użyjemy z pewnością wpłynie na jej prędkość. 

Dołącz do 413 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 
 

Voice search optimization 

 

To nie pierwsza i nie ostatnia funkcjonalność, która jest wynikiem potrzeby szybkiego zdobywania informacji. Coraz częściej, zamiast wpisywać poszukiwane przez nas hasło, korzystamy z wyszukiwarki głosowej np. Alexa…nie wspominając już o Siri, która jest już wręcz legendarna.

Aby zapewnić sobie w tym przypadku lepsze pozycjonowanie, warto zadbać właśnie o voice search optimalization.

 

Projekt “na palec”

 

Dziwnie brzmi, ale przede wszystkim chodzi tu o koncepcje. Zapewne wiemy, że zaprojektowana strona powinna być responsywna. Na wygodne przemieszczanie się po witrynie z poziomu telefonu będzie miało wpływ rozmieszczenie różnych elementów. W związku z tym, że najczęściej posługujemy się kciukiem (czasem też palcem wskazującym), powinniśmy zadbać o to by najważniejsze sekcje np. buttony z przekierowaniem były “w zasięgu palca”.

 

Chat bot

 

W związku z tym, że jako użytkownicy internetu lubimy wygodę oraz cenimy sobie szybką informację zwrotną, warto zastanowić się nad chat botem, który nie tylko będzie w stanie pomóc naszym odbiorcom 24/7, ale też ułatwi naszą pracę. 

Zacznij teraz 

Podsumowanie 

To z pewnością nie wszystkie trendy, jakie napotkamy w web designie w 2022 roku. Wiele nowych może również pojawić się w międzyczasie. Oczywiście nie musimy…a wręcz nie powinniśmy przenosić wszystkich do projektów naszych stron, ale z pewnością warto się z nimi zaznajomić. Jeden styl lepiej sprawdzi się w przypadku sklepu, kolejny do stworzenia portfolio, a jeszcze inny do strony biznesowej. Wybór jest naprawdę duży i warto zastanowić się, czy któryś z nich uatrakcyjni naszą witrynę www. 

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Autor: Kaja Rowicka

Panel Webmastera

Zarejestruj się

Zaloguj się